Sari la conținut

Honda Accord dupa 2009/2.0 i-vtec


Larry Flyt
 Share

Postări Recomandate

Va salut!

 

Sunt in cautarea unui sedan cu motor pe benzina natural aspirat, manual si..m am oprit la acest model. Ce stiti de masinile Honda? Toata lumea le lauda(mai ales posesorii), foarte rar aud critici. Tot ce stiu de japoneze pe probate este ca, au o stabilitate buna si unele tind sa rugineasca in compartimentul motor. Poate stiti si voi cate ceva si ma ajutati sa ajung la o decizie,apreciez. Momentan conduc un eos 2.0 fsi de care sunt multumit, nu vreau tfsi,tdi,tsi,plmi. Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut modelul Accord 2009, benzina 2.0, full option.

 

La capitolul confort, tinuta de drum, design .. i-as da nota 10. 

 

Cat despre motor, o avea el 160 de cai, dar la cum arata ar mai fi fost loc de 50 in plus. Multi frustrati cu Haudi, Skoda VTR, BMW se bagau in seama, poate iesea de-o 'liniuta' sau ceva depasiri la viteze mari. 

 

Se pare ca modelele Accord dinainte de 2013 (facelift) au caseta de directie cam firava , mai ales pt. drumurile din Est. Si a mea facea niste zgomote (avea 45.000 Km cand am luat-o), dar numai daca intrai pe forestier ... ceea ce am evitat pe cat posibil, deoarece garda la sol e foarte mica si lovesti botul sau toba imediat. Din ce am auzit, caseta originala + manopera costa undeva la 8000 RON.

 

Discurile de frana se consuma cam repede.

 

Alt minus ar fi costurile de mentenanta. Revizii sub 1200 RON nu pupam si le faceam la 10 mii nu la 15 mii cum spune in carte. Eu am dus-o la dealerul Asko Honda ... si oamenii cam umflau pretul, dar de banii dati te bucuri de o experienta premium: intri in showroom, te preia o persoana care stie istoricul masinii, servesti un covrig, o cafea, masina e la vedere (printr-un perete de sticla vezi tot ce ii face mecanicul), baietii din service lucrau ingrijit, cu manusi .. totul curat, ti-a scos roata, nu o pune ca taranul cu partea cu spite pe podea, o aseaza finut ... spray de frana aplicat pe discuri, spalat motorul din partea casei daca e murdar ...

 

Odata am comandat niste praguri de noroi pt. roata fata, ca imi improsca roata fata noroi la ploi ... 30 de minute au dansat pe langa masina baietii in service ... manopera facturata 150 RON (fara piesa). Dupa ceva timp mi-au venit si aparatorile spate; le-am montat singur la garaj in 5 minute, ca se desfaceau 2 clips-uri de plastic.

 

Per total, masina merita toti banii. Inca intorc capul dupa cate un Accord atunci cand il vad pe strada, doar ca e o masina strict pt. asfalt ... si cel mai probabil nu asfaltul din RO :).

 

2018-11-23_12-37-50.thumb.jpg.a78b069c252ef51fe26e743487a859ca.jpg2018-11-23_12-38-40.thumb.jpg.73656459b4d4d4523d3b82c8257e82dd.jpg2018-11-23_12-38-18.thumb.jpg.89a8adc6376b1d15e627d9ddae7d3087.jpg

 

 

 

Editat de Killer_533
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Killer_533 said:

Off-topic: si trolii sunt troli.

 

Chiar nu va puteti abtine sa umpleti topicurile (fara accidente) de comentarii aiurea?

Ma nu te supara ...tinem topicu sus. si chiar e buna honda :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Killer_533 a spus:

Eu am avut modelul Accord 2009, benzina 2.0, full option.

 

La capitolul confort, tinuta de drum, design .. i-as da nota 10. 

 

Cat despre motor, o avea el 160 de cai, dar la cum arata ar mai fi fost loc de 50 in plus. Multi frustrati cu Haudi, Skoda VTR, BMW se bagau in seama, poate iesea de-o 'liniuta' sau ceva depasiri la viteze mari. 

 

Se pare ca modelele Accord dinainte de 2013 (facelift) au caseta de directie cam firava , mai ales pt. drumurile din Est. Si a mea facea niste zgomote (avea 45.000 Km cand am luat-o), dar numai daca intrai pe forestier ... ceea ce am evitat pe cat posibil, deoarece garda la sol e foarte mica si lovesti botul sau toba imediat. Din ce am auzit, caseta originala + manopera costa undeva la 8000 RON.

 

Discurile de frana se consuma cam repede.

