Jump to content
Adrian M.

Ce moto sa aleg, de 10.000 euro

Recommended Posts

Posted (edited)

Salut,

Se da una bucata EU. Eul asta, are permis din 2016, nestatornic. A schimbat pana acum un vstar 650, TDM900, si vandut recent R1200RT ul. 1,80 si destule KG, iar in scandere-vesnica lupta cu ele :)))

De ce am vandut RT ul? Pai, doresc alta moto mai noua, mai buna. Ce nu mi-a placut la RT? Motorul e mneh, nu s mare fan boxer. Nu mi-a placut nici lista de probleme specifice modelului(ce i drept, la mine fusesera deja rezolvate de catre proprietarul anterior). Comod, manevrabil, dar ce i drept, nitel barca. Supensia ESA, e faina, si la indemana, cand treci de la solo ,la solo cu bagaje, etc. I-am pus risere, si am rezolvat problema de maini-spate amortit. Insa, genunchii prea adunati, si putin prea cracanat pe rezervor. Singura problema dupa sute de km, incep sa te cam tina genunchii datorita pozitiei. Avand anterior boxer, nu pun in lista boxerele, RT ul mai nou sau Gs. As tinde spre 3, 4 sau 6 cilindrii :)) Stul e exceptia din lista...

Buget de cca 10.000 euro.

Nu stiu ce vreau, e grav :))

Stiu ca vreau o motocicleta comoda, sa poti merge la drum lung, uneori/deseori si incarcat. Nu pentru zig zag prin Bucuresti. Pana acum am mers doar pe asfalt, cca 45.000km.

Asa ca ma uit tot  pe linia de touring, si aici ar fi FJR1300, K1600GT, GTR1400. In acelasi timp, nu mi-a displacut deloc testul cu Supertenere, si poate ideea de a avea o moto cu care sa poti parasi asfaltul, nu suna rau. NU off serios, ca nu i de mine.  De GS nu vorbim ca boxer. SI de shift cam nu i vorba, ca ala costa 20k.

FJR1300-2014 Gen 3

-am mers cu Gen 2 doar.  Mi  spare comod, motorul ala 4 in linie genial. E tren, pe trasa. Nu i atat de manevrabila ca RTul , dar nu i nici barca. E un stil diferit, mai spre sport, mai asezata. Cred ca ar fi comoda la drum ,cu mici imbunatatiri. Fiabilitatea, de renume, modelul este tanc.

K1600GT

-n-am mers, probabil voi cauta sa fac un test. Am stat doar pe el. Ce sa zic, per ansamblu, mi se pare ca face tot ce zic mai sus, si mai multe, doar ca BMW. Stiu ce inseamna , dupa 2 ani. Servicii si preturi. Si cand vezi ca au dat dude pe chestii simple, blocuri comenzi stanga dreapta, si recall da au ba, iar preturile sunt cat sunt, ma gandesc de 2 ori daca vreau asa ceva. Tinand cont de buget, probabil un K1600 de prin 2012 2013 maxim. Ce ma sperie, e greutatea pe hartie. Cred ca e totusi cam mult?

GTR1400

-la fel, n-am mers. Am stat doar pe el, vorbit cu diversi. Mi se pare totusi prea aplecat, saua prea inclinata, si prea masiv pe fata, ceva nu se leaga. Nema pilot automat(da stiu cum suna, dar concurenta are :)))

Supertenere-probabil cu suspensie electronica XT1200ZE

-am mers cu un 2018. Comod. Trage acceptabil. Manevrabil. Suspensia, o bucurie-mare plus pe drumurile din ro. E o moto polivalenta, fata de cele de mai sus. Motor mai mic, da, si mai putini cai. Dar si mai usoara. La fel ,i-ar trebui mici chestii, parbriz mai bun, de exemplu. Am citit pe forumuri ca motorul e gatuit din ECU, sa respecte normele, si ca facand  reflash, se pot obtine inca 15 cai! Ceea ce e mult. Avantaj, si ca o astfel de motoreta, deschide alte oportunitati-drumuri fara asfalt. Unde nu ma simt ok sa merg decat cativa km, pe balenele de mai sus.

