Jump to content
Sign in to follow this  
marchand

Incepator achizitie motocicleta

Recommended Posts

Acum 1 oră, marchand a spus:

imi plac motocicletele din categoria modern clasic

V7 gen.3, Yamaha seria SR parca

nu imi propun sa cumpar ceva ieftin

la 8600E e nici prea-prea, nici foarte-foarte, bikehub.ro

ar trebui sa aiba ABS si traction control - utile zic eu unui incepator

daca iei de noua are ABS conform legislatiei UE, TC-ul poate fi folositor dar nu suplineste finetea mainii, pe care nu o ai inca

vreau sa ma plimb relaxat cu motocicleta nu sa particip la curse sau sa merg cu viteza si la turatii mari , m-am gandit ca pentru lucru asta ar fi potrivite motoarele care au cuplu mare la turatii mici

exact cuplul ala mare la turatii mici o sa te puna in dificultate, viteza e doar o cifra, acceleratia e cea care produce adrenalina ce ne place tuturor; de fapt tu iti doresti senzatii tari la viteze mici? ia un supermoto si ai rezolvat problema; nu inteleg de ce corelezi tu turatiile mari cu golaneala si cele mici cu mersul relaxat, in fond regimul de turatie la viteza X in treapta Y e stabilit de producator functie de categoria motocicletei, cilindreea si puterea motorului, caracteristicile transmisiei, scopul urmarit (ce senzatii sa transmita catre pilot); o sportiva de 600 care dezlantuie uraganul la 8-9k rpm e mult mai "blinda" in utilizare normala (3-4-5k rpm) decit un power-cruiser care iti smulge bratele din umeri daca o ciupesti un pic de urechi. Probabil iti doresti (din ceea ce spui) ceva care sa murmure acolo sub tine constant, in timp ce o arzi stil king-of-the-road pe Route 66 - da, e dragut, e placut, dar mai incolo dupa ce prinzi un pic de coaja, parerea mea.

trebuie sa fie confortabila

... si devreme acasa, vorba ceea; confortul e ceva foarte relativ, subiectiv prin natura umana si oarecum oferit standard de o anumita combinatie de distante in triunghiul scarite-sa-ghidon de catre motocicleta X; confortul static e una, cel dinamic e alta poveste, iar anduranta in conditii de confort o poti aprecia doar in ture lungi care nu iti pot fi oferite la ride-test oricita bunavointa ar avea vinzatorul; oricum, pina iti trec temerile de inceput nu o sa te simti confortabil pe animal, o sa fii crispat si o sa te doara toate (mai ales daca iei vreo uzina de cuplu, cum ai cam vrea).

Concluzia acestui lung excurs al meu ar fi sa te orientezi spre ceva mai usurel, mai potolit, sa iti placa cum arata si sa va intelegeti bine, mai lasind tu din pretentii si ea iertindu-ti gafele si stingaciile inceputului.

1 hour ago, Metal Heart said:

Dintre toate mentionate de tine, eu ti-as recomanda BMW-ul - vine cu o gramda de electronica pe el care te ajuta acum la inceput - traction control, ABS, moduri de selectare a puterii, cornering ABS. Si da, desi are cuplu de neam prost, poate fi manevrata destul de usor. Mai greut in oras datorita motorului care e foarte lat. Dar te obisnuiesti. 

Pe de alta parte, eu ti-as recomanda pentru inceput Triumph Bonneville T100 sau Triumph Street Twin daca vrei ceva cu aspect retro. 

Exact la asta m-am gandit si eu cand am luat in calcul BMW-ul , la sistemele de siguranta cu care vine echipat . Problema cu BMW-ul este pretul foarte mare in jur de 14.000 euro , la care daca mai adaugi si pachelete optionale ajungi undeva la 17.000 euro.

Ar fi super,super exagerat ca si prima motocicleta . O iau serios in calcul la urmatoare achizitie .

