Sari la conținut

16. Motul Grand Prix of Japan


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, adiy32 a spus:

 

Ca sa nu mai zic ce vine din urma!La moto 2 se lupta la titlu Alex Marquez(copia nereusita a lui Marc) si Luthi (un neica nimeni,baiat muncitor,serios si atat)!

Daca a ajuns sa castige curse Luca Marini(care sta de ani de zile in motogp,doar pentru ca e fratele lui Rossi) e grav rau!

Asta poti sa o mai zici odata. Din pacate, cam asa este... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Gixu. a spus:

Marini castiga pe barba lui. Marquez junior se zbate in umbra fratelui. Michael & Ralph Schumacher  again. Moto2&3 sunt sursele actuale de spectacol. 

 

 

Nu zic ca a castigat nemeritat,ci ca nivelul e jos de tot in moto2!Marini mai este la ora actuala in motoGP doar pentru ca e fratele lui Rossi!

La clasa mica nu a existat iar la moto 2 a fost mediocru,!

Altii nu ajungeau  in moto 2 cu rezultatele lui de la clasa mica!

Noroc ca la adus fratisu in echipa lui ca era pierdut in plutonul moto 2!A impuscat o victorie anul trecut si doua in anul asta

luptand cu unii de nivelul lui adica mediocrii!Si merge pe a doua moto ca nivel dupa a lui Alex Marquez!

Ce sa mai zic de valoarea moto 2,cand Baldasari se zbate in anonimat dupa un inceput in forta!Unde Luthi e pe locul doi cu o amarata de victorie si niste prestatii 

moartea pasiunii!Unde vedeta e un Alex Marquez iar Brad Binder e pericol public!Singurul care s-a remarcat e Gustavo Lopez dar si el cu oscilatii,avand scuza unei moto inferioare VDS sau VR46!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant: Iker Lecuona în locul lui Zarco la echipa oficială KTM în 2020. Poncharal se pare că a ținut cu dinții de Oliveira.


Și pentru cine mai crede că Zarco are șanse la echipa oficială Honda la anul: Yoshishige Nomura (președinte HRC) a confirmat că-și doresc să continue cu Lorenzo la anul. În cel mai bun caz posibil pentru el, Zarco ar avea deci o șansă teoretică pentru 2021, având în vedere că Nakagami nu pare să aibă nivelul necesar pentru trecerea la repsol, iar Cal Crutchlow se gândește serios la retragere.

 

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, PzKpfW a spus:

Interesant: Iker Lecuona în locul lui Zarco la echipa oficială KTM în 2020. Poncharal se pare că a ținut cu dinții de Oliveira.


Și pentru cine mai crede că Zarco are șanse la echipa oficială Honda la anul

Clar! Cu Lecuona asta o sa se bata KTM la titlu cu 'Onda lu' Marcel. Oamenii sunt ridicoli... o asemenea numire arata ca, in ciuda declaratiilor bombastice, practic nu au solutii. 

 

Nimeni nu si-a facut iluzii ca Zarco putea ajunge la HRC, dar la un ghidon Honda ar avea sanse, dar cel mai probabil din 2021. Vedem ce va face in aceste trei curse. Cat despre declaratiile lui Nomura sama, sa le luam exact ceea ce sunt: niste declaratii, care pot fi schimbate chiar maine... lumea MotoGP este una foarte dinamica.. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, xt600 said:

o asemenea numire arata ca, in ciuda declaratiilor bombastice, practic nu au solutii. 

 

Nimeni nu are. Ducati nu are pe cine să aducă în locul lui Petrucci. Honda nu are pe cine să aducă în locul lui Lorenzo. Iar în mod paradoxal, cel mai în vogă pilot nu are loc pe o motocicletă oficială.

 

Oliveira ar fi fost o soluție bună pentru KTM la anul, dar are contract pe 2 ani cu Tech3. Binder e promițător, dar are și el contract deja. Iar în rest, din Moto2 nu pare să răsară niciun mare talent. Álex Márquez va câștiga probabil titlul anul ăsta, dar într-un mod destul de chinuit și la a 5-a încercare. Ultimii 2 campioni (Morbidelli și Bagnaia) au luat campionatul mai repede și într-un mod mai autoritar. Și totuși nu impresionează în MotoGP. Din nou surprinzător, Quartararo (care în afară de victoria de anul trecut din Catalunya nici nu s-a apropiat de podium în 2 ani de Moto2) a avut un super debut în MotoGP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, john17 said:

Un rezumat al cursei nu mi-ați făcut și mie..

