Jump to content

Sa muoara peștii (din acvariu)

Recommended Posts

La 10.11.2019 la 20:00, megamotoreta a spus:

E grav. M-am informat si am aflat ca sinucigasii nu se inmormanteaza cu preot ...

Dar ... nu ştii de ce  :)

Pentru că doar aceştia ... revin.

"Oricine va cauta sa-si scape viata o va pierde; si oricine o va pierde o va gasi." (Luc.17:33)

Bingo?

Colegul @Vrinceanu Andrei , dacă doreşte, îţi poate oferi detalii "tehnice".

:tempted:

• Replies 559
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La 13.11.2019 la 20:35, caracterincompatibil a spus:

Hai.traieste liniștit în lumea ta și lasă mă pe mine in pace

Cred ca unul dintre noi a baut ceva mai mult candva ca nu-mi aduc aminte de ce spui, de urgenta si gravitatea situatiei aleia...Eu te-am rugat sa ma servesti cu drum pana la dealer pt ca eu nu prea circul prin capitala, nu cunosc  zona si nu aveam chef sa-mi rup gatul prin traficul full din oras, tu tot te duceai si cumparai de la el una alta...daca stiam ca iese ditamai aventura ma lipseam, dar tu tot ziceai ca faci rodajul la setul ala mare, ca vii pe la mine daca iti dau o husa de scuter, pe care si acuma ti-am pastrat-o...Si  aici ai avut dreptate, pt 10-20 lei chiar m-am ...pe mine...

Si eu te-am asteptat la baneasa toata ziua si n-ai venit, tot cu fobii d-ale tale, si m-am intors acasa cu cutia aia pliabila de la Lidl, si nu te-am porcait ca m-ai facut sa o car degeaba...Am dat pe ea 14 ron si daca vii sa o iei ti-o dau cu 15!

Am senzatia ca jonglezi intre stari de vitejie cu sa moara pestii si frica , cand auzi de rip chiar te sperii...

La 14.11.2019 la 3:07, easy ride on! a spus:

"Oricine va cauta sa-si scape viata o va pierde; si oricine o va pierde o va gasi." (Luc.17:33)

Bingo?

Colegul @Vrinceanu Andrei , dacă doreşte, îţi poate oferi detalii "tehnice".

:tempted:

Ba da,stiu, dar incercam o gluma care nu prea a fost gustata.

Nu e bingo, trimiterea ta se refera la apostazie, ce am zis eu se refera la pacatele impotriva Sf. Duh, vezi Ev Matei xii, 31.

La 14.11.2019 la 3:07, easy ride on! a spus:

@Vrinceanu AndreiAndreiAndAndrAndreiAndreiAndAniAAndreiAdreiAndAndreiAndreiAndreiAAndreiAn

Buhuhu.incepi sa te minți singur.nu am venit la Băneasa și am spus clar asta.nu m ai așteptat pe mine.ai stat sa te holbezi la tehnica militara și vroiai sa nu te plictisești singur.de ce sa merg daca nu mă pasionează să îmi bag deștele in țevile mitralierelor.prefer sa le bag in alte gauri

2 am fost destul de clar când am spus că nu îți aduc acasă ce aveam pentru tine.e de porc sa ceri așa ceva după cât am alergat în oraș pentru tine

Am fost in Cornetu doar pentru garnitura ta de 10 lei.nu pentru alte piese,40km dus întors.si tu puteai bine mersi sa mergi pe Ghimpați,fara sa ajungi la bucale. ...dar benzina scumpă sau curier 20 lei=nașpa.asa a mers fraierul pe timpul și bani lui.avantaj valerica

Am fost in Vitan (17km) sa cumpăr lanterna.nu am cerut decât prețul lanternei.nu si litru ăla de benzina consumat +  preț intrare.avantaj valerica

Iarăși, cui Pontou pe care îl cumpărai cu 30 lei+ curier,iarăși nașpa.avantaj valerica

Ambreiaj uzat donat pe care îl încărcai ,după aia vânzare ,la care câștigai 100 lei.avantaj Valerica...mai câștigase încă 100 tot cu un ambreiaj donat de je