Ma gandesc serios la varianta Triumph-ului  Street Twin  si a mai facut cineva o recomandare cu Moto Guzzi V7 .

La 02.10.2019 la 15:05, einstein1984 a spus:

S1000R nu e bun? 

RR poate 

Daca e pe bune postarea, pune frana nitel.

Alea nu sunt moto de incepator,in principiu. NU ca nu ai putea incepe pe ele, dar iti va fi mai greu, sa inveti. Pentru ca primele 2 sunt moto greoaie, rigide, grele,  etc etc.

Cum zice si Metalu, bmwul ala ar fi o varianta.

VRei ceva cu aspect retro clasic? De ce nu un XSR700 de la yamaha? sau poftim, daca vrei motor mai mare , XSR900? sau o kawa Z900RS? Z900 deja e oar cam mult, pentru incepator. Dar nu imposibil.

Eu in locul tau asa lua ceva sh, sa imi placa modelul, de maxim 5 ani echime, cu ABS SI TC, mi-as face mana primul an. Apoi as sti ce vreau.  SI daca o tavalesti , nu i de noua.

Sau, cumpara noua, dar pune din start pe ea protectii,fie crash bar, fie crash pads + CASCO....

Pentru ca inevitabil, va atinge asfaltul. Fie si pe loc. Eu am scapat pe jos ,oprit fiind, toate cele 3 moto detinute, ba pe o parte, ba pe alta :)) 

Mai ai varianta si de Ducati Monster 821
https://www.ducatiromania.ro/modele-ducati/monster/monster-821/ 

sau Ducati Scrambler 
https://www.ducatiromania.ro/scrambler/scrambler-full-throttle

Nici Honda CB650 nu arata rau deloc - chiar s-au laudat cu acel look de neo-retro.
https://www.motorteam.ro/motociclete/importator-romania/honda-cb650r/

Doamne cum arată Ducatiurile postate mai sus..mrrr bad to the bone.

Acum 5 minute, Flower-Power a spus:

Doamne cum arată Ducatiurile

Parca iti pare rau ca nu ti-ai luat si tu Ducati...

9 hours ago, marchand said:

Ce caut eu :

- imi plac motocicletele din categoria modern clasic

- nu imi propun sa cumpar ceva ieftin

- nu vreau sa cumpar o motocicleta veche , ar trebui sa fie 2017 +

- ar trebui sa aiba ABS si traction control - utile zic eu unui incepator

- vreau sa ma plimb relaxat cu motocicleta nu sa particip la curse sau sa merg cu viteza si la turatii mari , m-am gandit ca pentru lucru asta ar fi potrivite motoarele care au cuplu mare la turatii mici

- trebuie sa fie confortabila

Pe lângă ce s-a enumerat mai sus (Moto Guzzi V7, Ducati Scrambler 800, Ducati Monster 821, Yamaha XSR700 sau 900, CB650R, Bonneville, etc. - toate variante foarte bune), mai ai Kawasaki Z900RS, Triumph Scrambler, Husqvarna Vitpilen/Svartpilen 701 (nu e chiar retro, dar pe acolo). Motoarele peste 1000 (Triumph Thruxton R, Triumph Scrambler 1200, Ducati Scrambler 1100, R nineT, etc.) sunt puțin overkill din primul an.

Acum 7 ore, Flower-Power a spus:

Doamne cum arată Ducatiurile postate mai sus..mrrr bad to the bone.

avoGV7X_460swp.gif.a946c28c890d546b4b644ea7e53916c6.gif

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Husqvarna Vitpilen/Svartpilen 701 (nu e chiar retro, dar pe acolo).

Serios? Un supozitor rigid si isteric? Tu recomanzi motoare doar după imagine?

La 02.10.2019 la 10:32, marchand a spus:

Salutare tuturor,

Proaspat posesor de permis categoria A. 

Evident ca ca vreau sa  cumpar o motocicleta :)

Problema este ca nu prea pot sa ma hotarasc asupra achizitiei . M-am oprit la urmatoarele modele  :

- Indian Scout 1200

- Triumph Speedmaster - fabricatie dupa 2018

- BMW R1250R 

Dintre astea 3 care ar fi cea mai potrivita pentru un incepator ?

Bugetul ar fi in jur de 11.000 eur .

Niciuna. 

Just now, Bulinu' said:

Serios? Un supozitor rigid si isteric? Tu recomanzi motoare doar după imagine?

De când este părerea ta adevăr divin? În mod obiectiv, modelul bifează cam toate căsuțele pe care le-a enumerat OP-ul. Subiectiv, să-și formeze singur o impresie despre ea, nu prin părerile personale ale altora.

Te-ai urcat pe vreunul? Eu da.  Un băț pe steroizi.

Just now, Bulinu' said:

Te-ai urcat pe vreunul? Eu da.  Un băț pe steroizi.

Și eu. Vitpilen 701. Și nu am aceeași părere ca și tine. Dar spre diferență de tine, nu încerc să mi-o impun. Am să spun doar că mi se pare o motocicletă chiar bună de începător.

KTM-ul 790 n-o fi potrivit? Are tot ce-i trebuie, mai putin 'modern clasic', dar din ce citesc in review-uri, o sa uite repede de criteriul asta. Sau Street Triple...

Kawasaki Vulcan S 650! Cea mai buna alegere pt tine - no but, no if!

Acum 15 ore, john17 a spus:

avoGV7X_460swp.gif.a946c28c890d546b4b644ea7e53916c6.gif

Exact.

La 02.10.2019 la 11:32, marchand a spus:

Salutare tuturor,

Proaspat posesor de permis categoria A. 

Evident ca ca vreau sa  cumpar o motocicleta :)

Problema este ca nu prea pot sa ma hotarasc asupra achizitiei . M-am oprit la urmatoarele modele  :

- Indian Scout 1200

- Triumph Speedmaster - fabricatie dupa 2018

- BMW R1250R 

Dintre astea 3 care ar fi cea mai potrivita pentru un incepator ?

Bugetul ar fi in jur de 11.000 eur .

Salutari, testeaza fiecare model dupa care cumpara ce-ti place mai mult. Daca ai suficenta minte si esti ponderat cu acceleratia, incet incet o sa vina si experienta.

Daca dai cu ea de pamant, poti sa spui ca ti-ai facut-o cu mana ta.

In final am decis sa cumpăr ceva ce îmi place. Am primit o oferta foarte buna de la un dealer Triumph din Europa pentru un Triumph Bonneville T120. Motocicleta este produsa in 2019 și are în jur de 700 km , garanție 2 ani. Discountul primit a fost semnificativ așa ca am cumparat-o . 

Acum 12 minute, marchand a spus:

In final am decis sa cumpăr ceva ce îmi place.

Salut, este exact ce spuneam mai sus. Sa o stapanesti sanatos si sa te duca unde vrei tu fara probleme.

Acum 10 minute, marchand a spus:

In final am decis sa cumpăr ceva ce îmi place. Am primit o oferta foarte buna de la un dealer Triumph din Europa pentru un Triumph Bonneville T120. Motocicleta este produsa in 2019 și are în jur de 700 km , garanție 2 ani. Discountul primit a fost semnificativ așa ca am cumparat-o . 

Bravo! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.

E frumoasa foc.

Asteptam ceva poze 😊

23 minutes ago, marchand said:

Drumuri bune să aveți împreună.

Ai grijă să n-o scapi pe jos prea rău, e cam delicat cu servisarea de Triumph în România.

O alegere foarte stilata. 

Grija mare cu gazul, motorul ala e foarte misto si potent. 

E foarte faina;si daca ii pui un crashbar nu ai treaba! Bafta!