Sari la conținut

City Insurance, ce surpriză!


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

Am aflat ieri de pe forum de problema cu City,  am asigurarile le ei de 5-6 ani cred( am ales si atunci cand erau aceleasi preturi cu restul , bine exceptand Tiriac, de la care in 4 ani cumparam din nou motorul) asta pentru domnii care cred ca am ales asigurarea cea mai ieftina, vad ca trimis mail Emag cu ce se intampla in timp si dupa

Screenshot_20210918-113444_Gmail.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, MirceaB said:

Si daca partea vinovata, recunoaste vina si semneaza fara probleme formularul de constat amiabil, politia ce sa ma zica si cu ce motiv sa se bage in povestea asta?

Sa ne arati tu pe formularul de amiabila campul cu "recunosc ca sunt vinovat". Singurul lucru pe care il face amiabila este stabilirea aceleiasi versiuni asupra accidentului din partea ambilor soferi implicati. Dupa care asiguratorul partii suspectate a fi vinovate decide daca plateste sau daca are destule chichite pe acolo incat sa sustina ca e culpa comuna si sa refuze plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, XaeL a spus:

Sa ne arati tu pe formularul de amiabila campul cu "recunosc ca sunt vinovat". Singurul lucru pe care il face amiabila este stabilirea aceleiasi versiuni asupra accidentului din partea ambilor soferi implicati. Dupa care asiguratorul partii suspectate a fi vinovate decide daca plateste sau daca are destule chichite pe acolo incat sa sustina ca e culpa comuna si sa refuze plata.

Prin faptul ca ai semnat formularul se face treaba asta. Ca asiguratorul interpreteaza dupa cum vrea el, asta este alta poveste. 

Dupa ce se semneaza formularul de constat amiabil, daca una dintre parti vrea sa mearga la politie, se cam duce de pomana. Asa ca lucrurile cred ca sunt destul de clare.

Tocmai pentru asta a fost introdus acest formular. Daca una din parti isi recunoaste vina, atunci se completeaza totul si nu mai este nevoie de interventia politiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru cei care aveti polite in derulare la City Insurance cu plata in rate, va sfatuiesc sa nu le mai achitati si sa va orientati spre alti asiguratori.

De asemenea, daca nu aveti casco si trebuie sa reinoiti polita RCA, recomand sa o cumparati impreuna cu clauza de decontare directa. Sunt cam 4 milioane de asigurati RCA pe City Insurance si nu se stie niciodata cand va pocneste vreunul.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, MirceaB a spus:

 

Pentru cei care aveti polite in derulare la City Insurance cu plata in rate, va sfatuiesc sa nu le mai achitati si sa va orientati spre alti asiguratori.

De asemenea, daca nu aveti casco si trebuie sa reinoiti polita RCA, recomand sa o cumparati impreuna cu clauza de decontare directa. Sunt cam 4 milioane de asigurati RCA pe City Insurance si nu se stie niciodata cand va pocneste vreunul.

 

La o masina de 1500E mai merita sa platesc in plus decontare directa? Care e in medie diferenta? (imi expira asigurarea la jumatatea lunii viitoare). Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, TETEA. a spus:

 

La o masina de 1500E mai merita sa platesc in plus decontare directa? Care e in medie diferenta? (imi expira asigurarea la jumatatea lunii viitoare). Multumesc!

Daca te folosesti de masina, nu conteaza valoarea ei. Cand te izbeste unul cu asigurare la City, daca nu-ti poti repara masina si stai pe tusa 3-4 luni pana FGA plateste, este cam nasol. Diferenta de tarif este cuprinsa in acest moment intre 45 si 300 lei in functie de fiecare asigurator in parte. Problema este ca de exemplu, acei 45 lei trebuie platiti in plus pentru decontarea directa la o companie care deja are tarifele foarte mari, deci trebuie sa alegeti cu atentie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, MirceaB a spus:

Daca te folosesti de masina, nu conteaza valoarea ei. Cand te izbeste unul cu asigurare la City, daca nu-ti poti repara masina si stai pe tusa 3-4 luni pana FGA plateste, este cam nasol. Diferenta de tarif este cuprinsa in acest moment intre 45 si 300 lei in functie de fiecare asigurator in parte. Problema este ca de exemplu, acei 45 lei trebuie platiti in plus pentru decontarea directa la o companie care deja are tarifele foarte mari, deci trebuie sa alegeti cu atentie.