După toate astea.tu vroiai sa ți le aduc acasă.in Dâmbovița

Gogule.tu confunzi bunătatea cu prostia.sunt băiat bun și ajut pana la un punct.cand se îngroașă soricul pe cel care l am ajutat,ii dau un mare flit.asa cum a fost la tine

Mă phuteai la creier sa iau repede ca ai nevoie.cu o zi înainte de episodul Cornetu,am venit din Alexandria,doar să îți cumpăr ție garnitura cu 10 lei mai ieftin

Eu mă întorceam in București doar când aveam toate hainele murdare ,sa le spala.am venit cu 4 zile mai devreme,pentru oaia cerșetoare cu sorici

Concluzia,ai cerșit cu mult peste 10-20 lei

Zgârcenia se plătește scump.asa că ramai cu soborul tau de 7 popi și fumega

O să fie super amuzant pentru multi care îmi vor citi postul asta.dar trebuie să înțeleagă frustrarea unuia care se zgârcește până la mândrie,pentru 10 lei

Pentru 10 lei se umilește in cel mai josnic mod 🤣

Acum 5 ore, megamotoreta a spus:

Ba da,stiu, dar incercam o gluma care nu prea a fost gustata.

Nu e bingo, trimiterea ta se refera la apostazie, ce am zis eu se refera la pacatele impotriva Sf. Duh, vezi Ev Matei xii, 31.

Am înţeles gluma, scuteristul aproape "sinucigaş" şi-ar fi ispitit îngerul păzitor.

Doar că ai atins simultan şi un subiect ... "tabu".

Din cel puţin 3 motive:

1. Cunoaştem un caz celebru în care cineva şi-a pierdut viaţa (voluntar, se putea feri) şi apoi a regăsit-o.

2. Textul citat de mine (şi cele corespondente implicit) conţin cuvântul "oricine".

3. Preoţii rostesc câte ceva despre posibila iertare a păcatelor, dar numai la groapă  :)

Acum 14 minute, george05 a spus:

Aideplm ce topic,de departe cel mai jenant de pe forum.

:lol:

De ce?

@caracterincompatibil este un mic "vampir" care "suge" suport emoţional, sub formă de atenţie.

Studiam mecanismul, la nivelul cunoaşterii ...

La 13.11.2019 la 20:35, caracterincompatibil a spus:

Hai.traieste liniștit în lumea ta și lasă mă pe mine in pace

Iată dovada percepţiei celor 2 lumi diferite  :)

Eu sunt doar un observator.

Hai să-i spunem sindrom de stress post-traumatic.

Nu?

Edited by easy ride on!
Acum 8 ore, george05 a spus:

Aideplm ce topic,de departe cel mai jenant de pe forum.

Așa e.imi pare rău dacă te ai deprimat

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

Intr-o lume ideala inca mai existau azile de nebuni si cacacteru era coleg de camera cu nemesisul lui.

Georgiana raggaetoana

Acum 8 ore, easy ride on! a spus:

De ce?

@caracterincompatibil este un mic "vampir" care "suge" suport emoţional, sub formă de atenţie.

Total greșit.nu am nevoie de suport emoțional ,sau de empatia cuiva

Aveam nevoie de atenție pe acest topic,să îmi treacă timpul mai repede.am primit atenția de care aveam nevoie să îmi intru in "ritm"

Singura parte nașpa din ultima săptămână e direcția în care a "degenerat" schimbul de replay uri cu scuteristul neuns,care își arată caracterul infect pamantesc la capitolo urări de moarte,pentru unul,care,teoretic trebuia să ajungă popa.ce e aia milostiv și bun samaritean?

Paula&Georgiana .voi este campeoana

A trecut o luna de la accident.multumesc tuturor pentru suportul forumistic(insulte,ironii,teorii fanteziste și incurajari).mi ar fi fost mult mai greu fara voi

Acum 10 ore, goe 75 a spus:

Intr-o lume ideala inca mai existau azile de nebuni ...

