Sari la conținut

16. Motul Grand Prix of Japan


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 34 minute, PzKpfW a spus:

 

E normal să fie supărat, are și de ce. Dar o ia prea personal. Cred că cei de la KTM l-au dorit la echipa mare, dar Poncharal nu cred că a vrut să-l lase să plece.

 

image.thumb.png.ca39fd3018051e13fbea7269488a487f.png

 

 

Tu cum ai lua-o??? Esti de un sezon pilotul lor, te implici "in proiect", obtii si niste rezultate cat de cat acceptabile cu mobra aia, totul in speranta ca vei fi promovat la echipa de uzina si ei aduc pe altcineva... Curioasa politica de piloti au..  

Zarco si-a stabilit un target cam inalt, dar vom vedea: https://www.motorsport.com/motogp/news/zarco-honda-phillip-island-lcr/4585343/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tech3 ar fi fost în situația de a avea 2 piloți debutanți în echipă. Probabil că au refuzat. 

24 minutes ago, xt600 said:

Zarco si-a stabilit un target cam inalt, dar vom vedea

 

Cam pe acolo ar trebui să fie dacă vrea să facă impresie. Nakagami a terminat destul de des în top 10 sezonul ăsta. Deci ăla ar fi nivelul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, PzKpfW a spus:

 

Cam pe acolo ar trebui să fie dacă vrea să facă impresie. Nakagami a terminat destul de des în top 10 sezonul ăsta. Deci ăla ar fi nivelul.

Nakagami cunoaste motocicleta. Are 15 curse cu ea, plus sesiunile de teste. Zarco merge la prima vedere. Eu zic ca daca prinde top 15, este deja un rezultat excelent, orice loc in plus este un mare bonus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

E normal să fie supărat, are și de ce. Dar o ia prea personal. Cred că cei de la KTM l-au dorit la echipa mare, dar Poncharal nu cred că a vrut să-l lase să plece.

image.thumb.png.ca39fd3018051e13fbea7269488a487f.png

True.Poncharal - e echipa lui - deci trage tare cu dintii de pilotul bun.E si normal.

 

Ii sta bine lui Zarco in culorile Idemitsu si langa "Cecinelo" ca sa il citez pe Hodgson :bounce:

Da,eu nush daca va reusi el top 10 cu Honda,mai ales ca e prima data cand se urca pe asa ceva.Ii dorim succes.

 

Conf de presa pre-race cineva?

Grija mare ca se schimba ceasul exact in noaptea de samabta spre dum...cursa va fi la ora veche 7/ora noua 6 din cate calculez eu pt Rom nu?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

54 minutes ago, damager said:

O pozitie in fata lui Lorenzo ar fi un punct in plus pt Zarco.

 

Dacă termină ultimul, dar Lorenzo cade? :)

 

54 minutes ago, damager said:

eu sper sa termine week-endul cu bine, indiferent de pozitie.

 

La fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, john17 a spus:

La ce poziții ocupă mamba... Chiar sunt f curios ce o să facă! 

cred ca si el este.

 

inteleg ca gen doar cand incep FPurile zarco poa sa dea o tura de parcare pe moto aia?

evident, cu banii in mana. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, john17 a spus:

:lol:

Să nu fie cu altceva în mână... 

Cre' că, parcă nu e voie cu teste în timpul sezonului.

nu ziceam de teste, ziceam pur si simplu sa mearga cu ea. 

deci asa e, doar s-a pozat cu ea, nu a si mers pana acum deloc, nu?

