Jump to content
caracterincompatibil

Sa muoara peștii (din acvariu)

Recommended Posts

Iaca,azi sărbătoresc 10ani de cat A,cu un accident care m a băgat în spital

Ceva bazin fisurat in capul femurului.depasit un tir.i s a băgat în logan in fata,ce vroia să facă stânga.

Din sens opus venea un tir ,la repliere,hop și loganica.asa că am binevoi in a mă infige în bara fata.

Acum stau în spital.ma plictisesc și aștept fetele experte sa își dea cu parerea

Hai,fiți rele

Mno ...matale suferi de sindromul lipsei  de atentie ?

Ce sa zic ...insanatosire grabnica  :) 

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat, recuperare grabnica.

De aici pana la "R.I.P."... este o gluma macabra da', ma rog, nu stiu ce "relatie" este intre voi.

Si eu era aproape s-o comit azi. Un incident cam ghinionist, in depasirea unui TIR, ultimul dintr-un grup de trei, m-am trezit in fata cu un calup de lemn de-a curmezisu' benzii contrasens. Primii doi l-au fentat, eu neatent, l-am luat in plin. Rezultat, janta fata "dauna totala", mai mult ca sigur si guma (montata in primavara), plus platforma, timp pierdut... Norocul a fost ca nu am cazut... in paralel cu TIR-ul. Asa ca un dram de noroc nu strica nicio data.

S-auzim numa' de bine.

Apreciez ca esti optimist si pina acum,nu ai avut ghinion d-ala mare...

Pt toti colegii,mare atentie la trecerea pe linga camioane,avind rotile alea mari,calca tot.

Si-asa s-a terminat sezonul,pina la primavara esti ca nou.. Bafta!

Daca ai nevoie de ceva ,sa spui;d.p.m.d.v. cel mai bun a fost Spitalul Foisor 

Polibuc

Mă cunosc cu personajul,avem scutere kymco cu motorizare identica.l am ajutat în trecut,cat am putut.numai atât poate un absolvent de liceu și seminar teologic,nefinalizat cu ungerea Intr o parohie.a rămas cu placerea de a trage la măsea gândind la ce a pierdut neajungand popa.caracter fin

Mihai c

E prima noapte Intr un spital și e îngrozitor.sunt in salon cu 2 muribunzi 

Nu știu ce e mai rau,faptul că nu mă pot mișca(dureri severe la genunchi și bazin).sau că nu mă lăsa puștanii sa dorm

Am fobie de ace și stau cu dureri "pe natural"

M a sunat șoferul Loganului să îmi spună că l au scos milițieni vinovat...evident(daca depășeam tirul pe linie continua...o sugeam).nu mă ajuta cu nimic că îl lovise plânsul până a venit ambulanța și când m a sunat după câteva ore bune,după ce am terminat la un 9 cu investigatiile.pentru mine e horror in spital și nu prea știu cât rezist aici

Idiotul a văzut că trecuse un scuter înaintea mea.a costat tirul să oprească și se uită în dreapta,pe stânga fiind "asigurat" eu trebuie să mă repliez pentru că venea un alt tir din sens opus.a oprit puțin după care a înaintat și gata impactul.daca rămânea în poziție inițială.nu mai deschidea topicul asta

Doctorul mi a spus că nu e fractură mare și nu ar fi căzul de operatie.dar că 2-3 luni durează recuperarea

Scuterul e cam prafao,carene fata,dreapta ,interioare și farul dreapta spart,nu degeaba a rămas Loganul fara bara fata.nu am putut sa mă mișc din locul în care am ajuns pe asfalt că sa ii evaluez pagubele

Un alt amănunt e că mi a dispărut casca.le am spus celor de la ambulanță sa o pună lângă rucsac și geaca și adidași săriți din picioare.avand gatul imobilizat ,nu am văzut ce se a întâmplat cu ea și unde a rămas,sau la cine

Ce  safisfactie cred că i am oferit lu' conu' Valerian(alias mega motoreta),cu pocinogul asta.daca era popa(din nefericire pentru noi).îl aducea pe cel mai titrat lăutar din etnia lu' motoreta....salam,sa facă un "live" cu dedicatii,in biserica pe care și ar fi dorit să o pastoreasca

Nici un hate de aici nu ma chinuie mai rău decât o fac colegii de salon,soțiile care stau cu ei și acritura de asistenta care îmi urla in creier sa fac analize.i am dat cu flit de 3x Intr o ora,dar tot nu pricepe.m a pârât familiei,că la gradi

Chiar nu prea are habar cu cine se pune

Probabil casca e in custodia politiei. Nu-ti bate capul, lasa-l si pe motoreta sa zica ce-o vrea, ai alte prioritati, legate de insanatosire (pe care ti-o doresc grabnica si fără sechele). 

