Sari la conținut

Motocicleta nouă cumparata in 2007 cu CIV respins la inmatriculare


moroshanu
 Share

Postări Recomandate

Eu nu inteleg toata discutia despre norma de poluare. I-a zis politistul ceva despre asta? Nu i-a zis.

Momentan are nevoie de acte vamale, certificat de conformitate si alt fel de omologare pe CIV.

Aia e problema omului.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 21 minute, Djenavar a spus:

sau chemat ierahic unul pe altul probabil ca sa rada toti:)))))

 

😂 Sigur au ris toti.

Buba e ca noi raminem cu drumurile si mai ales cu cozile, la Ilfov e jale, de multe ori m-am gindit sa-mi schimb buletinul iar pe Bucuresti.

Cred ca initiatorul ar trebui sa calculeze taxele vamale "dus-intors" pentru Moldova.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, easy ride on! a spus:

Adică, statul rromân recunoaşte că te-a taxat deja de 12 ani pentru folosinţa motocicletei (prin taxa auto încasată) dar acum te împiedică să mai foloseşti (să dispui de) proprietatea ta. Cel puţin pe domeniul public taxat.

O fi o nouă (formă de) naţionalizare tradiţională ? :lol:

 

La care cetăţeni "liberi" ca @Xael se ... "conformează". Dar mai şi propovăduiesc altora "sclavia" :P

nu e "taxa auto" e impozit pe propietate

1 oră în urmă, sbk750 a spus:

Cred ca de instanta de judecata nu scapi . Doar cu o decizie in instanta cred ca poti face ceva .

ca instanta sa constate ca nu indeplineste normele legale in vigoare pentru inmatriculare ar insemna multi bani cheltuiti pentru ceva ce stie deja.... Cum ai motiva o actiune in instanta? 

 

XAEL, e mai clar decat un copac in mùijlocul drumlui, i-a zis ca nu se poate. Ala cu actele vamale era altul. 

"taxa" e pe locul d eparcare, ceva ce iti imprumuta statul sa folosesti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@easy ride on! ori esti mai prost ca nmuyen, ori te prefaci f bine. Te poti bucura cum vrei tu de bunul tau, dar nu pe domeniul public. daca esti suficient de prost sa iei ceva neimatriculabil iti meriti soarta, e bine sa stii legea inainte sa cheltui banii. 

si e impozit. 

 

Capture.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc pe ei ii intereseaza ca nu a mai fost inmatriculat, nu ca nu a fost plimbat,d esi 40 d ekm nu i-a facut in garaj. 

 

din punct de vedere fiscal insa:

Citat

entru inceput, este foarte important sa definim categoriile: autoturismele noi si autoturisme „second-hand”, deoarece acestea determina tratamentul TVA aplicabil.Potrivit prevederilor din art. 125^1 un autoturism nou este acel autoturism care indeplineste una din urmatoarele 2 conditii: (1) sa nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrarii in functiune, sau (2) sa nu fi efectuat deplasari care depasesc 6.000 km. Atentie, conditiile nu sunt cumulative.

Autoturismele second-hand sunt restul, si anume cele care nu indeplinesc nici una din aceste conditii.

faza e ca la prima inmatriculare trebuie sa indeplinesti niste conditii (norma euro, frane ) si la tine nu e cazul. 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, moroshanu a spus:

poate să-i conving că are 12 ani și nu e nouă... 

și să o înmatriculez ca SH care a fost folosit pe drumuri private...

 

aveți idee cum se definește în românia un vehicol nou/sh ?

 

https://legeaz.net/oug-195-2002/art-6-dispozitii-generale

" 351.vehicul nou - vehicul care nu a mai fost niciodată înmatriculat "

Deci la inmatriculari il considera nou (indiferent de anul de fabricatie) si acum motocicletele trebuie sa fie Euro4. Din aceasta cauza nu pot sa-l inscrie.

Daca nu e indiscret, cat a costat? Si ce norma de poluare are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, pierrotlefou a spus:

https://legeaz.net/oug-195-2002/art-6-dispozitii-generale

" 351.vehicul nou - vehicul care nu a mai fost niciodată înmatriculat "

Deci la inmatriculari il considera nou (indiferent de anul de fabricatie) si acum motocicletele trebuie sa fie Euro4. Din aceasta cauza nu pot sa-l inscrie.
 

