Sari la conținut

15. PTT Thailand Grand Prix


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Poate ar fi momentul ca Rossi sa se ocupa de echipa lui, qua sa treaca la uzina si Zarco la petronas.

si-ar face o echipa puternica Yamaha.

Acum 23 ore, xt600 a spus:

Da, pacat ca au facut miscarea asta prea tarziu. Pustiul merita mai demult material de concurs similar celorlaalti. Sa vedem cum se va concretiza asta in prestatia de pe circuit. Eu sunt optimist. 

Nu imi aduc aminte ca Lorenzo sa fi fost vreodata in vederile celor de la Suzuki. Chiar au declarat odata ca nu vor piloti vedete, ci tineri cu potential. 

 

Mai bine acuma decat niciodata.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 21 minute, john17 a spus:

Clasamentul constructorilor cum plm arată? Nu-mi spuneți ca tot 'onda câștigă mergând într-un picior... 

La constructori punctează cel mai bine pilot clasat ,deci e normal sa conducă honda. La echipe însă se aduna punctele ambilor piloți ai echipei,deci honda nu are nici o șansă. Lore cred că încă nu a adunat echivalentul unei victorii (puncte),deci nu are honda nici o șansă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, the mentalist a spus:

E bine ca mai exista o speranta ca cineva sa ii puna oarece probleme lui MM. Care daca o tine asa va fi cu siguranta the best of all times.

 

Lorenzo e la o cumpana cam grea,chiar si el care nu duce lipsa de ambitie nu stiu daca isi va reveni, nici macar la anul. Cred ca mai bine s-sr duce la o Yamaha de client sau chiar Ducati. Honda si accidentarea asta cred ca l.au cam doborat...

 

Lorenzo cred ca isi mai revine daca se intoarce la Yamaha... sau poate la suzuki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ZaiR a spus:

Common' omul e la a doua imbratisare cu Marcel cand pierde in ultimul tur. Este rapid si atat. Ii mai trebuie vreo 3 ani sa viseze la un campionat

Parerea mea e ca suferiti de entuziasm tineresc prost controlat in privinta francezului..

 

Daca nu cedeaza psihic... la anul e in top5 cursa de cursa.

Voi chiar nu observati ca toate honele merg prost si doar cea a lui Marcel e ok?!

Chiar nu inteleg tipul asta de dezvoltare pe care il sustine Honda. Acolo toti asculta ce zice Marcel si atat, restul sunt umplutura si doar ii reprezinta in curse. Ei bine titlul de umplutura il deranjeaza pe spaniol.

:agree:

Acum 3 ore, damager a spus:

Poate ar fi momentul ca Rossi sa se ocupa de echipa lui, qua sa treaca la uzina si Zarco la petronas.

si-ar face o echipa puternica Yamaha.

A fost mult mai slab in a doua jum a sezonului decat in prima.Cine stie...

Acum 2 ore, damager a spus:

Lorenzo cred ca isi mai revine daca se intoarce la Yamaha... sau poate la suzuki.

Nu il mai dati mort pe Lorenzo,repet,la fel l-am dat si in 2017.Si hop in 2018....si unde mai pui accidentarile.

Are potential,nu se stie niciodata.Daca si la anul mere asa pe vremea asta,e clar,s-a rasuflat.Insa eu nu m-as grabi sa-l dau expirat in primul an pe o moto pe care vorba celor de mai sus nu mere bine nimeni in afara de MM.

Si mai ales dupa acea accidentare,pai cred ca nu isi mai ia nici o idee de risc sa cada...safe si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, danypop a spus:

La constructori punctează cel mai bine pilot clasat ,deci e normal sa conducă honda. La echipe însă se aduna punctele ambilor piloți ai echipei,deci honda nu are nici o șansă. Lore cred că încă nu a adunat echivalentul unei victorii (puncte),deci nu are honda nici o șansă.

La echipe Honda sunt cu 19 puncte în spatele Ducati, deci șanse ar fi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Method a spus:

:agree:

A fost mult mai slab in a doua jum a sezonului decat in prima.Cine stie...

Nu il mai dati mort pe Lorenzo,repet,la fel l-am dat si in 2017.Si hop in 2018....si unde mai pui accidentarile.

Are potential,nu se stie niciodata.Daca si la anul mere asa pe vremea asta,e clar,s-a rasuflat.Insa eu nu m-as grabi sa-l dau expirat in primul an pe o moto pe care vorba celor de mai sus nu mere bine nimeni in afara de MM.

Si mai ales dupa acea accidentare,pai cred ca nu isi mai ia nici o idee de risc sa cada...safe si atat.

