Sari la conținut

Accident pe Motorpark Adancata


christian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Are o pozitie anormala in prina poza, sau a fost pus de colegi in pozitia laterala de siguranta??

Ii pun gulerul pe targa........................, traznimar fulgerul sa ma trazneasca.

Nu era un echipaj de ambulanta permanent acolo parca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sterga cineva poza cu omul intins pe jos. 

Trebuie sa fii hiena cu gust de sange in coltul gurii  sa il pozezi asa si sa il dai pe internet. 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa speram ca nu-i asa de grav.
Zici ca te dai tare doar pe circuit unde-i mai safe si iata cum o greseala a altui coleg se poate transforma intr-o tragedie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am auzit pilotul care era deja pe circuit avea peste 200 (aproape de finalul liniei drepte). Doi piloti l-au evitat pe cel care a iesit de la boxe dar el nu a mai reusit. Stop cardiorespirator, resuscitat, fractura craniana. :( Si din alte surse am auzit ca posibil e cu RIP. Sper sa ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Persoane care au fost la circuit la momentul accidentului. Faza cu resuscitatul e sigura dar nu bag mana in foc pentru ce am mai auzit dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Probabil s-a trecut peste intalnirea de briefing ,unde in mod normal este cineva acolo care sa urle la cei noi sa nu treaca peste linia continua .

 

 

38 minutes ago, Kosh said:

Sa speram ca nu-i asa de grav.
Zici ca te dai tare doar pe circuit unde-i mai safe si iata cum o greseala a altui coleg se poate transforma intr-o tragedie.

 

Colegu , nu exista zi de circuit in care sa nu cada macar 1-2. 

Am fost acolo personal in zile in care au fost peste 10 cazaturi/coliziuni/accidentari ...poate e cazul sa-ti recalibrezi ideile despre ce inseamna circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar nu stiu ce inseamna circuit ptr ca 2 sesiuni pe AmcKart prin 2009 cand aveam ZX6R-ul, nu poate fi numita "experienta".
Aveam totusi impresia ca mersul pe circuit este mai safe. Judecand dupa ce spui, probabil trebuie sa-l inchiriezi doar ptr tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Kosh said:


Aveam totusi impresia ca mersul pe circuit este mai safe. Judecand dupa ce spui, probabil trebuie sa-l inchiriezi doar ptr tine.

Hai sa nu exageram. 

Nu stiu cine a organizat sesiunile astea dar pare ca nu le-a facut briefing. Ca idee ar fi ok sa se duca lumea la etapele care nu sunt organizate asa pe haiduceala. Ca sa nu mai zic ca atunci cand ii vezi pe aia ca vin cu 250 pe linia dreapta parca ar trebui sa te gandesti cum intri pe pista, macar pt tine. 

In plus de asta mai tine si un pic de obiceiul romanilor de-a incalca reguli pentru ca de ce nu.  Imi aduc aminte cand s-a facut inaugurarea la circuit si in toamna aia era vorba de o sesiune moca free entry in care le-a zis clar tuturor sa NU incerce bravuri, scheme prostii, sa nu se dea nimeni in stamba ci frumos ordonat ca e vorba doar de descovery laps.  Ce vorbesti, erau romanii mei "pa" blug direct in wheelie 30 sec mai tarziu. S-a intrerupt sesiunea si i-a scos pe toti afara. 

Deci, e greu peste tot. 

Recuperare usoara baietilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact despre reguli este vorba. Cu briefing sau fara, tot exista mereu idioti care se cred supermani motorizati nascuti pe kripton si au impresia ca regulile sunt pentru prosti. Necazul este atunci cand si-o fura cei nevinovati, din cauza prostiei lor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, M!ha! a spus:

Sa sterga cineva poza cu omul intins pe jos. 

Trebuie sa fii hiena cu gust de sange in coltul gurii  sa il pozezi asa si sa il dai pe internet. 

Nu ai prins tu vremea lui Ceasca cand primeai carnetul in cadru festiv dupa ce urmareai niste filme te lua cu rau daca nu aveai nervul tare.

 

Nu este vorba de a fi hiena. Asta este viata, exact cum se vede in poza. Si la fel ca in viata platesti pentru greselile altora.

 

Poate mai pricep unii, putini e drept, ca regulile se respecta si in trafic, si pe circuit, ca altfel ajungi intins pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Nubyan a spus:

Din ce am auzit pilotul care era deja pe circuit avea peste 200 (aproape de finalul liniei drepte). Doi piloti l-au evitat pe cel care a iesit de la boxe dar el nu a mai reusit. Stop cardiorespirator, resuscitat, fractura craniana. :( Si din alte surse am auzit ca posibil e cu RIP. Sper sa ma insel.