 

Marquez a condus cursa cap-coadă cu excepția câtorva momente în primul tur (cam între virajele 6-10), când Quartararo a fost în față. Problema câștigătorului a fost clară cam de la început, așa că în cea mai mare parte din cursă camerele au stat pe cei de pe locurile 3-6 - respectiv Dovi, Vinales, Morbidelli, Miller și Crutchlow - unde a fost ceva animație. Miller a căzut de pe 3 pe 10 pentru că l-au lăsat gumele, Dovi și Crăcilă au avut reveniri foarte frumoase - mai ales Dovi, deși și Crutchlow a revenit bine după un start ratat și câteva viraje negociate nefericit care l-au dus pe locul 9 sau 10 în primul tur, dacă nu mă înșel. Vinales a făcut o cursă cuminte, chiar daca în prima treime  a ei a lăsat impresia că se poate clasa pe podium. Rins, cam șters. Lorenzo a reușit cu greu să se claseze înaintea lui Abraham, după ce în calificări cehul l-a devansat cu un loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, danypop said:

Așa,și Valentinu roșu? Iel n-a câștigat nimic?😕😂😂

Tocmai de cine e interesată 90% din lumea de pe aici nu ai zis nimic

Păi n-am zis duminică după cursă despre el că a dat cu bâta-n baltă? Ai dracu' ăștia de la Yamaha, numai în ciudă vor să-mi facă. Anul trecut Vinales, cand am pus bani pe el că va ieși pe locul doi-trei în campionat, anul ăsta Valentino...

 

10 minutes ago, john17 said:

Rossi a căzut sau ce a mai combinat de data asta?

A căzut, dar oricum era pe locul 'nșpe, cred că 11-12-13, nu mai țin minte bine, cum am zis, toată lumea era concentrată pe lupta pentru locurile 3-4-5...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am răbdare până la anu' să iasă din criza vârstei mijlocii. 

Vom vedea, cu noul tehnician și ce-or mai face ăștia de la Yama, dacă va fi peste cumintele Vinales. 

Dacă nu, mai închid un capitol. 

Mi-e târșală, la F1 nu m-am mai uitat de la titlul 3 cu Ferrari a lui Schumacher. 

2002? 

La dracu', 17 ani? 

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, john17 a spus:

 

Un rezumat al cursei nu mi-ați făcut și mie... 

MM a venit, a concurat, a castigat. Veni, vedi, vici! 

Acum 3 ore, Kagemusha a spus:

 

Marquez a condus cursa cap-coadă cu excepția câtorva momente în primul tur (cam între virajele 6-10), când Quartararo a fost în față. Problema câștigătorului a fost clară cam de la început, așa că în cea mai mare parte din cursă camerele au stat pe cei de pe locurile 3-6 - respectiv Dovi, Vinales, Morbidelli, Miller și Crutchlow - unde a fost ceva animație. Miller a căzut de pe 3 pe 10 pentru că l-au lăsat gumele, Dovi și Crăcilă au avut reveniri foarte frumoase - mai ales Dovi, deși și Crutchlow a revenit bine după un start ratat și câteva viraje negociate nefericit care l-au dus pe locul 9 sau 10 în primul tur, dacă nu mă înșel. Vinales a făcut o cursă cuminte, chiar daca în prima treime  a ei a lăsat impresia că se poate clasa pe podium. Rins, cam șters. Lorenzo a reușit cu greu să se claseze înaintea lui Abraham, după ce în calificări cehul l-a devansat cu un loc.

Colegul a cerut un rezumat al cursei, tu i-ai oferit un roman fluviu.. :) ))) . Glumesc desigur.. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, xt600 said:

Colegul a cerut un rezumat al cursei, tu i-ai oferit un roman fluviu..

Influența nefastă a lui Method...😂😂😂

 

Râdem, râdem, dar cred că ai dreptate cu Rossi. Mai bine se retrage acum. Nimeni nu zice nimic dacă îl bate Marc, dar să-l umilească Quarta... Și vine Phillip Island, unde tânărul francez are o șansă bună la victorie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Kagemusha a spus:

Influența nefastă a lui Method...😂😂😂

 

Râdem, râdem, dar cred că ai dreptate cu Rossi. Mai bine se retrage acum. Nimeni nu zice nimic dacă îl bate Marc, dar să-l umilească Quarta... Și vine Phillip Island, unde tânărul francez are o șansă bună la victorie!

