Sari la conținut

Motocicleta nouă cumparata in 2007 cu CIV respins la inmatriculare


moroshanu
 Share

Postări Recomandate

Daca nu ma insel, pana in 2007, cand inca nu eram in EU, pt motocilete se plateau taxe. Tin minte ca prin 2005 si-a luat un prieten un BMW si a trebuit sa isi scoata nu stiu ce hartie ca motocicleta aia a fost fabricata in Europa ca sa nu plateasca taxe. Pe atunci se mai faceau niste magarii cu moto vechi luate in leasing si dupa ce se termina leasingul se puteau inmatricula. Nu mai stiu exact care erau pasii.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Declarația vamală probabil o voi obține de la Suzuki Ungaria prin care s-a introdus moto în EU,

ideea este dacă se poate sau nu înmatricula acum, după 2017 în condițiile în care a fost comercializată și omologată deja.

Caut de câteva zile acest text de lege/regulament dar n-am găsit încă.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta din 2007 inseamna Euro 3. Deci se elimina orice suspiciune legata de norma de poluare non-conforma.

Sunt de acord ca o discutie cu "cascadorii rasului" de la Inmatriculari poate lamuri mai multe.

Daca nu, avocat si pac la cremenal cu prostii.

Succes!

P.S. Depinde in ce judet te lupti... Poti avea mai multa (sau mai putina) sansa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, pierrotlefou a spus:

 

P.S. Depinde in ce judet te lupti... Poti avea mai multa (sau mai putina) sansa...

Mă poți îndruma spre un județ mai favorabil (mesaj privat)?

Am conexiuni cam prin toata țara care ar putea înmatricula pe numele lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, bun, dar pe cineva care știe pe altcineva nu ai ? Pentru o atenție plasata bine zic, sa rezolvi mai repede și fără bătăi de cap. Încearcă să mai întrebi pe unde crezi că ai putea primi ajutor in sensul ăsta. Ai șanse mai bune să rămâi cu părul nealbit așa.

Editat de TWD.Grig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am inmatriculat in 2014 o motocicleta cumparata de la Lifan Romania, desi aveam  toate actele, datorita omologarii individuale mi s-a cerut declaratia vamala si factura de achixitie a importatorului.

Vanzatorul, amabil, mi-a pus la dispozitie aceste documente plus certificatul de conformitate.

Ca si la tine consider un abuz ceea ce mi s-a cerut in plus fata de lege pentru ca eu nu achizitionasem motocicleta din afara UE.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, PzKpfW a spus:

Nu există un temei legal pentru acest refuz. Legea nu stipulează un termen maxim între achiziție și înmatriculare.

 

 

Cum zice el.

 

De aia se ține cont la vânzare, nu la înmatriculare. Vehiculul a fost înregistrat deja la RAR (are CI).

legea prevede niste cerinte la prima inmatriculare (ABS, euro 4). daca motoreta nu le respecta, nu se inmatriculeaza. nemaifiind inmatriculata in UE, se considera ca e noua. ca sa fie Sh, trebuia sa fie inmatriculata odata undeva. 

 Inainte de a trece la euro 6d, in octombrie anu trecut  toti dealerii de masini au inmatriculat stocurile existente de euro 6c, altfel ramaneau cu ele . 

   Faptul ca nu cunost tu legea nu inseman ca nu exista temei. 

inclusiv pe foru mse gaseste informatia, dar e mai usor sa intrebi pe topic nou decat sa cauti

 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca musca... a scris un coleg ceva ce a ramas ignorat din pacate. 

Incearca sa vezi daca poti face ceva cu inmatriculatul in Bulgaria iar apoi sa incerci cu actele de acolo inmatricularea la noi. Poate au ei o biro-hotie mai slaba si gasesti portita pentru problema ta.

Bafta ! 

 

P.S: Ca si gluma. Daca nu reusesti nimic, fa-l motor de circuit :))))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?qid=1569389790028&uri=CELEX:32013R0168   regulamentul european care prevede ce si pana cand se poate pune in circulatie (atentie poti vinde si euro1, doar ca te plimbi prin padure cu el, nu inmatriculat pe drum public)

 

Citat

a)

motocicletele noi (22) din subcategoriile L3e-A1 care sunt puse la dispoziție pe piață, înmatriculate și puse în exploatare, trebuie echipate fie cu un sistem antiblocare, fie cu un sistem combinat de frânare, fie cu ambele tipuri de sisteme de frânare avansate, la alegerea producătorului vehiculului;

(b)

motocicletele noi din subcategoriile L3e-A2 și L3e-A3 care sunt puse la dispoziție pe piață, înmatriculate și puse în exploatare, trebuie echipate cu frâne cu sistem antiblocare.

Scutire:

L3e-AxE (x = 1, 2 sau 3, motocicletele „enduro” cu două roți) și L3e-AxT (x = 1, 2 sau 3, motocicletele „trial” cu două roți) sunt scutite de montarea obligatorie a unor sisteme avansate de frânare.

