Sari la conținut

Iesire Sambata 19.10


misionaru
 Share

Postări Recomandate

in caz ca aveti nevoie de o parere : pana in Breaza, cand ajungi in Adunati, fa dreapta spre Ocina de Jos apoi Provita si mergi asa in Campina. bucata de la Adunati la Breaza este valurita. pe Provita e drumul superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va insotesc pana la Campina ( pe Pucioasa), apoi la vale spre Bucuresti. Continuarea spre Pietriceaua este extra, cu pantele cele mai mari din tara, dar am trecut pe acolo de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stiut ca s-a asfaltat dincolo de Bezdead, spre Breaza. Eu gasisem acum vreo 3 ani un drum intre Valea Lunga si Provita, dar care cred ca nu avea cum sa nu se surpe curand. Practic era o carare mai lata, asfaltata in graba cu fonduri europene.

Ma tenteaza sa vin si eu, insa ora 10 mi se pare prea devreme. Sa vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, iulianserban a spus:

@misionaru, dacă mai primiți cred ca as veni și eu. Poți pune locația cu plecarea? 

 

Uite aici e:

https://www.google.ro/maps/place/44°29'17.4"N+26°00'56.6"E/@44.48817,26.0151758,19z/data=!3m1!4b1!4m9!1m2!2m1!1sbenzinarie!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d44.4881694!4d26.0157231

 

1 oră în urmă, Constantin a spus:

Va insotesc pana la Campina ( pe Pucioasa), apoi la vale spre Bucuresti. Continuarea spre Pietriceaua este extra, cu pantele cele mai mari din tara, dar am trecut pe acolo de curand.

 

 

Sigur, fara probleme! Mergem impreuna.

 

Acum 47 minute, _Tex_ a spus:

Nu am stiut ca s-a asfaltat dincolo de Bezdead, spre Breaza. Eu gasisem acum vreo 3 ani un drum intre Valea Lunga si Provita, dar care cred ca nu avea cum sa nu se surpe curand. Practic era o carare mai lata, asfaltata in graba cu fonduri europene.

Ma tenteaza sa vin si eu, insa ora 10 mi se pare prea devreme. Sa vedem...

 

S-a asfaltat. E ok drumul...acceptabil sa zicem. Mai avea portiuni de denivelari dar nu era grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, misionaru a spus:

Din pacate, s-a stabilit deja ora. Nu putem amana acum. 

Ok. 

Daca mai intarziati 15’ ma puteti lua si pe mine din Chitila, dupa strada Garii, spre Targ. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat spre lukoil. 

Da

Sunt pe dr catre Targoviste. 

Stationat dupa curba imediat dupa luckoil

Baietii su trecut acum, vii?

Ca sa stiu daca ma duc dupa ei sau te astept. 

Eu am luat-o usurel in fata. Merg cu 80-90. Merg pe traseul baietilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la mine a fost cam asa. Baietii au ratat preluarea persoanei mele de la punctul nr 2, respectiv Chitila, inainte de pod, dar si eu m-am lasat greu. Glumesc. M-au vazut, mi-au facut semn sa intru in formatie dar deja vorbisem cu _Tex_ ca il astept sa mergem impreuna, asa ca nu se facea sa parasesc locul faptei. Am facut jonctiunea cu grupul pe traseu dar am decis sa merg cu Tex in ritmul nostru, adica domol si de plimbare. Nici grupul nu se dadea f tare dar autobuzul lui Tex nu prea ii permitea sa rupa fasul din cauza drumului oarecum valurit. In cele din urma am facut cale intoarsa singur de la Brebu spre Targoviste, prin Provita si Valea Lunga, un traseu splendid, chiar daca pe alocuri avea ceva  denivelari. Asteptam acum impresiile baietilor din grup. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, R4DIKL a spus:

Pai la mine a fost cam asa. Baietii au ratat preluarea persoanei mele de la punctul nr 2, respectiv Chitila, inainte de pod, dar si eu m-am lasat greu. Glumesc. M-au vazut, mi-au facut semn sa intru in formatie dar deja vorbisem cu _Tex_ ca il astept sa mergem impreuna, asa ca nu se facea sa parasesc locul faptei. Am facut jonctiunea cu grupul pe traseu dar am decis sa merg cu Tex in ritmul nostru, adica domol si de plimbare. Nici grupul nu se dadea f tare dar autobuzul lui Tex nu prea ii permitea sa rupa fasul din cauza drumului oarecum valurit. In cele din urma am facut cale intoarsa singur de la Brebu spre Targoviste, prin Provita si Valea Lunga, un traseu splendid, chiar daca pe alocuri avea ceva  denivelari. Asteptam acum impresiile baietilor din grup. 

