Sari la conținut

Clasic, I-am zburat oglinda .. tu ce-ai fi facut ?!


Postări Recomandate

mi-as lua o duba de la 1800 tomana cu sasiu separat sa-i pun bull bar. si cum dau de unul din asta, cum ii infund o usa sau ii zagarii o laterala.... fara amiabila apoi, direct politie. Ma gandesc ca e mai safe decat de pe mobra. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta pare facuta pentru audienta

 

1. d-astea nu se filmeaza

daca s-au filmat se sterg cand ajungi acasa, nu o sa te ajute cu nimic niciodata (in afara de aia 20 lei de pe youtube)

2. e cam disproportionata, nu prea ai timp sa rupi atatea oglinzi pe zi

3. nu arata fuga de dupa, fiindca, vorba cantecului, masina calca, nu f..e

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un scuterist(Honda 50 Cub) in Salonic ce avea fixate pe laterale jos la plasticele scuterului doua sprayuri cu vopsea.

Cand era sicanat de vreunul, il ajungea si-i schimba nuanta pe laterale cu cate o dara de vopsea.

Io cred ca omu' ala,o patit ceva,candva si o ramas cu sechele.Diferenta fata de noi este ca acolo,e un mare respect in trafic fata de doo roti.

Sechele,clar! :)

Editat de Christian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu vere, eu cu mobra intai ca nu  ajung in situatii din astea, si doi la mana, nu ma enervez. Pur si simplu, mi-e atat de usor sa nu mai fiu acolo, ca n-are rost.

 

Pe de alta parte, cand sunt in conserva uneori imi vine rau de tot sa intru in cate-un nesimtit. Sper sa ma abtin in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, einstein1984 a spus:

mi-as lua o duba de la 1800 tomana cu sasiu separat sa-i pun bull bar. si cum dau de unul din asta, cum ii infund o usa sau ii zagarii o laterala.... fara amiabila apoi, direct politie. Ma gandesc ca e mai safe decat de pe mobra. 

Daca nu ar fi blasfemie sa prapadesti o bomboana de masina, ti-as recomanda o Toyota BJ-42

Sasiu ca la cameon, punte rigida fata si spate, cred ca se incadreaza la ce ai tu nevoie 😂

bj-42.thumb.jpg.2aaf71156a457625c49a23c77c2186f5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.10.2019 la 17:00, prafrau a spus:

asta pare facuta pentru audienta

 

1. d-astea nu se filmeaza

daca s-au filmat se sterg cand ajungi acasa, nu o sa te ajute cu nimic niciodata (in afara de aia 20 lei de pe youtube)

2. e cam disproportionata, nu prea ai timp sa rupi atatea oglinzi pe zi

3. nu arata fuga de dupa, fiindca, vorba cantecului, masina calca, nu f..e

Nu induce lumea in eroare ... canalul meu nu e monetizat. le tin pt colectia proprie .nu am timp de yt. Nici nu am fugit, nu ma alerga nimeni.

La 16.10.2019 la 17:09, Christian 1 a spus:

Era un scuterist(Honda 50 Cub) in Salonic ce avea fixate pe laterale jos la plasticele scuterului doua sprayuri cu vopsea.

Cand era sicanat de vreunul, il ajungea si-i schimba nuanta pe laterale cu cate o dara de vopsea.

Io cred ca omu' ala,o patit ceva,candva si o ramas cu sechele.Diferenta fata de noi este ca acolo,e un mare respect in trafic fata de doo roti.

Sechele,clar! :)

Perfect adevarat , am fost anul asta pana in Salonic cu mobra.

Exista o f mare grija a soferilor fata de motociclisti , dezamagirea e ca m-am prins prea tarziu ca ei nu se saluta si io tot salutam ca prostu :-)))

Editat de LifeOwner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aş fi făcut ce fac aproape zilnic în traficul din Lyon: îl ocoleam prin dreapta, nici nu mă uitam la el, era loc şi timp berechet.

Confundaţi "marele respect pt două roţi" cu aplicarea unor legi mult mai aspre. După multă vreme de stat în Franţa constat că nu civilizaţia ci biciuşca le-a adus ăstora "respectul".

Legi pe care voi nu le vreţi pe motiv că "merge şi aşa" sau "eu mă descurc"

Când o să aveţi o "ţară ca afară" abia atunci veţi fi dat de dracu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.10.2019 la 13:29, adrianm a spus:

Aş fi făcut ce fac aproape zilnic în traficul din Lyon: îl ocoleam prin dreapta, nici nu mă uitam la el, era loc şi timp berechet.

