Sari la conținut

City Insurance, ce surpriză!


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

In cazul in care sunt doar doua vehicule implicate in accident, fara victime sau alte daune colaterale, politia te trimite inapoi pe usa pe care ai venit si te pune sa completezi formularul de constat amiabil. Politia completaza actele specifice doar in cazul in care una din parti nu-si recunoaste vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fals, e o optiune amiabila, nu o obligatia. Politia trebuies a solutioneze situatia pentru careia i se cere inetrventia

in plus 

Citat

Nu ai dreptul la pretenții suplimentare

O constatare amiabilă nu poate fi modificată. Dacă ești păgubit de un șofer ce are asigurare auto obligatorie la o firmă ce plătește greu, nu vei putea să dai în judecată firma de asigurare pentru recuperarea daunei. În schimb, dacă Poliția Rutieră este cea care constată accidentul, daunele pot fi recuperate prin chemarea în instanța de judecată.

https://www.pint.ro/blog/constatare-amiabila-afla-principalele-avantaje-si-dezavantaje-in-caz-de-accident?gclid=Cj0KCQjws4aKBhDPARIsAIWH0JWYuFczGcxXFMndBoiV1ycRYaggLcFKWlmRwHdugOAE5pcG9kM-WZcaAil6EALw_wcB

Acum 14 ore, PzKpfW a spus:

În cazul decontării directe, RCA-ul tău (ca păgubit) îți finanțează reparația vehiculului într-un service dintr-o listă agreată de ei, urmând să se ocupe singuri de recuperarea prejudiciului de la asiguratorul vinovatului - indiferent care ar fi acesta.

 

Acum 14 ore, adiy32 a spus:

Trecand peste prostiile debitate am si eu o intrebare:

Cand ai fost ultima oara la accidente usoare?

Daca nu stii,toate accidentele usoare sunt in aceeasi locatie,pe cheiul Dambovitei langa  Cobalcescu.

Toate sectoarele.Se sta de dimineata pana seara in cel mai fericit caz,daca nu esti inainte sa deschida pravalia.

Ca pe timpuri la butelii.

Sa-ti mai zic ca stai afara in curte,ninge ploua,bate soarele.nu conteaza.

Cand o sa te miroasa politistul ca nu ai vrut amiabila din motivele de mai sus,o sa te plimbe si o sa se joace cu tine ca pisica cu soarecele.

Daca e baiat bun,te trimite sa faci ce nu ai vrut,amiabila cu celalalt.

 

Bai ce de minciuni. Fix acu 2 ani am fost in decembrie, am intrat in 2 minute ca era mai multi liberi, sambata la 10. 

Nu e nici un text de lege care sa te oblige sa semnezi amiabila (este o optiune!), dar exista unul care te obliga sa anunti politia. 

P.S. daca alerg eu dupa asiguratorul lui de rahat, o sa investesc cateva ore la politie sa isi ia amenda, poate data viitoare alege o asigurare mai buna

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, MirceaB a spus:

In cazul in care sunt doar doua vehicule implicate in accident, fara victime sau alte daune colaterale, politia te trimite inapoi pe usa pe care ai venit si te pune sa completezi formularul de constat amiabil. Politia completaza actele specifice doar in cazul in care una din parti nu-si recunoaste vina.

 il bagi in ma-sa si ii zici sa iti faca constatarea ca e obligat sa faca asta!

pentru ca sunt puturosi normal ca nu vor vrea sa stea sa scrie dar nu au incotro daca le ceri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Tzitzicat a spus:

Cauta macar un site specializat 

Vezi ca pe un blog am citit ca vine primavara de maine

https://www.jurisprudenta.com/jurisprudenta/speta-v1urnok/

Un caz clar de tergiversare din partea asiguratorului, cu toate că a existat un martor polițist (care probabil a fost chemat la fața locului și i-a fost lene să își facă treaba, așa că a recomandat amiabilă). Deci cum e mai bine? Pierzi timp și nervi la poliție sau la judecătorie?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare dupa cum vrea

Vrei sa faci pe Zorro si sa il "educi" pe vinovat te duci la militie si il arde

La nivel de despagubiri, acolo ajungi, mai devreme sau mai tarziu, cu timp pierdut si nervi sau fara

Speta de fapt spune ca in conditiile in care inchei un constat amiabil poti cere in civil despagubiri de la terti fara ca judecatorul sa iti respinga actiunea ca fiind inadmisibila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un accident in care am fost implicat ca pasager in masina altuia, a venit politia chemata telefonic si i-a invatat pe soferi cum sa completeze amiabila. Anul asta in primavara s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Tzitzicat a spus:

Cauta macar un site specializat 

Vezi ca pe un blog am citit ca vine primavara de maine

https://www.jurisprudenta.com/jurisprudenta/speta-v1urnok/

adica pe romaneste, daca poltiia stabilea vinovatia, asa cum cere egea, lua si permisul aluia si asta pagubit nu mai statea in instanta ca asiguratorul nu mai avea cum sa-l refuze, asta zici? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zic ca asiguratorul tot asta facea

Militia stabileste vinovatia (si stabileste si amenda + accesorii) nu cuantumul despagubirii