 

Pai, ca sa te ratam, trebuia in primul rand sa stim ca tu erai acolo inainte de pod :)) Din pacate, la benzinarie, nu a mai verificat nimeni topicul si nu am stiut nici unul ca erai mai in fata. Am vazut ca ne-ai facut cu mana, dar eu cel putin, nu stiam ca tu erai. Abia ulterior am citit ce ai scris, dar eram deja la Pucioasa. 

Dupa jonctiune, noi am oprit in varf de deal iar voi ati tinut inainte, mi-am dat seama ca ati ales sa mergeti pe drumul vostru. 

 

Noi am oprit in Breaza la o pizzerie in centru, care suprinzator, a fost buna. Mai ales desertul :)) Am continuat pe DN pana la Campina, unde am facut stanga spre baraj la Paltinu. Drumul de intoarcere a fost prin Brebu, Doftana, Cosmina de Jos, Valcanesti, Tiparesti, Cocostarcii Mislii, Baicoi, DN1. Un drum cu serpentine stranse si vai deschise cu priveliste superba pe unele locuri. 

 

Pe DN1 spre casa, undeva dupa Romanesti, m-am intersectat cu 2 baieti cu KTM-uri, ne-am jucat putin, dupa care ne-am salutat si ne-am despartit amiabil :)

 

Multumim fotografuului Nelu, ca intotdeauna, la datorie! Se vede fotografu' care se implica, se catara si pe versant sa prinda un unghi bun! nu pensionarii de noi care asteapta poza pe telefon :))

 

IMG-20191019-WA0002.jpg

IMG-20191019-WA0006.jpg

IMG-20191019-WA0010.jpg

IMG-20191019-WA0018.jpg

IMG-20191019-WA0014.jpg

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

So, cum a fost? Poze, păreri..pentru cei care au ratat trezirea la ora corespunzătoare să le permită tabieturilor să le dea adevărata trezire.

Bai, daca si la ora 10 nu poti ajunge, ce naibilea sa mai zic :)))

 

A, si a mai fost si Chopperistul Sorin care ne-a abandonat atunci cand a dat de inca 2 de-ai lui, undeva pe la Targoviste :)) ma rog, aici inteleg, cu chopperul iesi pentru impresie artistica, nu pentru dat in goarna pe serpentine :))

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca e cu 2 numere mai mare, nu stă bine decât după ce-și pune părul pe moațe. :lol:

Oricum n-ați înțeles nik, flower nu plimbare voia, băgare în seamă caută! 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tinut traseul initial, cel postat in primul mesaj. Am fost pe drumurile astea de 100 de ori, chiar nu-mi dau seama ce am avut in cap in clipa in care m-am hotarat sa ma inscriu in aceasta excursie. Fata de momentul initial, cand s-au hotarat sa intinda niste asfalt peste drumurile de caruta, starea acestor sosele s-a deteriorat grav, mai ales ca zona Breaza - Campina e cunoscuta pentru alunecarile de teren. Trebuia sa o iau spre Padurea Bogatii, Lepsa sau alte prea putine destinatii care imi mai fac cat de cat placere. Asa, mi-am intarit inca o data parerea ca traim intr-o tara de rahat, cu drumuri pline de rahat (si de vaca, din plin), cu niste sate jegoase pline de tigani, pacat de cateva peisaje frumoase pe care le zaresti cand ai timpul sa ridici ochii de la evitatul de gropi. Nu tine numai de faptul ca motocicleta mea nu se preteaza la hartoape, sunt pur si simplu satul de ce se intampla in tara asta.

Editat de _Tex_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...