Sari la conținut

16. Motul Grand Prix of Japan


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 6 ore, Method a spus:

Ahahahha,la asta nu m.am gandit.

 

Zice lumea ca Puig l.ar fi cerut expre pe Zarco ce sta pe bara in dauna lui Bradl pt LCR....Puig care el singur a zis la acea vreme ca s.a dus sa ii faca o oferta lui Zarco (back in 2018).

Asta va fi interesant....3 circuite foarte tehnice si de mana a pilotului pe de o parte...pe cealalta parte o moto deloc pe stilul lui Zarco si pe care e total virgin...

Dupa ce a facut acea decizie devastator de prosteasca de a refuza HRC anul trecut,acum i s.a mai dat o sansa,asta e ultimul tren....ar fi cazul sa manance jar.

Cechinello l-a cerut pe Bradl, nu Puig, și HRC nu i l-au dat, așa că a sugerat varianta Zarco și cei de la Honda au acceptat propunerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, damager a spus:

 

Sau ne arata nivelul mobrelor de la Petronas.. care poate e echipa de client, dar e in totalitate condusa de Yamaha. Galbusera de la anul se muta la Petronas. forcada a fost dus de yamaha la Petronas, Petronas a avut pretentii doar la manager sa fie de-al lor.

in rest yamah

Petronas este pe picior de egalitate cu echipa de uzina. De facto este o a doua echipa de uzina Yamaha. Toata incadrarea lor este Yamaha si as indrazni sa spun ca in acest moment au profesionisti mai buni decat are echipa de uzina. A nu se confunda Petronas cu LCR sau cu Tech3. Alti bani, alta incadrare, alt statut in raporturile cu uzina mama. 

Galbusera nu va merge la Petronas, ci la divizia Yamaha de  teste, din Europa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galbusera nu merge la echipa de teste Yamaha?... asa vazusem... 

iar Zarco sa lins pe bot de Yamaca ptr ca Honda.... astea sunt spuse de el.. cica prefera moto 2sa se bata la titlu decat pilot de teste... sa vb pe topic ul de Thai toata telenovela Zarco

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Petronas este pe picior de egalitate cu echipa de uzina. De facto este o a doua echipa de uzina Yamaha. Toata incadrarea lor este Yamaha si as indrazni sa spun ca in acest moment au profesionisti mai buni decat are echipa de uzina. A nu se confunda Petronas cu LCR sau cu Tech3. Alti bani, alta incadrare, alt statut in raporturile cu uzina mama. 

Galbusera nu va merge la Petronas, ci la divizia Yamaha de  teste, din Europa. 

 

My mistake, la echipa europeana de teste se duce.

tre sa gasesc declaratia, ca parca se mai muta cineva la Petronas.

 

Da, e a doua echipa de uzina. ca tot se dadea cineva p'aici de ceasul mortii ce o sa faca Yamaha fara experienta Tech3.:)

 

pare ca au facut mai bine... astept si o victorie a celor se la petronas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Buggy a spus:

Galbusera nu merge la echipa de teste Yamaha?... asa vazusem... 

iar Zarco sa lins pe bot de Yamaca ptr ca Honda.... astea sunt spuse de el.. cica prefera moto 2sa se bata la titlu decat pilot de teste... sa vb pe topic ul de Thai toata telenovela Zarco

Ba da, asta ii spuneam colegului.

Cat despre Zarco, mi se pare firesc sa doreasca sa concureze, nu sa fie pilot de teste. Mult mai ciudata mi se pare reactia celor de la Yamaha, vis -a -vis de faptul ca Zarco concureaza trei runde pentru Honda. 

Acum 33 minute, damager a spus:

... astept si o victorie a celor se la petronas.

Si eu. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Gixu. a spus:

Vor sa-i arate ce a pierdut. Asemeni unei foste care te scoate la cafea ca sa-ti arate poze cu casa si copiii, Puig ii ofera lui Croissant un peak la ceea ce ar fi putut avea :))) Smiorc

ahahhaa,da sau asa.Adevarul ca si o merita...cum plm sa alegi ktm in locul hrc???

Acum 6 ore, damager a spus:

Sau ne arata nivelul mobrelor de la Petronas.. care poate e echipa de client, dar e in totalitate condusa de Yamaha. Galbusera de la anul se muta la Petronas. forcada a fost dus de yamaha la Petronas, Petronas a avut pretentii doar la manager sa fie de-al lor.

in rest yamaha.