KAWA VERSYS 1000-probabil un 2015 Grand Tourer-side uri si top case

-n-am mers, n-am stat pe unul. E interesant ca vine tot cu 4 cil , pe net se zice ca i comoda, ca merge bine, ca merge si incarcata, etc. Lant vs Cardan. Bine, cu un kit nou si ungator lant, scapi de durerea de cap a spalatului si unsului. Cum e?

TRACER 900 GT

-Au inceput sa apara si SH, cu putin noroc se gaseste unul pe la 10500 prin DE.

Am mers doar cu Varianta normala, nu GT. Imi place motoreta, e usoara, motorul vesel, e o moto de oras, facuta sa mearga si la drum lung, teoretic. Protectie la vant mneh. GT ul are pilot automat, mansoane incalzite, qs, etc. Dar , mai micuta, eu sunt urs, mai pui bagaje, cred ca i prea mica totusi. Suspensia mndeh-pe GT cica i mai rasarita.

Momentan nu i graba, analizez, ma uit. vad ce bani mai adun, etc. IN primavara sa l am inmatriculat, gata de drum.

Ce i de facut?

Rog colegii forumisti, posesori ale modelelor de mai sus, sau care s-au dat cu ele, sa isi spuna parerea. Stiu, unii fac 5000 km intr o tura pe R1. Nu s genul. REcunosc, imi plac mansoanele incalzite, protectie oarecare la vant(pe RT era prea mult), parbriz reglabil, pilot automat.Dar parca as vrea ceva fiabil (de la acest fiabil am scos din start 1200 Trophy sau 1200 Explorer, modele cu destule probleme).

Edited by Adrian M.

Hellaw,

Dar de ce nu te uiti si la cruisere, care sunt facute special pentru ce ai zis tu: drumuri lungi, confortabile, merg pentru 2 persoane cu tot cu bagaje. Se pot adauga si optiunile de spuneai mai sus: mansoane incalzite, protectie la vant, pilot automat. 

Acum 4 ore, Adrian M. a spus:

K1600GT

K13 este mai agil si rapid decat cel mare.

n-ai sa crezi dar din tot ce ai enumerat as alege versys 1000 cu mult inaitne sa ma gandesc la Tracer.... imi lasa impresia de o motoreta mai polivalenta, nu este  grea deci te vei putea bucura de ea si pe succesiunile de viraje lente, si parca la momentul aparitiei era una din cele mai bine dotate din punct de vedere al electronicii si sistemelor de siguranta

La KTM in ograda nu ai gasit nimic atractiv?

Acum 4 ore, Adrian M. a spus:

KAWA VERSYS 1000

Doamne, n-am crezut că poate exista motocicletă mai urâtă decât Vstrom!

Luigi nu o confunda cu prima generatie care chiar era urat :) 2015 e ok, mie imi place, au pus fata asemanatoare nu ninja-ul dar mai stilizat

Asa e cand ai bani multi ...nu stii ce sa cumperi !

Ia mai taie din buget ...sa vezi cum se limpezesc apele  :lol:

Chiar acum, Cavaleru a spus:

Luigi nu o confunda cu prima generatie care chiar era urat :) 2015 e ok, mie imi place, au pus fata asemanatoare nu ninja-ul dar mai stilizat

Si  2017 este restilizat si imbunatatit bine ....

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

Uratenia este o chestie de perceptie ...poate ca nu ai tu slefuite gusturile ...cine stie  ?   :lol:

Posted (edited)
7 minutes ago, l.u.v said:

Moto Morini Granpasso 1200, BMW Scarver, Ducati Multistrada gen veche. Lista e lunga :)

Versys 1000 imi pare a fi un Z1000SX facut de touring cu suspensie inaltata si ceva mai multa electronica.

Cam la fel au facut si cu Verysul mic - au luat ER6 si l.au modificat. Ce.i drept, le.a iesit. De asta cred ca au si urmat aceeasi reteta pt Versysul mare.

In alta ordine de idei, daca ai pe lista Versys 1000 si Tracer 900GT, un BMW S1000XR nu iti face cu ochiul? Sau sare bine de buget? 

Edited by Metal Heart

Acum 4 minute, Cavaleru a spus:

Luigi nu o confunda cu prima generatie care chiar era urat

Să știi că ai dreptate, mă uitasem la vechiul model! 👍

Motocicletele gen FJR si SuperTenere mi se par motociclete pentru oameni trecuti bine de tinerete. De asta ziceam ca un S1000XR sau Versys 1000 ar fi si o idee mai fun. Tracerul ar fi ideal daca ai baga km si prin oras.

Ms ms. La subiect, verysu face bine cu ochiul. Modelul 2015 deja e restilizat, arata super. Sa gasesc unul, sa ma sui, sa vad cât e de sus poziția. 

Multistrada, mi e frica de fiabilitatea ducati😁

Xr, interesant. Dar peste tot am, citit ca i cam place sa bâzâie. M am, suit pe unul, mi se pare ca, și, tracer, totuși cam, subțirel. 

Ar fi și caponord ul 2014 2015,dariar,frica de fiabilitate aprilia. Ktm, ar fi interesant un superduke gt, dar nu ajunge bugetul😁

A, și nu, în nici un caz cruiser. Pe asta am început. Încercat și unul mai mare. Never ever, niște mașinării grele, greoaie, greu de manevrat, puturoase, cu frâne proaste. Totuși, vreau sa simt ca merg. Nop, nu i de mine. 

Acum 30 minute, the mentalist a spus:

BMW S1000XR, al doilea model

Corect!

Acum 2 minute, Adrian M. a spus:

Xr, interesant. Dar peste tot am, citit ca i cam place sa bâzâie

Primul model, se pare că la al doilea au găsit remediu pentru vibrațiile deranjante. Mergi la Bavaria și fă un drive test.

Dar de ce nu iei in calcul un model nou, cu avans și finanțare?

pff pe XR motorul si franele sunt demential/e dar tot as lua Versysul..

Sunt genul de om care nu se arunca. Unul nou, accesorizat, înseamnă 17k. Nu, nu i momentul. Prefer ceva de 4 ani vechime maxim, și, km, max 30.000. Am uitat, întra în discuție și pasagera, frecvent. Deci spațiul în spate e important. O sa vb la Bavaria de test, ca sunt curios. 

Posted (edited)

De curand m-am aflat si eu in dilema asta, permis din 2016, pana acum 2 nakeduri si buget pe la 10.000. Am ales tracer 900 GT cu care deocamdata ma inteleg de minune (in conditiile in care naveta in oras o fac pe un maxi de 300). Dupa ce am pus un parbriz mai mare sunt chiar multumit de protectia la vant.

M-am gandit bine de tot la XR dar pe langa faptul ca era overkill pentru nivelul meu de experenta am luat in calcul ca e deranj cu intretinerea.

Edited by Nicku_R

Acum 12 minute, Adrian M. a spus:

Ar fi și caponord ul 2014 2015,dariar,frica de fiabilitate aprilia.

Salut,

Aici daca vrei putem sa povestim, detin de ceva vreme asa ceva.

Bafta.

Salut, @MirceaB, știu ca ai. Pe hârtie, îmi face bine cu ochiul. Dar cum e în lumea reala? Am citit niște chestii nașpa, despre caponord, recall și probleme de fiabilitate la motor. Oameni care se plângeau de ele tare, pe advrider....