 

Alt minus ar fi costurile de mentenanta. Revizii sub 1200 RON nu pupam si le faceam la 10 mii nu la 15 mii cum spune in carte. Eu am dus-o la dealerul Asko Honda ... si oamenii cam umflau pretul, dar de banii dati te bucuri de o experienta premium: intri in showroom, te preia o persoana care stie istoricul masinii, servesti un covrig, o cafea, masina e la vedere (printr-un perete de sticla vezi tot ce ii face mecanicul), baietii din service lucrau ingrijit, cu manusi .. totul curat, ti-a scos roata, nu o pune ca taranul cu partea cu spite pe podea, o aseaza finut ... spray de frana aplicat pe discuri, spalat motorul din partea casei daca e murdar ...

 

Odata am comandat niste praguri de noroi pt. roata fata, ca imi improsca roata fata noroi la ploi ... 30 de minute au dansat pe langa masina baietii in service ... manopera facturata 150 RON (fara piesa). Dupa ceva timp mi-au venit si aparatorile spate; le-am montat singur la garaj in 5 minute, ca se desfaceau 2 clips-uri de plastic.

 

Per total, masina merita toti banii. Inca intorc capul dupa cate un Accord atunci cand il vad pe strada, doar ca e o masina strict pt. asfalt ... si cel mai probabil nu asfaltul din RO :).

 

2018-11-23_12-37-50.thumb.jpg.a78b069c252ef51fe26e743487a859ca.jpg2018-11-23_12-38-40.thumb.jpg.73656459b4d4d4523d3b82c8257e82dd.jpg2018-11-23_12-38-18.thumb.jpg.89a8adc6376b1d15e627d9ddae7d3087.jpg

 

 

 

Multumesc! Presupun ca senzatia la condus este una foarte frumoasa, avand in vedere acel bord,chiar imi place foarte mult! Referitor la caseta si drumuri, pot afirma ca locuiesc in Uk/Brighton si drumurile/asfaltul cam lasa de dorit. Pretul la piese este oarecum pe masura, dar vorba ta, cand vine vorba de recall si alte chestii, au mult mai mult respect fata cei de la vag, stiu ce i ala recall pentru o masina de 15 ani. Distributia este pe lant? Imi doresc aceasta masina pentru spatiu si in speranta ca nu mai simt denivelarile, canalizarile, micile hartoape asa cum simt cu asta, are jante pe 17. Tot 150cp am avut pe passat b6, m au multumit, puterea este suficienta, nu fac liniute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu m-am interesat ce distributie are ... conform site-ului <www.parts-honda.uk>, ar fi pe lant.

 

Spatiu in fata ai, dar in spate (mai ales daca merge sotia si unul / doi copii mici pe bancheta din spate) nu este extraordinar de generos.

 

Imi amintesc cu nostalgie cum strangeam din buci la limitatoare de viteza, canale, sine de tramvai, gauri... Pe sosele cu asfalt valurit, jantele de 17'' si cauciucurile late (235/45/R17) iti smulg volanul din mana daca nu tii de el :))). Cu jante de 16'' gropile se simt mai putin, dar nu arata la fel de frumos masina.

 

Daca vrei sa uiti de gropi, iti iei un tractor: IMG_20161230_144519.thumb.jpg.4852bfa53f01d0d7b40812b3283e1a85.jpg

 

 

Eu nu mai pun frana la limitatoare, sar peste sinele de tren, intru cu 80 pe macadam in timp ce frustratii cu masini de sosea (care inainte de a se termina asfaltul mergeau la limita pe curbe, doar doar nu i-ar depasi unu' cu pick-up)  franeaza in 'panic mode' ca s-a terminat asfaltul.

 

Desi unii (troli) sustin ca pickup-ul e varza pe curbe, ca ii fuge spatele, te rastorni in giratorii, eu am dat 'mucul la Skode si Passat-uri pe curbele din Cheia, Rucar-Bran, Predeal. Din punctul meu de vedere, se conduce ca o masina normala, fara a te mai interesa de starea drumului. Acuma, daca te mananca si intri in off-road, ai sanse sa dai cu capul de geamul lateral sau de acoperis, dar asta inseamna ca ti-ai cautat-o, nu ca masina e varza.

post-67543-0-23671100-1482161186_thumb.png

 

A doua optiune ar fi un Duster. Modelul de 150 cp chiar e smecher ...

Editat de Killer_533
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 2 ore, Killer_533 a spus:

Nici nu m-am interesat ce distributie are ... conform site-ului <www.parts-honda.uk>, ar fi pe lant.

 

Spatiu in fata ai, dar in spate (mai ales daca merge sotia si unul / doi copii mici pe bancheta din spate) nu este extraordinar de generos.

 

Imi amintesc cu nostalgie cum strangeam din buci la limitatoare de viteza, canale, sine de tramvai, gauri... Pe sosele cu asfalt valurit, jantele de 17'' si cauciucurile late (235/45/R17) iti smulg volanul din mana daca nu tii de el :))). Cu jante de 16'' gropile se simt mai putin, dar nu arata la fel de frumos masina.