Confundaţi "marele respect pt două roţi" cu aplicarea unor legi mult mai aspre. După multă vreme de stat în Franţa constat că nu civilizaţia ci biciuşca le-a adus ăstora "respectul".

Legi pe care voi nu le vreţi pe motiv că "merge şi aşa" sau "eu mă descurc"

Când o să aveţi o "ţară ca afară" abia atunci veţi fi dat de dracu

Era loc, nu neg , dar vezi ca pe dreapta e parcata si o masina rosie pe langa care trebuia sa ma strecor . Din pacate unghiul wide de la gopro nu prea reflecta bine distantele. Loc era dar nu ... berechet.

Legile la care faci referire in FR , nu au civilizat pe nimeni daca trebuie sa-i ocolesti prin dreapta. Ba mai mult ,consecintele te sperie pe tine cand trebuie sa-ti aperi pielea dar nu impresioneaza  soferii care merg pe contrasens.

Diferenta intre FR si RO este fix ce spuneam mai sus . Daca arati filmarea unui politist din FR ala o sa faca dreptate , la noi o sa-ti rada in nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.10.2019 la 9:42, LifeOwner a spus:

Era loc, nu neg , dar vezi ca pe dreapta e parcata si o masina rosie pe langa care trebuia sa ma strecor . Din pacate unghiul wide de la gopro nu prea reflecta bine distantele. Loc era dar nu ... berechet.

Legile la care faci referire in FR , nu au civilizat pe nimeni daca trebuie sa-i ocolesti prin dreapta. Ba mai mult ,consecintele te sperie pe tine cand trebuie sa-ti aperi pielea dar nu impresioneaza  soferii care merg pe contrasens.

Diferenta intre FR si RO este fix ce spuneam mai sus . Daca arati filmarea unui politist din FR ala o sa faca dreptate , la noi o 24 de oresa-ti rada in nas.

Mai aveai treij de metri până la maşina aia, mergeţi cu mobrele ca şi cum aţi merge cu camioanele, mereu în căutare de spaţiu şi respect de parcă de-aia aţi plecat de acasă

Jandarmii fracezi fac cam ca şi ai noştri: pândă sub poduri cu laserul, pândă la Stop iar filmarea nu ţine ca probă, v-aţi uitat prea mult la propaganda vestului.

Diferenţa e că dacă faci pe nebunul şi vorbeşti ce nu trebuie te pun în "garde a vue" 24 ore iar pt viteză pedepsele sunt diferenţiate dacă o comiţi în urban aglomerat, dacă eşti recidivist etc. Exces de viteză peste 50 kmh= infractiune de clasa 5=judecător şi 1500eur

Dar cea mai tare aici e recuperarea punctelor, durează o eternitate. Permisul are 12 puncte şi nu 14 iar ca începător ai doar 6 puncte şi timp de 3 ani primeşti câte 2 p până ajungi la 12...dacă ajungi. Ceea ce din est pare civilizaţie este de fapt un mare morcov înfipt în cwrul europenilor "civilizaţi". Ciuhapii merg tot cum vor, ca la ei în Africa (unii, puţini, ajung şi la bulău dar oricum au climă, masă şi tv ceea ce în Africa nu aveau )

recuperation-de-points-du-permis.thumb.png.a72b3fdadb06ffb7f6647f920131a4a1.png

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad nicio diferenta intre tine si conducatorul auto in acest caz. El stie ca nu e legal sa depaseasca linia dubla, tu stii ca nu e in regula sa distrugi bunul altuia.

 

Daca as fi in locul lui, as face plangere la politie pentru distrugerea (asta daca m-as fi dat repede jos sa iti vad numarul sau sunt camere in zona). E dosar penal si amenda penala.

 

Daca as fi fost in locul tau alegeam fie varianta in care opream si ii vorbeam politicos despre riscurile l care ne-a supus pe amandoi manevra, fie faceam reclamatie cu filmuletul la politie.

 

deci in ambele cazuri as folosi cadrul legislativ (bun/rau) pe care il am. De ce? Pt ca nu am nicio autoritate de a sparge oglinzi sau impune sanctiuni asupra nimanui. Pt ca platesc taxe pot in schimb sa fac push la autoritati, sa ii fortez sa lucreze pt a lua masuri. Da, nu e usor mereu; dar cred ca e singura cale. Altfel, ne-am sparge geamuri, oglinzi etc dupa bunul plac sau proportional cu forta fiecaruia.