 

lucrezi in domeniu si nu ai haabr ca FGA plateste mai repede ca city? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

lucrezi in domeniu si nu ai haabr ca FGA plateste mai repede ca city? 

Asta se întâmplă doar in imaginația ta.

1 oră în urmă, cuki a spus:

 

ieftin si bun nu exista...

 

ASF-ul respectiv alte "organe" de control, ar fi trebuit sa puna 2-3 intrebari cand vedeau ca jumate din polite se fac la city. 

Date sunt destule, cred ca e destul de simplu sa afli o suma totala cheltuita de asiguratori in 2019 (de ex.). Afli suma aia...sa zicem 200 mil Euro, daca City face la jumate de vehicole RCA, trebuie sa te asiguri ca are posibilitatea sa plateasca minim 100 mil Euro daune la care se adauga dupa caz cresterea pieselor, cresterea tarifului manoperei etc.

 

Dar cand toate agentiile astea is pline de chelneri cu canete de partid...

Cu siguranță că și ASF are o parte din vina. Acum faptul este împlinit și consecințele se răsfrâng asupra tuturor.

Ultimele vesti sunt despre Uniqa, daca este sa ne luam dupa ce declara ei, urmeaza sa iasa de pe piata RCA. Incet incet, se strange latul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Acum 1 oră, Edd a spus:

Daca si la tarifele astea ne plangem si le simtim lipsa celor de la City, poate ca nu are trebui sa detinem vehicule...

asig.PNG

Pentru ce motorizare sunt simularile?

Eu la 1.6l am 650lei/6luni (b6 si zona ok de varsta).

Acum 2 ani, avem 165 lei...

 

Plm

 

 

 

Dupa 24 septembrie au revizuit tarifele de referinta si au explodat tarifele pe 6 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, florinelu07 a spus:

Pentru ce motorizare sunt simularile?

Eu la 1.6l am 650lei/6luni (b6 si zona ok de varsta).

Acum 2 ani, avem 165 lei...

 

Plm

 

 

 

Dupa 24 septembrie au revizuit tarifele de referinta si au explodat tarifele pe 6 luni.


In August am făcut la Grawe cu 319 lei pe 6 luni (motor 1.9, BM8)

 

acum am făcut o simulare de curiozitate și tot pe 6 luni am aproape 900 lei la Grawe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1100 lei la Allianz cu decontare directa, la auto, B8, fara accident, 35 ani, motor 2.2, asta inainte de a fi problema cu City.

 

Si articolul de care ziceam mai sus...

https://www.businessmagazin.ro/actualitate/adio-polite-city-adio-constatari-city-adio-plati-city-ce-traiesc-20296414

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

in mai de paste mi a descries o baba usa in mijlocul scuterului

am facut reparatia pe banii mei la reprezentanta in urma acceptului de la City pe deviz de RCA al babei

nici pana acum nu mi au platit 

............

am inteles ca trebuie sa deschid un alt dosar la FGA

care abia dupa 2 luni de la declarare faliment City va incepe sa plateasca

 

😡😡😡😡

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Edd a spus:

Deci tu ai ales reparatie in regim propriu?

Teoretic banii se dau foarte repede la astfel de alegeri, deoarece se dau mai putini decat dauna reala.

Daca nu ii ai nici pana acum, e trist...

nu am ales reparatie in regim propriu

 

am platit  reparatia caci service nu avea decontare directa cu city

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Edd a spus:

Teoretic ai 2 optiuni cu asigurarile: reparatie in regim propriu sau plata prin deviz, directa catre service.

Sper sa nu am dreptate, dar cam pare teapa ce ai patit tu.

1. Deschis dosar de dauna pe rca baba

1.2 primit accept de la city pe deviz

2. Comandat piese si efectuata reparatia la service cu factura

2.2 achitata factura de mine catre  service care nu a vrut decontare directa cu asiguratorul.... ce sa fac....

3. Depus factura si cerere recuperare bani la city 

4 cacao city intrat in faliment

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt serviceuri care lucreaza doar cu un asigurator.Altele au relatii bune cu unele,cu altele nu.

Este bine ,pentru oricine sa se informeze inainte.Iar o relatie ,cunostinta ajuta cel mai mult.

Atentie vorbesc la totul pe bune.

La magarii e alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...