Sari la conținut

17. Pramac Generac Australian Motorcycle GP


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 200
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda Vinales iarasi a fost fortat si a cedat psihic.De data asta insa bravo lui pt ca a gresit atacand nu aparandu.se.

Stat prea mult pe gaz.Macar a incercat.

Miller pe podium,cel mai bun Ducati.Cine spunea ca Petrux e mai constant?aud?

Chel cursa stas.Prima pe sezonul asta,bravo.

 

O cursa,a cata?decisa de gume.

Bine,si de slabiciunea lui Vinales dar trecem cu vederea de data asta,macar a fost decent azi.

 

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Method a spus:

Calcat iar castiga MM

Nimic nou din păcate... Mai că aș fi vrut să-l cosească motoreta lui Vin. 

Zarcoiu în neant, dar oricum în fața lui mamba. 

Miller de ce are combinezonul "din tablă"? :huh:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, john17 a spus:

Nimic nou din păcate... Mai că aș fi vrut să-l cosească motoreta lui Vin. 

Zarcoiu în neant, dar oricum în fața lui mamba. 

Aoleo si eu tot la aia m.am gandit 'ups sa vezi ca asta da cu moto in MM...oare cade MM?'

 

Mir pe 5,bun rezultat mai ales avand in vedere ce nume a lasat in spate.

 

Cica pe ultimul tur incepuse sa ploua.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, john17 said:

Miller de ce are combinezonul "din tablă"? :huh:

A fost cursa de acasă. Asta e culoarea ălora de la Generac care, chiar dacă sunt americani, au o cota de piață mare în Australia. Business... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Method a spus:

Mda Vinales iarasi a fost fortat si a cedat psihic.De data asta insa bravo lui pt ca a gresit atacand nu aparandu.se.

Stat prea mult pe gaz.Macar a incercat.

Miller pe podium,cel mai bun Ducati.Cine spunea ca Petrux e mai constant?aud?

Chel cursa stas.Prima pe sezonul asta,bravo.

 

O cursa,a cata?decisa de gume.

Bine,si de slabiciunea lui Vinales dar trecem cu vederea de data asta,macar a fost decent azi.

 

 


cand a mai fortat Vinales? Acum 2 ani in cota:)))))

mai bine ca a atacat si a pierdut, decat sa faca cr facea in mod normal...Mai era un loc 2 care nu l-ar fi ajutat prea mult.

si, ce legatura are cu psihicul? Avea legatura daca nu ataca:).

 

 

Zarco mai mult decat decent, saracu' era rupt dupa cursa... 

sa intelegem, i-a dat peste aprox 40 sec lui Lor:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, damager a spus:

cand a mai fortat Vinales? Acum 2 ani in cota:)))))

mai bine ca a atacat si a pierdut, decat sa faca cr facea in mod normal...Mai era un loc 2 care nu l-ar fi ajutat prea mult.

si, ce legatura are cu psihicul? Avea legatura daca nu ataca:).

 

 

Zarco mai mult decat decent, saracu' era rupt dupa cursa... 

sa intelegem, i-a dat peste aprox 40 sec lui Lor:)

Eh,el a fortat saracul de multe ori insa rar a mai ajuns langa MM.Da,oarecum similar cu 2017 cota,doar ca acolo a fost mult mai urat - cand a venit demonul langa el a incercat sa forteze si s-a imprastiat prin primele tururi.Acolo a fost ceva foarte interesant,un fel de lupta Senna-Prost : inca de vineri din fp'uri fiecare a fortat pt a-i bate timpul celuilalt si pt a arata ca o are mai mare.Si desigur ca MM o avea :P De data asta insa,nu a fost asa urat si jenant ca atunci,dar totusi.

 

Ce legatura are cu psihicul.Pai....totul.Marquez l-a facut sa forteze peste limitele lui (si ale motoretei) si sa cada si sa abandoneze.Sah-mat.

Un potential campion ar fi fortat dar nu pana cade pe jos.Vinales arata inca imaturitate....dupa 3 ani? de gp.