Da.da.da...Petronas rulz.Ok ok dar oricum am da-o intrebarea ramane - de ce e Petronas peste Yamaha factory?

Si aici culmea - cu amandoi pilotii...deci asta a fost bitch-slap pt Yamaha factory.

Repet,ca am mai zis - cum ar fi fost sa fie LCR peste HRC?Sau Pramac peste Ducati factory?Pai nu s-ar pune niste semne de intrebare?normale pana la urma?Dar la Yamaha nuu - marele maestru Jarvis e tot geniul din umbra...yeah,right.

Bine,acum poate castiga Vinales si il spala aici :)

Acum 6 ore, damager a spus:

Urmeaza 2 circuite unde Honda nu a performat, Australia si Malaezia...

o sa ii fie f dificil lui Zarco sa faca ceva.

M-as bucura sa faca ceva, desi nu am mari sperante.

iar Valencia e a lui MM si Yamaha... iarasi dificil pt Honda. Dar cine stie, poate chiar face o figura frumoasa si reuseste sa termine in fata lui Cal. 

Parerea mea e ca cel mai bine pt Zarco ar fi sa mearge pilot de teste la Yamaha, si apoi sa vina la petronas cand pleaca Rossi. 

Cealalta varianta Suzuki... cand se termina ctr lui Mir.

dar, ambele variante depind mult de ce sponsori o sa mai poata sa aduca Zarco in 2021, dupa 1 an de pauza....

Da,aici cam asa e....

Zarco ar trebui sa il ia ca etalon pe Chel...ceea ce nu e chiar asa de greu pt ca Chel mere slab de tot anul asta.Bine,asta nu inseamna neaparat ca il va putea depasi.

Mir mere din ce in ce mai bine,m-as mira sa il lase Suzuki,e pilot de viitor zic eu,iar Suzuki ii creste.

Acum 5 ore, Doctor X a spus:

Cechinello l-a cerut pe Bradl, nu Puig, și HRC nu i l-au dat, așa că a sugerat varianta Zarco și cei de la Honda au acceptat propunerea.

Tot ce se poate.Oricum e interesanta propunerea.

Acum 1 oră, damager a spus:

Da, e a doua echipa de uzina. ca tot se dadea cineva p'aici de ceasul mortii ce o sa faca Yamaha fara experienta Tech3.:)

 

pare ca au facut mai bine... astept si o victorie a celor se la petronas.

Ee,revino-ti la realitate - ce diferenta este intre suportul dat de uzina lui tech3 si suportul dat de uzina lui Petronas?

in primul rand ce buget are Petronas si ce buget avea tech3?

Ce moto i se dadeau lui tech3 si ce moto i se dau lui Petronas?

Primea tech3 update'uri in timpul anului?

Il primea tech3 cadou ambalat pe Forcada care are experienta de 30 de ani si titluri mondiale la activ (pt ca s-a certat cu printzishorul)?

Asa comparam,ca la clasa a 4a?si uitam circumstantele de la mana pana la gura?

 

Si nu,Yamaha nu cred ca a facut mai bine...asteptam sf anului dar eu cred ca vor mere mai rau decat in 2018...

Quarta as zice ca are o sansa mare la Philip Island.

Acum 2 ore, the mentalist a spus:

Repede, sa il transfere pe Rossi la Petronas,poate ia titlul 10 :))

:crack:

Acum 4 minute, Buggy a spus:

@damager... pai nah Petronas nu e de ieri de azi in motor sport si asta se vede...asta e cea mai buna miscare din partea celor de la Yamaha din ultima vreme.. si probabil ca victoria va veni si ea...se pare ca este potential mare

da,este.

Miscarea Yamaha...repet,sa nu uitam anul trecut...cand Yamaha a luat niste decizii diametral opuse de la o saptamana la alta.

Rossi tot cerea si cerea echipa satelit,Yamaha nimic.

Dupa un rezultat bun al lui Zarco - nu mai tin minte la care etapa - Poncharal a venit cu caciula in mana la Yamaha sa ii dea in regim de client macar o moto actuala macar pt Zarco care merea f bine atunci.Raspunsul clar - NU.Poncharal s-a enervat,i-a spurcat in gura si dus a fost.Si brusc - Yamaha declara ca vor da o moto de uzina lui Petronas - dupa care la insistentele managerului lui Qurta,ii dau si acestuia modelul actual...deci nu as spune ca au calculat f mult ce fac si s-au sucit de la o sapt la alta la 180 de grade...astea sunt miscari bune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

de ce e Petronas peste Yamaha factory?

