Sari la conținut

Accident pe Motorpark Adancata


christian
 Share

Postări Recomandate

Daca nu s-a făcut instructaj pe bune, cum se insinuează pe aici, sunt cel puțin la fel de vinovați cei responsabili de instructaj. La noi e totul superficial până si-o fura unu, și apoi încep să dea vina unul pe altul, nimeni nu își asumă vina.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, JCDenton a spus:

Daca nu s-a făcut instructaj pe bune, cum se insinuează pe aici, sunt cel puțin la fel de vinovați cei responsabili de instructaj. La noi e totul superficial până si-o fura unu, și apoi încep să dea vina unul pe altul, nimeni nu își asumă vina.  

Bai oameni buni, nu stiu ce instructaj sa facut se face sau se va face , dar  ce#$%^&##&**&$$ de instructaj i.ti trebuie ca sa te gandesti ca nu se iese din benzinarie DIRECT  in autostrada, sa cobori de pe trotuar cu ochii beliti in telefon si castile in urechi si sa o iei pe milocul drumului si sa te evite  masina la mm, ce $^&*¥¥£$$ de instructaj trebuie ca sa nu stai si sa scrii pe Facebook( pe ce $%^&##$/__) o scrie  pe curbe pe TA si sa intri pe contrasens??!?@?!!!!?? Ce instructaj trebuie? La circuit crezi ca au venit alti ZEI,nu aceeiasi de pe steada vin si acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

57 minutes ago, Djenavar said:

Bai oameni buni, nu stiu ce instructaj sa facut se face sau se va face , dar  ce#$%^&##&**&$$ de instructaj i.ti trebuie ca sa te gandesti ca nu se iese din benzinarie DIRECT  in autostrada, sa cobori de pe trotuar cu ochii beliti in telefon si castile in urechi si sa o iei pe milocul drumului si sa te evite  masina la mm, ce $^&*¥¥£$$ de instructaj trebuie ca sa nu stai si sa scrii pe Facebook( pe ce $%^&##$/__) o scrie  pe curbe pe TA si sa intri pe contrasens??!?@?!!!!?? Ce instructaj trebuie? La circuit crezi ca au venit alti ZEI,nu aceeiasi de pe steada vin si acolo.


Asa e, insa ma gandesc ca a mai fost un factor in plus. A nu se citi ca ii iau apararea aluia care a intrat direct in mijlocul pistei ca banuisesc ca se stie deja cata boala am pe zmeii de orice fel. 

Insa, pt ca m-am tot intrebat si eu daca ala a fost cu adevarat atat de sinucigas, sau ce-o fi fost in capul lui, m-am gandit la urmatoarea chestie (cu ce-am mai auzit si eu cumulat cu posturile de aici de pe topic):

S-a zis ca era prima sesiune a zilei, iar ambii pt prima oara.
Ma gandesc ca asta cu R6 o fi intarziat cu intrarea, astfel incat primii deja erau pe pista dar totusi n-a apucat nimeni sa treaca linia de sosire incat sa ii aprida beculetul "stai ba ca astia vin cu 250" ca sa-i activeze instinctul de conservare.
Nestiind circuitul probabil nu stia ca aia vin atat de  goarna in locul ala daca n-a vazut pe niciunul trecand. La care mai adaugi casca-n cap, poate si toba baraia suficient de tare incat sa nu-i auda pe aia 400m mai incolo ca veneau tun. Si-a iesit ca berbecul in mijlocul strazii. 

Altfel nu-mi explic, ca e totusi un gest sinucigas :)  Faptul ca nu s-a uitat deloc daca vine cineva(ca doar te uiti cand treci strada) e frapant pt mine. 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Djenavar a spus:

... 

Sunt destui care fac, frecvent încă, toate chestiile enumerate! De ce crezi că nu putea ajunge si la circuit un milenial/fulg de nea la fel de lipsit de judecata/instinct de conservare/etc.?

Nu spune nimeni nimic pt că ăi de merg acolo sunt o castă superioară tastaturiștilor de forum. 

Cât despre briefing și siguranță, că unul care a participat într-un campionat național de viteză, chiar dacă pe 4 roți, pot spune că din păcate totul e la nivelul unei glume proaste. Pt o ieșire plătită de câteva tururi pe un circuit dintr-o țară "cu apă caldă" am primit un instructaj mai serios decât la toate etapele la care am participat în Ro la un loc, tot și toți care erau acolo inspirând mai mult profesionalism decât oficialii de la cursele naționale. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Tornada a spus:

Care e până la urmă starea băieților?

 

Parcă sunteți destul de mulți care mergeți constant pe acolo, trebuie să știți mai multe, de ce tăceți?

