Jump to content
Sign in to follow this  
Ovidiu M

Există viață și fără GS

Recommended Posts

Extrapoland, de ce ai merge cu masina straina si mai noua, cand o dacie 1310 e de ajuns? (vad ca initiatoru are ceva masina straina, nu ma pricep deci nu stiu ce marca e)...

Apropo de bagaj... nMax ul meu de 125...are o caverna sub sa... accepta topcase de pana la 46l si mai poti sa pui si un rollbag daca n ai pasager... pentru o singura persoana..clar poate fi transformat intr o masinarie de carat...

poate vrei sa zici troland, nu extrapoland.....

Ala a plecat cu scuterul pt ca cel mai probabil doar pe ala il avea / i place sa mearga pe scuter /atit isi permite  . E doar un tip pe un scuter , nu e Superman .  Iar faptul ca unii isi permit sa isi cumpere  GS-uri  / merg cu ele  1000 sau 30.000 km/an , nu sant cu nimic mai prejos  dar nici mai valorosi decat  individul respectiv.  

hai sa o luam altfel, daca stai la tastaura ca nu ai bani de GS, nu e o scuza poti pleca sa vezi lumea cu orice :)

Cine a zis ca e scuza? Adica, in afara de cei carora le place sa se victimizeze gratuit. Saracia nu e o virtute.

it is actually..... sau asa cred mai multe culte religioase, ma rog, gen 1 milard de oameni pe putin. 

Acum 2 ore, ianachim a spus:

sunt curios cati dintre participantii la aceasta discutie au mers niste sute de mii pe motor

si au pilotat si un GS si un scuter....

suna haios insa in tura din care m am intors chiar imi spuneam in casca .... daca ai fi cu scuterul clar ai face poze mai multe.....

insa daca as fi fost cu scuterul nu puteam merge pe curbe cum imi place’ , nu puteam cara fara sa mi pese drona si bagaje pentru 11 zile 

asa ca trebuie sa existe un compromis!!!

am de gand sa fac o iesire de fun pana pe thassos cu scuterul insa cu siguranta nu ma voi intoarce in aceeasi zi ca si cu un GSA...

merita iesirea cu scuterul pe km multi daca nu esti legat de timp pentru ca la viteza aia clar te bucuri mai mult de peisaje 

revenind la topic 

.... initiatorul o fi mers VREODATA pe GS la o tura de minim 5 zile????....

657F40BE-4E73-4906-B986-4D949E8BB057.jpeg

Inainte de toate va salut cu respect (va respect experienta si faptul ca ne impartasiti si noua din ea). Cuma am precizat si in topicul initial, exprimarea este de tip pamflet. Pe mine ma fascineaza tot timpul cand apare cate o persoana de genul celui prezentat care isi indeplineste visul si traieste clipa indiferent de obstacole sau limitari (de cele mai multe ori financiare). Aluzia la GS am facut-o intrucat acesta este cam cel mai complet utilaj per-total (in opinia mea) si intrucat nu oricine si-l permite, eu admir o persoana care " motocicleste" cu ce are. Ce-a de a doua aluzie, am facut-o intrucat m-am lovit de "n" ori de snobi cu bani, care considera ca daca nu ai ultimul racnet de motocicleta (GS in speta), nu poti face touring sau nu te numesti motociclist, chit ca ei fac 2000 km/an cu ele, in special intre casa si parcarea mall-ului cu ele.

Si ca sa va raspund la intrebare, m-am dat pe un GS fix 1 km si din pacate sunt acrii strugurii pentru mine. Acest  prieten cu GS este partenerul meu de plimbari. Da, stiu, soc...un scuter si un GS impreuna...blasfemie...dar uite ca ne place si ne intelegem bine impreuna.

Toate cele bune tuturor.

Acum 8 ore, einstein1984 a spus:

am o banuiala ca ala vede mai multe intr-o zi decat un GS intr-o saptamana de drum....

da

Acum 1 oră, Ovidiu M a spus:

Inainte de toate va salut cu respect (va respect experienta si faptul ca ne impartasiti si noua din ea). Cuma am precizat si in topicul initial, exprimarea este de tip pamflet. Pe mine ma fascineaza tot timpul cand apare cate o persoana de genul celui prezentat care isi indeplineste visul si traieste clipa indiferent de obstacole sau limitari (de cele mai multe ori financiare). Aluzia la GS am facut-o intrucat acesta este cam cel mai complet utilaj per-total (in opinia mea) si intrucat nu oricine si-l permite, eu admir o persoana care " motocicleste" cu ce are. Ce-a de a doua aluzie, am facut-o intrucat m-am lovit de "n" ori de snobi cu bani, care considera ca daca nu ai ultimul racnet de motocicleta (GS in speta), nu poti face touring sau nu te numesti motociclist, chit ca ei fac 2000 km/an cu ele, in special intre casa si parcarea mall-ului cu ele.

Si ca sa va raspund la intrebare, m-am dat pe un GS fix 1 km si din pacate sunt acrii strugurii pentru mine. Acest  prieten cu GS este partenerul meu de plimbari. Da, stiu, soc...un scuter si un GS impreuna...blasfemie...dar uite ca ne place si ne intelegem bine impreuna.

Toate cele bune tuturor.

si raspunsul meu a fost direct la plamfletul tau

mai copii..sunt atat de multe povesti pe doua roti...si atat de multi oameni frumosi...  care se bucura de mobra ....indiferent ca e gs 500... ca e dr... ca e vespa...

am avut ocazia, si am ocazia in continuare sa stau de vorba cu ei . Italieni, Francezi, Sud Americani...nu am vazut la nimeni incrancenarea neaosului sa se dea rotund cu ultimul model de la producatorul preferat.