Domnu' sa te audă barbosu'

E destul de dificil pentru mine ,nesuportand analize și medicamentație intravenoasa.se prelungește perioada de recuperare

Mă repet,după iureșul creat printre frustrații forumului,cu penultimul topic deschis.speram că e ceva rost de fun și pe asta.nu de alta dar mă plictisesc și nu pot sa dorm.

Până la 3 mi a bolborosit instalația de oxigen a colegului de lângă mine.pe partea ailaltă horcăie celălalt, acompaniat ăstalalt,de când a renunțat să se oxigeneze 🤣

Daca mă mișc,pișcă bazinul.asa doare numa genuchiul,cu toate că nu ar apărea rupturi la tomograf,doar contuzii chiar și prin protecțiile pantalonilor

E super nașpa sa nu te poți mișca nici in pat.practic stau imobilizat de la trunchi in jos,de durere,fara ghips 😂

E bine că îmi pot mișca mainile și am telefonul cu mine

Daca nici pe mine nu m-aude...😆

Dar nu crezi ca poti impusca doi iepuri la faza asta? Infrunti si teama de ace, grabesti si recuperarea.  Si-asa n-ai ce face, ia zi-le ca te-ai razgandit si cere-te pe perfuzii ☺

Nu ti-au facut si ei un program de impartasanie cu tramadol măcar? Sa te mai linistesti si tu, sa dormi un pic, ca acusica da navala lumea pe topic.

Apropos, cat te tin la orizontala?

Insanatosire grabnica! 

Ai putea faci un efort sa-ti "suspenzi" fobia de ace o perioada, apoi o scuturi de praf si o iei ca noua dupa ce iesi din spital si treci de partea de inceput a recuperarii... ;)

Edited by TETEA.

Insanatosire grabinca!

eu cand am avut accidentul dupa ce m-au eliberat din spital de la pantelimon a trebui sa continui sa imi fac singur anticoagualnte in burta. a fost greu primele incercari, apoi nu am mai avut treaba.

incearca sa treci peste fobie, e uiti in alta parte, stai cu castile pe urechi, ochii in telefon la ceva film si las-o pe asistenta sa-ti faca un calmant.

1 oră în urmă, WotRU2Me a spus:

Nu ti-au facut si ei un program de impartasanie cu tramadol măcar? Sa te mai linistesti si tu, sa dormi un pic, ca acusica da navala lumea pe topic.

Apropos, cat te tin la orizontala?

Aseară am terminat investigațiile după ora 21,cei de la ortopedie au spus că medicul de gardă(cred) hotărăște cum procedeaza.datorita colegilor de salon am prins 2 ore de somn ,toată noaptea.n am văzut mai multa nesimțire la oamenii în vârstă.sunt infecți.vorbesc in gura mare la orice ora din noapte.ii doare in pix de ceilalti

M au avertizat că dau ortu' popi daca nu accept sa fac injecții.nu prea înțeleg de ce,dar n am de gând să accept

N am bani la mine sa mituiesc pe cineva ,că sa mă plimbe cu patul prin spital.abia aștept să mă cerut cu cineva pe aici 🤣🤣🤣

In ce te transforma plictiseala 😁

E sport national la varstnici. Plus ca sunt siguri de obicei ca suferinta lor e mult mai mare. Ce sa-si mai bata capul cu necazul insignifiant al altuia. 

Dar colegii de salon sunt ca rudele, nu-i poti alege, e unul din motivele pentru care sederea in spital trebuie scurtata pe cat posibil. 

Aia cu ortul, cred ca e legata de anticoagulantele amintite de colegul de mai sus. Sa nu ai cheaguri care sa migreze aiurea si sa blocheze pe unde nu trebuie. 

Fa-le promisiuni daca nu ai bani. 

Iupii.maine plec acasă cu repaos total 6 săptămâni și întors la consultație,pe targa

Edited by caracterincompatibil
Iupii

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

Insanatosire grabinca!

eu cand am avut accidentul dupa ce m-au eliberat din spital de la pantelimon a trebui sa continui sa imi fac singur anticoagualnte in burta. a fost greu primele incercari, apoi nu am mai avut treaba.