Exagerezi colega, coborât la nivel de şofer, incapabil de empatie :angry:

Nu oricine poate suporta o imobilizare prelungită, în cameră cu pereţi albi.

Viaţa şi sănătatea au prioritate, resturile de ceaţă le vedem după ...

Pe asfalt uscat.

Acum 8 ore, caracterincompatibil a spus:

nu am nevoie de suport emoțional ,sau de empatia cuiva

Orgoliu atins?

Toţi avem nevoie de câta empatie, inclusiv (mai ales) "vampirii".

Ai început vezi ceva în "oglindă", dovadă că nu eşti vampir.

Ăia nu se pot vedea deloc :lol: iar dacă se văd - nu recunosc.

Grabnică însănătoşire!

Acum 9 ore, caracterincompatibil a spus:

am primit atenția de care aveam nevoie

Este empatie nelimitata pentru suferinta fizica...dar pentru faptul ca este si schizo si bipolar , pe partea mintala primeaza speranta ca o sa primeasca picpalacul tratament.

Acum 8 minute, goe 75 a spus:

Este empatie nelimitata pentru suferinta fizica...dar pentru faptul ca este si schizo si bipolar

Unde ai văzut tu motociclist catalogat ca "întreg la cap" (în viziunea "vax populi" de pe aici)?  :lol:

Salutare, fratilor ! Mi-a aparut notificare, am vazut ca am primit tag si ma gandeam ca este un subiect serios. Asa ca m-am apucat sa citesc de la inceput, ca sa prind firul, ca apoi sa dau un raspuns pertinent. Iarasi am ramas dezamagit de nivelul discutiilor dintre voi. Eu nu am nimic cu nimeni. Nu prea este bine sa ma amestesc in aceasta discutie neconstructiva, cu duh de bascalie si de rautate. In primul rand Dumnezeu ne-a spus sa nu-i luam numele in desert - adica sa l amestecam pe Dumnezeu  (care ar trebui sa fie principala noastra preocupare ) in discutiile noastre neconstructive. Dumnezeu ia foarte in serios mantuirea omului si de aceea nu ii permite omului sa ia in deradere pe Dumnezeu. Pentru cine vrea sa inteleaga. Cine nu, sa faca ce o vrea ca Dumnezeu nu i anuleaza libertatea. In al doilea rand Hristos a zis Să nu daţi câinilor lucrurile sfinte şi să nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi să se întoarcă să vă rupă ! Presupunand ca am fost intrebat in mod bine intentionat despre sinucidere o sa va raspund si pe aceasta tema, nu de la mine un om pacatos ci de la parintii sfinti ai Bisericii Ortodoxe. Sinuciderea este considerata ultima treapta a deznadejdii. Ce este deznadejdea ? Deznadejdea apare un sufletul celui care este alienat de Dumnezeu. Omul uita ca dupa trup este faptura pamanteasca iar dupa suflet si duh este faptura cereasca inrudit cu Dumnezeu. Cu cat omul inainteaza in patimile trupesti si cauta sa si umple golul sufletesc cu lucrurile materiale si limitate ale acestei lumi, cu atat el devine mai lumesc si mai instrainat de Dumnezeu. Sufletul omului este atat de mare si de adanc incat numai Dumnezeu il poate umple si implini. Omul uita acesta si primeste ispita diavolului, cautand sa se implineasca prin placere, lucruri materiale, yoga zen etc. Tot instrainandu se omul de Dumnezeu, pacatul lucreaza in sufletul lui, il desfigureaza si diavolul- tatal minciunii si al tautatii, ca sa fie sigur ca pierde sufletul omenesc, ii da gandul sa si puna capat vietii, ca sa scape de agonie. Problema cea mare este ca pe langa faptul ca omul nu stie de Dumnezeu, omul uita si ca nu poate muri. Asadar el isi prelungeste in vesnicie aceasta stare. El daca ar fi fost ancorat in Dumnezeu, nu s ar fi omorat. Sfintii Parinti il catalocheaza ca fiind un pacat grav, fara iertare. De aceea nu i se poate face slujba, pentru ca nu are ce sa ii ierte si sa dezlege preotul, pentru ca vointa lui a fost sa respinga viata - Dumnezeu si sa aleaga moartea.Imi vin in minte 2 cazuri de oameni care au vrut sa se sinucida. unul dintre ei care pierdusera banii la jocurile de nororc l a sunat pe tata exact cand era pe sina de tren asteptand trenul sa vina. Alt baiat la fel, voia sa se arunce in fata trenului, dar vazand ca e biserica deschisa, s a gandit sa intre pentru ultima oara acolo. doar 2 cazuri din multe altele in care tatal meu i a spovedit si i a dezlegat de acest gand irational. Baieti, nici in gluma sa nu mai vorbiti despre sinucidere. Daca vreodata va veni la voi, sa nu primiti si sa nu va invoiti cu acest gand. Dumnezeu poate ierta orice pacat, numai sinucigasului nu are ce sa i faca. Daca am deranjat pe cineva cu raspunsul meu, imi cer anticipat iertare. Sa fiti pe pace, sa fiti fara rautate si mai atenti cu ceea ce este cu adevarat important ! Numai bine va doresc ! 