Eh, ca si in orice chestie nasoala intamplata "in cercurile inalte" al mobrismului romanesc, se face liniste ca sa se mențină imaginea. 😂 Care imagine? Care vrei tu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Tornada a spus:

Care e până la urmă starea băieților?

 

Parcă sunteți destul de mulți care mergeți constant pe acolo, trebuie să știți mai multe, de ce tăceți?

Am fost sambata pe motorpark iar tipul care avea grija de cei care ieseau pe pista mi-a zis ca ambii sunt in spital iar cel cu gixxerul e in coma... Doamne ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, george05 a spus:

Mare grija a avut. Dar sunt convins ca a dormit bine mersi noaptea ce a urmat "evenimentului". 

Hai sa nu dam cu lumea de pamant aiurea, nu se stie cine a fost acolo, daca era el sau nu, daca era cineva sau nu. Omul doar mi-a zis ce stia. Totusi nu inteleg rautatea asta gratuita 🤷🏻‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, john17 a spus:

Sunt destui care fac, frecvent încă, toate chestiile enumerate! De ce crezi că nu putea ajunge si la circuit un milenial/fulg de nea la fel de lipsit de judecata/instinct de conservare/etc.?

 

pare de varsta matale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
27 minutes ago, Aion2014 said:

Totusi nu inteleg rautatea asta gratuita 🤷🏻‍♂️

 

+1  

 

Mai sunt si indignati profesionisti...

 

Pana acum toti prafarii de pe forum urlau ca golanii sa se duca la circuit de fiecare data cand le mai intorcea cate unu casca-n cap ,pe strada.

Acum chiar a mers un golan la circuit si tot nu le convine.

11 hours ago, LimpTA said:


Asa e, insa ma gandesc ca a mai fost un factor in plus. A nu se citi ca ii iau apararea aluia care a intrat direct in mijlocul pistei ca banuisesc ca se stie deja cata boala am pe zmeii de orice fel. 

Insa, pt ca m-am tot intrebat si eu daca ala a fost cu adevarat atat de sinucigas, sau ce-o fi fost in capul lui, m-am gandit la urmatoarea chestie (cu ce-am mai auzit 

Altfel nu-mi explic, ca e totusi un gest sinucigas :)  Faptul ca nu s-a uitat deloc daca vine cineva(ca doar te uiti cand treci strada) e frapant pt mine. 
 

 

Colegu , pe restul de postaci ii inteleg ... dar tu ai mai trecut pe acolo si stii foarte bine ca la prima intrare din viata  un om normal mai are niste emotii , e putin  confuz si poate frustrat dupa toata alergatura de dimineata (care uneori pare a lupta cu birocratia , nu prezenta la distractie precum se astepta) si asta este scopul instructajului...sa te scoata din starea aia si sa te ajute sa te refocusezi .

Nu uita ca uiltimul lucru pe care trebuie sa-l faci inainte de a intra este sa ridici capul ca sa verifice ala de la steaguri ca ai casca inchisa sub barbie...daca nu era uman si normal ca incepatorii sa faca erori atat de grosolane,fara ghidare permanenta, nu se mai baga nici regula aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Tornada a spus:

Parcă sunteți destul de mulți care mergeți constant pe acolo, trebuie să știți mai multe, de ce tăceți?

 

Intai doua intamplari. 

 

1. Anul trecut mi-a murit un prieten in accident de scuter. Familia a aflat de treaba asta de la un destept care a aflat de pe grupul Infotrafic de pe FB. No comment.

2. Parca tot anul trecut am ajuns impreuna cu un amic cam la 15 secunde dupa un accident, tot pe Motorpark. Am asistat/ajutat cat a fost nevoie. A doua zi cand am stat de vorba singurul lucru cu care ne-am pus de acord e ca erau doi accidentati. In rest, fiecare vazuse altceva - si altceva decat era pe filmari. 

 

Astea fiind spuse, nu ma mir ca nu apar mai multe informatii - mai ales ca deja am auzit multe lucruri care se contrazic. 

 

Destul de sigure sunt datele deja publice: doi incepatori la circuit s-au ciocnit la viteza mare. Unul a calcat linia continua de la intrare, celalalt a intrat in el. Ambii au ajuns la spital, unul e in stare grava, toata lumea asteapta.

 

Mentionez ca n-am fost atunci acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50 minutes ago, goe 75 said:

Colegu , pe restul de postaci ii inteleg ... dar tu ai mai trecut pe acolo si stii foarte bine ca la prima intrare din viata  un om normal mai are niste emotii , e putin  confuz si poate frustrat dupa toata alergatura de dimineata (care uneori pare a lupta cu birocratia , nu prezenta la distractie precum se astepta) si asta este scopul instructajului...sa te scoata din starea aia si sa te ajute sa te refocusezi .

