Jump to content
caracterincompatibil

Sa muoara peștii (din acvariu)

Recommended Posts

Suna a cliseu da acum ca nu mai am moto chiar mi se pare ca riscurile de a merge cu moto depasesc cu mult "beneficiile".

Stiu, care sunt sansele?

@caracterincompatibil

1) Bre. Din postura de medic si de posesor de fractură de bazin: repaus la pat inseamna ca nu te misti. Te pisi si te caci in pat, la plosca. Sper ca are cine sa faca asta pt tine.

Ce se poate intampla daca misti? Nu se sudeaza fractura de bazin, ajungi la operatie, care si aia vine cu aceleași  6 saptamani strict la pat. Daca strici si operatia, incepi sa mai mergi si in cărucior, ca pe picioarele tale nu o sa o mai faci vreodata. Sau o sa o faci cu dureri groaznice iar de moto nu va mai fi vorba in veci. Depinde si ce fractura ai.

2) macar anticoagulant tot trebuie sa faci injectabil. Altfel ai sanse mari s a faci cheaguri de sange in venele picioarelor, de la repausul la pat. Cheagul pleaca si infunda vase care iti trebuie: pe la inima, pe la plamani, pe la creier.. si mori subit sau, mai rau, ramai tâmpit. Intreaba totusi medicul daca e ok sa iei Sintrom. Anticoagulant pastilă. Stiu ca e mult mai ok heparina fractionata injectabila dar poate e si sintromul o solutie de avarie pt astia ca tine. Problemele ar fi ca riscul de sangerare e mai mare cu Sintrom si ca ii ia cateva zile pana sa ajunga la efectul dorit. Zile in care poti muri din cauza pe care ti-am detaliat-o mai sus.

In alta ordine de idei, sa mor daca am inteles de unde venea loganul si, in general, cum s-a petrecut accidentul. Poti repeta povestea un pic mai ...structurat?

Edited by XaeL

Bre.Nu vreau sa repet,avem experți pe forum.ei pot sa elucideze aceasta întâmplare,dintre je,tir și Logan+ șoseaua de centura 😂

Acum 8 minute, XaeL a spus:

@caracterincompatibil

1) Bre. Din postura de medic si de posesor de fractură de bazin: repaus la pat inseamna ca nu te misti. Te pisi si te caci in pat, la plosca. Sper ca are cine sa faca asta pt tine.

Ce se poate intampla daca misti? Nu se sudeaza fractura de bazin, ajungi la operatie, care si aia vine cu aceleași  6 saptamani strict la pat. Daca strici si operatia, incepi sa mai mergi si in cărucior, ca pe picioarele tale nu o sa o mai faci vreodata. Sau o sa o faci cu dureri groaznice iar de moto nu va mai fi vorba in veci. Depinde si ce fractura ai.

2) macar anticoagulant tot trebuie sa faci injectabil. Altfel ai sanse mari s a faci cheaguri de sange in venele picioarelor, de la repausul la pat. Cheagul pleaca si infunda vase care iti trebuie: pe la inima, pe la plamani, pe la creier.. si mori subit sau, mai rau, ramai tâmpit. Intreaba totusi medicul daca e ok sa iei Sintrom. Anticoagulant pastilă. Stiu ca e mult mai ok heparina fractionata injectabila dar poate e si sintromul o solutie de avarie pt astia ca tine. Problemele ar fi ca riscul de sangerare e mai mare cu Sintrom si ca ii ia cateva zile pana sa ajunga la efectul dorit. Zile in care poti muri din cauza pe care ti-am detaliat-o mai sus.

In alta ordine de idei, sa mor daca am inteles de unde venea loganul si, in general, cum s-a petrecut accidentul. Poti repeta povestea un pic mai ...structurat?

Din pacate.....ai dreptate

Iar cu operatia de bazin.....nu e chiar asa la indemana

Daca a dat si cu capatana de ceva.....ar trebui sa vada ce si cum inainte de anticoagulant

Doctorii astia ie bulangii...si pot fi acuzati de malpraxis...poi el trebuia internat cateva ore si la psihiatrie 🤣

Macar ai facut ceva dauna la golanu ala ? 

Păca,vrei sa te alerg...Intr un chișior? 🤣🤣🤣

De Pisicoco au nevoie unii de aici.la mine tine de convingere.loganului

i am smuls bara fata cu sete plus altele,că nu mai are cu ce sa vina azi la spital să îmi vorbească.teoretic nu ar vrea sa fac plângere contra cost că sa nu fie plimbat pe drumuri o lungă perioadă de timp.

Cu politia încă nu am vorbit.nu au venit să îmi ceara declarații permisul și talonul a rămas la ei

Cercetarea penală incepe si fara plângerea ta. 

Acum 22 minute, caracterincompatibil a spus:

nu ar vrea sa fac plângere

Pai asta nu tine de tine.

E accident cu victima, deci o sa fie plimbat, vrea/nu vrea.

Acum, daca tie IML-ul iti da mai mult de 89 de zile de ingrijiri medicale, e penal si tu te faci parte civila in procesul deschis de Politie ca sa recuperezi daune materiale (cost medicamente, cost sedinte de recuperare, cost carje/cadru/ etc., diferenta de salariu pentru lunile in care o sa fi in concediu medical) si daune morale (aici nu stiu ce sa zic).

Daca IML-ul iti da mai putin de 89 zile, e contraventie si Politia ii da doar o amenda, iar tu trebuie sa-l dai in judecata prin proces civil ca sa recuperezi daunele de mai sus.