Dude.la mare merg în Costinești și în perioada în care fac gregorienii spirala.stau cazat la o proprietate cu toaleta dubla.a fost dezgustător să îl aud pe unul din aia,cum face pipi Intr un recipient și bea urina.evitam sa mai merg la toaleta după 11,30pm.anul asta nu îl mai salutam când ne întâlneam prin curte.da l in.....milostivenia lui megatotoreta

Acum 41 minute, Vrinceanu Andrei a spus:

ma gandeam ca este un subiect serios.

Este un subiect serios.

Multumesc ca l-ai acceptat in discutie. 

Acum 45 minute, Vrinceanu Andrei a spus:

Sfintii Parinti il catalogheaza ca fiind un pacat grav, fara iertare. De aceea nu i se poate face slujba, pentru ca nu are ce sa ii ierte si sa dezlege preotul ...

Fie ... asa  :)

Totusi, cum s-ar aplica "catalogarea" (doctrina) asta a Sfintilor Parinti  la cei care au depus juramantul militar ("cu pretul vietii") ?

Te rog sa nu te superi!

P.S. Mal.2.7 "Caci buzele preotului trebuie sa pazeasca stiinta si din gura lui se asteapta invatatura, pentru ca el este un sol al Domnului ostirilor."

Sa muoara peștii (din acvariu) :) 

Soldatii lupta pt viata lor, nu se duc sa isi ia singuri viata, dar sunt pregatiti psihic sa o accepte in caz de bum-bum.  Si motociclistii la fel, in caz de poc-poc.

1 oră în urmă, caracterincompatibil a spus:

Dude.la mare merg în Costinești și în perioada în care fac gregorienii spirala.stau cazat la o proprietate cu toaleta dubla.a fost dezgustător să îl aud pe unul din aia,cum face pipi Intr un recipient și bea urina.evitam sa mai merg la toaleta după 11,30pm.anul asta nu îl mai salutam când ne întâlneam prin curte.da l in.....milostivenia lui megatotoreta

Aoleooo... il cunosc cumva?!

Acum 1 oră, Vrinceanu Andrei a spus:

Salutare, fratilor !

Ma bucur ca ai rabdare sa scrii atata, multumesc pt ajutor!

La 15.11.2019 la 18:53, caracterincompatibil a spus:

🤣

A fost super la baneasa, avioane, elicoptere , parasutisti si parasute. Am legat cutia aia pliabila bine sus pe topcase si chiar ma gandeam ca raman fara ea. Si acum o am in garaj. 15 ron te costa.

Am vandut primul ambreiaj pt ca nu l-am infiletat bine si in mers s-a desfacut si a ros din material axul, facuse joc si nu am mai avut incredere in el. M-a costat 80 ron sa-l incarc si l-am dat cu 100, m-am imbogatit. Cumparatorul a zis ca nu-l intereseaza uzura, el nu avea deloc ambreiaj.  Voiam sa repet experimentul si sa-i zic meseriasului sa mi-l incarce la maxim, sa nu mai aibe joc intre saboti si oala si sa-l am de rezerva. intre timp am gasit ferodou flexibil, l-am pus deoparte pt alte incercari. 