 

altfel, despre ce e filmul postat? Sincer, chiar nu inteleg pe cine si in ce directie vrei sa educi. Dup mine e o descarcarea nervoasa similara cu spartul oglinzii. Vorba cuiva: acum se manifesta pubertatea si cauti aliati care sa valideze un act de distrugere constient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.10.2019 la 15:06, einstein1984 a spus:

mi-as lua o duba de la 1800 tomana cu sasiu separat sa-i pun bull bar. si cum dau de unul din asta, cum ii infund o usa sau ii zagarii o laterala.... fara amiabila apoi, direct politie. Ma gandesc ca e mai safe decat de pe mobra. 

 

Grow up , astea is vise de copil de 10 ani  ascuns in spatele tasaturii  care se crede John Wick .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum mulţi ani (2009? dar tot cu mobra asta) mergeam să ne vedem cu nişte motociclişti, cunoştinţele lui @varugica, în trecere prin Rm Vâlcea.

Într-o intersecţie, aproape că s-a urcat un Ducato pe mine, m-a atins cu oglinda chiar când plecam de pe loc. Din mers, i-am dat un cot şi i-am făcut semn că e debil.

Ne-am întâlnit cu bikerii, o fată şi un băiat. Ea avea un CBR4i şi era cea mai frumoasă motociclistă pe care o văzusem.

Cizmele moto îi dădeau un aer de amazoană şi avea un fel de a mişca ghetele, ca la cabaret, desena curcubee.

O priveam vrăjit, mă îndrăgostisem de ea înainte să-şi fi dat măcar casca jos. Eram nevinovat totuşi şi aşa o şi priveam

Deodată apare în uşa benzinăriei şoferul dubei, îngăima ceva cum că eu, nevinovatul, i-aş fi crăpat oglinda, să merg să mi-o arate.

În liniştea aia în care eu încercam să mă sinucid oprindu-mi inima cu puterea gândului, fata ne-a privit plat pe rând, dar pe mine într-un fel care spunea că nu-i plac ţăranii violenţi, aşa ca mine, indiferent cât şarm ar avea.

L-am întâlnit peste o lună la Novaci făcea livrări, i-am zis că vreau să-i plătesc oglinda, el a zis că nu contează, nici măcar nu-i sigur că i-am crăpat-o eu si oricum i-o schimbă moca la firmă dar era nervos pe mine şi-i spusese un coleg prin staţie că a vazut trei baicări care corespundeau, intrând la un Peco. Nu şi-a dat seama că e aşa de aproape de mine cu duba

- Era frumoasă, zice din senin

- Îhî, zic înciudat pt că abia reuşisem să mi-o scot din minte

- Mi s-a facut ruşine la cum ne privea...ţi-am cam stricat ziua, eh?

- Nu-mi spune că şi tu te-ai gândit la ea luna asta...

A ridicat din umeri stânjenit

L-am mai întâlnit după aceea de multe ori pe Virgil, livreurul. Iubea motocicliştii, muzica rock şi pe cei doi copii pe care fosta nevastă, "avocat de succces" nu-i lăsa la el

Nu ştiu dacă a fost prima dar cu siguranţă a fost ultima "oglindă" din drumurile mele

 

 

 

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.10.2019 la 8:28, liviud.zamfir a spus:

Daca as fi in locul lui, as face plangere la politie pentru distrugerea (asta daca m-as fi dat repede jos sa iti vad numarul sau sunt camere in zona). E dosar penal si amenda penala.

Hotul striga hotul

 

La 28.10.2019 la 8:28, liviud.zamfir a spus:

Daca as fi fost in locul tau alegeam fie varianta in care opream si ii vorbeam politicos despre riscurile l care ne-a supus pe amandoi manevra, fie faceam reclamatie cu filmuletul la politie.

 

Inutil, prostu ti-ar fi ras in nas...ca si politia de altfel 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Aion2014 said:

Hotul striga hotul

 

Inutil, prostu ti-ar fi ras in nas...ca si politia de altfel 😉

Incorect - politia e obligata sa raspunda la orice petitie in termen de 30 de zile (daca include toate elementele conform legii). Si o face; chiar daca politistii au multe cazuri sau mai importante. Iar daca vb cuiva frumos, macar arati ca esti bine crescut / deci multumirea ar fi fost intrinseca (chiar daca ala radea)

 

ref la prima afirmatie - ambii participanti la trafic din film au avut comportament nepotrivit; deci nu doar un singur hot.