Daca te intelegi cu el, trebuie sa le spui politistilor, dar trebuie sa te gandesti bine pe ce ai dat/o sa dai bani pana te refaci complet ca sa stii cat ii ceri.

Bafta!

Nu face nici o intelegere. Ia-le banii. Plimba-l pe ala pe drumuri. Il dai in judecata dupa, exact cum a zis The_Sin... Decat sa te despagubeasca loganistul ala cu 1000 de euro, mai bine iei 10.000 de la asigurator. Ce-i drept, dupa vreo 3 ani, acte, alergaturi, tot tacamul. Apuca-te de pe acum sa strangi bonuri, sa faci dosarul, tot ce trebuie. Orice hartie trebuie depusa la dosar ca sa ai cat mai multe zile de ingrijiri. 

Vezi cum te invarti sa platesti singur spitalizarea. Statul nu o plateste, ci vinovatul. Daca semnezi vreo hartie ca nu ai pretentii, o sa platesti tu.

De ce plm ai vrea sa ai mila de un om care te-a bagat in spital, nu inteleg.

Edited by XaeL

Acum 6 minute, XaeL a spus:

Vezi cum te invarti sa platesti singur spitalizarea. Statul nu o plateste, ci vinovatul. Daca semnezi vreo hartie ca nu ai pretentii, o sa platesti tu.

De ce plm ai vrea sa ai mila de un om care te-a bagat in spital, nu inteleg.

Probabil pentru ca i se poate intampla oricui ??? 

A venit pustiul de 23 ani la spital.e destul de confuz.nu știe exact ce vrea.ideea e că se simte vinovat și ii pare rău,vrea să mă ajute cu bani,dar nu prea are,că incearcă să îmi cumpere ce am nevoie.ca face naveta din Dâmbovița iar cazanul are pe lângă bară,aripa,far,capota și alte câteva chestii.

48 minutes ago, Petrescu Mircea said:

Probabil pentru ca i se poate intampla oricui ??? 

Baaaaa! Putea sa il omoare!!!! Ce plm vorbim aici? 

Plus ca asta e atat de prost incat e posibil sa moara oricum, ca nu face heparina pentru ca ii e frica de ace.

Sa vezi atunci regrete pe puștiul de 23 ani :)))))

Caractere, daca iti e mila de el, nu muri!!!!

Acum 6 minute, XaeL a spus:

Baaaaa! Putea sa il omoare!!!! Ce plm vorbim aici? 

Plus ca asta e atat de prost incat e posibil sa moara oricum, ca nu face heparina pentru ca ii e frica de ace.

Sa vezi atunci regrete pe puștiul de 23 ani :)))))

Caractere, daca iti e mila de el, nu muri!!!!

Xaele, spune sincer.ai empatizat cu pomii aia loviți? Ai aruncat și tu o găleată de apa la rădăcina să crească mai mari 🤣🤣🤣

Sezi bland că nu dau coltu' ești tu mai Intr o ureche,da' măcar ai cunoștințe medicale și știi ce vorbești

7 minutes ago, caracterincompatibil said:

Xaele, spune sincer.ai empatizat cu pomii aia loviți? Ai aruncat și tu o găleată de apa la rădăcina să crească mai mari 🤣🤣🤣

Copacul e unul singur si politistul zicea ca il iau in plin toti aia care rateaza curba respectiva. In aceeasi vara cu mine se proptise in el inclusiv un camion. Al dracu, e inca acolo, il doare la banana.

Politia nu deschide niciun proces. Fara plangere penala din partea colegului nu se pune nimic in miscare, in sensul ca nu se ajunge in instanta (presupunand ca se intrunesc celelalte conditii si ramane doar plangerea de depus).

In schimb, Metal zice bine. Se poate indrepta impotriva asiguratorului in civil, daca nu e multumit de suma oferita ca despagubiri materiale si morale. 

Caractere, vorbeste cu un avocat, ei stiu pe la ce sume se invart despagubirile in functie de cate zile de IML ai si in functie de cat ai tras pana te-ai facut bine. Pana nu ai definitivat cu IML-ul, nu accepta oferte aiurite de la asigurator. 

Acum 20 minute, XaeL a spus:

Copacul e unul singur si politistul zicea ca il iau in plin toti aia care rateaza curba respectiva. In aceeasi vara cu mine se proptise in el inclusiv un camion. Al dracu, e inca acolo, il doare la banana.

Pai ziceai ca erau mai multi copaci, ca era o padure. 

Iar cele materiale, numai pe ce ai chitanta, nicidecum pe vorbe. Deci strange tot ce e bon pentru a putea justifica, eventual, cheltuielile cauzate de dandana. Taxi, alimentatie special, medicamente, bandaje, carje etc. 

Nu am inteles cum s-a savarsit accidentul. Eu sunt tare de cap, face careva rezumatul? Insanatosire grabnica.

El a ales unul.pe ăla mai sănătos 🙂

Râdem glumind.insa știu de un tip mort după ce a a înfipt Intr un panou de semnalizare,rutier

Eu m am poziționat în fața unui tir și nu mi a iertat aroganta

Acum 3 minute, paulynos a spus:

Nu am inteles cum s-a savarsit accidentul. Eu sunt tare de cap, face careva rezumatul? Insanatosire grabnica.

Domnu' Paul.de data asta știe miliția,fara amiabila.fara rezumat

Oricum,dupa ce te faci bine,schimba un pic stilul si nu mai trece prin portiunea aia de centura...

ps: daca te plictisesti si ne dezvalui pe unde stai,venim cu portocale

Comuna Cernica, sat Balaceanca, Soseaua Garii Nr. 56  :lol: