Sari la conținut

Accident pe Motorpark Adancata


christian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 221
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 minutes ago, goe 75 said:

Ce rahat treaba are cultura in trafic cand acolo ai voie sa intri si daca nu ai permis ?

gogosile, bune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Greseala aia putea fi facuta si de catre unui dintre copiii de 10 ani care intra pe acel circuit. Si atunci era chestie de cultura in trafic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, ilarionciobanu said:

Intrebarea e pe bune? Sau are vreo chichita circuitul?

 

Dpmdv este riscanta zona de iesire de la boxe, cand sensul de rulare este cel ca si in cazul acestui accident:

 

image_2019_10_21T12_56_02_052Z.thumb.png.5cac7f5361e0ed1cc80aa354f12b6ff5.png          image_2019_10_21T12_54_48_858Z.thumb.png.9a39dd4b450e1b10b8bfb3e0a60894ce.png

 

Dar sa se pronunte cei ce frecventeaza MotorPark in mod regulat daca asa si este.

 

1 hour ago, Vallach said:

O intrebare pt cei ce se dau pe circuitul de la Adancata: iesirea de la boxe da in linia dreapta ce este urmata de un viraj la dreapta, asadar majoritatea vor alege sa ruleze pe partea stanga a pistei inainte de viraj. Pare sa fie o zona cu un risc destul de ridicat de producere a accidentelor de acet gen, cand se iese de la boxe. Cum procedati sa evitati o astfel de situatie? Sunt multi cei ce ruleaza mai pe centru tocmai pt a nu se trezi nas in nas cu cineva ce tocmai intra pe pista?

 

^ nimeni, nimic?

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, goe 75 a spus:

 

Greseala aia putea fi facuta si de catre unui dintre copiii de 10 ani care intra pe acel circuit. Si atunci era chestie de cultura in trafic?

Ideea este ca daca este cum spui tu un copil de 10 ani ar fi de inteles.

 

Eu nu ma dau pe circuit. Cum ar fi sa apar cu GW-ul pe circuit?

Dar ma gandesc ca exista reguli clare cine pe unde si cum sa circule prin zona de iesire de la standuri. Eventual si cu ce viteze.

Daca regulile se respectau probabil discutia asta nu mai avea loc.

Stie cineva unde s-au palit cei doi nefericiti? Si daca au respectat regulile care sper ca le-au fost prezentate si pentru binele organizatorilor sper ca le-au si semnat de luare la cunostinta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
10 minutes ago, Vallach said:

 

Dpmdv este riscanta zona de iesire de la boxe, cand sensul de rulare este cel ca si in cazul acestui accident:

 

image_2019_10_21T12_56_02_052Z.thumb.png.5cac7f5361e0ed1cc80aa354f12b6ff5.png          image_2019_10_21T12_54_48_858Z.thumb.png.9a39dd4b450e1b10b8bfb3e0a60894ce.png

 

Dar sa se pronunte cei ce frecventeaza MotorPark in mod regulat daca asa si este.

 

 

^ nimeni, nimic?

 

Bullshit!

 

Intrarea nu este periculoasa deloc daca se respecta linia continua ...care te scoate destul de departe de perete ca sa fii vizibil . 

 

Trasa normala pt cei care merg tare nu este pe langa perete. Pe acolo merg doar incepatorii aerieni si aia care vor sa iasa mai bine in pozele cunocutilor de pe margine.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Silver Arrow a spus:

I

Stie cineva unde s-au palit cei doi nefericiti? Si daca au respectat regulile care sper ca le-au fost prezentate si pentru binele organizatorilor sper ca le-au si semnat de luare la cunostinta?

Daca de instructaj pe bune, si nu pe repede inainte, nu se stie, inca ... de semnatura "pe propria raspundere" eu cred ca nu a scapat nimeni inainte de a intra pe pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Daca mergi aproape de partea stanga o sa fii fortat sa incepi perioda de franare mult mai devreme decat cei care merg pe mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
11 minutes ago, Silver Arrow said:

Ideea este ca daca este cum spui tu un copil de 10 ani ar fi de inteles.

 

Eu nu ma dau pe circuit. Cum ar fi sa apar cu GW-ul pe circuit?

Dar ma gandesc ca exista reguli clare cine pe unde si cum sa circule prin zona de iesire de la standuri. Eventual si cu ce viteze.

Daca regulile se respectau probabil discutia asta nu mai avea loc.

Stie cineva unde s-au palit cei doi nefericiti? Si daca au respectat regulile care sper ca le-au fost prezentate si pentru binele organizatorilor sper ca le-au si semnat de luare la cunostinta?

 

Colegu , pe bune, la faza asta esti la fel de pe langa cum este Petrica atunci cand se contreaza cu tine ...poate nu e cazul sa-i urmezi exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, goe 75 said:

Trasa normala pt cei care merg tare nu este pe langa perete. Pe acolo merg doar incepatorii aerieni si aia care vor sa iasa mai bine in pozele cunocutilor de pe margine.