9x 21 bucati ....atatea am facut anu trecut ........noroc ca aveam investitie  seerioasa de bere  (burta ) si am avut unde sa le  fac :)

Acum 30 minute, WotRU2Me a spus:

E sport national la varstnici. Plus ca sunt siguri de obicei ca suferinta lor e mult mai mare. Ce sa-si mai bata capul cu necazul insignifiant al altuia. 

Dar colegii de salon sunt ca rudele, nu-i poti alege, e unul din motivele pentru care sederea in spital trebuie scurtata pe cat posibil. 

Aia cu ortul, cred ca e legata de anticoagulantele amintite de colegul de mai sus. Sa nu ai cheaguri care sa migreze aiurea si sa blocheze pe unde nu trebuie. 

Fa-le promisiuni daca nu ai bani. 

Pfff...sa vezi cand o luau la fuga din salon ...si -i legau dupa ...moama ...chitzaiau toata noaptea saracii . In perioada aia am vazut cele mai multe filme din viata mea ....atat de multe ca nici nu mai stiu ce am vazut  :)

Acum 29 minute, caracterincompatibil a spus:

Iupii.maine plec acasă cu repaos total 6 săptămâni și întors la consultație,pe targa

Mno ...sa fie intr-un ceas bun . Sper ca o sa ai pe cineva pe langa tine ....ca-i cam nasol sa stai sa astepti ora 15 sau 17 sa bei un pahar cu apa sau sa te pisi. ✌️

Sper sa pot merge in cârje prin casa,sa protejez piciorul beteag.ieri am așteptat 5 ore să mă ușurez ,nu știu azi.dar nu am băut și manact nimic

Mai am o colega de suferința,motociclista și ea cu bazin fisurat/fracturat.cica s a întâmplat în zona podului Basarab,tot ieri a făcut și ea poc

Acum 1 minut, caracterincompatibil a spus:

Sper sa pot merge in cârje prin casa,sa protejez piciorul beteag.ieri am așteptat 5 ore să mă ușurez ,nu știu azi.dar nu am băut și manact nimic

Mai am o colega de suferința,motociclista și ea cu bazin fisurat/fracturat.cica s a întâmplat în zona podului Basarab,tot ieri a făcut și ea poc

Daca ai nevoie , cu titlu de imprumut , de cadru / carje /baston ....zi-mi ....is dotat . :))))

Încă nu l am întrebat pe doctor cum mă pot deplasa.in discuția avută mai devreme,punea accentul pe cumințenie 🤣 și repaos total.cred că e o aluzie sa nu mai merg pe 2 roti o vreme.

Nu mai e cazul sa urc în șaua ăluia mare de 400,chiar plănuiam încă o Transalpina și stat 2 zile in sibiu,la sfârșitul lunii,sau început de noiembrie.tura pe TF și ta mi a plăcut,cu excepția asfaltului mizerabil de pe TF,nu m am simțit niciodată safe pe TF.daca nu dai in gropi să simți pietrele de la rinichi,să sară ghidonul in mana,ori să îți alunece rotile ,nu ești pe TF.dunlop sportmax de pe scuter au fost ok pe uscat,pe ud...aveam o oarecare teama .de la Bâlea am coborât pe ploaie torențială până în Cârțișoara

Offff, caracterule.... a cazut balaia pe tine!

Acu' daca tot esti cu moralul sus, iti zic ce ziceam si de mine: esti statistica, dar macar esti la vii. :makeout:

Imi pare rau sa aud si iti doresc numai bine!

Asculta un sfat de la unu' trecut si care inca trece prin asa ceva: asculta ce zic medicii, nu ce spune gura lumii/netul/radio santz/etc.!!

Eu asa am facut si sunt pe calea cea buna fara niciun fel de sechele pana acum.

Daca medicul zice sa stai 3 saptamani in pat si sa te pishi in sticla, asa sa faci.  Sa nu faci nimic de capul tau ca risti sa strici mai rau. Mers si carje, cand ti s-o spune. Daca ai nevoie de cadru/carje/ scaun de wc care poate fi folosit si la dus, sa-mi zici ca ti le aduc. Ne auzim la - zero.sapte24.noo.77.6patru6

La ce spital esti? ai nevoie de ceva? o portocala, o maslina? o vorba? 

Bine ca nu e mai rau , insanatosire grabnica si priveste partea buna - nu mai trebuie sa cumperi spray de frane cu 40ron  😁   .  

@Einstein :  acum e momentul sa mergi la cafteala cu caracter

Reveneala grabnica,corespunzatoare! :)