Jump to content
Kagemusha

13. GP Octo di San Marino e della Riviera di Rimini

Recommended Posts

GP Octo di San Marino e della Riviera di Rimini

Misano, 13-15 septembrie

image.thumb.png.0b562bc7bfb6e023f36bc216253eccdf.png

image.thumb.png.258d3e6c930fbc258a5fad2e769eb18f.png

image.thumb.png.2e3a34e82ab61debafe1266a4927a30e.png

image.thumb.png.2e5b38065ed531623efac42ba488323e.png

Timpii, după ora României.

Haida-diiiiiiii

🐎🐎🐎🐎

Acum 46 minute, apriliacluj a spus:

Haida-diiiiiiii

🐎🐎🐎🐎

In Vale we trust.

Cel putin aici la Missano e pamantul lui.

Si asa trebuie sa fie,dati Cezarului ce e al Cezarului :ok:

Plimbarea pe Tavullia :

...si conferinta pre-event (18.50) :

Edited by Method

Acum 3 minute, Method a spus:

Plimbarea pe Tavullia 

Ușor cu pianu'! 

Diiii diiii, dar cu ce?!? 

1. JLo

2. (Primul invins) Irelevant

3. (Al doilea invins) Irelevant

Mamba nu -si revine decat pe taramul dusmanilor.

Edited by frigider

Pronostic pt clasamentul citit de la coadă spre cap? :huh: Sau ordinea ieșirii la păscut pietre? :crack:

Speranța moare penultima! 

1 oră în urmă, john17 a spus:

Pronostic pt clasamentul citit de la coadă spre cap? :huh: Sau ordinea ieșirii la păscut pietre? :crack:

Bahaha

Edited by frigider

A ameliorat Lor! A urcat pe 20. :crack:

Acum 3 ore, frigider a spus:

Mamba nu -si revine decat pe taramul dusmanilor.

E pamantul si publicul lui Rossi,dar asfaltul ii apartine altuia :bounce:

Screenshot-2019-09-13-2019-San-Marino-Mo

Acum 32 minute, john17 a spus:

A ameliorat Lor! A urcat pe 20. :crack:

Screenshot-2019-09-13-motogp-com-GP-OCTO

Avand in vedere la cum a mers la Silverstone si ce timpi avea fata de primii,as zice ca aici e un progres notabil.

Ce avem noi aici?

image.thumb.png.f783dc6fcb09e08db6c54180e46c5ac7.png

Între timp, Iannone se dedică lucrurilor importante în viață.

image.thumb.png.c954b5e41bf0cc7f8d889f9e807ae401.png

...Și nu este exclus (deși destul de improbabil) să-l revedem pe #19 în MotoGP.

Acum 15 ore, PzKpfW a spus:

Ce avem noi aici?

image.thumb.png.f783dc6fcb09e08db6c54180e46c5ac7.png

Între timp, Iannone se dedică lucrurilor importante în viață.

Cover'ul ajuta fluxul de aer peste carene,insa are si niste sloturi pt racirea discului...o roata nu are cum sa nu strice airflow'ul,e ca o morisca.De aceea am zis de acum 3-4 ani de cand Ducati a venit cu acel cover pe roata spate imprumutat din ciclism ca e o idee buna,Ducati a facut niste teste si apoi nu a folosit-o.Acum vad ca reiau,si cu ei odata toti ceilalti.E o idee veche,o folosesc ciclistii pe velodrom de cand lumea.Nu stiu de ce nimeni nu a bagat-o in seama pana acum.Dar,ca de obicei,Ducati trebuie sa vina cu ceva ca mai apoi restul echipelor sa urmeze tendinta - ceilalti dorm la acest capitol,si sunt treziti din somn doar cand vad ca Ducati adopta ceva...il adopta si ei si apoi se pun inapoi la somn.

A zis Rossi ca vor folosi si noul exhaust suzuki style.

Personal nu vad absolut nici o justificare pt a face evacuarea pe 2 tevi de esapament in loc de 1 (la un motor 4L),in afara de faptul ca lungimea traseelor nu e egala....dar de ce nu ar face-o egala?La cum sunt inclinate motoarele 4L spre fata,loc au destul pt trasee.

In fine...poate e ceva ce nu vad eu,dar sunt curios care ar fi explicatia.Dezavantaje sunt destule,avantaje ??

