Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

Apple CarPlay functioneaza doar daca te conectezi prin cablu cu telefonul. Adica vrei nu vrei, va trebui sa cumperi separat un suport pentru a monta si telefonul pe ghidon, iar treaba cu conexiunea prin cablu, ma face sa zic pas (in caz de ploaie, mufa de incarcare va fi expusa apei). Adica au pus un bord misto, 4-5 cai in plus de abia au ajuns la 100 de cai si ei, 2-3 leduri de inclinare, manere incalzite , pilot automat, jante tubleless si au marit pretul cu 4-5000e 

no me gusta. 

aaa  si au bagat suspensia reglabila electronic, desigur optional si contra cost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
La 03.09.2019 la 12:00, KINGS a spus:

Va  salut din nou. Back to (2019) Africa Twin …….  :))))))))))))))

HONDA.jpg

De aproape 2 saptamani e a mea. Mai aveam o luna si faceam 5 ani cu V-Strom-ul dar s-a schimbat modificarea.

Bine v-am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, vrajitoru a spus:

De aproape 2 saptamani e a mea. Mai aveam o luna si faceam 5 ani cu V-Strom-ul dar s-a schimbat modificarea.

Bine v-am gasit.

Sa te poarte sanatos mult si bine 😉👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vizitator _Raul_
La 10.03.2019 la 18:28, Defender a spus:

Ce poți face cu o Honda Africa Twin CRF 1000 când ai nebunia și priceperea necesară:

 

 

 

La 11.03.2019 la 13:22, _Raul_ a spus:

Da, sa o faci praf, fiindcă este un monstru pierdut în mediul respectiv. 

După 15 secunde m-am convins ca utilizam datele mobile degeaba. Skip. Este un motor de adventure f bun, dar nu un enduro turism. 

My 2 c. 

 

Dupa ce m-am dat cativa km cu un AT 1000 acum vreo 2 saptamani, imi retrag cuvintele de mai sus. 

Un Transalp la zi, asa vad eu 1000-le. 

Foarte usoara, foare manevrabila si perfect capabil sa faca  ce se vede in filmuletul de mai sus. 

O motocicleta ce m-a impresionat maxim si care face alegerea unei motociclete din categoria medie si mai complicata. In sensul bun :) si pentru cine doreste sa faca o achizitie de genul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Bună ziua, urmăresc de ceva timp pe YouTube vloguri moto și am zis ca într-o zi îmi voi lua și eu o motocicleta, nu sunt cunoscător dar mi-au atras atenția motocicletele din gama aventura, mai exact bmw r1250gs, dar cum bugetul nu îmi permite, m-am gândit sa întru jntr-un magazin Honda și asa m-am ales cu o Africa Twin modelul basic, dealerul mi-a făcut oferta pa 12.900€ inclus bara de protecție în caz de accident, un parbriz fumuriu și nu mai știu ce plastice pe partea laterala de pe rezervor. Acuma ii partea interesanta. După ce am platit-o, inclusiv banii pt înmatriculare, (contra cost, o înmatriculează ei) mi-au zis ca pot sa vin sa o iau intr-o săptămână, însă eu nu am permis și niciodată nu am mers pe ceva cu doua roti, Dealerul când a auzit asta, mi-a zis ca nu ii am făcut cea mai înțeleaptă alegere, întrebarea mea ar fi, credeți ca este periculos acest motor pt un începător? Precizez ca nu sunt un teribilist, vitezoman, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, lucianraileanu a spus:

Bună ziua, urmăresc de ceva timp pe YouTube vloguri moto și am zis ca într-o zi îmi voi lua și eu o motocicleta, nu sunt cunoscător dar mi-au atras atenția motocicletele din gama aventura, mai exact bmw r1250gs, dar cum bugetul nu îmi permite, m-am gândit sa întru jntr-un magazin Honda și asa m-am ales cu o Africa Twin modelul basic, dealerul mi-a făcut oferta pa 12.900€ inclus bara de protecție în caz de accident, un parbriz fumuriu și nu mai știu ce plastice pe partea laterala de pe rezervor. Acuma ii partea interesanta. După ce am platit-o, inclusiv banii pt înmatriculare, (contra cost, o înmatriculează ei) mi-au zis ca pot sa vin sa o iau intr-o săptămână, însă eu nu am permis și niciodată nu am mers pe ceva cu doua roti, Dealerul când a auzit asta, mi-a zis ca nu ii am făcut cea mai înțeleaptă alegere, întrebarea mea ar fi, credeți ca este periculos acest motor pt un începător? Precizez ca nu sunt un teribilist, vitezoman, multumesc

 

Nu-mi vine sa cred. Bre, si eu am zis ca intr-o zi imi voi lua un yacht, dar clar nu as da banii pe unul fara sa stiu cu ce sa mananca navigatia pe mare :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, lucianraileanu said:

