Sari la conținut

City Insurance, ce surpriză!


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Salut,

Scriu pe subiectul asigurărilor si daunelor moto. Am avut recent un accident în care mi-a fost avariată motocicleta BMW K 1200LT. Cel care m-a lovit avea RCA la City Insurance, unde am depus actele si deschis două dosare, atât pentru echipament, cât și pentru moto.

Lovindu-mă in trecut de asigurări atât pe daune de locuință cât și pe auto / moto, mă gândeam cu infrigurare la ce mă așteaptă.

Surpriza pe care am avut-o a fost foarte mare!

Am fost la constatare joia trecută și a doua zi am fost sunat de un domn care mi-a explicat detaliat procedurile, ce acte imi trebuiesc etc.

Mi s-a explicat că motorul va fi pus la licitatie și că ne vom auzi miercuri la sediul lor să văd ofertele.

Nu au sens sumele, am primit totul exact la valoarea de piață și - ce este mai important - fără să rămân cu impresia că cineva incearcă să mă tragă pe sfoară. Vreau să subliniez profesionalismul desăvârșit al City Insurance in general și in special al celui care s-a ocupat de dosarele mele, care este și motociclist pe deasupra.

Amabil, politicos, profesionist!

Minute bune am avut impresia că visez și mă aflu in altă țară, unde doar clientul este pe primul plan!

Felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu te bucura prematur.Eu am avut la o masina o avarie.dadeau atit de putini bani incit nu am gasit service sa accepte oferta lor,pina la urma am facut-o in regie proprie iar banii i-au virat dupa un an si ceva,cind nici nu mai speram si tot citeam de ei ca sunt spre faliment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut și eu de-a face cu City acum câțiva ani. A mers bine treaba, chiar dacă a durat ceva până mi-au virat banii efectiv (nu a fost cazul de daună totală).

 

Cum ai făcut pentru daunele la echipament? Ai mai avut bonurile de achiziție? Sau nu este nevoie de așa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, l.u.v a spus:

este și motociclist pe deasupra

Let me guess, avea o cască pe dulap! Care e recuperată, adică au plătit despăgubiri pt ea și au oprit "epava". Sunt pe toate dulapurile în birourile lor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 20 minute, PzKpfW a spus:

Cum ai făcut pentru daunele la echipament? Ai mai avut bonurile de achiziție? Sau nu este nevoie de așa ceva?

Eu nu păstrez în general bonurile de valori mici, consumabile, dar le păstrez pe cele de valoare mare. Am avut chitanțe după care le-am făcut copii. Oricum, se decontează și după valoarea actuală de piață. Contează și cum sunt echipamentele, ce valoare și în ce stare, ale mele erau ca noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa dureze cam 45 zile. Depinde probabil si de suma maxima de despagubire. Am avut accident cam in acelasi timp cu tine....~ cateva zile diferenta si tot la city. Am explicat in detaliu pe undeva. Caut topicul si il pun. Daca ai si alte intrebari care te pot ajuta in vre-un fel da pm si ne auzim la tel. Am gasit:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 1 minut, john17 a spus:

Let me guess, avea o cască pe dulap!

Știu ce spui. 🙂

Nu, avea și geaca pe spătar, plus că mi-a aratat și motoreta lui, cand am discutat cu omul la o țigară.

Mâine dimineață mă intâlnesc cu cel care a licitat o parte din sumă pentru epavă, să îmi dea banii și să ii dau motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vezi că râsul ingrașă! Cizmele nu au fost parte din dosar, eu nu joc murdar. Mai trage odata!😏

Acum 8 minute, john17 a spus:

Deci te lași de motociclism? Sau îți iei alta?

Trebuie sa-mi conving nevasta intâi sa-mi iau alta, mai am de tras 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, l.u.v a spus:

Trebuie sa-mi conving nevasta intâi sa-mi iau alta

 

Pai inseamna ca abia astepta o patanie din care sa scapi cu bine dar ca sa aiba un motiv legitim sa te priponeasca acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt f curios ce se va întâmpla cu "epava" (înțeleg că are avarii minore, doar că plasticăraia bavareză costă mai mult decât valoarea de piață a moto) și la ce preț va apărea la vânzare, bineînțeles impecabilă! Bine, și prețul la care o cumpără descurcărețul ar fi interesant de știut. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Salut,

Scriu pe subiectul asigurărilor si daunelor moto. Am avut recent un accident în care mi-a fost avariată motocicleta BMW K 1200LT. Cel care m-a lovit avea RCA la City Insurance, unde am depus actele si deschis două dosare, atât pentru echipament, cât și pentru moto.

Lovindu-mă in trecut de asigurări atât pe daune de locuință cât și pe auto / moto, mă gândeam cu infrigurare la ce mă așteaptă.

Surpriza pe care am avut-o a fost foarte mare!

Am fost la constatare joia trecută și a doua zi am fost sunat de un domn care mi-a explicat detaliat procedurile, ce acte imi trebuiesc etc.

Mi s-a explicat că motorul va fi pus la licitatie și că ne vom auzi miercuri la sediul lor să văd ofertele.

Nu au sens sumele, am primit totul exact la valoarea de piață și - ce este mai important - fără să rămân cu impresia că cineva incearcă să mă tragă pe sfoară. Vreau să subliniez profesionalismul desăvârșit al City Insurance in general și in special al celui care s-a ocupat de dosarele mele, care este și motociclist pe deasupra.

Amabil, politicos, profesionist!

Minute bune am avut impresia că visez și mă aflu in altă țară, unde doar clientul este pe primul plan!

Felicitari!

Probabil cazul tau este exceptia de la regula. City a fost si probabil v-a ramane asiguratorul cu cele mai multe probleme. Recent au primit din partea ASF o amenda de 50.000 lei pentru faptul ca au taraganat dosare, nu au platit daunele, etc. In aceeasi situatie sunt si cei de la Euroins. Amenda in cazul lor a fost tot de 50.000 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am primit repede de la City (5-6 zile după ce am făcut constatarea și cererea de despăgubire) , drept că pt regie proprie și puțintei, dar n-aveam nervi pt bodega lor de service. Decontare directa cu ei nu aveau cei la care m-aș fi dus, concediul aproape etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un accident acum cateva saptamani, o masina m-a lovit din lateral si am furca stramba, deci e nedeplasabila. Am sunat de 2 ori sa fac programare, mi-au dat numar de inregistrare, mi-au zis ca in 5 zile vine un inspector de daune sa faca constatarea si ... absolut nimic. Motocicleta e perfect reparabila, in afara de furca are doar zgarieturi si e suficient de noua incat valoarea motocicletei sa fie mult peste valoarea reparatiei, dar de cateva saptamani stau cu ea blocata in asteptarea inspectorului de la Citi. Le-am zis ca o duc la ei pentru constatare pe platforma, au zis sa stau sa vina inspectorul la mine.

 

Si in lista lor de service partenere nu exista nici unul moto. Sunt curios cum o sa fac cu reparatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 4 ore, AdrianB1 a spus:

de cateva saptamani stau cu ea blocata in asteptarea inspectorului de la Citi. Le-am zis ca o duc la ei pentru constatare pe platforma, au zis sa stau sa vina inspectorul la mine.

Probabil că au oameni puțini și sufocați de treabă. Deja ai pierdut mult timp și aici ai o parte din vină, trebuia ca imediat când ai simțit că te duc cu preșul să reacționezi.

În cazul tău eu aș face așa, le-aș da telefon și le-aș spune că în urma celor pățite, în 2 zile ai amanetat transportul, le-o aduci pe cap și factura o vor plăti tot ei! Ai să vezi că vor reacționa pozitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tamponare usoara laterala acum vreo doua saptamani cu un Focus. Amiabila, el RCA la Generali. Intr-o saptamana am avut banii de la ei in cont. Corect si corespunzator, la constatare a durat o juma de ora, mi-a calculat daunele dupa un B2B cu furnizorul lor de piese moto. Preturile pieselor au fost cam cu 30% mai mici decat la reprezentanta. Daca mobra ar fi fost noua si neatinsa ar fi fost in defavoarea mea, dar cum a mea e zgariata si crapata cam pe toate partile de la diverse trante pe coclau am primit mult mai mult decat ma asteptam.

Si pe mine m-a surprins amabilitatea inspectorului. Se pare ca s-au mai schimbat lucrurile pe la asiguratori de la ultimul meu contact cu ei, acum vreo 10 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, l.u.v a spus:

Salut,

Scriu pe subiectul asigurărilor si daunelor moto. Am avut recent un accident în care mi-a fost avariată motocicleta BMW K 1200LT. Cel care m-a lovit avea RCA la City Insurance, unde am depus actele si deschis două dosare, atât pentru echipament, cât și pentru moto.

Lovindu-mă in trecut de asigurări atât pe daune de locuință cât și pe auto / moto, mă gândeam cu infrigurare la ce mă așteaptă.

Surpriza pe care am avut-o a fost foarte mare!

Am fost la constatare joia trecută și a doua zi am fost sunat de un domn care mi-a explicat detaliat procedurile, ce acte imi trebuiesc etc.

Mi s-a explicat că motorul va fi pus la licitatie și că ne vom auzi miercuri la sediul lor să văd ofertele.

Nu au sens sumele, am primit totul exact la valoarea de piață și - ce este mai important - fără să rămân cu impresia că cineva incearcă să mă tragă pe sfoară. Vreau să subliniez profesionalismul desăvârșit al City Insurance in general și in special al celui care s-a ocupat de dosarele mele, care este și motociclist pe deasupra.

Amabil, politicos, profesionist!

Minute bune am avut impresia că visez și mă aflu in altă țară, unde doar clientul este pe primul plan!

Felicitari!

Ma bucur sa aud asta. Si eu am asigurare la City Insurance si auzisem povesti cum ca nu dau banii si ca urmeaza sa intre in faliment, spuse chiar de cei de la firma care s-a ocupat cu inmatricularea.

Acum 14 ore, l.u.v a spus:

Trebuie sa-mi conving nevasta intâi sa-mi iau alta, mai am de tras 🙂

Acum 2 ore, Bart Bz a spus:

Alta nefasta sau altă motocicleta? 😎

 

Depinde cum interpretezi. Daca se face o analiză obiectivă pe text, cu virgula de rigoare, rezultă că este vorba de convins nevasta întâi, deci pană să ia nevasta a doua, mai are de tras. Pentru un biker adevarat, motorul e pe primul plan😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Lancelot said:

 

Acum 14 ore, l.u.v a spus:

Trebuie sa-mi conving nevasta intâi sa-mi iau alta, mai am de tras 🙂

 

Depinde cum interpretezi. Daca se face o analiză obiectivă pe text, cu virgula de rigoare, rezultă că este vorba de convins nevasta întâi, deci pană să ia nevasta a doua, mai are de tras. Pentru un biker adevarat, motorul e pe primul plan😜

100% de acord cu tine. Sa vedem dacă și "bătrânul" Luigi gândește la fel. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un accident cand eram intr-un Logan cu un coca cu BMW. A venit de pe bretea si a facut stanga (obligatoriu inainte si cedeaza) ca sa intoarca la "shaormerie"(asa mi a zis el). Mi a  facut stanga cand  mai avea 5 m pana la trecerea de pietoni de pe partea celalta a intersectiei.

 

Si avea asigurare la City Insurance. M-au programat in 2 saptamani si am ales in regie proprie si mi au oferit 2300 ron in cam 4 saptamani de la accident.

Neutilizabile -far/bara fata/epurator/aripa stanga/carenaj roata stanga/ proiector/intaritura bara(resudat de lonjeron piesa noua OEM)

De reparat-capota, cap lonjeron putin indoit, geometrie.

 

Toate le-am facut la mine in garaj cu 1200 ron fara plimbatul dupa piese. Cam toate noi mai putin epuratorul. In schimb daca era un om normal(care repara la service), in niciun caz nu repara masina cu 2300 ron. Eu am luat banii ca sa nu imi prind urechile. Daca era alta masina si nu Logan, mai mare problema pe cap. De asta eu merg prin Bucuresti cu un Logan de ~1000 euro ca sa nu mi pese de ea.

 

La tine cred ca a fost vorba ca a fost tipul motociclist si tu la fel.

 

E o adevarata imbarligatura intre societatile de asigurari si serviceuri.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 12 ore, Lancelot a spus:

Pentru un biker adevarat, motorul e pe primul plan

 

Acum 6 ore, Bart Bz a spus:

Sa vedem dacă și "bătrânul" Luigi gândește la fel.

Fix la fel 😀

Am bătut un apropos astăzi, și de la "să nu aud că-ți iei motor" din trecut, am ajuns la "să nu aud ca-ți iei motor fără sa-mi spui" 🤩

Acum 5 ore, wawessh a spus:

La tine cred ca a fost vorba ca a fost tipul motociclist si tu la fel.

Cine știe? Cert este că astăzi am dat epava celui care o licitase, urmează sa-mi intre grosul banilor de la asigurări.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...