Sari la conținut

Înmatriculate scuter cu viteza de bord 120km/h


the_tavi
 Share

Postări Recomandate

Salut, posesor de moto si permis categorie A, ma intereseaza sa iau un scuter de 49cc dar cu viteza pe bord 120km/h.

Scuterul este adus din Germania.

Cum se inmatriculeaza, având în vedere că în conformitate cu legislația nu este considerat moped?

Ce acte am nevoie pentru a face ITP si eventual a obține numere? Înțelegerea mea este ca nefiind moped (viteza superioară 45km/h) nu poate fi înregistrat pe primărie cu numere galbene (care oricum necesita ITP)

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, caracterincompatibil a spus:

E moped și se înregistrează la primărie după ce ii faci cartea de identitate la rar.ce are a face gradația bordului cu înmatricularea? Mai toate scuterele (49) din anii 2000.au bord gradat până la 120km/h

 

din cate stiu eu trebuie sa fie limitat la o anumita viteza, dar la primarie nu controleaza nimeni asta. doar sa nu fie in acte specificata alta viteza maxima

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 30.09.2019 at 23:18, the_tavi said:

posesor de moto si permis categorie A 

 

On 30.09.2019 at 23:18, the_tavi said:

 scuter de 49cc dar cu viteza pe bord 120km/h

 

On 30.09.2019 at 23:18, the_tavi said:

în conformitate cu legislația nu este considerat moped

 

Tu sigur esti posesor de moto si permis categorie A? Legislatia ai trecut-o pe spaga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 
Tu sigur esti posesor de moto si permis categorie A? Legislatia ai trecut-o pe spaga?

Mi se pare că există o neînțelegere din partea ta. Da, in legislație nu e considerat moped, pentru că are viteza peste 45km/h. Dar nu l-aș numi nici motocicleta. Și încercam să mă dumiresc cum naiba se înmatriculează chestiile astea de sub 50cc si viteza constructiva peste 45hm/h, daca e ca și la motocicleta sau nu.
Scuza-ma daca ți-am jignit inteligenta și mergi mai departe în viața, nu lasa asta sa te afecteze dramatic.,[emoji106]

Mulțumesc tuturor pentru ajutor, între timp jucăria pe care vroiam sa o iau s-a vândut.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, viteza maxima constructivă e specificată in acte. Iar tu ar trebui sa stii asta. Ce au desenat in bord este irelevant. 

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...