Bună ziua, urmăresc de ceva timp pe YouTube vloguri moto și am zis ca într-o zi îmi voi lua și eu o motocicleta, nu sunt cunoscător dar mi-au atras atenția motocicletele din gama aventura, mai exact bmw r1250gs, dar cum bugetul nu îmi permite, m-am gândit sa întru jntr-un magazin Honda și asa m-am ales cu o Africa Twin modelul basic, dealerul mi-a făcut oferta pa 12.900€ inclus bara de protecție în caz de accident, un parbriz fumuriu și nu mai știu ce plastice pe partea laterala de pe rezervor. Acuma ii partea interesanta. După ce am platit-o, inclusiv banii pt înmatriculare, (contra cost, o înmatriculează ei) mi-au zis ca pot sa vin sa o iau intr-o săptămână, însă eu nu am permis și niciodată nu am mers pe ceva cu doua roti, Dealerul când a auzit asta, mi-a zis ca nu ii am făcut cea mai înțeleaptă alegere, întrebarea mea ar fi, credeți ca este periculos acest motor pt un începător? Precizez ca nu sunt un teribilist, vitezoman, multumesc

Africana are o ciclistica foarte buna, asta te va ajuta. 

Eu o consider o alegere buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, lucianraileanu a spus:

Acuma ii partea interesanta. După ce am platit-o, inclusiv banii pt înmatriculare, (contra cost, o înmatriculează ei) mi-au zis ca pot sa vin sa o iau intr-o săptămână, însă eu nu am permis și niciodată nu am mers pe ceva cu doua roti, Dealerul când a auzit asta, mi-a zis ca nu ii am făcut cea mai înțeleaptă alegere, întrebarea mea ar fi, credeți ca este periculos acest motor pt un începător? Precizez ca nu sunt un teribilist, vitezoman, multumesc

Nah ca am citit-o si p-asta... Daca mi-ar fi povestit cineva, as fi zis ca e banc. :lol:

Clar nu esti teribilist si nici vitezoman... doar faci lucrurile intr-un fel..al tau.. ;) 

De curiozitate, ce inaltime si greutate ai? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.09.2021 la 10:27, lucianraileanu a spus:

Bună ziua, urmăresc de ceva timp pe YouTube vloguri moto și am zis ca într-o zi îmi voi lua și eu o motocicleta, nu sunt cunoscător dar mi-au atras atenția motocicletele din gama aventura, mai exact bmw r1250gs, dar cum bugetul nu îmi permite, m-am gândit sa întru jntr-un magazin Honda și asa m-am ales cu o Africa Twin modelul basic, dealerul mi-a făcut oferta pa 12.900€ inclus bara de protecție în caz de accident, un parbriz fumuriu și nu mai știu ce plastice pe partea laterala de pe rezervor. Acuma ii partea interesanta. După ce am platit-o, inclusiv banii pt înmatriculare, (contra cost, o înmatriculează ei) mi-au zis ca pot sa vin sa o iau intr-o săptămână, însă eu nu am permis și niciodată nu am mers pe ceva cu doua roti, Dealerul când a auzit asta, mi-a zis ca nu ii am făcut cea mai înțeleaptă alegere, întrebarea mea ar fi, credeți ca este periculos acest motor pt un începător? Precizez ca nu sunt un teribilist, vitezoman, multumesc

Daca dealerul ala era calificat, te intreba de la inceput despre experienta ta si ce vrei sa faci cu ea si ar fi trebuit sa pleci de acolo un cu un CRF 300 Rally in loc de AT dar asta e alta poveste. Ia-ti permis, echipament full si ai grija cu ea ca e mare si puternica pentru un incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Am modelul 2020 standard (nu adv.sports). Are crash bar Heed. Ce scut îmi recomandați? Scuturile stock nu-mi par cea mai serioasă protecție pentru pietrele și bețele azvârlite de roata față. Aș vrea o protecție mai solidă la partea inferioară.

Am văzut o mulțime de branduri care s-au grăbit să execute scuturi pentru AT, dar nu-mi dau seama care s-ar potrivi cu crashbarul meu. Scutul făcut de Heed mi se pare mic, adică lasă prea mult din motor expus lateral. La fel  SW-Motech și Altrider. Bumot și Touratech nu au făcut (încă) pentru modelul de 1100cmc. Ar fi B&B care pare a fi treabă serioasă, dar nu cred că se pupă cu partea inferioară a crashbarului meu.

Opinii??

 

$_57 (6).jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Yellow,

 

Mai exista lume pe aici cu 1100-uri? Sau deținătorii de africane stau doar pe drumuri? 🤭🤭🤭

 

BTW: asta e a mea africana 

 

20220728_173134.thumb.jpg.e149985498a41639fac51aabec905f25.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100
La 12.10.2022 la 11:05, SenorPink a spus:

@Adrian M. Putem continua aici in liniste :D si sa vorbim despre DCT sau manuala. 

