Sari la conținut

Accident pe Motorpark Adancata


christian
 Share

Postări Recomandate

La ‎17‎.‎10‎.‎2019 la 16:36, goe 75 a spus:

Am fost acolo personal in zile in care au fost peste 10 cazaturi/coliziuni/accidentari

 

Pai cam asta va e nivelul, fara suparare dar din ce am vazut in general cei mai slabi motociclisti sunt astia care se cred piloti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

În condițiile în care ăla nu a primit și semnat pe niciun instructaj va fi vai de capul organizatorilor, câte drumuri vor face la Poliție și Procuratura! 

Nu exista sa nu fi semnat, nici fotografii nu intra fara sa semneze o hartie ca au luat la cunostinta de riscurile de pe un circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Sinner- a spus:

in primul rand, indiferent de natura si tragedia situatiei trebuie sa intelegem ca statistic, mersul la circuit este mult mai safe decat mersul pe strada.

Pe strada in fiecare saptamana moare cate un motociclist.
Pe Motorpark Romania nu a murit nimeni pana acum iar baiatul chiar daca este in stare grava, nu-l omorati iniante de vreme - vorbele astea nu-s in regula.

Deja se vor lua masuri cu reconfigurarea intrarilot si iesirilor de la boxe, chiar daca NU asta a fost cauza, se vor modifica pentru a MINIMIZA posibilitatea de a mai aparea inca un specimen cu IQ inregistrat ca fiind intarziat mental, si sa faca din nou vreo grozavie d asta.

Totul este doar specula, ca s-a facut briefing, ca nu s-a facut, ca s-a facut deficitar si etc.
Important este sa intelegem ca retardati sunt peste tot si ca incalca regulile chit ca le-ai spus in ultimele 10 minute ceva.

De asemenea trebuie inteles ca motociclistul roman este de un TALIBANISM atroce.
Atat pe strada, cat, mai ale spe circuit.
La noi abia au aparut circuitele de viteza, nu exista o cultura in acest sens, nu exista discutiile obosnuite la cafea intre motociclisti despre cum au mers la track day si etc.
Afara au avut aceleasi probleme cu civilizatul motociclistului de pe strada, la pista - doar ca asta era acum 50 de ani, iar pe atunci vitezele erau infime - astazi, ghinioan, se vine cu 300 pe linia dreapta - dezastru direct.

Este un tribut pe care il vom plati inca ceva ani pana la educarea motociclistului roman ca si motociclsit, ca si om, ca si entitate neuronala - multi sunt pur si simplu dobitoci retardati.

 

 

Man, nu e nicio specula. Am fost acolo si "instructajul" era facut de un copil de 14 ani. Hai sa nu ne kkm pe noi. Asta e situația. Unii cunosc regulile, unii vin pt prima data, altii sunt melteni. Ca organizator tb sa iei masuri ca sa nu se întâmple rahaturi... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitați ierarhia pare-mi-se: organizator, staff, participanți. 

Ca ala a iesit ca un imbecil e doar rezultatul "profesionalismului" primelor doua categorii. @rtrazvan relateaza cum si ce a fost acolo fiind prezent, @Legnakrad. La fel... Ia luati posturile celor doi si începeți sa ganditi si sa trageți concluzii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Legnakrad. a spus:

deci nu are legatura faptul ca au intrat rapizi cu lenti

 

Discutabil - mai ales dupa ce vezi pilotul bulgar mergand pe trasa, aproape de linia alba continua de la intrarea in pista. Nu prea se pupa in aceeasi sesiune pilot care tine trasa de viteza cu incepator care vine prima data la circuit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, george05 a spus:

Uitați ierarhia pare-mi-se: organizator, staff, participanți. 

Ca ala a iesit ca un imbecil e doar rezultatul "profesionalismului" primelor doua categorii. @rtrazvan relateaza cum si ce a fost acolo fiind prezent, @Legnakrad. La fel... Ia luati posturile celor doi si începeți sa ganditi si sa trageți concluzii. 

Nu am fost prezent cand s-a întâmplat accidentul asta, sa nu se înțeleagă greșit. Am fost la mai multe track day uri la care organizatorii puteau sa se implice mai mult. Din fericire nu au fost incidente majore. Acum insa s-a întâmplat asta. Asta e situația... Important e sa se ia masuri preventiv. La noi din păcate se iau masuri dupa ce se întâmplă nenorocirea... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

My bad in cazul acesta. In orice caz, se pot trage concluzii raportându-ne la cei ca și tine, care spun lucrurile asa cum sunt. 