La fel ca si acele 2 trasee de exhaust la moto3 pe un monocilindru...de ce???Exhaust separat pt fiecare supapa in parte?Pare putin cam excesiv iar plusul de greutate si mai ales intr-un punct atat de inalt al motoretei cred ca anuleaza orice mic avantaj de 0,x cai in plus.

Am auzit ca Iannone e de acum managerul marelui Fenati.

2 dicks together.This should be fun.

Ma intreb cat timp va trece pana se iau la bataie.Pariez pe Iannone intr-o confruntare directa:bounce:

Acum 49 minute, Method a spus:

Cover'ul ajuta fluxul de aer peste carene,insa are si niste sloturi pt racirea discului...o roata nu are cum sa nu strice airflow'ul,e ca o morisca.De aceea am zis de acum 3-4 ani de cand Ducati a venit cu acel cover pe roata spate imprumutat din ciclism ca e o idee buna,Ducati a facut niste teste si apoi nu a folosit-o.Acum vad ca reiau,si cu ei odata toti ceilalti.E o idee veche,o folosesc ciclistii pe velodrom de cand lumea.Nu stiu de ce nimeni nu a bagat-o in seama pana acum.Dar,ca de obicei,Ducati trebuie sa vina cu ceva ca mai apoi restul echipelor sa urmeze tendinta - ceilalti dorm la acest capitol,si sunt treziti din somn doar cand vad ca Ducati adopta ceva...il adopta si ei si apoi se pun inapoi la somn.

A zis Rossi ca vor folosi si noul exhaust suzuki style.

Personal nu vad absolut nici o justificare pt a face evacuarea pe 2 tevi de esapament in loc de 1 (la un motor 4L),in afara de faptul ca lungimea traseelor nu e egala....dar de ce nu ar face-o egala?La cum sunt inclinate motoarele 4L spre fata,loc au destul pt trasee.

In fine...poate e ceva ce nu vad eu,dar sunt curios care ar fi explicatia.Dezavantaje sunt destule,avantaje ??

La fel ca si acele 2 trasee de exhaust la moto3 pe un monocilindru...de ce???Exhaust separat pt fiecare supapa in parte?Pare putin cam excesiv iar plusul de greutate si mai ales intr-un punct atat de inalt al motoretei cred ca anuleaza orice mic avantaj de 0,x cai in plus.

Am auzit ca Iannone e de acum managerul marelui Fenati.

2 dicks together.This should be fun.

Ma intreb cat timp va trece pana se iau la bataie.Pariez pe Iannone intr-o confruntare directa:bounce:

Toba scurta ca sa permita urcarea in ture mai rapida.... cel putin asa explica Yamaha.

Rossi zice ca nu simte mare diferenta, dar sunt pe drumul cel bun☺️

1 oră în urmă, Method a spus:

Dar,ca de obicei,Ducati trebuie sa vina cu ceva ca mai apoi restul echipelor sa urmeze tendinta - ceilalti dorm la acest capitol,si sunt treziti din somn doar cand vad ca Ducati adopta ceva...il adopta si ei si apoi se pun inapoi la somn.

In fine...poate e ceva ce nu vad eu,dar sunt curios care ar fi explicatia.

Cu diferenta ca Ducati introduc gizmo-urile pentru a compensa incapacitatea lor de a construi o motocicleta cu adevarat performanta, in timp ce ceilalti le adopta pentru a impinge mai departe performantele motocicletelor. Ca sa nu mai vorbim ca de regula ceilalti vin cu versiuni mai bine gandite. Vezi chiar capacele celor de la Yamaha... 

Cercetarea nu sta pe loc. Ceea ce stiai tu de la 1900 toamna nu mai este valabil. Ai ramaas in urma, asa ca pune mana pe carte! ;) 

Acum 29 minute, damager a spus:

Asta este unul din raspunsurile date la mishto de Rossi. Cam in genul celui referitor la capacele de pe roti.. "sunt frumoase, deci o sa le pastram.. " :D 

Acum 1 oră, damager a spus:

Toba scurta ca sa permita urcarea in ture mai rapida.... cel putin asa explica Yamaha.

Cum.naiba ca sunt mai lungi??

Cele 2 evacuari sunt sensjbil mai lungi decat cea veche undercut care se oprea sub bratul spate...astea noi se duc peste el...nu am vazut eu bine?