Ziceai ca vii la Ungureni la Targoviste sa vezi un gpz, am facut rca la scuter sa te duc acolo dar nu ai mai venit, nu am considerat ca trebuie sa dramatizez pe forum ca esti nu stiu cum, parca suntem la clasa a doua...

Cum era vorba aia: nu lua viata prea in serios ca oricum nu iese nimeni viu din ea.

Acum 13 minute, caracterincompatibil a spus:

Își bea esența in fiecare seara după 11,30,înainte de culcare

Suspectam eu ceva, anul asta mi-a zis de energii sexuale,etc, mi s-a parut cam deplasat tipul...apoi am plecat in Ef Nord unde am mai stat alte 2 saptamani. Uneori merita sa-ti mananci jegul de sub gheare sa ai un ban in plus la mare la n.....

Acum 55 minute, easy ride on! a spus:

Este un subiect serios.

Multumesc ca l-ai acceptat in discutie. 

Fie ... asa  :)

Totusi, cum s-ar aplica "catalogarea" (doctrina) asta a Sfintilor Parinti  la cei care au depus juramantul militar ("cu pretul vietii") ?

Te rog sa nu te superi!

P.S. Mal.2.7 "Caci buzele preotului trebuie sa pazeasca stiinta si din gura lui se asteapta invatatura, pentru ca el este un sol al Domnului ostirilor."

Sa muoara peștii (din acvariu) :) 

A muri intr-un un accident, probabil ca ai mai auzit, este considerat a fi moarte napraznica, opusa sfarsitului crestinesc pentru care ne rugam la Sf. Liturghie. Moartea napraznica vine intotdeauna in urma unei ispite sa zic asa, ca urmare/ispasire a unui pacat. Poti muri napraznic mergand cu 250 la ora inconstient pe dn in timp ce ti vin masini din fata cu riscul de a-ti vira in fata, cum a patit un cunoscut de al meu cu R1 si atunci e clar ca el isi pierduse libertatea sufleteasca in fata idolului de r1 si diavolul l-a prins in cursa si a murit nu spre mantuire. Mai exista si alt context de moarte napraznica, o sa dau un exemplu ca sa intelegi mai bine Dumnezeu, in marea Lui prestiinta,poate ingadui moartea unei persoane aparent nevinovate, pentru a mantui sufletul altui om care a gresit in fata lui Dumnezeu cu pacate de moarte, gen avort, crima etc. Prin aceasta moarte Dumnezeu vrea sa mantuiasca ambele suflete. Pentru ca Dumnezeu toate le face spre mantuirea noastra, numai cine nu vrea, nu se mantuieste.   Moarte in serviciul militar e considerata spre mantuire, deci nu moarte napraznica, daca este pentru apararea patriei si a credintei stramosesti, asa cum au facut inaintasii nostri. Domnitorii Tarilor Romane erau nu credinciosi ci ultracredinciosi, inclusiv Cuza care se sfatuia cu Sf. Calinic de la Cernica si datorita caruia s-a realizat unirea principatelor. Moartea in serviciul militar e o moarte la datorie. Dar aici depinde si starea morala a soldatului. Oricum, Dumnezeu intotdeauna judeca pe dreptate. Noi trebuie intotdeauna sa fim cu cuget smerit fiindca nu stim cine sa mantuieste si cine nu. Noi nu putem privi in profunzime si sa stim viata si fiecarui om . Unii au circumstante atenuante, cum sunt copiii care s au nascut in familii atee, spre deosebire de altii care s au nascut in familii cu educatie crestina. Fiecaruia i se va cere dupa numarul de talanti pe care i a primit. Cui i s a dat mult, i se va cere mult si cui i se va cere putin, putin i se va cere. Fiecare dintre noi am primit cel putin un talant care este viata noastra. Dumnezeu la judecata, ne va intreba, ce am facut cu viata noastra ? Cum am trait o ? Am cultivat binele, sau am cultivat rau ? Hristos cand le vorbea oamenilor de viata vesnica, ca sa i faca sa inteleaga taina mantuirii, asemana viata omului cu un pom care aduce sau nu aduce roade. Sa fiti cu suflet bun ! Si sa fim mai uniti intre noi, ca oameni ! Imi vine acum in minte un gand si vi-l zic : va recomand fiecaruia dintre voi, sau mai bine zis va provoc dar in acelasi timp va si blestem :)) sa ajungeti in Sf Munte cel putin o data ! Viata voastra vi se va schimba ! Asa am facut si eu, care nu am fost baiat bun dintotdeauna, nici acum nu sunt, dar am fost curios si contactul cu Sf Munte efectiv m-a resetat ! Sentimentele/trairile nu se pot descrie din pacate ! La fel, daca am suparat pe cineva, imi cer iertare anticipat ! O sambata super sa aveti !!!!                                                                                                                                                                                       OFF Topic, Temperatura la motocicleta mea, a inceput sa sara de 115 grade, ajungand pana la HI. Ventilatorul intra normal la 100 de grade.  Lucrul acesta se intampla doar cand stau pe loc. In mers temperatura scade la 84 85 de grade, cum e normal. Din experienta voastra, ce poate fi ? Garnitura de chiuloasa ? Multumesc 