Nu uita ca uiltimul lucru pe care trebuie sa-l faci inainte de a intra este sa ridici capul ca sa verifice ala de la steaguri ca ai casca inchisa sub barbie...daca nu era uman si normal ca incepatorii sa faca erori atat de grosolane,fara ghidare permanenta, nu se mai baga nici regula aia.

 

mana in forc pt exact ce s-a intamplat acolo nu pot sa bag, ca n-am fost de fata. De-aia am si zis ca fiind incepator + posibilitatea ca cei intrati inaintea lui sa nu fi terminat inca primul tur, nu i-au aprins beculetul ca acolo baietii trec cu 250... si-a intrat direct in mijloc. 
Nu incercam sa-i caut scuze, nici sa-l acuz,  ci doar sa-mi explic situatia. Cat stai cu barbia in sus la verificat casca inainte sa-ti dea drumul sa intri, daca in timpul ala trec motociclisti pe linia dreapta, n-ai cum sa nu-i remarci. Si totusi daca nu i-a remarcat, poate nu terminase nimeni primul tur, si asta cu R6 a intrat ca o floare direct in mijloc. 

Ca idee am fost doar la etape exclusiv Moto de cand ma stiu pe orice circuit am fost. Cumetriile astea "auto-moto" le-am evitat din principiu, deci habar n-am cine si cum a organizat. Am auzit doar ca e haos, deci no thanks :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, leopold said:

Destul de sigure sunt datele deja publice: doi incepatori la circuit s-au ciocnit la viteza mare. Unul a calcat linia continua de la intrare, celalalt a intrat in el. Ambii au ajuns la spital, unul e in stare grava, toata lumea asteapta.

 

La asta ma gandesc si eu, mai ales dupa ce am observat din imaginile de pe topic ca GSX-R era incaltat cu Pirelli Diablo Supersport, stiti.. alea cele mai ieftine (sper sa nu ma insel, dar dupa profilul anvelopelor asa pare).

Ideea e in felul urmator, eu nu as pune pe Hornet asa ceva, insa lumea sa da pe circuit cu ele, din acest motiv cred ca rider-ul era incepator. In plus se vede si din clipul rider-ului din Bulgaria cum depaseste Gixxer-ul cu usurinta.

 

Din pacate s-a aflat la locul si momentul nepotrivit, poate chiar nu s-a mai putut evita, indiferent de cata experienta ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Din faza asta este de invatat ca pe linia dreapta se merge cat mai pe dreapta ,in zona de intrare, pentru ca in permanenta o sa fie pe acolo cate un cascat care sa intre mai din scurt.

 

Chiar si colegii putin mai experimentati au primit atentionari ca au calcat linia continua ...dar putin mai catre capatul ei.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ceva era, doar ca la +200 se cam contracta spațiul... Iar dacă îl urmărești pe cel din fata, fie și cu privirea, pe o linie dreapta, atunci când fandeaza brusc într-o parte nu prea ești pregătit sa reacționezi. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...plus ca cel de iese s-a speriat sigur dupa ce  a trecut bulgaru pe langa el..si de acolo nu stim ce reactie a mai avut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Aion2014 a spus:

Hai sa nu dam cu lumea de pamant aiurea, nu se stie cine a fost acolo, daca era el sau nu, daca era cineva sau nu. Omul doar mi-a zis ce stia. Totusi nu inteleg rautatea asta gratuita 🤷🏻‍♂️

Dude, reciteste-ți postul #85. Wtf? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei mai tari mi se par parerologii astia care n-au fos tin viata lor la pista, dar au pareri.
Multi dintre ei probabil ca abia cu aceasta ocazie au aflat ca avem si noi o pista in romania.

 

discutiile astea cu cine e de vina sunt total stupide si futile, venite din partea altora decat organizatori care au experienta pe fix asa ceva - oricum, in romania sportul national e datul cu parerea.
Mai greu este cand trebuie sa luam actiune sau sa ne mobilizam pentru o actiune - atunci te uiti in jur.. nu mai e nimeni, s enumara mustele pe pereti, dar cum mai apare o plemica, iar incep mustele sa bazaie.

Problema cu prostii este etern aceeiasi, nu lor le este greu, doar celor din jur le este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Sinner- said:

 

discutiile astea cu cine e de vina sunt total stupide si futile, venite din partea altora decat organizatori care au experienta pe fix asa ceva

Si eu care credeam ca de fapt vina o stabileste organul abilitat, care ....nu este organizatorul ;) 

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...