 

Daca vrei sa uiti de gropi, iti iei un tractor: IMG_20161230_144519.thumb.jpg.4852bfa53f01d0d7b40812b3283e1a85.jpg

 

 

Eu nu mai pun frana la limitatoare, sar peste sinele de tren, intru cu 80 pe macadam in timp ce frustratii cu masini de sosea (care inainte de a se termina asfaltul mergeau la limita pe curbe, doar doar nu i-ar depasi unu' cu pick-up)  franeaza in 'panic mode' ca s-a terminat asfaltul.

 

Desi unii (troli) sustin ca pickup-ul e varza pe curbe, ca ii fuge spatele, te rastorni in giratorii, eu am dat 'mucul la Skode si Passat-uri pe curbele din Cheia, Rucar-Bran, Predeal. Din punctul meu de vedere, se conduce ca o masina normala, fara a te mai interesa de starea drumului. Acuma, daca te mananca si intri in off-road, ai sanse sa dai cu capul de geamul lateral sau de acoperis, dar asta inseamna ca ti-ai cautat-o, nu ca masina e varza.

post-67543-0-23671100-1482161186_thumb.png

 

A doua optiune ar fi un Duster. Modelul de 150 cp chiar e smecher ...

Pai ce sa fac cu tancul ala, serios?!😂 Nu zic, are flerul ei,dar nu. Asa ma orientam la un pathfinder sau land rover, dar nu s chiar ce am eu nevoie.  Pana la urma,cred ca am sa fac saltul si incerc sa las mentalitatea asta cu nemtoaicele, ca nu mai fac masini bune si fiabile de mult timp. Mai am o intrebare, cotiera fata stiu ca este mare si gliseaza in fata, dar se poate rabata la 30 de grade gen? 

Mersi! Las si eu o poza cu fieru'💣

received_2377597638975287.jpeg

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Flower-Power a spus:

Ce mașină de femei până în 30! tu ce scuză ai?😂

Eu țin cu el. E chiar misto masina :) (vorbeste unu' care a avut până acum inclusiv 2 Ford Ka.uri, una dintre ele fiind rosie ) 😅😅😅

Acum 2 ore, Killer_533 a spus:

Nici nu m-am interesat ce distributie are ... conform site-ului <www.parts-honda.uk>, ar fi pe lant.

 

Spatiu in fata ai, dar in spate (mai ales daca merge sotia si unul / doi copii mici pe bancheta din spate) nu este extraordinar de generos.

 

Imi amintesc cu nostalgie cum strangeam din buci la limitatoare de viteza, canale, sine de tramvai, gauri... Pe sosele cu asfalt valurit, jantele de 17'' si cauciucurile late (235/45/R17) iti smulg volanul din mana daca nu tii de el :))). Cu jante de 16'' gropile se simt mai putin, dar nu arata la fel de frumos masina.

 

Daca vrei sa uiti de gropi, iti iei un tractor: IMG_20161230_144519.thumb.jpg.4852bfa53f01d0d7b40812b3283e1a85.jpg

 

 

Eu nu mai pun frana la limitatoare, sar peste sinele de tren, intru cu 80 pe macadam in timp ce frustratii cu masini de sosea (care inainte de a se termina asfaltul mergeau la limita pe curbe, doar doar nu i-ar depasi unu' cu pick-up)  franeaza in 'panic mode' ca s-a terminat asfaltul.

 

Desi unii (troli) sustin ca pickup-ul e varza pe curbe, ca ii fuge spatele, te rastorni in giratorii, eu am dat 'mucul la Skode si Passat-uri pe curbele din Cheia, Rucar-Bran, Predeal. Din punctul meu de vedere, se conduce ca o masina normala, fara a te mai interesa de starea drumului. Acuma, daca te mananca si intri in off-road, ai sanse sa dai cu capul de geamul lateral sau de acoperis, dar asta inseamna ca ti-ai cautat-o, nu ca masina e varza.

post-67543-0-23671100-1482161186_thumb.png

 

A doua optiune ar fi un Duster. Modelul de 150 cp chiar e smecher ...

Frumos, frumos de tot ! ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Flower-Power a spus:

Și tu ești etalonul masculinității cu 2 ka uri printre care una roșie..😂

De epilat, vă epilați?

Cum se etaleaza masculinitatea in opinia dvs???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Flower-Power a spus:

Ce mașină de femei până în 30! tu ce scuză ai?😂

Hahahaha, sa vezi ce te alerg,draga Flori😂 De ce nu recunosti,iti place,mai mult ca skoda octavia 2. 