Quarta de exemplu - un rookie fara exp,nu cum era Vinales in 2017 cu un an? de gp la activ,fortat de MM si depasit similar pe ultimul tur,a incercat la maxim in ultimul viraj la cursa trecuta (remember roata spate in aer si ratarea cu 1-2m a perioadei de franare?),dar nu a cazut,a luat locul 2.E o mare diferenta.

Cu un loc 2 aici Vinales iesea relaxat pe ultima treapta a podiumului la campionat,asa...problem.Daca nu mere avion la Sepang,nu il vad bine,Rins a luat putin avans pt locul 3.

 

Zarco a mers decent pt prima cursa pe o moto noua,desi nu a reusit sa castige batalia de orgoliu cu Pol.

Lorenzo are probleme.Probabil si fizice pe acest circuit destul de fizic pe langa cele psihice.Sa termini la 26 sec de Abraham si Syahrin...deja nu mai e treaba de adaptare.

Anul asta il consideram incheiat pt el,sa vedem ce face la anul,poate pe o Honda mai user friendly.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta cursa, daca mai erau niste tururi cred ca s-ar fi apropiat mult cei cu hard.

Oricum, MM magistral, nu ai ce sa-i faci, omu' e si in momentele lui dificile tot cel mai bun.

Lorenzo cred ca e in cel mai dificil moment al carierei, desi macar psihic din declaratii inca nu si-a pierdut increderea in el.

Poate asteapta sa isi revina complet cu coloana aia,o sa fie si pauza dintre sezoane care i-ar da timp poate sa se vindece complet si macar fizic sa fie 100%. 

Dar tot zic ca o renuntare la contract pentru o Yamaha e singura solutie care l-ar aduce un pic pe linia de plutire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

MM ca de obicei sezonul asta, primul pe podium, de apreciat locul trei ocupat de Miller, dar peste toate astea o Aprilia conducand cursa chiar si pentru un kilometru, DE NEPRETUIT ! (vorba reclamei)

Sa auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, the mentalist a spus:

Interesanta cursa, daca mai erau niste tururi cred ca s-ar fi apropiat mult cei cu hard.

Oricum, MM magistral, nu ai ce sa-i faci, omu' e si in momentele lui dificile tot cel mai bun.

Lorenzo cred ca e in cel mai dificil moment al carierei, desi macar psihic din declaratii inca nu si-a pierdut increderea in el.

Poate asteapta sa isi revina complet cu coloana aia,o sa fie si pauza dintre sezoane care i-ar da timp poate sa se vindece complet si macar fizic sa fie 100%. 

Dar tot zic ca o renuntare la contract pentru o Yamaha e singura solutie care l-ar aduce un pic pe linia de plutire.


sau suzuki dc decid sa riste cu el.

Rins pare ca si-a pierdut apetitul.

e cam mult sa astepti peste 1 min in cursa.

vorbim de omul care a cazut joi cu fractura de clavicula si a concurat duminica iesind pe 5. 
inca un an asa si si-a inchis cariera.

1 oră în urmă, Method a spus:

Eh,el a fortat saracul de multe ori insa rar a mai ajuns langa MM.Da,oarecum similar cu 2017 cota,doar ca acolo a fost mult mai urat - cand a venit demonul langa el a incercat sa forteze si s-a imprastiat prin primele tururi.Acolo a fost ceva foarte interesant,un fel de lupta Senna-Prost : inca de vineri din fp'uri fiecare a fortat pt a-i bate timpul celuilalt si pt a arata ca o are mai mare.Si desigur ca MM o avea :P De data asta insa,nu a fost asa urat si jenant ca atunci,dar totusi.

 

Ce legatura are cu psihicul.Pai....totul.Marquez l-a facut sa forteze peste limitele lui (si ale motoretei) si sa cada si sa abandoneze.Sah-mat.

Un potential campion ar fi fortat dar nu pana cade pe jos.Vinales arata inca imaturitate....dupa 3 ani? de gp.