 

PS: de cate ori am fost la circuit, nu am fost lasat fara sa fiu brief-uit,uneori chiar obligat sa ajung acolo cu "noaptea-n cap" pt acest aspect. Daca saream peste briefing, eram exclus de la trackday. De ce? Documentele necesare se puteau semna doar la briefing, iar fara semnătura nu primeai bratara si stickerele aferente ce-ți permiteau accesul pe circuit si nici nu puteai plati. Ultimele doua vizite(anul asta) la circuit au fost la un mini circuit. Desi am ajuns in jurul pranzului, am fost chemat frumos in birou pt semnarea hârtiilor, timp in care mi s-au explicat regulile.

Am fost la 6 trackday-uri la Hungaroring, 2 etape de RoSBK tot acolo, 2 vizite la Rabocsiring(mini circuit) plus o tona de vizite pe Amckart. Niciodata nu am asistat la asemenea incident, nici macar pe aproape. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

degeaba ti se face briefing cand tu de crezi mm93 sau vr46 si ai in cap taratze... decat sa facem presupunuri mai bine am cauta sa aflam soarta celor doi sau informatii de la cineva care a fost inscris la trackdayul respectiv..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel care a intrat direct in mijlocul piste e de vina. Cu sau fara instructaj, trebuie sa ti lipseasca complet instinctul de conservare ca sa nu arunci un ochi inapoi atunci cind intri pe pista. Doar nu a fost adus respectivul la circuit, legat la ochi, cu casti in urechi sa nu auda nimic, a fost echipat, suit pe motocicleta si spus la ureche, dute murgule ca i goala pista, esti numai tu aici. 

 Omul a vazut foarte clar ca s oameni pe pista, ca a intrat cum a intrat nu are legatura cu instructajul. Sa fim seriosi! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-i spunea cineva inainte "ba (cuvant jignitor), uită-te la linia aia si nu o calca" oare la fel facea? Plm... Stiti voi cine era ala si cata minte are sau concluziile la tragem toti bazându-ne pe ce citim aici? 

@JAGI, man, daca dam vina pe lipsa de instinct de conservare in acest caz, putem linistiti sa generalizam si sa spunem ca in TOATE accidentele moto vs auto cu vina legala a auto, de fapt moto e de vina. Sa fim din nou seriosi. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, george05 a spus:

o tona de vizite pe Amckart. Niciodata nu am asistat la asemenea incident, nici macar pe aproape. 

Hai, ma lasi, pe AmcKart am intrat cu mobra fara scotch pe far, fara instructaj, fara cizme, fara semnat nimic. Si cu gume mixte, K60. Acum vreo doi ani. Nu stiu cum se fac verificarile la Adancata, da’ in Tunari era sat fara caini.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedy, ai scos din context total aiurea de dragul contrazicerii? Cand am spus "asemenea incident" m-am referit la accidentul din topic. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pricep dar intreb si eu .....

orice BOLOVAN se poate rostogoli pe pista aia cand vrea el???.

nu este NICI UN COPAC CA POST care sa i dea ok de acces???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua lucruri care ar trebuie sa va ingrijoreze, primul ar fi ca un dobi intra pe pista fara sa se asigure si sa respecte regulile iar doi faptul ca pe latime aia de pista ala care venea tare din spate nu a putut sa evite. Adica oameni care au pretentia sa alerge pe pista nu sunt in stare sa evite o astfel de situatie. Va dati seama ca pe strada astia sunt carne de tun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo si am prins chiar prima sesiune unde s-a mers pe steag galben. Asta nu i-a retinut pe unii zei sa nu-mi invarta casca in cap la depasire. Problemele sunt doar 2.

1. Proasta org. fara ranforsarea unor reguli

2. Nerespectarea regulilor de catre piloti. 

 

In cazul meu, mergand incet in spatele altui moto poate imi trecea prin cap sa abordez curbele diferit , jucandu-ma pe latimea pistei stiind ca e steag galben si nu ma depaseste nimeni. Se mai putea face un buf in situatia asta. 