 

chiar e asa de greu sa se faca "teste"/ture pe ascuns? pe bune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai oriunde s ar duce... tre sa intre in contact cu altii... asa ca... cam greu... 

plus ca nu s exact care e procedural dar dupa curse motoretele sunt bagate in cutii si duse/pregatite de transport ptr urmatoare a cursa... sunt niste proceduri nu le stiu exact dar stai linistit ca s au gandit baietii la tot... vb de Dorna... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Buggy a spus:

pai oriunde s ar duce... tre sa intre in contact cu altii... asa ca... cam greu... 

plus ca nu s exact care e procedural dar dupa curse motoretele sunt bagate in cutii si duse/pregatite de transport ptr urmatoare a cursa... sunt niste proceduri nu le stiu exact dar stai linistit ca s au gandit baietii la tot... vb de Dorna... 

plm, e greu sa mai ai inca 1-2-3-4- moto la fel? de-asta zic..

imi imaginez ca se lasa cu excluderi pe viata? (indoi-m-as , vezi fenati, vezi curse boooring...) mai mult de scandalul facut de ceilalti cred ca ar fi aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai au vrut sa-i dea un Blade sa iasa si el cu baietii, dar a sunat Pierer si le-a spus ca strica atmosfera videoclipului :)))

 

Repet, sa vedem pe cine darama we asta in disperarea de a demonstra ca si el are loc langa Loredana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Gixu. a spus:

Pai au vrut sa-i dea un Blade sa iasa si el cu baietii, dar a sunat Pierer si le-a spus ca strica atmosfera videoclipului :)))

 

Repet, sa vedem pe cine darama we asta in disperarea de a demonstra ca si el are loc langa Loredana.

Pesimist incurabil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Gixu. a spus:

Repet, sa vedem pe cine darama we asta in disperarea de a demonstra ca si el are loc langa Loredana.

Tag'ul asta de pilot periculos pe care tot insisti sa i-l pui lui Zarco e datorita faptului ca a facut block-pass la Oliveira acum cateva curse de la dat jos la 48kmh sau ti-ai adus aminte ca a latrat Rossi la el acum 2 ani cand a incercat sa intre pe sub el la Cota?Si stim ca nu poti cuteza sa intri pe sub Rossi pt ca dupa aia vei fi un pilot periculos care darama pe toata lumea nu?...intreb pentru un prieten :bounce:de unde e chestia asta cu Zarco care ii omoara pe toti?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai uitat cand s-a suit pe MM la PhillipIsland. E drept ca doar Zarco a cazut, dar MM a abandonat si el, cu codita rupta.

Cred ca nimeni nu-l mai suporta pe Zarco de cand cu strategiile lui cu gumele soft. Pleca racheta si croseta "granzii" in primele 5-7 tururi, apoi cand incepea cursa "pe bune" el devenea un jalon mobil si arțăgos, incurcandu-i pe toti care se luptau pe puncte, nu ca el pe timp de emisie/expunere sponsori pe sticla.

Si ultimele 5 tururi pierdea cate 4-5 pozitii pe tur. Dar macar se căcase cu succes si pe cursa altora.

Asta-i Zarco, portret by TETEA. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca revezi tu acel incident in detaliu, mai mult decat "s-a suit peste MM la Philip Island" o sa iti aduci incet aminte ca MM s-a miscat pe franare - de unde Zarco avea liber in fata la inceputul franarii,MM a venit de pe interior la ext in fata lui Zarco pe frane - Zarco fiind pe ext avea viteza mai mare,si nu a mai avut ce face.In F1 se penalizeaza pt miscare pe frane,la motogp nu.

Nu mi se pare ca un pilot care vede pista goala exact in fata sa si incearca sa franeze cat mai tarziu posibil greseste cu ceva.

Si pe de alta parte am  vazut la altii "ambitii care le-au depasit talentul" mult mai exacerbate :bounce:

Asta inseamna ca Zarco e "pilot periculos"???Ca ce chestie?

 

Ce legatura are strategia cu gumele soft cu ceea ce ii reprosam eu colegului si anume faptul ca il considera pilot periculos pe Zarco?