O fi Petronașul mai unsuros decât ENEOS (sau Yamahalube, ce naiba or băga monștri)! :lol:Sau pun ceva mirodenii în oloi, pe principiul f1 (știți voi, n-au voie să aditiveze benzina și bagă chestii în oloi făcând motorul să îl consume). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Method a spus:

Dupa un rezultat bun al lui Zarco - nu mai tin minte la care etapa - Poncharal a venit cu caciula in mana la Yamaha sa ii dea in regim de client macar o moto actuala macar pt Zarco care merea f bine atunci.Raspunsul clar - NU.Poncharal s-a enervat,i-a spurcat in gura si dus a fost.Si brusc - Yamaha declara ca vor da o moto de uzina lui Petronas - dupa care la insistentele managerului lui Qurta,ii dau si acestuia modelul actual...deci nu as spune ca au calculat f mult ce fac si s-au sucit de la o sapt la alta la 180 de grade...astea sunt miscari bune?

 

degeaba daca nu a venit si cu bani, dupa cum s-a vazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

ahahhaa,da sau asa.Adevarul ca si o merita...cum plm sa alegi ktm in locul hrc???

Da.da.da...Petronas rulz.Ok ok dar oricum am da-o intrebarea ramane - de ce e Petronas peste Yamaha factory?

Si aici culmea - cu amandoi pilotii...deci asta a fost bitch-slap pt Yamaha factory.

Repet,ca am mai zis - cum ar fi fost sa fie LCR peste HRC?Sau Pramac peste Ducati factory?Pai nu s-ar pune niste semne de intrebare?normale pana la urma?Dar la Yamaha nuu - marele maestru Jarvis e tot geniul din umbra...yeah,right.

Bine,acum poate castiga Vinales si il spala aici :)

Da,aici cam asa e....

Zarco ar trebui sa il ia ca etalon pe Chel...ceea ce nu e chiar asa de greu pt ca Chel mere slab de tot anul asta.Bine,asta nu inseamna neaparat ca il va putea depasi.

Mir mere din ce in ce mai bine,m-as mira sa il lase Suzuki,e pilot de viitor zic eu,iar Suzuki ii creste.

Tot ce se poate.Oricum e interesanta propunerea.

Ee,revino-ti la realitate - ce diferenta este intre suportul dat de uzina lui tech3 si suportul dat de uzina lui Petronas?

in primul rand ce buget are Petronas si ce buget avea tech3?

Ce moto i se dadeau lui tech3 si ce moto i se dau lui Petronas?

Primea tech3 update'uri in timpul anului?

Il primea tech3 cadou ambalat pe Forcada care are experienta de 30 de ani si titluri mondiale la activ (pt ca s-a certat cu printzishorul)?

Asa comparam,ca la clasa a 4a?si uitam circumstantele de la mana pana la gura?

 

Si nu,Yamaha nu cred ca a facut mai bine...asteptam sf anului dar eu cred ca vor mere mai rau decat in 2018...

Quarta as zice ca are o sansa mare la Philip Island.

:crack:

da,este.

Miscarea Yamaha...repet,sa nu uitam anul trecut...cand Yamaha a luat niste decizii diametral opuse de la o saptamana la alta.

Rossi tot cerea si cerea echipa satelit,Yamaha nimic.

Dupa un rezultat bun al lui Zarco - nu mai tin minte la care etapa - Poncharal a venit cu caciula in mana la Yamaha sa ii dea in regim de client macar o moto actuala macar pt Zarco care merea f bine atunci.Raspunsul clar - NU.Poncharal s-a enervat,i-a spurcat in gura si dus a fost.Si brusc - Yamaha declara ca vor da o moto de uzina lui Petronas - dupa care la insistentele managerului lui Qurta,ii dau si acestuia modelul actual...deci nu as spune ca au calculat f mult ce fac si s-au sucit de la o sapt la alta la 180 de grade...astea sunt miscari bune?

 

Este vorba despre un contract care a fost semnat.