Taci! Nu-i da idei.. :D 

 

Nu se pune problema ca il umileste x sau y, ci ca el termina dincolo de jumatatea clasamentului si la zeci de secunde de lider. Cand ajungi sa te bati cu disperare pentru un loc 11, cand in tinerete plecai de pe locul 11, crosetai totul si terminai cursa cu 10-11 sec avans, cred ca retragerea este o chestiune de bun simt, fata de tine si fata de fani. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

Interesant: Iker Lecuona în locul lui Zarco la echipa oficială KTM în 2020. Poncharal se pare că a ținut cu dinții de Oliveira.

:lol:Acum sa vezi performante din partea kktm,dupa cum a poreclit-o colegul john.

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

Și pentru cine mai crede că Zarco are șanse la echipa oficială Honda la anul: Yoshishige Nomura (președinte HRC) a confirmat că-și doresc să continue cu Lorenzo la anul. În cel mai bun caz posibil pentru el, Zarco ar avea deci o șansă teoretică pentru 2021, având în vedere că Nakagami nu pare să aibă nivelul necesar pentru trecerea la repsol, iar Cal Crutchlow se gândește serios la retragere.

Era clar.Se speculau povesti prin presa oricum,zvonuri lansate de ziaristi,doar Honda a zis din start ca doresc colaborarea cu Lorenzo pe toata durata contractului si chiar s-au ofuscat cand s-au auzit barfe cum ca acesta ar discuta cu Pramac.

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Nimeni nu are. Ducati nu are pe cine să aducă în locul lui Petrucci. Honda nu are pe cine să aducă în locul lui Lorenzo. Iar în mod paradoxal, cel mai în vogă pilot nu are loc pe o motocicletă oficială.

Miller.Ciabatti l-a si nominalizat.Era optiunea clara,de fapt era clar ca buna ziua ca Miller ar fi trebuit sa fie promovat anul acesta de al Pramac si nu Petrux,dar deh...Petrux e italian.Au umplut-o de sange oricum cu amandoi Ducati anul asta.Asa e cand lasi pe afara un campion mondial pt a semna cu un baiat care a venit din superstock doar pentru ca e italian si pt ca are niste sclipiri.

Honda are pe cine sa aduca in locul lui Lorenzo...sunt cativa piloti buni in gp - campionii din moto2 ai dat chiar tu exemple.Problema e insa faptul ca s-ar putea ca oricine vine sa nu aiba rezultate pe aceasta Honda.Tocmai de aia il cultiva pe Lorenzo,poate cu ajutorul lui pot sa o faca mai user friendly,nu "calaribila" doar de catre Marquez.

Cel mai in voga pilot...vorbesti de Quarta?Unde pe ce moto sa se bage ca nu are unde....la Yamaha.La HRC?Nu stiu daca ar mai fi asa in voga daca de pe Honda.A zis Rossi bine - Yamaha e inuitiva,de aia merg bine toti rookies pe ea.Restul nu.Insa atat de surprinzatoare a fost evolutia lui Quarta in acest an incat nu m-as mai mira sa vad ca mere bine si pe Honda sau Ducati :D

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

Oliveira ar fi fost o soluție bună pentru KTM la anul, dar are contract pe 2 ani cu Tech3. Binder e promițător, dar are și el contract deja. Iar în rest, din Moto2 nu pare să răsară niciun mare talent. Álex Márquez va câștiga probabil titlul anul ăsta, dar într-un mod destul de chinuit și la a 5-a încercare. Ultimii 2 campioni (Morbidelli și Bagnaia) au luat campionatul mai repede și într-un mod mai autoritar. Și totuși nu impresionează în MotoGP. Din nou surprinzător, Quartararo (care în afară de victoria de anul trecut din Catalunya nici nu s-a apropiat de podium în 2 ani de Moto2) a avut un super debut în MotoGP.

:agree: Binder nu are contract tot cu ktm?De ce nu il pot aduce de la anul la echipa de gp?Nu ca i-as dori asa ceva insa...poate ar putea prinde un post la Pramac,sa nu se ingroape si el in portocaliu...

Morbi mie mi se pare ca mere bine - vorba lui - a avut un prim sezon pe Yamaha destul de ok,insa este eclipsat de evolutia colegului de echipa care nu este deloc o evolutie normala.Bagnaia...da,Bagnaia merge slab.Nu mi s-a parut extraordinar la moto3 si acum se vede ca,deci a laut campionatul la moto2,poate a fost ridicat prea repede - si pe un Ducati - iarasi revenim la vorbele lui Rossi - Ducati nu e pt rookies.Daca prindea si el o Yamaha,cine stie...

Acum 2 ore, john17 a spus:

Pe principiul ăsta mamba ar trebui să facă sepuku multiplu!