 

Gumele soft se pun atunci cand poti sa le pui - Lorenzo facea asta de multe ori la Yamaha.Ceilalti nu puneau gume soft pt ca nu puteau merge asa smooth si nici moto nu le permit,altfel stai lin ca ar fi mers.Dc draq aveti voi impresia ca a pune gume soft cand ceilalti pun med/hard inseamna cheating?Ce spui tu e sf - a facut de multe ori strategia cu gume soft intradevar dar doar de vreo 2 ori nu i-a iesit,in rest a mers - iesea pe locurile 6-8.Ala era targetul la tech3.Gumele soft sunt un atu nu un cheat,astea sunt justificari de gradinita.

Si daca ai fost atent la cursa trecuta - ghici ce - si Quarta si Morbi si Miller au pus gume soft.Astora le-a iesit...oarecum.Lui Miller nu.Hai sa il scuipam pe Miller ca nu i-a iesit acum,este?

Era sa nu iasa nici lui Quarta pt ca pe ultimele 2 tururi s-a apropiat Dovi de el masiv - aia inseamna ca Quarta e prost?

Bai,reveniti-va,am mai zis faptul ca nu va place mecla unui pilot asta nu inseamna ca nu e bun sau ca e "pilot periculos" sau ca "triseaza" cand merge pe gume soft...sau ca e "artagos" :moron: 

 

Eu stiu ce va deranja pe voi - fanii "impartiali" desigur - faptul ca francezul se incontra cu tribunul si ii mai fura cate un loc..ba cu gume soft ba cu depasiri...nesimtit,stiu.Si am pus pariu ca asta se va intampla si cu Quarta - il pupa(ti) toti pana se calca pe picioare cu tribunul - dupa aia sa vezi cum brusc il veti flegma toti ca a indraznit sa dribleze legendele - repet - s-a mai intamplat.Exact cu Zarco.Problema e ca acum,spre deosebire de acum 2 ani,tribunul nu mai poate sa o tina asa de tare incat sa ajunga unde e Quarta :bounce: ...de aia nu se intalnesc.Dar cand se va intampla,automat va iesi cu scandal - si pun pariu ca atunci si Quarta va deveni la fel de "prost,agresiv,artagos,enervant" samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, damager a spus:

O pozitie in fata lui Lorenzo ar fi un punct in plus pt Zarco.

eu sper sa termine week-endul cu bine, indiferent de pozitie.

 

 

FP1: Zarco pe 13, Lorenzo pe 18. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Devine patologica asta la unii de pe aici...

Cand zic ca Zarcoiu e batut in cap, ma gandesc rapid la vreo duzina de situatii de pe pista si din afara ei, in care a demonstrat ca are rahat intre urechi. In niciuna dintre situatiile amintite nu-l vad pe Doctor implicat. Totusi se gasesc unii hoți sa strige "huo, hoțul giallooo!), avand exact atitudinea de fan/hater microbisto-carpatino-giallo.

Method, se face curent cand deschizi tu gura. Ai scris vreo 4000 de cuvinte in care discuti doar o supozitie de-a ta, nu ce am zis eu. Necesita un talent special asta, recunosc! Nu te osteni sa-mi raspunzi, mi-am tras fesul pe cap si am plecat de aici!

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Doctor X a spus:

FP1: Zarco pe 13, Lorenzo pe 18. :)

A fost pe ploaie si nu a fost relevant.

 

relevant a fost in FP2 :)... unde l-a batut iar.

Cei drept aproape, 15-16... dar oricum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method hai ca incerc eu. @TETEA. nu l-a acuzat de cheating si nici nu tin minte sa o fi facut cineva in discutia despre gume. Un exemplu fortat, dar care poate te ajuta sa intelegi ideea, este sa pleci cu 1/2 rezervor ca sa te faca mai usor. Esti mai rapid in primele tururi (fiind mai usor), te duci in fata si pe urma ceilalti sunt nevoiti sa te depaseasca cand incepi sa mergi la consum si o lasi pe liber la vale. Tu stii de la inceput ca nu ai benzina suficienta sa mergi blana toata cursa, da' ti-ai facut damblaua si ai stat in fata, esti fericit. Faptul ca poate incurci lumea nu te intereseaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...