Quarta de exemplu - un rookie fara exp,nu cum era Vinales in 2017 cu un an? de gp la activ,fortat de MM si depasit similar pe ultimul tur,a incercat la maxim in ultimul viraj la cursa trecuta (remember roata spate in aer si ratarea cu 1-2m a perioadei de franare?),dar nu a cazut,a luat locul 2.E o mare diferenta.

Cu un loc 2 aici Vinales iesea relaxat pe ultima treapta a podiumului la campionat,asa...problem.Daca nu mere avion la Sepang,nu il vad bine,Rins a luat putin avans pt locul 3.

 

Zarco a mers decent pt prima cursa pe o moto noua,desi nu a reusit sa castige batalia de orgoliu cu Pol.

Lorenzo are probleme.Probabil si fizice pe acest circuit destul de fizic pe langa cele psihice.Sa termini la 26 sec de Abraham si Syahrin...deja nu mai e treaba de adaptare.

Anul asta il consideram incheiat pt el,sa vedem ce face la anul,poate pe o Honda mai user friendly.


da... asa e, nici unul nu a fortat nicidata peste limite si a cazut:).

Asa iesi campion, atacand si descoperind limite.

sa ne aducem aminte cate cazaturi a avut MM, sau Lorenzo?

asa castigi incredere, reusind sa gasesti explicatie la greseli. Nu stand cuminte si terminand la X sec de top si multumindu-te asa. Asta nu te face campion....

Qua...nu ai cum sa compari o franare la limita, unde dc ai ratat iesi larg, cu necesitatea de a-ti pregati un atac din timp, pe in circuit de tipul asta, cu viraje de viteza...

 

Ma rog, n-are sens sa intram in detalii, ca oricum tu detii adevarul suprem pe forumul asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa fii tu putin hater :)

Doar o rectificare atata,daca mi se permite - MM descoperea limite si cadea vineri si sambata in fp uri,in cursa venea cu lectiile facute.

 

Ok pai ce sa zic ii doresc succes lui Vinales in a invata si a-si descoperi limitele la fiecare cursa atunci :bounce:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, B.B. a spus:

Voi chiar v-ați trezit la ora aia sa vedeți cum câștigă MM? Ăștia da fani!! 

Eu m-am trezit ca să văd startul Doctorului și cum conduce cursa la +40, dințosu nici nu se vedea când am adormit la loc. 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, adidas a spus:

 

Discutiile despre fani, ultrasi, etc s-au transat demult si au incetat sa mai prezinte interes. Acum se discuta ontopic. Nu dezgropa mortii!

+1 👏👏👏

Astea sunt mai degraba subiecte de discutie pe MotoGP FB unde cativa frustrati sunt indragostiti de piloti...chiestii de cls a5a 😒

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ansamblu o cursa frumoasa, nu imi pare rau ca m-am trezit ca sa o vad. MM este incredibil, dar si Honda aia este monstruoasa pe acceleratie si top speed. De altfel, lupta cu Vinales a transat-o tocmai in acest fel. Desigur, nu s-a obtinut sa intre in stilul caracteristic la Crash.. asta e omul MM, ncsf.. 

Vinales, foarte buna cursa, pana cand s-a imprastiat. A franat extraordinar si a avut o defensiva excelenta, in fata unui MM foarte nerabdator. Chiar nu inteleg ce s-a intamplat acolo, de a cazut.. pur si simplu a inodat fata si.. poc.. Pacat pentru ca pana in acel moment facuse una dintre cele mai bune curse din cariera lui. 

Rossi.. a avut un start cum nu am vazut multe in cariera lui, dar ulterior si-a pierdut erectia si a terminat tot unde ne-a obisnuit in ultimele curse. Acum stau si ma intreb daca "lipsa de forma" prin care trece Rossi, nu se datoreaza cumva si dezvoltarii motocicletei intr-o alta directie, decat cea dorita de el. Ipoteza are sens, atata vreme cat Jarvis a declarat, nu demult, ca Rossi nu mai reprezinta viitorul teamului Yamaha. 

Crash a facut cea mai buna cursa a sezonului, podium deplin meritat. Miller , la fel. Un podium frumos.

Quart.. nu stiu ce cauta pe iarba, dar oricum nu a mai contat.. a venit Petrux pe/de sus si l-a daramat... Dupa cazatura aia nasoala pe genunchi, acum accidentul asta.. sa speram ca va fi in regula, pentru cursa viitoare. 

Iannone tine sa ne arate din cand in cand ca ar fi putut fi un mare pilot. Din pacate, numai talentul nu este suficient.. 

Lorenzo.. este incredibil ce se intampla cu el.. pe un circuit care ii place, termina ultimul, la 1 min si 6 sec, de lider.. Nu mai este nimic de spus. Sa nu ne miram daca Honda nu il elibereaza de contract, pana la sfarsitul sezonului, in ciuda declaratiilor. 

Zarco. Bine! Cum spuneam, o clasare in puncte, cu o motocicleta la prima vedere, este un rezultat foarte realist si foarte bun pentru el. De remarcat ca a reusit sa termine la numai 26 sec. de lider. Honda ar trebui sa se gandeasca serios sa ii dea un ghidon, inca din 2020. Lorenzo, nu mai este o optiune pentru ei. Sa vedem ce va face francezul in ultimele doua curse. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, xt600 said:

pur si simplu a inodat fata si.. poc..


Nu vreau sa fiu hater, dar pt cineva care si-o flutura ieri pe aici cu dictionare, carti si alte alea, sa stii ca se scrie "innodat" :) 

On topic: A batut MM recordul pt cele mai multe puncte intr-un sezon, ca nu mai stiu? :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, LimpTA a spus:


Nu vreau sa fiu hater, dar pt cineva care si-o flutura ieri pe aici cu dictionare, carti si alte alea, sa stii ca se scrie "innodat" :) 

Scuze man, dar cred ca intelegi ca nu am timpul si nici dispozitia sa fac o corectura la sange. Scriu totusi pe un forum, nu rapoarte si articole publicabile. O litera mancata se mai iarta. Si ai grija, sa nu iti iau eu topicurile la corectat... :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xt600, Merci pentru rezumat. Eu nu m-am trezit..adică m-am ridicat din pat pe la 7:30ora noua și am crezut că abia începe dar se terminase..

Oricum anul asta nu prea m-a pasionat motoGP, daca am văzut 6curse din cate au fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, xt600 said:

Quart.. nu stiu ce cauta pe iarba,

Se grăbea să recupereze pozițiile pierdute la start, a băgat mâna în gaz prea tare și era gata-gata să o pună de un high side. Taman ce revenea pe pistă când a sărit Danilo pe el.

 

2 hours ago, LimpTA said:

A batut MM recordul pt cele mai multe puncte intr-un sezon, ca nu mai stiu?

Săptămâna viitoare. Are 375 acum, dacă nu mă înșel arogantu' a făcut 385 sau 383 acu' vreo zece ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rossi declara ca lipsa top speed-ului l-a facut sa piarda locuri in clasamentul final al cursei: https://www.motorsport.com/motogp/news/rossi-top-speed-deficit-problem/4587917/

Numai ca Vinales, cu aceiasi motocicleta, s-a dus impreuna cu MM la peste 11 sec de urmatorul clasat, chiar in conditiile in care lipsa de putere fata de Honda era evidenta. Vinales a fost mai rapid decat Rossi pe parcursul intregii curse. Deci nu mi se pare ca problema este numai din top speed, ci si din stil de pilotaj. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma Dovi ramane singurul pilot care l mai bate pe Marcel in ultimul tur, pe restul ii mananca pe paine. :sad:

66 secunde intre cele doua mobre Repsol... pentru fanii VR46 asta insemna sa uiti pe cine sa huidui.  :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...