Sari la conținut

Motocicleta nouă cumparata in 2007 cu CIV respins la inmatriculare


moroshanu
 Share

Postări Recomandate

23 minutes ago, Paca said:

Cea mai simpla si mai putin costisitoare varianta este cum a spus @Cavaleru  ...o inmatriculezi pe BG , apoi o inmatriculezi pe ro dupa cateva luni ...si aia e . 

O sa te coste un drum pana la giurgiu /  ruse , cativa firfirei ...si gata !

Cu birocratia si tampenia din ro nu faci dacat sa pierzi bani , nervi si cel mai important TIMP ! 

Spor !

Cu spaga o inmatriculeaza direct aici. Nu de alta dar fiind vorba de o directiva europeana, probabil ca faza cu norma euro va fi o problema si in BG.

Adica daca tot e vorba de dat spaga, la ce sa se mai chinuie cu BG?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 9 ore, einstein1984 a spus:

@vlad58 motoreta ta nefiind produsa in UE, inmatricularea se face DOAR DUPA plata obligatiilor vamale (ceea ce ai fost rugat sa demonstrezi ca s-a facut). Tu poti cumpara un produs nevamuit, nu e ilegal, dar ca sa il si treci pe numele tau trebuie sa fie clar ca e vamuit. Asta indiferent daca are omologare individuala sau de tip (gen un suzuki asamblat in japonia). Am avut scuter chinezesc inregistrat la primarie si am adus factura de achizitie a importatorului si actul de vamuire. Once again, nu stii legea dar vezi abuzuri. 

Nu era de datoria mea sa platesc obligatiile vamale, eu am luat-o cu factura de la reprezentant, argumentul respingerii mele prima oara a fost ca daca am omologarea individuala imi trebuie actul de vama.

Deci de ce imi era cerut un act suplimentar?  Gaseste tu asta in lege.

Legal era, daca avea dubii asupra actelor,  sa faca o adresa firmei respective ca sa dovedeasaca ca au platit taxele si nu sa ma puna pe mine pentru ca nu aveam niciun drept sa cer factura de achizitie si actul vamal.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vlad58 halucinant..... 

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab12ff2fa4e9422012c2b7e ia citeste tu punctul 8, asta scria si pe atunci dar nah, tie ti-era greu sa citesti. PLM, sunt afiate astea pe toti peretii dar mereu ajungeti la giseu si va mirati: cum, trebuie si aia? 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, einstein1984 a spus:

@vlad58 halucinant..... 

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab12ff2fa4e9422012c2b7e ia citeste tu punctul 8, asta scria si pe atunci dar nah, tie ti-era greu sa citesti. PLM, sunt afiate astea pe toti peretii dar mereu ajungeti la giseu si va mirati: cum, trebuie si aia? 

Da ai dreptate eu o achizitionasem din strainatate si trebuia sa-i platesc vama.

Pentru mine caz inchis.

Acum 10 ore, easy ride on! a spus:

 

Da dragă, comunicarea birocratică între instituţiile (incapabile) ale statului o asigură cetăţeanul, pe timpul şi pe banii lui.

Pentru că marea majoritate acceptă  :huh:

 

Asa ar fi fost normal si legal, la vremea respectiva asa era procedura inscrisa pe site, adica avea dubii trebuia sa cerceteze. In ce tara a uniunii europene cumparand ceva de la o firma aceasta este obligata sa-ti dea tie factura de achizitie  cu actul de vama ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, vlad58 said:

 

Asa ar fi fost [...] legal

legal e ce scrie pe site la drpciv - cine inmatriculeaza vine cu actul vamal

 

7 hours ago, vlad58 said:

Asa ar fi fost normal

aia da

 

 

si daca tot vorbim de "normal", normalitatea ar fi ca actele vamale sa fie verificate la impozite si taxe locale, nu la inmatriculari. nu ar trebui sa se bage drpciv la plata vamii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, easy ride on! a spus:

Nemţii vând de multă vreme produse asiatice cu "pretenţia" că produsele şi calitatea sunt ale lor. Doar preţul ar fi de pretenţie germană.

 

Asta o stiu clar, videoul meu Akai in Nekerman aparea a Universum.

 

Acum 42 minute, XaeL a spus:

legal e ce scrie pe site la drpciv - cine inmatriculeaza vine cu actul vamal

Pe site-ul drpciv la pct.8 dobandite din afara  or eu ca si initiatorul am achizitionat-o din romanica.

Initiatorul cred ca a inurcat borcanele  nu aveau cum sa-i ceara cei de la inmatriculari omologarea de tip pe CIV pentru ca asta se face de la 10 bucati in sus, la fel nu au cum sa-i ceara certificatul de conformitate pentru ca  pe baza/absenta lui se face CIV-ul ce certifica ca autovehiculul este apt sa circule la noi si probabil in UE.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, einstein1984 a spus:

@vlad58, stii ce e un antrepozit vamal? 

Ia explica-ne tu cum fac astia cu chinezismele de nu platesc vama.

 

Acum 2 minute, einstein1984 a spus:

da ok, au avut aia de la drpciv ceva cu tine, nu le-a placut fata ta si te-au pus la drmurui in plus. Neste bulangii

Am scris, mi s-a spus ca daca aveam omologare de tip nu imi cereau celelalte trasnai, probabil asa i s-a spus si nitiatorului dar a incurcat el borcanele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Exact asta s-a intamplat,

incompetentul din MM a declarat CI neconformă,

cei din PH au verificat conformitatea CI de la RAR, electronic (eu nu a trebuit să fac nimin) și au înmatriculat-o fără probleme.

Luni sunt programat din nou la înmatriculări MM pt transcriere. Dacă iar dau de vreun cap pătrat, se lasă cu sesizare la dna pt abuz în serviciu.

Editat de moroshanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...