Tech3 nu venea cu asemenea resurse ca si Petronas. De unde si posibilitatile de negociere.

in plus de asta, si timingul a fost nashpa pt Tech3... tocmai cand la yamaha motor s-a schimbat actionarul principal, ei ai venit sa le puna suna-n coaste. La ce te asteptai? De la niste fonduri de investiii care au principala ocupatie sa faca bani pt investitorii ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putinică a inventat un nou termen în limba română și comentariul sportiv:

"Exponențial"

"Jack Miller rămâne exponențialul echipei Ducati"

Poate exponentul!!!

Oamenii ăștia au fost la școală? Sau s-au prostit cu timpul?

Exponențial in sens literar înseamnă care creste in mod foarte rapid, aproape necontrolat.. similar cu sensul din matematică și este ADJECTIV nu substantiv... :(

Acum 9 minute, danypop a spus:

PS. Cred că am fost puțin prea optimist cu prognosticul☺

Pronotsticul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, the mentalist a spus:

Acu' imi dau seama de ce merge bine echipa asta Petronas, il au pe Forcada - 'omul cu caietu', care l-a facut si pe Lorenzo sa il bata pe Rossi si pe megastaretz sa vrea sa ii fure setarile :D

 

Pai Yamaha de uzina au copiat setarile zicea comentatorul, habar nu am de unde stie☺️....

bine, vinales si quartararo am mers cam in acelasi ritm, vinales ca de obicei prea cuminte sa incerce o depasire la Dovi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, danypop said:

PS. Cred că am fost puțin prea optimist cu prognosticul☺

Și eu. Cred că m-am înșelat tare cu Rossi anul acesta. Poate că trebuie să se gândească serios la retragere.

 

Dovi a fost surpriza cursei, după mine. Nu știu cum a reușit asta cu soft pe față. Bravo lui!!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Method a spus:

ahahhaa,da sau asa.Adevarul ca si o merita...cum plm sa alegi ktm in locul hrc???

Da.da.da...Petronas rulz.Ok ok dar oricum am da-o intrebarea ramane - de ce e Petronas peste Yamaha factory?

Si aici culmea - cu amandoi pilotii...deci asta a fost bitch-slap pt Yamaha factory.

Repet,ca am mai zis - cum ar fi fost sa fie LCR peste HRC?Sau Pramac peste Ducati factory?Pai nu s-ar pune niste semne de intrebare?normale pana la urma?Dar la Yamaha nuu - marele maestru Jarvis e tot geniul din umbra...yeah,right.

Bine,acum poate castiga Vinales si il spala aici :)

Da,aici cam asa e....

Zarco ar trebui sa il ia ca etalon pe Chel...ceea ce nu e chiar asa de greu pt ca Chel mere slab de tot anul asta.Bine,asta nu inseamna neaparat ca il va putea depasi.

Mir mere din ce in ce mai bine,m-as mira sa il lase Suzuki,e pilot de viitor zic eu,iar Suzuki ii creste.

Tot ce se poate.Oricum e interesanta propunerea.

Ee,revino-ti la realitate - ce diferenta este intre suportul dat de uzina lui tech3 si suportul dat de uzina lui Petronas?

in primul rand ce buget are Petronas si ce buget avea tech3?

Ce moto i se dadeau lui tech3 si ce moto i se dau lui Petronas?

Primea tech3 update'uri in timpul anului?

Il primea tech3 cadou ambalat pe Forcada care are experienta de 30 de ani si titluri mondiale la activ (pt ca s-a certat cu printzishorul)?

Asa comparam,ca la clasa a 4a?si uitam circumstantele de la mana pana la gura?

 

Si nu,Yamaha nu cred ca a facut mai bine...asteptam sf anului dar eu cred ca vor mere mai rau decat in 2018...

Quarta as zice ca are o sansa mare la Philip Island.

:crack:

da,este.

Miscarea Yamaha...repet,sa nu uitam anul trecut...cand Yamaha a luat niste decizii diametral opuse de la o saptamana la alta.

Rossi tot cerea si cerea echipa satelit,Yamaha nimic.

Dupa un rezultat bun al lui Zarco - nu mai tin minte la care etapa - Poncharal a venit cu caciula in mana la Yamaha sa ii dea in regim de client macar o moto actuala macar pt Zarco care merea f bine atunci.Raspunsul clar - NU.Poncharal s-a enervat,i-a spurcat in gura si dus a fost.Si brusc - Yamaha declara ca vor da o moto de uzina lui Petronas - dupa care la insistentele managerului lui Qurta,ii dau si acestuia modelul actual...deci nu as spune ca au calculat f mult ce fac si s-au sucit de la o sapt la alta la 180 de grade...astea sunt miscari bune?