Si aici sunt detaliile legate de norma Euro4 pe care trebuie sa le respecte motocicletele noi pentru a fi inmatriculate.
http://pemotoare.ro/normele-euro-4-pentru-motociclete/

Si a ta este noua. Chiar daca are 12 ani si doar 40km la bord...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, easy ride on! a spus:

Adică în alt stat (adevărat), aici e doar o fantomă cu pretenţii la ...

ciocoi vechi şi noi.

Sau de la ciocoi vechi şi noi.


Daca o face in UE va da peste aceleasi probleme. Pentru ca si acolo trebuie sa furnizezi placutele de inmatriculare, altfel va fi considerat tot nou.
Si o ia de la capat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, easy ride on! a spus:

"Pentru a fi vândut în statele UE, de la 1 ianuarie 2016, orice nou model conceput trebuie să respecte normele Euro 4..."

 

În subiect este un model conceput, fabricat şi vândut (primului proprietar) cu 12 ani în urmă.

Primul proprietar este cetăţean U.E., înainte de 1 ianuarie 2016.

Ce fel de idioţi au mereu idei de creează permanent şi artificial probleme altora?

Nu există nici o problemă aici, exceptând prostia şi rea-voinţa unor angajaţi de stat.

ART. 9 Cod Civil
Interpretarea legii
(1) Cel care a adoptat norma civilă este competent să facă şi interpretarea ei oficială.
(2) Norma interpretativă produce efecte numai pentru viitor.

Bingo?


Nu ma pronunt pe probleme avocatesti, nu am pregatirea necesara.
Dar avand in vedere interpretarea legii pe care o da administratia (si alte exemple de pe alte forumuri) eu zic ca intuitia mea e corecta. Mai ales ca se leaga de un singur aspect: vehicul nou este cel care nu a fost inmatriculat.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, einstein1984 said:

 

XAEL, e mai clar decat un copac in mùijlocul drumlui, i-a zis ca nu se poate. Ala cu actele vamale era altul. 

noi sigur citim acelasi topic?

 

@moroshanu ti-au zis si de norma euro sau a ramas doar sa le aduci actele mentionate de tine la inceput?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, moroshanu a spus:

Salutare,

În 6 septembrie 2019 am cumpărat o motocicletă Suzuki VL800 C800 fabricata și cumpărată de la dealerul Suzuki B&S Motors în 2007 de primul proprietar.

Primul proprietar nu a mai înmatriculat nicio dată motocicleta, aceasta a stat în garaj 12 ani (are 40 km la bord).

Motocicleta deține Carte de identitate cu omologare individuală (emisă în 2007) si ITP (reînnoit de mine acum).

Motorul a fost inregistrat la fisc și are impozitul achitat la zi.

Dețin factura originala.

M-am prezentat la serviciul inmatriculări în 20 sept. 2019 dar am primit refuzul de primă înmatriculare pe motiv că după 12 ani această motocicletă nu mai poate fi înmatriculată...

Vă rog o sugestie...

Poate fi înmatricualată motocicleta?

 

@xael, unde citesti aici ceva de vama? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 hours ago, moroshanu said:

Urmează să ajung săptămâna viitoare în orașul meu de baștină și așa voi face...

la telefon seful de la înmatriculări a motivat refuzul cerând;

declarație vamală ( pe factură scrie că este fabricata in japonia și achizitionata din ungaria)

omologare tip nu individuală pe CIV

și certificat de conformitate europeană

@einstein1984  aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, einstein1984 a spus:

partea cu COCul ai citit-o? Evident ca da, doar ca nu ai inteles-o.....

judecand dupa avatar, de pe acoperisul Ccului cred

Nu de pe acoperisul ala, dar am avut arma in mana... 😎

Revenind la problema omului, se pare ca seful de la inmatriculari nu a inteles ce trebuie. Deci el nici macar nu s-a legat de istoria cu Euro 4, vehicul neimatriculat - nou (chiar daca are 12 ani) etc. El vrea sa aiba dovada intrarii in tara, caci "de-aia nu este inmatriculat".
Daca va intelege situatia (ca nu are de ce sa ceara declaratie vamala), poate devine intelegator si rezolva situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, einstein1984 said:

legea prevede niste cerinte la prima inmatriculare (ABS, euro 4). daca motoreta nu le respecta, nu se inmatriculeaza. nemaifiind inmatriculata in UE, se considera ca e noua. ca sa fie Sh, trebuia sa fie inmatriculata odata undeva. 