 

Nu il dau mort... dar cred in top 5 revine fie dupa ce mai schimba la honda, fie dc se duce la yamaha/suzuki... mobre care sunt mai pe stilul sau.

parerea mea, este ca oricum, Lorenzo este la Honda sa ii ajute sa faca o mobra cu care sa poata sa mearga mai multi piloti...

dar na, e doar parerea mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as fi Marchez as face circul ăla de câștigare a campionatului in prima etapa, in Qatar.

Că oricum, se știe..

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, damager a spus:

Nu il dau mort... dar cred in top 5 revine fie dupa ce mai schimba la honda, fie dc se duce la yamaha/suzuki... mobre care sunt mai pe stilul sau.

parerea mea, este ca oricum, Lorenzo este la Honda sa ii ajute sa faca o mobra cu care sa poata sa mearga mai multi piloti...

dar na, e doar parerea mea....

A aratat ca se poate adapta la o moto diametral opusa de yamaha.Si se poate adapta al naibii de bine din moment ce a incepuse sa castige sau sa se bata la podium la fiecare cursa anul trecut dupa Mugello pana si-a rupt nu mai stiu ce os pe Aragon...unde plecase again,din pole atunci daca imi mai aduc bine aminte.

Si eu sunt de aceeiasi parere... HRC a facut oricum un super deal la acea ora cu Lorenzo - a luat un pilot cu experienta pe motoretele care sunt cele mai mari rivale la titlu pt Honda - Yamaha si Ducati,plus ca HRC le-a luat un pilot ce promitea a fi incomod pt MM daca era la Ducati.Normal ca Honda incearca sa profite de tot bagajul de cunostinte al lui Lorenzo,sunt si ei constienti ca daca pleaca Memelu ei ies pe 5-6 cu orice alt pilot.

 

Marea intrebare care se pune acum dupa al 8lea titlu (si mai ales la anul dupa ce va lua probabil al 9lea) este : va pleca din 2021 MM la Ducati ???

Cred ca de raspunsul la intrebarea asta depind foarte multe,si cred ca HRC se pregateste si pt aceasta eventualitate,dezvoltand Honda,iata,sa fie mai user friendly cu ajutorul lui Lorenzo etc.

Ca cine stie...poate la anul pe vremea asta anunta asta micu si al draq vreo veste de ii lasa pe toti cu cwru in balta...stiu,e foarte improbabil pt ca se intelege ff bine cu cei de la Honda,dar...you never know.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:

 

Nu il dau mort... dar cred in top 5 revine fie dupa ce mai schimba la honda, fie dc se duce la yamaha/suzuki... mobre care sunt mai pe stilul sau.

 

parerea mea, este ca oricum, Lorenzo este la Honda sa ii ajute sa faca o mobra cu care sa poata sa mearga mai multi piloti...

Cam asa il vad si eu, in cazul in care ar reveni pe o Yamaha sau Suzuki, top 5-6. Ceva victorii de etapa, daca are o motocicleta competitiva, dar cam atat.. 

 

Cu ce sa ii ajute??? El nu termina cursele nici macar in zona punctelor. In cursa de ieri a terminat pe 18, la 54.7 sec de lider. In antrenamente este la secunde in urma liderului, la ultimele teste, daca im aduc aminte bine, nici nu a participat. In conditiile astea, ce feedback sa dea pentru echipa, daca el nu poate scoate nici macar 90% din ceea ce poate motoreta aia. Datele lui de telemetrie sunt total neutilizabile, iar el nu intelege bicla.. Hai sa privim cu luciditate lucrurile: in momentul asta, Lorenzo este un balast pentru HRC. Si cum spuneam: dupa cum s-au petrecut lucrurile, HRC nu l-a avut in vedere nici un moment pentru transfer, totul s-a perfectat "peste noapte", daca pot sa ma exprim asa. Ceva de genul, "daca e liber si la reducere de pret, de ce nu?" L-au luat mai degraba, ca sa nu il aibe concurenta si sperand ca va creea o oarecare concurenta in echipa, dar din acest punct de vedere s-au inselat. Ce sa dezvolte el la HRC, daca absolut toata dezvoltarea este controlata de Mimisor?? Intr-o anumita masura, MM este pentru HRC si muma si ciuma... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

sunt si ei constienti ca daca pleaca Memelu ei ies pe 5-6 cu orice alt pilot.