Editat de liviud.zamfir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, liviud.zamfir a spus:

ncorect - politia e obligata sa raspunda la orice petitie in termen de 30 de zile (daca include toate elementele conform legii). Si o face; chiar daca politistii au multe cazuri sau mai importante. Iar daca vb cuiva frumos, macar arati ca esti bine crescut / deci multumirea ar fi fost intrinseca (chiar daca ala radea)

Sunt cea mai dulce persoana cand vreau, dar nu vorbesc din povesti legat de politie, cam am tendinta sa ii trag de maneca cand ei incalca regulile pe care ar trebui sa le aplice si sa le "ramforseze" dar ghici ce? Dupa zeci de telefoane mi se spune sec veniti si faceti o plangere...iar cu plangerea stim cu totii ce se intampla, acum na... Poate am fost doar eu ghinionist dar am trecut prin diferite cazuri mai mult sau mai putin grave fara nici o rezolvare. Am fost pus intr-un caz in care viata mea si nu doar a fost pusa in pericol la modul urmariri pe centura cel mai probabil hoti(vreo 4 ciori borate) cu frane bruste la viteza, blocari, coborat boratii din cazan(evitat elegant ca erau prosti de putea pamantul sub ei) timp in care eram la telefon cu politia(pasager).dupa vreo 20km am scapat de respectivii si am oprit la prima sectie de politie. Cu toate datele necesare pentru retinerea lor(nr inmatriculare, model masina, culoare) ce crezi ca am rezolvat? Hai sa iti spun eu! Am aflat Povestea porcului de la un "porc", daca vrei sa o afli o detaliez pe pm. Toate cele bune si grija mare cu autoritatile si increderea

In ele, de cele mai multe ori ii deranjezi de la frecat manganu

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, adrianm a spus:

Acum mulţi ani (2009? dar tot cu mobra asta) mergeam să ne vedem cu nişte motociclişti, cunoştinţele lui @varugica, în trecere prin Rm Vâlcea.

Într-o intersecţie, aproape că s-a urcat un Ducato pe mine, m-a atins cu oglinda chiar când plecam de pe loc. Din mers, i-am dat un cot şi i-am făcut semn că e debil.

Ne-am întâlnit cu bikerii, o fată şi un băiat. Ea avea un CBR4i şi era cea mai frumoasă motociclistă pe care o văzusem.

Cizmele moto îi dădeau un aer de amazoană şi avea un fel de a mişca ghetele, ca la cabaret, desena curcubee.

O priveam vrăjit, mă îndrăgostisem de ea înainte să-şi fi dat măcar casca jos. Eram nevinovat totuşi şi aşa o şi priveam

Deodată apare în uşa benzinăriei şoferul dubei, îngăima ceva cum că eu, nevinovatul, i-aş fi crăpat oglinda, să merg să mi-o arate.

În liniştea aia în care eu încercam să mă sinucid oprindu-mi inima cu puterea gândului, fata ne-a privit plat pe rând, dar pe mine într-un fel care spunea că nu-i plac ţăranii violenţi, aşa ca mine, indiferent cât şarm ar avea.

L-am întâlnit peste o lună la Novaci făcea livrări, i-am zis că vreau să-i plătesc oglinda, el a zis că nu contează, nici măcar nu-i sigur că i-am crăpat-o eu si oricum i-o schimbă moca la firmă dar era nervos pe mine şi-i spusese un coleg prin staţie că a vazut trei baicări care corespundeau, intrând la un Peco. Nu şi-a dat seama că e aşa de aproape de mine cu duba

- Era frumoasă, zice din senin

- Îhî, zic înciudat pt că abia reuşisem să mi-o scot din minte

- Mi s-a facut ruşine la cum ne privea...ţi-am cam stricat ziua, eh?

- Nu-mi spune că şi tu te-ai gândit la ea luna asta...

A ridicat din umeri stânjenit

L-am mai întâlnit după aceea de multe ori pe Virgil, livreurul. Iubea motocicliştii, muzica rock şi pe cei doi copii pe care fosta nevastă, "avocat de succces" nu-i lăsa la el

Nu ştiu dacă a fost prima dar cu siguranţă a fost ultima "oglindă" din drumurile mele

 

 

 

 

Frumos scris ! Și educativ. Vedeți, copii nervoși, măcar pentru gagici și tot trebuie să vă păstrați sângele rece ! #MakeLoveNotWar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...