 

Discutia nu este despre buget, este despre cum tr aberai tu ca pierde Yamaha o echipa importanta, despre cum ziceai tu ca nu o sa reuseasca sa faca alta, ca ani.. este despre a reveni tu la realitate.

intr-un an a venit cu echipa de client care da rookie of the year si titlul la echipe de client.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, B.B. a spus:

Putinică a inventat un nou termen în limba română și comentariul sportiv:

"Exponențial"

"Jack Miller rămâne exponențialul echipei Ducati"

Poate exponentul!!!

Oamenii ăștia au fost la școală? Sau s-au prostit cu timpul?

Sunt niste analfabeti functionali....care pe langa faptul ca au carente la capitolul limba romana,dar incearca sa se exprime cat mai pompos posibil ("Dovi incearca sa palieze lipsurile Ducati" - Ce-ai facut tu ma?iar ai citit dexu pe wc azi dim cand ai fost in fundul curtii la cacastoare?),nici nu inteleg nimic din ce vad pe monitoarele alea..."quarta a gresit ca l-a depasit pe Marquez,a pregatit atacul in graba si de aceea acesta l-a depasit inapoi"....oare nu e mult mai probabil ca Marquez sa fi ridicat temp in gume la parametri functionali dupa primul tur si de aceea sa-l fi depasit pe Quarta?omg...astia nu inteleg nimic....si ii mai si trimite la fatza locului...prostiile pe care le debiteaza pot fi spuse si din studio nu trebuie sa mearga pe circuit ca sa gangureasca de acolo.

 

Si din nou Quarta cursa exemplara,gestiune perfecta de guma si de moto si de tot.Nota 20.

Acum 32 minute, the mentalist a spus:

Acu' imi dau seama de ce merge bine echipq asts Petronas, il au pe Forcada - 'omul cu caietu', care l-a facut si pe Lorenzo sa il bata pe Rossi si sa vrea sa ii fure setarile :D

Hihi,true,true - a fugit cu caietul lui Lorenzo la Morbi.

Ceea ce a fost cel mai haios e ca Morbi a zis acum vreo 2 curse "am revenit la setarile pe care ni le spusese Forcada la inceput de sezon....se pare ca a avut dreptate tot timpul " :crack:

Acum 29 minute, damager a spus:

Pai Yamaha de uzina au copiat setarile zicea comentatorul, habar nu am de unde stie☺️....

bine, vinales si quartararo am mers cam in acelasi ritm, vinales ca de obicei prea cuminte sa incerce o depasire la Dovi...

Mda...deci ai sesizat prostia pe care a debitat-o comentatorul si ti-ai dat seama ca nu are de unde sa stie asa ceva (ba mai mult as spune ca e practic imposibil ca un pilot sa mearga cu setarile copiate de la alt pilot),dar totusi ai luat-o de buna...no comment.

Daaa...Vinales si quarta au mers in acelasi ritm....aaham daaa...numa ca unu a iesit pe 2 si altul pe 4.

Conform acestui rationalment si Mir si Quarta au mers in acelasi ritm pt ca la un moment dat aveau timpi asemanatori.

Vinales a avut cateva ture ritmul lui Quarta,atunci cand l-a atacat pe Dovi care facea management.Dupa aia s-a taiat ca maio...S-a vazut ca de fapt Dovi avea resurse mult mai mari de aceea l-a si lasat in spate pe Vin...Vin nu a mers DELOC in acelasi ritm cu Quarta si n-a avut in mod real nici o sansa in a-l depasi pe Dovi.

Acum 27 minute, Kagemusha a spus:

Și eu. Cred că m-am înșelat tare cu Rossi anul acesta. Poate că trebuie să se gândească serios la retragere.

 

Dovi a fost surpriza cursei, după mine. Nu știu cum a reușit asta cu soft pe față. Bravo lui!!! 

E intr-o pasa mai proasta dar eu nu l-as da pierdut inca.Si eu ma asteptam sa faca mult mai bine pe sfarsit de sezon.

Dovi era previzibil as zice eu ca va mere bine...stop-and-go track,nu?