 

Acum 28 minute, TWD.Grig a spus:

Eu țin cu el. E chiar misto masina :) (vorbeste unu' care a avut până acum inclusiv 2 Ford Ka.uri, una dintre ele fiind rosie ) 😅😅😅

Frumos, frumos de tot ! ✌️

Trebuie sa iesim cu ea(Flower) la plimbare, ca nu mai tine smecheria😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Flower-Power a spus:

Și tu ești etalonul masculinității cu 2 ka uri printre care una roșie..😂

De epilat, vă epilați?

Recunosc, doar în anumite zone 😁 totuși e un Ford Ka, nu trotineta electrică 😁😁😁

Acum 24 minute, Ice-D a spus:

Hahahaha, sa vezi ce te alerg,draga Flori😂 De ce nu recunosti,iti place,mai mult ca skoda octavia 2. 

 

Trebuie sa iesim cu ea(Flower) la plimbare, ca nu mai tine smecheria😂

Sa dăm o lecție de masculinitate, nu ? 🤣🤣🤣 Eu o să-i pun gene la Ford 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă gândeam eu că e cazul să recunoști..spune-mi că nu pe picioare.

Legat de lecții de masculinitate, you wish!

Acum 35 minute, Ice-D a spus:

Hahahaha, sa vezi ce te alerg,draga Flori😂 De ce nu recunosti,iti place,mai mult ca skoda octavia 2. 

 

Trebuie sa iesim cu ea(Flower) la plimbare, ca nu mai tine smecheria😂

Acum că am zis că e mașină de femei până în 30 , dacă zic că nu îmi place îmi puteți estima vârsta..să o lăsăm așa, în derivă ca nava în mijlocul furtunii.

Acum 45 minute, Djenavar a spus:

Cum se etaleaza masculinitatea in opinia dvs???

Trebuie să găsiți alt termen, nu misogină. Iar cât privește întrebarea  ,doriți un insight pentru dvs?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ice-D a spus:

 

received_2377597638975287.jpeg

 

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Ce mașină de femei până în 30! tu ce scuză ai?😂

 

Mai in gluma mai serios chiar ca numai pixde am vazut cu  Eos, de maxim 25 ani nu 30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ontopic: am avut ocazia acum mai bine de 2 ani sa conduc pe Transalpina mașină tatalui fostei, împrumutată pentru week.endul respectiv - un Accord din 2010, 2.0i v-tec. Pe mine personal m-a fascinat modul cum se conduce cât și puterea resimțită a motorului. La fel cum spune cineva mai sus, am înțeles că întreținerea nu deloc ieftina (deloc ! ) dar în afara de asta nu prea ar fi dezavantaje. Eu totuși dacă aș vrea o mașină de genul clar m-aș arunca cu capul in față și ochii închiși spre Mazda 6 -2.0 benzina, manual dar asta e strict alegere personala bazata și pe faptul că mi se pare incredibil de frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Flower-Power a spus:

Mă gândeam eu că e cazul să recunoști..spune-mi că nu pe picioare.

Legat de lecții de masculinitate, you wish!

Pe picioare deja mă pensez de ceva timp 😋😋😋

Lecția de masculinitate ți-am dat-o deja în propoziția de mai sus 😁

Editat de TWD.Grig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa ti ghicesc varsta doar in baza unei afirmatii, poate facuta la caterinca, nu vad rostul.

Acum 18 minute, TWD.Grig a spus:

Ontopic: am avut ocazia acum mai bine de 2 ani sa conduc pe Transalpina mașină tatalui fostei, împrumutată pentru week.endul respectiv - un Accord din 2010, 2.0i v-tec. Pe mine personal m-a fascinat modul cum se conduce cât și puterea resimțită a motorului. La fel cum spune cineva mai sus, am înțeles că întreținerea nu deloc ieftina (deloc ! ) dar în afara de asta nu prea ar fi dezavantaje. Eu totuși dacă aș vrea o mașină de genul clar m-aș arunca cu capul in față și ochii închiși spre Mazda 6 -2.0 benzina, manual dar asta e strict alegere personala bazata și pe faptul că mi se pare incredibil de frumoasa.

Mersi, am condus mazda 6, dar ma atrage mai mult accord. Cat despre intretinere, nu vrei sa stii cat costa intretinerea unei decapotabile, sunt foarte pretentioase.

 

Acum 15 minute, Paca a spus:

Fata de alte rahaturi din grupul vag ...este deosebita  

Daca ai grija de ea , ...mere fain ...mult si  bine .....insa  nu scapi de socuri .

Am avut in ultimi 15 ani numai japoneze ...toate impecabile rulare/motor....insa nici una  nu se compara cu metz de ex la confort. 

Sa nu ai asteptari pe partea de rulare ,ca si  confirt ma refer 

Este masina sotiei, eu am scapat de a mea. Sa nu am asteptari la o japoneza pe partea de rulare? Daca da, te rog dezvolta.

Edit: am citit mai atent, la masina ei te ai referit, asa e. 

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...