P.S; poate incetati cu "abuzul, abuzul " asta, habar nu aveti de lege dar vedeti numai abuzuri. 

 

Acum 3 minute, moroshanu a spus:

si totuși, a gasit cineva textul de lege care reglementează această chestiune?

si totusi ai cautat si tu? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, einstein1984 a spus:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?qid=1569389790028&uri=CELEX:32013R0168   regulamentul european care prevede ce si pana cand se poate pune in circulatie (atentie poti vinde si euro1, doar ca te plimbi prin padure cu el, nu inmatriculat pe drum public)

 

P.S; poate incetati cu "abuzul, abuzul " asta, habar nu aveti de lege dar vedeti numai abuzuri. 

 

si totusi ai cautat si tu? 

Merci, de acest text aveam nevoie.

Cred că solutia este să inmatriculez mai intai in alt stat care nu este membru ue și apoi in RO

Să fie inmatriculata ca vehicol sh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi totusi sa nu te afli intr-o nisa legala, avind CIV din 2007. Ma gindesc ca nu ti-ar mai fi cerut alte acte daca nu se mai putea inmatricula, iti spunea din prima de noneur .... si la revedere. Tot sper sa reusesti.

Practic ea a intrat in UE cind a fost facuta CIV-ul, vorbeste fata in fata cu seful de la inmatriculari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, einstein1984 a spus:

P.S; poate incetati cu "abuzul, abuzul " asta, habar nu aveti de lege dar vedeti numai abuzuri.

La mine a fost clar un abuz pentru ca adusesem toate actele cerute la o motocicleta cumparata de la un importator iar CIV-ul era scos cu o saptamana inaintea inmatricularii.

RAR-ul este singura institutie abilitata sa certifice daca un autovehicul este apt sau nu pentru a circula pe drumurile publice in concordanta cu legile tarii adaptate la normele europene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 17 minute, vlad58 a spus:

RAR-ul este singura institutie abilitata sa certifice daca un autovehicul este apt sau nu pentru a circula pe drumurile publice

Nu are legătură RAR ul cu situația lui, ține de înmatriculare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rarul zice ca nu e euro4 (scrie pe carte altmiteri), inmatricularile verifica daca corespunde ce e pe carte cu ce au voie ei sa puna in circulatie. 

maine construiesc o motoreta, motor non euro, o pot omologa non euro cu CIV dar guess what, DRPCIV nu o poate inmatricula. 

 

@vlad58 motoreta ta nefiind produsa in UE, inmatricularea se face DOAR DUPA plata obligatiilor vamale (ceea ce ai fost rugat sa demonstrezi ca s-a facut). Tu poti cumpara un produs nevamuit, nu e ilegal, dar ca sa il si treci pe numele tau trebuie sa fie clar ca e vamuit. Asta indiferent daca are omologare individuala sau de tip (gen un suzuki asamblat in japonia). Am avut scuter chinezesc inregistrat la primarie si am adus factura de achizitie a importatorului si actul de vamuire. Once again, nu stii legea dar vezi abuzuri. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar putea fi interesant sa discuti si cu o firma care face inmatriculari.

Poti sa ma suni sau sa imi scrii in privat si iti dau datele firmei cu care am inmatriculat eu vreo 7 masini si motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut a fost problema asta si pentru un nene cu un Logan nou cumparat prin Iunie. Daca nu il inmatricula pana in septembrie, nu il mai putea ca apareau alte norma tehnice la care nu se incadra masina. Nu stiu mai multe detalii dar aia de la Dacia au insistat, chiar au venit personal acasa sa se duca mai repede sa o inmatriculeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind atent mesajul initial, pot sa deduc ca politia considera aceasta motocicleta noua, aflata la prima inmatriculare.

Si este la prima inmatriculare deoarece primul proprietar nu a facut acest demers la vremea respectiva.
Cum legislatia este clara, o motocicleta noua trebuie sa fie Euro 4,  politia nu poate sa o inmatriculeze deoarece ar incalca legea.

La fel ca in cazul acelui Logan mentionat de wawessh...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Contabil a spus:

Corect, dar atunci de ce i-au cerut acte in plus? .... in fine, la noi te astepti la orice.

:)))) Odata mi sa cerut o adeverinta ca buletinul meu Meu este BULETINUL MEU, se uitau politistii de la  Sectie ca la ultimul (cuvant urat) , sau chemat ierahic unul pe altul probabil ca sa rada toti:))))) dar aveam o foita in care scria ca asta mi se cere care ma mai salva, normal nu mi,au dat nimic, m.am intors de unde am fost trimis la ghiseu era o alta doamna care a luat actele, nu mi sa cerut nimic in plus si sa rezolvat, asa ca se poate orice tampenie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...