Acum 6 minute, Vrinceanu Andrei a spus:

Ventilatorul intra normal la 100 de grade.  Lucrul acesta se intampla doar cand stau pe loc. In mers temperatura scade la 84 85 de grade, cum e normal.

Senzorul din radiator ar trebui sa activeze ventilatorul inainte ca apa sa atinga temperatura de fierbere. Cred ca "a luat-o razna" si trebuie inlocuit (nu iertat  :)).

Pentru ca el (senzorul) nu te va ierta.

Acum 15 minute, Vrinceanu Andrei a spus:

opusa sfarsitului crestinesc pentru care ne rugam la Sf. Liturghie.

Hmm ...

Unii se roaga (si actioneaza ca) pentru viata vesnica, altii se roaga (si se gandesc) la (pentru) sfarsit ...

Acum 25 minute, Vrinceanu Andrei a spus:

Moarte in serviciul militar e considerata spre mantuire

Asa au fost trimise (la ordin) doua unitati militare la Otopeni, in '89, sa se "mantuiasca" una pe cealalta  :kick:

Tot ca sa ... muoara peștii (din acvariu)  :(

In locul comandantilor imbecili.

Teroristii, trimisi de al-Gaddafi, chiar au existat si actionat. Dar trebuia "discretie". Existau muncitori romani la ARCOM, in Libia... 

Ceva da cu zecimale...adica Dumnezeu face planeta, ne face pe noi s-o stapanim, ne zice sa ne iubim din aproape-n aproape si ne da, in general, un cod necesar si suficient de convietuire,  care functioneaza doar ca intreg, fara niciun fel de amendament. Apoi, nu se stie cum, dar prin gura sfintilor parinti, ne zice stiti, e ok dacă vreți sa o impartiti in zone si apoi sa va omorati intre voi pentru ele. Si alte asemenea.

Nu pot decat sa cred ca si-a mai bagat cineva coada si sfintii parinti si-au depasit atributiile incuviintand noi "legi" care incalca "constitutia". Trebuie sa fie alte interese la mijloc, straine de principiu si de interesul primordial, iar sfintii parinti profita de pozitia lor in societate pentru a legitima derizoriul. Hm...

@Vrinceanu Andrei

Domn injiner , ai reusit sa justifici razboiul , omorul si sacrificiul uman ...dar momentan nu te distingi de unul care se roaga la miau miau.Ca sa fii crestin adevarat trebuie sa mai  justifici sclavia , violul , genocidul si cum se face ca Jeeeesus e asa de slab la marketing ca a prins numai la un sfert din populatia planetei.