Foarte surprinzator a fost faptul ca Quarta a mers extraordinar pe un asemenea circuit si (a cata oara?)mult peste asteptari si mult peste Yamaha factory.

Iata ca nu e chiar asa de proasta Yamaha daca stii sa o exploatezi cum trebuie...se pare ca unii piloti de uzina se cam lamentau mult si prost nu?

 

Intrebarea mea ramane si va ramane de fiecare data cand Quarta va mere mai bine ca ei - de ce el poate si ei nu?si de ce poate iata,si pe circuite stop-and-go??

 

Acum 26 minute, damager a spus:

Discutia nu este despre buget, este despre cum tr aberai tu ca pierde Yamaha o echipa importanta, despre cum ziceai tu ca nu o sa reuseasca sa faca alta, ca ani.. este despre a reveni tu la realitate.

intr-un an a venit cu echipa de client care da rookie of the year si titlul la echipe de client.

Yamaha a pierdut o echipa importanta pentru ei.Care avea rezultate extraordinare cu un buget redus si un material de concurs inferior factory.

De aceea sefii japonezi de la Yamaha s-au declarat consternati de decizia lui Poncharal la acea vreme.

Petronas are niste rezultate extraordinare intradevar,nimeni nu contesta asta....dar circumstantele sunt total diferite.Si asta refuzi tu sa intelegi : s-au investit muuult mai multi bani (probabil de catre ambele parti) fata de cat se investea in perioada tech3,s-au adus oameni mult mai multi si mult mai galonati - asta inseamna din nou - bani in plus,si amanuntul crucial pe care refuzi sa il iei in considerare (si datorita caruia Poncharal a plecat) - Yamaha da echipei satelit moto de specificatie curenta.De aceea spuneam ca aceasta comparatie nu are sens.

Daca Yamaha le-ar fi dat si celor de la tech3 moto actuale,atunci am fi putut compara oarecum...desi bugetele celor 2 nu sunt nici pe departe aceleasi.Dar asa...e lipsit de sens.

Bine,daca Yamaha le-ar fi dat moto de spec actuala,tech3 nu ar fi plecat...dar aceea a fost inca o decizie superba si inexplicabila luata de Jarvis...

 

Concluzia dupa cursa : Petronas locurile 2 si 6?.Yamaha factory : 4 si x.Mai e ceva de zis?

In ritmul asta la anul,Petronas va fi peste Yamaha factory.Sunt curios atunci cum va fi catalogat atunci Jarvis...dimpreuna cu Vinales si Rossi.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. o asemenea cursa este antipledoarie pentru MotoGP. Inca cateva asemenea curse si Dorna va pierde serios din audienta. 

Quarta, jos palaria! Pe un circuit favorabil Ducatiurilor si Hondei, reuseste un loc doi. Ca sa nu mai vorbesc de felul in care a reusit sa managerieze pneurile pe final. 

La polul opus... Bator si-a dat duhul... hai cu retragerea, nu de alta, dar este pacat ca o asemenea cariera sa se incheie atat de lamentabil. Poate ar fi bine sa il ia si pe Lorenzo cu el.. sa se pensioneze impreuna ca doi colegi buni de echipa ce au fost. 

Marchez.. mai este ceva de comentat?? 

Vinales... mai mult nu poate. 

KkTM, cu marele lor proiect, se zbate in mizerie: 25 sec de lider, in conditiile in care ultimele tururi au fost facute de MM la pas. Pentru rezultate comparabile, l-au concediat pe Zarco. Sunt penibili. 

 

Acum 3 ore, damager a spus:

 

Discutia nu este despre buget, este despre cum tr aberai tu ca pierde Yamaha o echipa importanta, despre cum ziceai tu ca nu o sa reuseasca sa faca alta, ca ani.. este despre a reveni tu la realitate.

intr-un an a venit cu echipa de client care da rookie of the year si titlul la echipe de client.

 

Iti racesti gura de pomana. Se contrazice in acelasi post, in care te citeaza de doua ori.