 

3 minutes ago, goe 75 said:

Daca mergi aproape de partea stanga o sa fii fortat sa incepi perioda de franare mult mai devreme decat cei care merg pe mijloc.

 

Merci de clarificare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ilarionciobanu

 

Am inteles foarte bine ce ai vrut sa spui dar tu nu ai considerat doua aspecte: 

 1  @iaco e un mare mistocar.

 2  in principiu, ala din spate il fereste pe cel din fata , nu invers... si sunt multe motive pentru asta ...dar la faza asta nerespectand o regula simpla nu i-a dat nici-o sansa.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.1071e650186471f67200eabd10b36916.png

@Vallach asa arata bretaua aia. Din pacate nu gasesc o poza mai recenta insa a fost revopsita de ceva timp (cum apare in ultimul tau screen shot nu in primele 2). E circultul mai lat acolo.  Cum zicea si Goe, oamenii merg cu frana mult pana la jumatatea curbei dar pt asta trebuie sa vii pe mijloc nu pe exterior aproape de boxe. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@goe 75

1. Nu-l cunosc. De asta am si intrebat daca e pe bune. Daca sesizam ca e mistocareala/trolling nu ma bagam.

2. Regula e corecta. Insa mai exista situatii, pe langa intrare/iesire, cand ea nu se aplica si trebuie sa te asiguri. De exemplu, cand dupa un sector de "plimbare" vrei sa reiei trasa de viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Alea sunt notiuni de umflat in pene pe topicuri motogp, nu ce se discuta la briefing sau intre incepatori de trackday.

 

Ps. Ar fi tare ca la un briefing de trackday sa explice si ce inseamna steguletul albastru.

 

 

Incepatorii si trasele - baba si mitraliera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Vallach a spus:

obabil si domnii din video-ul de mai jos au dorit sa iasa bine in poze:


Domnii din video au demonstrat ca regulile e pentru prosti...

 

 

4678FBAF-69F9-4ABF-8579-A8163DD63BA9.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, yo4hgx a spus:


Domnii din video au demonstrat ca regulile e pentru prosti...

 

 

4678FBAF-69F9-4ABF-8579-A8163DD63BA9.jpeg

Hahhaaaaa! Asta e de generic. Organizatori nu gluma, experienta, responsabilitate, chestii. Hai @Sinner- ca sunt chiar curios ce explicatie se mai poate da raportat la ce poza colegului. 

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

 

 

Ps. Ar fi tare ca la un briefing de trackday sa explice si ce inseamna steguletul albastru.

 

E la misto chestia asta? Nu de alta dar pe unde am umblat eu(nu in multe locuri, vezi posturile mele anterioare) la briefing mi s-a spus si de steagul albastru. Desi nu-i vedeam logica, nefiind cursa. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@george05

 

1 Pe unde am umblat eu e info respectiv era rezervat pt curse ...doar acolo are sens.

 

2 Partea adresata lui Sinner e ca si cum ai vrut sa centrezi si ai dat un mare luft. 

Ce s-a intamplat acolo nu are nicio legatura cu organizari de tipul discutat. Este o sedinta video-foto/tip motovlog ,un fel de petrecere privata.

Nu se stie daca taranii care au patruns pe asfalt erau din aturajul celor implicati sau erau sateni din vecini scapati de sub control si nici nu are importanta in contextul respectiv.

 

@Vallach

 

Da, baietii aia se  tot  jucau pe langa  zid pt poze.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@goe 75  daca e luft centrarea mea, imi asum. Dar... Indiferent de ce eveniment e organizat acolo, "sefii" impun niște reguli. Nu? Ma gandeam ca poza nu e din ziua "incidentului" dar tot mi se pare anormal ce vad eu acolo. Corecteaza-ma daca gresesc dar asemenea gest nu are voie sa se intample nici daca e presedintele ala la bustul gol. Sau daca inchiriezi pt "petrecere privata" nu exista nici o regula? Mi se pare absurd. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Nu este absurd deloc . Ce se intampla in timpul unei petreceri private este doar treaba celui care a inchiriat si nu are legatura cu niciun al fel de eveniment care se desfasoara la aceesi locatie in alte conditii.

 

 

Ar fi absurd sa te duci la un concert de muzica pe stadion si sa fii oparit ca nu s-au dat destule goluri.

37 minutes ago, wawessh said:

Iuli** Manola*** e in moarte cerebrala si sa spunem ca sansele sunt de (0,ceva) sa isi revina. Celalalt e "ok", o sa traiasca.

 

Foarte nasol ca omul e in stare atat de grava .

Personal nu ma intereseaza , dar  cred motivul pentru care sunt atat de multi indieni batand toba in jurul topicului , ca la pow wow , este sa afle daca cel in stare grava este colegul care a cauzat accidentul sau cel cu gsxr, venind pe linia dreapta.

Daca se dezvaluie si misterul asta poate se termina si se intorc la restul de motive de indignare zilnica.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...