@ Ianachim stie bine ce zice, pana in ceva insula greceasca merge sa te duci repede ... insa un tur de insula pe ceva scuter....aferim :)  

Ma amuza ca sunteti inca multi  care credeti ca daca ala merge pe un scuter e sarac .....

doar cei care pleaca in drumetii stiu ca la 100.000 km rulati pe motocicleta sau ..scuter, contravaloarea cazarilor, combustibilului, anvelopelor, mancarii poate depasi valoare jucariei dintre picioare

asa ca povestea cu aia bogati pe GS este o prosteala care tine la romania si pe care o imbratisam ca sa comentam in loc sa facem km

cei care calatoresc pe afara va pot spune cam ce mobre predomina in clasamentul marcilor si de ce 

asa ca pe scuter sau pe GS  trebuie sa ai co.ai.e, timp si bani sa pleci  fara sa mai stai s ate gandesti pe ce vezi mai mult din drum

Acum ceva ani m-am întâlnit în București cu 3 italieni plecați cu 3 scutere, ceva gen Piaggio de 2-300 cmc. 

Erau cazați la un hotel în centrul Bucureștiului, mâncau, se distrau și cheltuiau bani. 

Ceva îmi spunea ca aveau în garaje GS uri alături de ceva scule de mașini. 

Acum 35 minute, l.u.v a spus:

Acum ceva ani m-am întâlnit în București cu 3 italieni plecați cu 3 scutere, ceva gen Piaggio de 2-300 cmc. 

Erau cazați la un hotel în centrul Bucureștiului, mâncau, se distrau și cheltuiau bani. 

Avand in vedere ca ai BMW ....comentul tau nu se pune 

trebuie unul amarat si cu comunista sa vina sa le povesteasca 😂😂😂

Deci... Care o are mai mare, unul cu GS sau unul cu un scuter? 

Acum 9 ore, george05 a spus:

Ăla care e pe drum

11 hours ago, l.u.v said:

Pfff, bine ca n-aveau Multistrada sau SuperTenere....

Ianachim, pana in Thassos si inapoi te poti duce cam cu orice tip de moto cand ai ceva experienta in spate. Altii prefera sa stea cocosati pe o vitezana iar altii prefera confortul unui tourer. E o chestie de perceptie. Dar pana la a baga cu forta pe gatul oricui ca GS-ul e moto suprema e cam cale lunga.

Eu sunt unul dintre aceia pentru care GS-ul nu e si nu va fi niciodata o optiune pe lista de cumparaturi - pur si simplu motocicleta aia nu e de mine. Si am mers pe el suficient incat sa-mi dau seama ca e ce vreau eu de la o moto.

Noi ne-am obisnuit, cum se zicea pe aici, ca daca n-avem 1000 de euro pe card si GS nu iesim la plimbare. Dar cand iesim, uite cum intalnim o grada de straini pe moto de toate felurile care vin si se bucura de drumurile si peisajele din Romania. Si merg in grup, si cu Harley de 20k, si cu GS mai vechi, si cu Bandit de pe vremea lu' Pazvante, si cu maxiscuter. Si atunci ne uitam cu admiratie si ne intrebam cum aia pot face atatia km cu "gioarsele" alea. Si cum de ala cu GS sta si bea bere impreuna cu ala cu Banditul, se bat pe umar si glumesc impreuna. 

9 hours ago, george05 said:

Ala cu scuter stie ca o are mare si nu tre' sa se laude nimanui, ala cu GS vrea sa arate tuturor ca o are mica :)

Acum 2 minute, Metal Heart a spus:

Ala cu GSul si cel cu Banditul din '94 stau la bere si glumesc impreuna pt ca nu sunt romani. Altfel, saracii cu orice altceva decat GS12...  sa se care la masa lor. 🤣

Din pacate discutia a cam deraiat de la subiect...intentia mea era doar de a lauda curajul, atitudinea si felul de a fi al italianului nostru, nicidecum de jigni posesorii de GS. Mai bine  puneam titlul: Un "italiono vero" 😄

Pai orice discuție despre GS in care se implica orice posesor, o ia pe aratura. Oare de ce? 

Da' ce-i asa de nemaipomenit in a fi posesor de GS?

Asta pare o discutie iPhone vs Android, sunt cativa care sustin ca GS-ul ar fi masinaria suprema si multi altii care cu fiecare ocazie incearca sa te convinga cat de stricacioase sunt, cat de scumpe, cat de prost gandite, etc... Multi dintre ei nu s-au urcat oricum niciodata pe una dar au timp mult sa citeasca pe net.

Dar... ar trebui sa imi pese ca pentru x e cea mai grozava motocicleta iar pentru y e o porcarie scumpa?

Acum 18 minute, george05 a spus:

Pai orice discuție despre GS in care se implica orice posesor, o ia pe aratura. Oare de ce? 

🍿

hai, ca sa poate, inca nu s-a inflamat spuma bavareza, hai ca puteti:)

Acum 8 minute, DKW a spus:

Da' ce-i asa de nemaipomenit in a fi posesor de GS?

tu sa ne spui :))))))))))))) ca ai card, sau...harem? cum le zici? :D

Asa e cand schimbi tabara si devii tradator ...umblii cu șparle 😁

Acum 5 minute, Adrian M. a spus:

🍿

hai, ca sa poate, inca nu s-a inflamat spuma bavareza, hai ca puteti:)

Bag si eu batul prin gard. Astept reactii. 😂