Exact.Eu nu l-as da inca pierdut pe Rossi.

 

Vine Philip Island - Yamaha land. (Bine,Stoner land,dar nu isi mai aduce aminte lumea cum merea ala acolo :P )

Sa vedem ce vor face Yamaha boys....castiga una finally Quarta?Sau Vinales?Sau ne da Rossi pe spate?

Va fi interesant.Sunt hater - sper sa castige oricine in afara de Marquez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, Method said:

Binder nu are contract tot cu ktm?De ce nu il pot aduce de la anul la echipa de gp?

 

Are contract cu Tech3, la fel ca și Oliveira. Iar relația dintre KTM și echipa lor satelit pare să fie una egalitară, nu de vasalitate. Iar Lecuona va primi cel mai probabil contract de 1 an. Dacă nu va impresiona, va fi înlocuit de către unul dintre piloții Tech3 în 2021.

 

Cam așa este cu Morbidelli: dacă nu exista Quartararo, s-ar fi vorbit la superlativ de el. Nici Bagnaia nu merge de fapt foarte rău, având în vedere că are GP18 (compară cu ce fac Abraham și Rabat). Doar că o dă pe jos cam des - vreo 5 căzături deja. Dar ăsta e scopul: să învețe, să testeze limitele fără presiune. La anul va avea GP20, atunci se vor aștepta rezultate de la el.

 

Miller nu ar fi o valoare adăugată pentru echipa oficială. Are sclipiri, dar este mai inconstant decât Petrucci.

11 hours ago, Method said:

Cel mai in voga pilot...vorbesti de Quarta?Unde pe ce moto sa se bage ca nu are unde....la Yamaha.La HRC?Nu stiu daca ar mai fi asa in voga daca de pe Honda.

 

El. La Honda nu cred că ar merge el. Sunt sigur că doar #93 știe să meargă pe motocicleta aia în momentul de față. Iar Ducati s-au ars deja cu doi campioni Yamaha. Nu cred că sunt tentați să-l ia pe junele minune. Cel mai probabil va mai rămâne un an la Petronas (oricum nu are unde să meargă în mod realist), iar în 2021 va fi adus în locul lui Rossi la echipa oficială.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

 

El. La Honda nu cred că ar merge el. Sunt sigur că doar #93 știe să meargă pe motocicleta aia în momentul de față. Iar Ducati s-au ars deja cu doi campioni Yamaha. Nu cred că sunt tentați să-l ia pe junele minune. Cel mai probabil va mai rămâne un an la Petronas (oricum nu are unde să meargă în mod realist), iar în 2021 va fi adus în locul lui Rossi la echipa oficiala. 

asta daca se retrage Rossi.. :)))... si daca Quart.... continua in acelasi ritm...

pe de alta parte ca tot se vb pe aici.. de Lorenzo... de ar renunt Honda la el   oricum unu mai bun nu au sa aduca plus de asta Marq ar avea din nou un adversar cel putin in teorie.. daca ar merge la Ducati sau Yamaca... asa il mai lasa sa se chinuie cu Honda. ... nu ca daca ar merge la alta echipa ar rupe norii din prima.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu, cum se ajunge in MGP, presupun ca pe langa bani, mai trebuie sa faci si un timp obligatoriu pe circuit  sa te incadrezi intr-o limita nu?Intreb doar, daca este asa  si Vale.l face, de ce dracu sa se retraga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, Buggy said:

asta daca se retrage Rossi

 

Dacă nu se retrage singur, cred că-i arată Yamaha subtil ușa. Oricât de mult ar vinde numele lui. Își pierde relevanța. Iar cu prestații cum a fost cea din Japonia (căzătură pe când se bătea în jurul locului 10, în timp ce celelalte 3 Yamaha erau la ani lumină în față) nu prea mai are ce să caute la echipa oficială. Să fie mulțumit că-l țin și la anul.

 

2 minutes ago, Djenavar said:

Intreb si eu, cum se ajunge in MGP, presupun ca pe langa bani, mai trebuie sa faci si un timp obligatoriu pe circuit  sa te incadrezi intr-o limita nu?Intreb doar, daca este asa  si Vale.l face, de ce dracu sa se retraga?

 

Știu că există o "superlicență de grand-prix" FIM, similară cu cea dată de FIA pentru intrarea n F1.

 

În rest, bani și mai ales rezultate. Campionate naționale (Italia și mai ales Spania), europene, mondiale. În MotoGP se ajunge relativ ușor dacă ai talent.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...