 

Rusine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Nguyen a spus:

Sunt doua lucruri care ar trebuie sa va ingrijoreze, primul ar fi ca un dobi intra pe pista fara sa se asigure si sa respecte regulile iar doi faptul ca pe latime aia de pista ala care venea tare din spate nu a putut sa evite. Adica oameni care au pretentia sa alerge pe pista nu sunt in stare sa evite o astfel de situatie. Va dati seama ca pe strada astia sunt carne de tun?

Că venea ăla tare din spate nu cred că e anormal(de aia era pe circuit,nu?) iar de evitat sunt convins că a făcut tot ce a putut .Sunt curios  dacă ,ipotetic ,erai tu în locul lui îţi mai menţineai părerea?! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eram sigur ca o sa apara un biciclist care are impresia ca el ar fi putut evita.

L-am bagat la ignore pe Petrica sa scap de asemenea dobitocisme ...dar voi tot insistati sa-l citati si imi apare si mie.

 

Asta era motivul principal pt care am spus cu pagini in urma sa lasam accidentele de circuit acolo...aici isi dau cu parerea si daia cu doua maini stangi sau care au vazut circuit la tv.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, farfuridi a spus:

Sunt curios  dacă ,ipotetic ,erai tu în locul lui îţi mai menţineai părerea?! 

 

Daca eram eu in locul lui nu se intampla.

1 oră în urmă, goe 75 a spus:

Eram sigur

 

Prostea, spre deosebire de tine nu am nici un accident pe moto sau cazaturi, nici in trafic si nici pe pista. Acum o sa zici ca nu am mers suficient de tare, dar atat te duce capul. Voi nu intelegi ca cei mai buni piloti sunt cei care termina cursa, nu cei care ajung la spital.

Acum 2 ore, farfuridi a spus:

iar de evitat sunt convins că a făcut tot ce a putut

 

Daca nimic inseamna "tot ce a putut" atunci inseamna ca a facut maximum posibil. Uita-te cum sunt lovite mobrele si o sa-ti dai seama ca nu a facut absolut nimic, astia nu s-au acrosat ci l-a lovit in plin iar asta inseamna ca nu a fost capabil de nici o manevra de evitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, Gixu. said:

Petrica, daca nu iei o pauza iti oferim noi una,gratis.

Stai asa, șefu, am si eu o curiozitate. Omul injura si jigneste tot ce prinde de cateva luni incoace. Ce a facut aici in mod special de si-a luat, in final, aceasta blanda atenționare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, XaeL a spus:

Stai asa, șefu, am si eu o curiozitate. Omul injura si jigneste tot ce prinde de cateva luni incoace. Ce a facut aici in mod special de si-a luat, in final, aceasta blanda atenționare?

 

Nu am injurat niciodata pe nimeni, nu mai minti. Iar de jignit i-am jignit doar pe cei care m-au jignit in mod constant desi eu nu-i jigneam deloc. Uite Goe de exemplu, nu l-am jignit niciodata pana la topicul cu cutii de viteze automate, s-a suparat pt ca habar nu avea cum functioneaza o cutie automata si a inceput sa ma jigneasca in mod constant. Normal ca la un moment dat i-am intors si eu favorul, asa ca nu faceti pe mironositele ca si cu voi s-a intamplat la fel, pretindeti respect dar voi sa nu oferiti respect... uita-te la postarile #68 si #69.

 

Chiar si minciuna cum ca eu as fi petrica81 tot Goe75 a spus-o iar restul au preluat-o desi nu explica nimeni cum pot fi eu petrica81 cand eu am cont din 2010 iar petrica81 din 2016. Totodata o aberatie este si faptul ca toti userii care ma acuza ca sunt petrica sunt mai noi ca mine pe acest forum.

 

Acum 2 ore, Gixu. a spus:

Petrica, daca nu iei o pauza iti oferim noi una,gratis.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te alinta si ei cu apelativul Petrica!Nu fi suparacios!

 

On topic = accident exclusiv din vina motociclistului care intra pe circuit!Hai sa nu cautam musai vinovati ,precum televiziunile avide de senzational si rating!

Acum 2 ore, XaeL a spus:

Stai asa, șefu, am si eu o curiozitate. Omul injura si jigneste tot ce prinde de cateva luni incoace. Ce a facut aici in mod special de si-a luat, in final, aceasta blanda atenționare?

Reclamagiule!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...