Mda, era mare nevoie de unul care să termine pe 18! Că pe 5-6 poate oricine. Nu știți voi, e mai ceva ca o chintă royală când ai primul și ultimul loc în clasament! :lol:

Aveau nevoie de un dezvoltator. Pt moto de stradă, conducere defensivă /ecologică. Dințosu a arătat că se poate merge tare cu 'onda, mamba arată că se poate și încet, deci mobra e completă! :crack:

Dear George nimic? :huh:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, john17 a spus:

Mda, era mare nevoie de unul care să termine pe 18! Că pe 5-6 poate oricine. Nu știți voi, e mai ceva ca o chintă royală când ai primul și ultimul loc în clasament! :lol:

 

Dințosu a arătat că se poate merge tare cu 'onda, mamba arată că se poate și încet, deci mobra e completă! :crack:

Ai pus punctul pe i!! Rad singur.. :lol::lol:

 

Eu de cand tot spun ca Honda este cea mai echilibrata motoreta de pe grila.. :D 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Mda, era mare nevoie de unul care să termine pe 18! Că pe 5-6 poate oricine. Nu știți voi, e mai ceva ca o chintă royală când ai primul și ultimul loc în clasament! :lol:

Aveau nevoie de un dezvoltator. Pt moto de stradă, conducere defensivă /ecologică. Dințosu a arătat că se poate merge tare cu 'onda, mamba arată că se poate și încet, deci mobra e completă! :crack:

Dear George nimic? :huh:

:crack: Funny...dar nu e chiar asa.De ce?De asta :

Screenshot-2019-10-07-2019-Moto-GP-seaso

 

Daca il scoatem pe Memelino din ecuatie,marea Honda ramane cu un loc 3 impuscat de Chel si in rest cu locuri intre 6 si 10 de-a lungul sezonului...de Nakagami si Lorenzo nu mai zic.

Despre Chel - moto de uzina in regim de client,ok conteaza si asta,un pilot nu tocmai stralucit e adevarat,dar decent.

Ori - am mai zis - trebuie sa se tina seama de un amanunt vital - toata baza e in MM.Daca ala se accidenteaza - s-a vazut ce usor poti (inca) face un highside care iti poate rupe piciorul si sa te scoata din joc pt tot sezonul,sau chiar am zis mai sus - sa plece la Ducati,nu se stie niciodata - eee,daca se intampla vreo trebusoara ca asta,pai atunci mai nene ma....marea HRC ramane cu fiundul in balta si cu "mobra completa" in mana.Si la propriu si la figurat.

Asta e intrebarea pe care in mod clar si-au pus-o sefii HRC : daca din vreun motiv anume,nu mai e MM,noi ce facem?iesim pe 8,9,10 un an intreg?Si poate de aia trag de Lorenzo,pentru ca efectiv am impresia ca trag de el ca sa mearga bine,orice vrea ii aduc orice comenteaza ei incearca sa il ajute samd.E dezvoltare pt perioada post-MM - clar va veni si asta - Honda nu are cum sa uite lectia predata de inaintasul Rossi si nu vor sa mai repete un 2004.Parerea mea.

 

Conferinta de presa are cineva?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Homda =mm

Nu ii intereseaza pe aia de chel sau lorenzo

Nu reprezinta viitorul decat trecutul

Pe lorenzo l,-au scos din ecuatie de cand a  venit de la ducati

Interesul lor nu e sa aiba 2  campioni ci unul

Cam asa e si la yamaha,se merge in directia  lui viniales,norocul lui quarta ca ii e manusa mobra pt el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, P T R a spus:

Homda =mm

Nu ii intereseaza pe aia de chel sau lorenzo

Nu reprezinta viitorul decat trecutul

Pe lorenzo l,-au scos din ecuatie de cand a  venit de la ducati

Interesul lor nu e sa aiba 2  campioni ci unul

Cam asa e si la yamaha,se merge in directia  lui viniales,norocul lui quarta ca ii e manusa mobra pt el

DA,normal ca Honda = MM,dar daca din 2021 MM=Ducati?

Ce face Honda atunci ???

Stiu,stiu,imposibil nu are cum blablabla - pune "raul" in fata - DACA se intampla? ce face Honda?Sa nu uitam exemplul luminos al lui Valentino Rossi cu Honda - castigam castigam si dupa aia pupat toti si ceau la Yamaka.Daca se intampla si cu MM?Ascult.

Crezi ca aia de la HRC nu iau asta in calcul?

 

Si daca tot vorbim despre Lorenzo - "Honda debe hacer cambios para que no solo un piloto gane carreras"

For the Spanish rider, the problem lies in the engine: "The limit is created by the engine, which is the main problem." And for the future, at least in the remainder of the 2020 season, he sees no hope.

"In Motegi the problems will remain there, we will not try anything new that can give us a significant improvement. Here I ended up worse than in Aragon, and that is not good," he says.

In addition, he has issued a recommendation to Honda to assess a rethinking of the motorcycle:

"It would be interesting if Honda focused on improving those problems generated by the engine when cornering, so that not only a driver is able to win races."