 Inainte de a trece la euro 6d, in octombrie anu trecut  toti dealerii de masini au inmatriculat stocurile existente de euro 6c, altfel ramaneau cu ele . 

   Faptul ca nu cunost tu legea nu inseman ca nu exista temei. 

 

  1. Ceea ce am spus eu este că legea nu prevede vreun termen limită între achiziție și înmatriculare, având în vedere că OP-ul a spus că Poliția i-a refuzat înmatricularea pe motiv că "motocicleta este prea veche". Dacă știi tu despre un anumit termen legal în acest sens, spune. Poate fi util și altora.
  2. Legislația le interzice dealer-ilor să mai comercializeze motociclete care nu respectă normele de poluare sau siguranță (ABS obligatoriu) în vigoare. În cazul de față, motocicleta a fost deja achiziționată de către o persoană fizică și în proces de înmatriculare: inspecția tehnică unde i se putea interzice punerea în circulație datorită acelor lipsuri a fost efectuată corect la RAR. Poliția nu mai poate refuza inmatricularea în baza acelor temeiuri. Cred că s-a și demonstrat dealtfel că la mijloc sunt de fapt probleme fiscale, nu de natură tehnică sau de vechime a vehiculului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) ceea ce ai zis tu desi adevarat e irelevant. Puteai sa zici ca T34 e mai bun ca PzKpfW IV

2) legea interzice INMaTRICULAREA motoretelor care nu respecta normele de poluare si siguranta.

Citat

(2)   Statele membre permit introducerea pe piață, înmatricularea sau punerea în exploatare numai a acelor vehicule, componente și unități tehnice separate care respectă cerințele din prezentul regulament.

(3)   Statele membre nu interzic, nu limitează și nu împiedică introducerea pe piață, înmatricularea sau punerea în exploatare a vehiculelor, sistemelor, componentelor sau unităților tehnice separate din motive legate de aspecte privind construcția sau funcționarea lor reglementate prin prezentul regulament, dacă acestea respectă cerințele acestuia.

La dual motors e plin d emobre de cross in 2 timpi fara far si semnale,  chiar si fara ABS dar le pot vinde. Legal . pentru ca regulamentul prevde o excludere "

g)

vehiculele destinate în principal să funcționeze în afara drumurilor și proiectate să circule pe suprafețe nepavate;"

 

Daca in loc sa scrii tampenii citeai textul d elege citata d emine, vedeai ca face referire la OMOLOGARE si INMATRICULARE, nu prevde interzicerea d ela vanzare a nimic. Si nu face scutiri de genul " daca e vanduta inainte de regulament dar neinmatriculata e ok"

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bă, absolut incredibil ! E de geniu discuția pe forumul asta. Trăim în țară în care cu o atenție ( și nu cine știe ce )la RAR treci fluierând cu orice fel de mașină, cu evacuarea goală, cu tot ce vrei, ești chemat prin spate că sa nu stai la rând, și aici se stă la povesti despre cum dpdv legal nu se poate inmatricula o motocicleta pentru că nu știu ce nu îndeplinește. 

 

In sfârșit ideea cu recarosarea. In sfârșit ! Și daca nu, ai soluția cu Moldova / Bulgaria ( da, probabil acolo rezolvi, sunt cei ce se ocupă special de înmatriculat mașini pe Bulgaria -da, se mai face treabă asta - care au relații prin multe locuri și știu unde să plaseze o atenție că sa fie bine ). 

 

Serios ? Parcă ne.am născut toți în Norvegia și nici macar nu ne ducem cu gândul la o manevră de genul, da' sa o mai și luăm în serios și să credem că se poate. Ba ! Suntem în Romania , in 2019 ! Țara în care un amic și-a luat talonul inapoi de la RAR cu un E36 pe care nici macar n.au putut să.l pună pe stand că atingea de jos, așa că nu l.au mai pus. Flăcări pe evacuare, poc poc, jante pe 19 + tot tacamul. 

 

Mă repet: suntem în Romania ! 

 

P.s. acum daca tu vrei sa.ti faci viața complicata e strict problema ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...