 

Pe de alta parte, sa ne aducem aminte ca anul trecut, cand nu se auzea absolut nimic despre Petronas si despre o eventuala colaborare cu Yamaha, Tech3 era de departe cea mai buna echipa de client din competitie. Cand Poncharal a decis sa rupa cu Yamaha, i-a lasat pe japonezi cu chilotii in vine si sa stii ca putin a lipsit ca sezonul asta Yamaha sa nu aibe echipa de client. Acordul cu Petronas s-a perfectat pe ultima suta de metri si au avut un bulan teribil. Bine, stii cum este.. norocul tine cu cei buni/puternici/etc.. Yamaha este totusi Yamaha .. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, xt600 a spus:

Mda.. o asemenea cursa este antipledoarie pentru MotoGP. Inca cateva asemenea curse si Dorna va pierde serios din audienta. 

Quarta, jos palaria! Pe un circuit favorabil Ducatiurilor si Hondei, reuseste un loc doi. Ca sa nu mai vorbesc de felul in care a reusit sa managerieze pneurile pe final. 

La polul opus... Bator si-a dat duhul... hai cu retragerea, nu de alta, dar este pacat ca o asemenea cariera sa se incheie atat de lamentabil. Poate ar fi bine sa il ia si pe Lorenzo cu el.. sa se pensioneze impreuna ca doi colegi buni de echipa ce au fost. 

Marchez.. mai este ceva de comentat?? 

Vinales... mai mult nu poate. 

KkTM, cu marele lor proiect, se zbate in mizerie: 25 sec de lider, in conditiile in care ultimele tururi au fost facute de MM la pas. Pentru rezultate comparabile, l-au concediat pe Zarco. Sunt penibili. 

 

Iti racesti gura de pomana. Se contrazice in acelasi post, in care te citeaza de doua ori.

 

Pe de alta parte, sa ne aducem aminte ca anul trecut, cand nu se auzea absolut nimic despre Petronas si despre o eventuala colaborare cu Yamaha, Tech3 era de departe cea mai buna echipa de client din competitie. Cand Poncharal a decis sa rupa cu Yamaha, i-a lasat pe japonezi cu chilotii in vine si sa stii ca putin a lipsit ca sezonul asta Yamaha sa nu aibe echipa de client. Acordul cu Petronas s-a perfectat pe ultima suta de metri si au avut un bulan teribil. Bine, stii cum este.. norocul tine cu cei buni/puternici/etc.. Yamaha este totusi Yamaha .. 

 

Corect.

Sper in Australia sa castige Qua. Ar fi o incoronare a anului asta pt el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era Marquez- Honda este egala erei Schumacher-FerrariMoartea pasiunii!De fapt motogp-ul se va intoarce la epoca de dinaintea aparitiei lui Rossi in motogp!

Si stiti cei mai vechi ce insemna motogp-ul inainte ca imagine publica!Vax albina!SBK -ul era pe acelasi palier!

Asa poate intelegeti de ce se trage de Rossi sa mai stea!Daca spectacol nu e,macar sa vina lumea sa vada legenda!

Personal,as fi vrut ca Rossi sa se retraga din motogp dupa magaria din 2015!Si sa plece in SBK!

Din pacate interesele lui Rossi si ale Dorna au fost altele!Banii!

Va place sau nu ,toti baietasii de acum sunt pistol cu apa ca imagine publica si sportiva!Marc ce mai misca,dar si el e pigmeu !

Iar stilul in care castiga omoara spectacolul!Nu e neaparat vina lui,dar realitatea asta e spectacol 0!

As vrea ca Rossi sa se retraga din motogp si sa se dea macar un an in WSBK!Dar asta nu o sa se intample din pacate!

Macar o retragere onorabila sa aiba!Iar haterii sa ramana cu tinerele sperante,insipide,inodore si incolore!

 

PS - despre cursa ce sa vorbim,o bashina si aia fasaita!Mai bine batem campii cu Petronas,Lorenzo,Zarco!Poate-l redezgropam pe Stoner i-l readucem in discutii pe Bautista si Redding!

Ca sa nu mai zic ce vine din urma!La moto 2 se lupta la titlu Alex Marquez(copia nereusita a lui Marc) si Luthi (un neica nimeni,baiat muncitor,serios si atat)!

Daca a ajuns sa castige curse Luca Marini(care sta de ani de zile in motogp,doar pentru ca e fratele lui Rossi) e grav rau!

La moto 3 e ceva spectacol dar nu arata nici unul ca e un viitor meserias!Aia mici se plafoneaza repede,iar aia mari sunt plafonati deja!

Iar bomboana pe coliva,e ca odata ajunsi la clasa mare,merg pe tot felul de ragalii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...