 

Lorenzo le-a dat-o la gioale in stilul caracteristic.Foarte curios sunt ce se va intampla acuma.Normal,anul asta Honda nu poate face nimic - motoarele sunt inghetate.Insa la anul ce va face oare?Asculta de Lorenzo sau nu?Bine,nu cred ca MM ar avea ceva de obiectat la un motor mai user friendly nu?Problema e cum il faci user friendly - scazand puterea?totul e un compromis.

Va fi interesant.Vom vedea ce iese.

 

vis-a-vis de Yamaha - nush daca se merge pe directia lui Vinales care e foarte agresiv iar Yamaha a zis chiar Vinales ca nu reactioneaza bine la agresivitate.La fel,nush daca doar pt quarta mobra e manusa - a zis bine Rossi - toti debutantii care s-au urcat pe Yamaha au fost rapizi si au mers bine - uitam un amanunt esential - lui Quarta fata de alti debutanti i s-a dat mobra actuala.Iar Quarta exploateaza ff bine  (mai bine decat restul pilotilor Yamaha,asa au zis Vinales si Rossi data trecuta) atuul principal al motoretei - viteza pe curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda nu va scădea puterea, ci va lucra la cadru. Cel puțin așa spunea MM. Nu prea are sens să te chinui să faci un motor care să se bată cu Ducati la putere și cuplu și apoi să-l gâtui, că așa vrea spartanul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lorenzo:  "The limit is created by the engine, which is the main problem.".... "It would be interesting for Honda to focus on improving those problems generated by the engine when cornering, so that not only a driver is able to win races."

Daca era la KTM, il trimiteau  Pierer si Beirer in vacanta fortata, in insulele Baleare. De mana cu Zarco. Cum sa aduci asemenea critici la adresa motocicletei?? :D 

 

AEsp: "Márquez has the same relationship with his team as I do with my wife"  https://www.marca.com/motor/motogp/gp-tailandia/2019/10/03/5d95ffb7ca474192678b4590.html?cid=BOOREC&utm_source=taboola&utm_medium=internal-referral

Cica Fernando Alonso va merge in Dakar, avandu-ul pe Coma pe scaunul din dreapta. https://www.marca.com/motor/rally-marruecos/2019/10/04/5d975ab8ca47412e4e8b4602.html?cid=BOOREC&utm_source=taboola&utm_medium=internal-referral

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HRC nu și-ar face reclamă negativă dându-l afară pe Lorenzo. Nici nu ar avea cu cine să-l înlocuiască oricum. Iar Lorenzo nu este Zarco - nu-i place, dar va rămâne și la anul cu ei. Chiar dacă despărțirea ulterioară este cvasi-inevitabilă. Iar Honda este clar că are o problemă majoră dacă doar un singur pilot e capabil să câștige pe motocicleta lor. Cazul Stoner-Ducati (deși, în mod evident, RC213V-ul este mai competitiv decât era Ducati-ul lui Stoner). Toată lumea știe asta, nu e vreo noutate.

 

Oricum, Honda se pare că și-a (re)asigurat viitorul pe termen mediu: discuțiile pentru prelungirea contractului lui Márquez la HRC pentru 2021 și 2022 se pare că sunt deja într-o fază avansată. Dacă se concretizează, probabil MotoGP-ul va pierde ceva fani în următorii ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-i interesa viitorul,Honda aducea piloti tineri ,de viitor!Nu tineau doua gloabe si un japonez slab si in moto 2!

Lorenzo e pa ,la revedere!Probabil nu o sa-l dea afara in suturi!

 

Dar asta doar pentru ca-l au pe Marc!Si oricum mizeaza totul pe el!Altfel i-l zburau ca ,cei de la KTM .pe Zarco!

Se supara frigider si inca doi fani Lorenzo!Mare branza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, adiy32 a spus:

Daca-i interesa viitorul,Honda aducea piloti tineri ,de viitor!Nu tineau doua gloabe si un japonez slab si in moto 2!

Lorenzo e pa ,la revedere!Probabil nu o sa-l dea afara in suturi!

 

Dar asta doar pentru ca-l au pe Marc!Si oricum mizeaza totul pe el!Altfel i-l zburau ca ,cei de la KTM .pe Zarco!

Se supara frigider si inca doi fani Lorenzo!Mare branza!

Chillax, omu nu a dat de cap la moto, asta nu ins ca e praf. :)

Usor cu semnul exclamarii, ar fi pacat sa-ti plesneasca o vena/artera.

 

Cum nici Z nu e praf.

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Dacă se concretizează, probabil MotoGP-ul va pierde ceva fani în următorii ani.

Q va merge din ce in ce mai bine.

Spuneau comentatorii ca multe circuite le-a vazut prima oara, unde mai pui ca si pe o moto de GP si a luat uneori Pole.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...