Confortabile sunt toate in mare, intrebare e daca vrei si fun.
La multe dintre modelele enumarate pe aici va trebui sa le pui parbriz touring, Yamaha Tracer fiind prima care are nevoie de o lopata in loc de gluma aia care iti trimite toate turbulentele in casca de iti vine sa te dai jos de pe motoreta si sa-i dai un picior.

Am mers cu toate din lista ta mai putin FJR-ul, dar banuiesc ca e 90% identic cu GTR-ul. Plus multe altele in cautare de motocicleta noua perfecta pentru mine.

Modele care m-au impresionat au fost:
Ktm1290 pe care l-am instant si l-as fi luat chit ca ar fi trebuit sa vand de prin casa pentru el :D 
Multistrada - dar deh, ducati, curele... $$$ complicat. As lua Ducati doar daca banii nu ar conta pentru mine deloc, prin urmare am luat ktm care e aceeasi motocicleta cu 5k mai ieftina si duce si abuz mai mult.
Bmw1000XR - probabil il luam pe asta daca nu exista ktm. Cu toate ca e urat, dar propulsorul si handlingul sunt piersica. A fost o zi cand m-am plimbat cu mai toate modelele de la bavaria, si sarind de pe una pe alta, XR-ul l-as lua oricand fata de GS.

Motorete care nu m-au cucerit dar care le consider ca puncteaza bine overall fun/handling/touring si pe care mi le-as lua daca nu ar exista cele de mai sus:
Versys1000 2015+ - super confortabil, saua e blana pentru ambii. Destul de fasnet cu roata aia pe 17. Are ceva viata in el daca il birjaresti in ture. In rest face ce trebuie.
Yamaha Tracer GT - net superior tracerului normal, are ceva viata in el daca il birjaresti, QS-uls schimba repede, se aude mai frumos ca Versys, insa pare mai 3/4 din versys cand mergi/stai pe ea. Protectia la vant mizerabila, mai bine scoti parbrizul de tot.
GTR

Motorete pe care nu mi le-as lua nu pentru ca ar fi proaste dar pentru ca exista cele de mai sus. Nu sclipesc dpmdv. Cum se zice "nu faci tu nimic gresit, e doar celalalt mai bun" :D 
GS, SuperTenere, K1600(daca era mai usoara si mai agila ma castiga mai tare. Pe adancata la 200 parbrizul e piersica, pacat ca e barca)

Asa ca nah, te mai incurca inca un baiat :D 

Acum 9 minute, Adrian M. a spus:

Am uitat, întra în discuție și pasagera, frecvent.

Abia aici ai o problemă. Dacă este obișnuită in confortul RT-ului s-ar putea ca opțiunile să se dilueze mult.

Evident, rtul a câștigat la confort. Dar ne adaptam. De aici reticenta la tracer si xr. 

Ar fi tentant un, ktm 2015, motorul de 1200,pe hârtie e blana, în aceeași categorie cu multistrada. Dar mie frica nițel de ktm și fiabilitate😁

În plus, unde naiba sa, probez unul.. 

K13GT nu este o variantă? Oferă tot ca și opțiuni, rapid, confortabil, fiabil.

@MirceaB

De k1200 nu vorbim ca i cam vechi. Vreau mai noua. Păcat ca nu se fabrica, ar fi fost o varianta super la k1600, care i prea porc. 

Și, da, caut ceva comod, dar și cu mai mult fun vs rt. Fjrul face asta binișor, ma uit acum ce variante mai, sunt. De aici și postarea mea. Mulțam, și keep going, ma ajuta! 

Acum 8 minute, Adrian M. a spus:

De k1200 nu vorbim ca i cam vechi

Eu spuneam de K13, 2009-2011.

Da, am scris aiurea. Vechi. 2011. Ma uit la ceva de max 5 ani vechime. Dar ms de sugestie. Ma tentase înainte sa iau, rtul😁