Sari la conținut

Înmatriculare moto


Adz
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua . Sper ca am postat unde trebuie .

Deci am cumparat un R6 acu 2 ani dar eu nu am trecuto atunci pe numele meu pentru ca nu aveam 24 de ani si am zis ca o trec cand fac 24 . Am toate actele contractul vanzare cumparare tot , nelămurirea mea este pot in momentul de fata sa o trec pe numele meu chiar daca au trecut 2 ani de zile ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, probabil la primarie o sa iti dea avertisment sau amenda ca ai depasit cele 30 de zile de la intocmirea contractului. Acum cativa ani, pentri o masina, mi-au dat avertisment. Si eu aveam contractul cu ceva vechime din cauza ca vanzatorul nu a putut sa-mi aduca fiscalul la termen. Eventuala amenda era ceva de genul 70 sau 80 de lei platita la jumatate. Nu e o suma mare si nu cred ca a crescut (mult) de atunci.

 

Succes!

Editat de HondaRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, HondaRider a spus:

Da, probabil la primarie o sa iti dea avertisment sau amenda ca ai depasit cele 30 de zile de la intocmirea contractului. Acum cativa ani, pentri o masina, mi-au dat avertisment. Si eu aveam contractul cu ceva vechime din cauza ca vanzatorul nu a putut sa-mi aduca fiscalul la termen. Eventuala amenda era ceva de genul 70 sau 80 de lei platita la jumatate. Nu e o suma mare si nu cred ca a crescut (mult) de atunci.

 

Succes!

Deci ori primesc avertisment ori in cel mai rau caz amenda . Dar in rest înmatriculare o pot face fara alte probleme ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cristian C. a spus:

Da, daca ai actele necesare nu ai ce dificultăți sa intampini, amendă ar fi mica (după cum vezi mai sus), nu inteleg de ce nu ai trecut o de atunci pe numele tau

Nu am dat asa mare importanta , acuma imi pare putin rau dar na . Va multumesc pentru ajutor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Christian 1 a spus:

Dupa ce termini cu actele sa ne scrii si noua aici,care e realitatea. :)

Sper sa am niste timp liber prin octombrie si atunci o sa incerc sa o fac dupa care revin cu tot ce am facut si cum se procedeaza . 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

1) amenda 70 lei, daca nu a mai crescut

2) impozitul retroactiv pe toata perioada de la cumparare pana la anul prezent inclusiv

 

dupa asta ar trebui sa poti inmatricula fara probleme

 

In alta ordine de idei, nu iti trebuie 24 ani ca sa detii o motocicleta categoria A. Nici macar nu iti trebuie permis de categoria A. Puteai sa o inmatriculezi pe numele tau linistit inca de atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...