 

Asa am auzit si eu, doar ca nu posibil, din pacate e o certitudine... trist.

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Silver Arrow said:

Nu ai prins tu vremea lui Ceasca cand primeai carnetul in cadru festiv dupa ce urmareai niste filme te lua cu rau daca nu aveai nervul tare.

 

Nu este vorba de a fi hiena. Asta este viata, exact cum se vede in poza. Si la fel ca in viata platesti pentru greselile altora.

 

Poate mai pricep unii, putini e drept, ca regulile se respecta si in trafic, si pe circuit, ca altfel ajungi intins pe jos.

Culmea este ca cel din poza pare a fi chiar nevinovat dar pe drumul scurt spre lumea celor drepți. Asta complica situatia, etic vorbind, nu?

 

 

Si... decide-te. Ori "platesti pentru greselile altora" ori "regulile se respecta ca altfel ajungi intins pe jos". Sau ai vrut sa acoperi o plaja mai largă de sfaturi via platitudini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, XaeL a spus:

Culmea este ca cel din poza pare a fi chiar nevinovat dar pe drumul scurt spre lumea celor drepți. Asta complica situatia, etic vorbind, nu?

 

 

Si... decide-te. Ori "platesti pentru greselile altora" ori "regulile se respecta ca altfel ajungi intins pe jos". Sau ai vrut sa acoperi o plaja mai largă de sfaturi via platitudini?

Amandoua valabile:

- uneori platim pentru greselile altora, cum pare a fi cazul aici

- alteori ajungem din vina noastra intinsi pe jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, leopold said:

Adevarat, insa la AMC, de exemplu, intri in acul de par. Nu te ajuta sa inveti sa fii atent la linia alba. Sau la fanioane. 

Da, doar ca asta de ieri a fost o etapa din aia haiduceasca "cars and bikes", unde numai dupa cum suna iti dai seama ca pot exista probleme. Stiu ca in trecut s-a plans lumea ca i-a bagat amestecati moto cu masini. Acum probabil nu au mai bagat si masini insa e posibil sa fi amestecat grupele. Poate nici nu exista notiunea de grupe. E haos total la evenimentele de genul asta. Am auzit ca nici Brief nu le-a facut. 


Unde mai pui ca baietii nostri vor sa se dea de toti banii din primul tur, etc.  Am un prieten caruia i-a rupt piciorul acum vreo 3 ani o bulgaroaica ce voia sa devina direct campioana din turul de incalzire. 

Motociclistii ar trebui sa se duca pe circuit la evenimentele facute de organizatorii Moto, pt ca aia au o alta viziune asupra pericolelor si o alta structura a sesiunilor.
In rest poate sa fi avut baiatul orice gume, daca el isi vedea de sesiunea lui acolo pe linia dreapta si i-a iesit asta in fata, are zero vina. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tampenie.....credeam ca e cu adevarat periculos pe strada, unde sunt o gramada de imbecili neatenti.

Dar pe circuit, chiar nu ma asteptam sa se intample asa ceva...

Sper sa nu gresesc dar tipul care intra fara sa se asigure pe circuit, intr-o zona unde toti ii dau blana...e de-a dreptul "inteligent"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sper sa nu se confirme partea cu decesul ... in rest lasati prostiile cu pozele dramatice de la circuit ...sa nu ajungeti sa urlati ca si pe acolo trebuie sa o lasam mai incet.

Au fost multe accidente grave si motorete rupte dar inca nu isi bagasera nasul postacii de profil.

 

 

Asta e inca o faza la care @cmd a avut mare dreptate cu ani in urma ...

Toata lumea urla ca vrea ieftin...dar cand e ieftin rau poate nu trebuie sa te duci pt ca te intersectezi cu oameni neseriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca intrarea a fost ieftina cind s a intimplat accidentul? Vina e a melteanului cu R1.

Sunt multi kamikaze care vin la circuit. Vorba lui Johanis: Ghinion. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@JAGI

 

Nu pricep de ce mai intrebi daca a fost ieftin din moment ce stii deja ca nu exista organizare mai ieftina decat evenimentele auto/moto...ii bate si pe MotoEvolution.

Tu ai avea ceva de comentat si daca ar fi gratis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...