Vinovatia se recunoaste si prin constatul amiabil, deci pentru asiguratorul vinovatului documentele au valoare egala (constat amiabil sau pv militie)

Nu iti convine ce si cat iti da asiguratorul......te duci in instanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Tzitzicat a spus:

Zic ca asiguratorul tot asta facea

Militia stabileste vinovatia (si stabileste si amenda + accesorii) nu cuantumul despagubirii

Vinovatia se recunoaste si prin constatul amiabil, deci pentru asiguratorul vinovatului documentele au valoare egala (constat amiabil sau pv militie)

Nu iti convine ce si cat iti da asiguratorul......te duci in instanta

Asiguratorul stabilește vinovăția la amiabilă. Nu contează ce scrii pe hârtia aia, că tot la mâna inspectorului de daune al asiguratorului ajungi. Și ghici ce interes are.

 

"Completarea şi semnarea formularului “Constatare amiabilă de accident” nu reprezintă o recunoaştere a răspunderii conducătorilor de vehicule, ci un cumul de elemente ce contribuie la soluţionarea dosarelor de daună."

 

https://www.politiaromana.ro/ro/constatare-amiabila-de-accident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Tzitzicat a spus:

Vorbesc de oameni sanatosi la cap care stiu ce e cu codul rutier si completeaza hartia in consecinta

Tu chiar nu vrei să înțelegi. Mai citește speța pusă chiar de tine și vezi de ce s-a ajuns la judecată.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, Tzitzicat a spus:

Zic ca asiguratorul tot asta facea

Militia stabileste vinovatia (si stabileste si amenda + accesorii) nu cuantumul despagubirii

Vinovatia se recunoaste si prin constatul amiabil, deci pentru asiguratorul vinovatului documentele au valoare egala (constat amiabil sau pv militie)

Nu iti convine ce si cat iti da asiguratorul......te duci in instanta

Mnu, vinovatia o stabileste inspectorul de daune.... degeaba recunostu tu daca el nu ed e acord. Gen speta citata de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, einstein1984 a spus:

Mnu, vinovatia o stabileste inspectorul de daune.... degeaba recunostu tu daca el nu ed e acord. Gen speta citata de tine

Corect

Am raspuns mai sus

 

Vorbesc de oameni sanatosi la cap care stiu ce e cu codul rutier si completeaza hartia in consecinta

Daca ne certam pe o speta....de cine e vinovat avem probleme serioase sa circulam pe strada, si dupa mine unul trebuie sa ramana fara permis😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.mediafax.ro/editorialistii/comentariu-adrian-onciu-20265750

 

"Crahul City Insurance: în acest moment instituţia ASF trebuie sigilată, membrii boardului şi toţi angajaţii suspendaţi, supravegherea trecută la BNR sau în altă parte şi să înceapă cercetarea celui mai mare faliment financiar din ultimele două decenii, de 500 milioane de euro".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de pareare ca societatile astea cu preturi de dumping nu sunt de capul lor. ASF trage sforile si scoate  bani garla pe sub masa din societatile astea iar la un moment dat, cand lucrurile o iau la vale, le baga in faliment cu bani de la buget si trece la urmatoarea. N-o sa pateasca nimeni nimic caci mecanismul e uns foarte bine iar de platit platim noi toti.  

Dupa falimentul City vedem cine e la rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, Edd said:

Politia face doar constatarea daunelor vizibile. La fel si orice asigurator. Deci care este diferenta?

diferenta este ca daca politia zice cine e vinovatul , pai aia e sfant , altfel la amiabila aia te pot tine cum vor muschii lor ca nu pare sa fie vina lui ,  pare a fii culpa comuna  , anchete , expertize , tiganii deastea  . s.a.m.d. , fa tu amiabila cand esti nevinovat , mai devreme sau mai tarziu o sa intelegi ce spun eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, 3dfx a spus:

diferenta este ca daca politia zice cine e vinovatul , pai aia e sfant , altfel la amiabila aia te pot tine cum vor muschii lor ca nu pare sa fie vina lui ,  pare a fii culpa comuna  , anchete , expertize , tiganii deastea  . s.a.m.d. , fa tu amiabila cand esti nevinovat , mai devreme sau mai tarziu o sa intelegi ce spun eu .

Si daca partea vinovata, recunoaste vina si semneaza fara probleme formularul de constat amiabil, politia ce sa ma zica si cu ce motiv sa se bage in povestea asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, MirceaB said:

Si daca partea vinovata, recunoaste vina si semneaza fara probleme formularul de constat amiabil, politia ce sa ma zica si cu ce motiv sa se bage in povestea asta?

 

nu politia e problema capete cioplite , problema va venii de la asigurator care va face orice numai sa gaseasca motiv sa nu plateasca , doamne multi mai sunteti ....

defapt ce.mi bat eu capul cu voi , semnati tot , succes prin tribunale 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule eu am vorbit frumos cu tine (lucrez in domeniu si ma intalnesc zilnic cu astfel de cazuri). daca nu te duce mintea sa vorbesti frumos, mai bine taci. Eu nu te-am categorisit pe tine in nici un fel dar vad ca tu o faci, iar mai grav decat asta, este faptul ca generalizezi. Bine ca esti tu destept (in felul tau).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...