Btw,casca lui Rossi e prea misto....ceva cu niste animalutze mutzunachi si pizza 🤣

1 hour ago, xt600 said:

Cu diferenta ca Ducati introduc gizmo-urile pentru a compensa incapacitatea lor de a construi o motocicleta cu adevarat performanta

Clasamentul zice că au o motocicletă destul de performantă - poate cea mai performantă în medie, având în vedere că sunt singurii cu doi piloți în top 5. Și nu-s chiar material de campion mondial piloți ăia. Doar Honda sunt în față în clasament, dar cu vreo 80% din puncte aduse exclusiv de Marc Márquez. În cazul de față mi se pare destul de evident faptul că Yamaha au copiat încearcă soluția celor de la Ducati. La fel cum și Honda a încercat la un moment dat un salad-box.

image.thumb.png.ff8b88478f8fb00de0f9347029032555.png

In cazul de fata, clasamentele s-ar putea sa nu iti dea o imagine reala asupra problemei. Ia si vezi cursele, vezi comportamentul motocicletelor pe circuit, comparativ cu concurenta. Daca anul trecut au avaut un real avantaj pe acceleratie si la top speed, anul asta avantajele respective au fost anulate de concurenta directa (HONDA), astfel ca doar pe f. putine circuite au fost in avantaj, si acolo la limita. Asta nu inseamna ca per ansamblu nu au o motocicleta performanta, dar clar nu este cea mai performanta, iar pe unele circuite este surclasata clar de Suzuki si de Yamaha. La anul vor avea viata grea. 

In altaa ordine de idei, fa un exercitiu de imaginatie si scoate de pe motocicleta Ducati toate gizmo-urile ( salad box, mass damper, capacela de pe roti, farasul, dispozitivul ala care ii ajuta la start, etc) si vezi ce mai ramane din performantele mobrei aleia.

In alta ordine de idei, sa inteleg ca Eurosport nu transmite nici azi calificarile??? 

Ce-o fi în viitor vom vedea, nu fac predicții. Vorbesc despre prezent și trecutul recent: cu creierul lor de macaronari împrăștiați și visători, au făcut o motocicletă care se bate la vârf cu giganții japonezi. Iar unele dintre "peticelile" lor se pare că sunt atât de eficiente încât sunt copiate.

Acum 32 minute, Method a spus:

Cum.naiba ca sunt mai lungi??

Cele 2 evacuari sunt sensjbil mai lungi decat cea veche undercut care se oprea sub bratul spate...astea noi se duc peste el...nu am vazut eu bine?

Btw,casca lui Rossi e prea misto....ceva cu niste animalutze mutzunachi si pizza 🤣

Asta au declarat ei. Doar ca ei zic ca e mai scurta 😂😂😂😂..

poate traseul... habar nu am.

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

Iar unele dintre "peticelile" lor se pare că sunt atât de eficiente încât sunt copiate.

Da, dar tot peticeli sunt.

Edited by xt600

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Cu diferenta ca Ducati introduc gizmo-urile pentru a compensa incapacitatea lor de a construi o motocicleta cu adevarat performanta, in timp ce ceilalti le adopta pentru a impinge mai departe performantele motocicletelor. Ca sa nu mai vorbim ca de regula ceilalti vin cu versiuni mai bine gandite. Vezi chiar capacele celor de la Yamaha... 

Cercetarea nu sta pe loc. Ceea ce stiai tu de la 1900 toamna nu mai este valabil. Ai ramaas in urma, asa ca pune mana pe carte! ;) 

Asta este unul din raspunsurile date la mishto de Rossi. Cam in genul celui referitor la capacele de pe roti.. "sunt frumoase, deci o sa le pastram.. " :D 

Asta vom vedea in viitor.

deocamdata la Misano pianele stau bine. Nu e relevant acuma, dar pana la sf sezonului va fi clar.

datile trecute Rossi a spus destul de clar ca nu e ok. Acuma pare mai ok.

Vom vedea mai departe

@method, nu mai gasesc pe tel declaratie lui Meregalli despre toba si partiile de carbon, dar era ceva de genul: carbon swingare provide us more stability and the exhaust deliver the power more linear and give us some extra hp.... si ceva de more quickly rising in rpm.

cum.... habar nu am si oricum nu cred ca spun ei .... vorbesc generalitati.

Edited by damager

Acum 2 minute, damager a spus:

Asta vom vedea in viitor.

deocamdata la Misano pianele stau bine. Nu e relevant acuma, dar pana la sf sezonului va fi clar.

datile trecute Rossi a spus destul de clar ca nu e ok. Acuma pare mai ok.

Vom vedea mai departe

Misano este un circuit bun pentru Yamaha, dar overall, Yamaha pare ca a mai imbunatatit cate ceva in a doua parte a sezonului.