Sari la conținut

Shoei/HJC


lokko_boy
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor

Este momentul sa mi schimb casca,vechea mea HJC IS 17 nu prea mai face fata (la modul ca s-a "cam lasat",plus ca intercomul montat pe ea este un chin ,in mers ,me jeneaza teribil).Am 2 variante in minte,un SHOEI GT AIR si un RPHA 70.Pe langa siguranta ,ma intereseaza silentiozitatea (atat cat se poate pe motor)  si spatiul pt intercom.Orice recomandare ,sfat,parere este binevenita .

Bugetul este cam 2000 lei (mai pot pune inca 500) ,iar motorul (in cazul in care conteaza,desi nu cred) este un Z650

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Folosesc de ceva vreme RPHA-70 (pt motor) si RPHA-90 (pt scuter).

Dupa 3 ani de HJC-IS-MAX2, pot sa spun ca RPHA-70 este incredibil de silentioasa. Foarte buna calitate, bine gandita, inclusiv partea de sécuritate.  

Oferta de pe Helmetcity e imbatabila, asa ca iti trebuie doar buget.

Daca poti s-o testezi inainte ca sa-ti iei masura potrivita, avand in vedere ca de la marimea L (pe IS-MAX) a trebuit sa trec la XL pe ambele 70&90.

Succes!

P.S. Nu am studiat partea cu InterCom, pe mine nu m-a interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut de la un Shoei GT Air I la un HJC RPHA 70. Silențioasă, cu o bună ventilație, pregătită pentru intercom și ochelari de distanță (port ochelari). Gasești destule review-uri pentru HJC RPHA 70  pe YouTube.  Pot spune ca nu-mi pare rău de achiziție. Daca esti din Bucuresti, mergi si probeaza acest model la Shop4Moto.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kiki,io am probat/testat pe 10 km GT Air 1 si apoi GT Air 2.

Am constatat ca-s foarte silentioase si confortabile ambele,dar totusi GT Air 1 se aeriseste interior sus o idee mai bine.Asa ca am cumparat GT Air 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cele 2, Shoei GT AIR si HJC RPHA 70, dupa muilt research, am ales HJS.

La pret este mult mai convenabila si la calitate, ventilatie si confort sunt cam la fel.

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpmdv sunt pt forme diferite ale capului. Am avut 3 Shoei mărimea L care mă "încălțau" perfect, L de la HJC nu-mi intră iar XL îmi e largă jos, balangane stg-dr, dar în același timp mă apasă la tâmple... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...