Continuam, continuam.

Fost la Honda de dimineata, revizie la rebelu sotiei.

M-am uitat atent la Nt1100 si Africana, suit, pipait, mirosit, numa nu le-am gustat:))))

Initial ma gandeam sa intreb si de test ride, stiu ca aveau moto de teste.

Dar am renuntat. Nu ma incanta, plasticele, imbinari, nimic. Da, Nt ul pare comod, pozitia misto, e fix o africana modificata un pic si imbracata diferit.

Apoi, africana, nu ma asteptam sa ajung asa ok jos-parea mai capra. Dar e ok pozitia, merge. Nu imi place partea din fata, cum o vezi de pe moto, prea bulboasa si rotunda. Si la fel, nu imi plac plasticele deloc, cel putin pe gri aratau nasol. Si nici cum se simt, per ansamblu imi pare un pic cam neglijenta motoreta, firele, furtune, tot. Pare cam cheap-si modelul expus era ala full, 19,5 k!!!!

Dar comentez de pe margine, si nu e ok. Musai o sa ne vedem, ne sincronizam intr o zi in we si ne dam undeva un pic cat sa vad cum e motorul. 

😛

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Adrian M. a spus:

Nu imi place partea din fata, cum o vezi de pe moto, prea bulboasa si rotunda. Si la fel, nu imi plac plasticele deloc, cel putin pe gri aratau nasol. Si nici cum se simt, per ansamblu imi pare un pic cam neglijenta motoreta, firele, furtune, tot. Pare cam cheap-si modelul expus era ala full, 19,5 k!!!!

Dar comentez de pe margine, si nu e ok. Musai o sa ne vedem, ne sincronizam intr o zi in we si ne dam undeva un pic cat sa vad cum e motorul. 

😛

 

 

Te referi la NT sau la Africana? Ca Africana mi se pare cel mai reusit model de adeventure dpdv design. In ceea ce priveste calitatea mi se pare acolo cu restul lumii. De NT nu ma pronunt ca nu pot sa trec peste design

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, SenorPink a spus:

 

Te referi la NT sau la Africana? Ca Africana mi se pare cel mai reusit model de adeventure dpdv design. In ceea ce priveste calitatea mi se pare acolo cu restul lumii. De NT nu ma pronunt ca nu pot sa trec peste design

Le am amestecat.

PE africana mi se pare super aiurea ,cand stai pe ea, cum se vede rezervorul-lateralele. nu imi place neam, prea bulboasa, si nici plasticele nu imi par deloc ok. Bine, poate or fi de alea sa tina la trante mai bine, si de aia imi par cam meh....

 

Poate si factul ca era modelul ala mat, gri negru ce o fi el.

Ca de la distanta, imi placea designul pe varianta alb rosu. Dar de aproape, not so much.

 

La nt nu mai zic, de plasticul gri/negru din zona bordului, imbinarea lui cu carenele albe, suruburi la vedere aiurea intre cele 2 carene...bleeeacs. Zici ca e facuta in China, se vede ca au bagat la economie major. Pai un vfr de acum 10 ani are carenele mult mai misto inchegate, si muult mai ok imbinari etc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uok. mie mi se pare ok facuta, nu am observat chestii de genul asta 🤔 

 

Ia ca o sa ma duc sa ma uit sa vad ce zici acolo. 

 

Ce are ea minusuri sunt altele:

 

- Suspensia prea moale

- Saua ca o scandura 

- Transmisie Lant 

- Protectie la vant mediocra

- Android Auto/Apple Carplay - ba merge, ba nu merge, nu stiu daca e de la unitate sau de la telefoane dar e frustrant. 

- Nu are keyless

- Nu are senzori de presiune in pneuri. 

 

Plusuri:

 

+ DCT-ul

+ Farurile exceptionale

+ Motorul este foarte fasnet si duce la greu inclusiv cu 2 + bagaje

+ Poti sa mergi pe orice drum in orice conditii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transmisia pe lanț ți se pare un minus?! 

Eu nu mi-aș lua neam a motocicleta cu care să mă duc pe coclauri pe cardan sau pe curea. Da, e adevărat, eu vorbesc din perspectiva unuia căruia îi plac coclaurii, tu poate ți-ai luat Africanca din alte rațiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place lantul din perspectiva mentenantei. Ca da, nu e dificil de facut, ca o fi ca o pati, nu-mi place!!! 

 

Daca vorbim dpdv cum se conduce imi place mai mult lantul datorita elasticitatii comparativ cu transmisia pe cardan. 

 

Dar astea sunt detalii 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...