Sari la conținut

17. Pramac Generac Australian Motorcycle GP


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 minute, john17 a spus:

Pe toți cred că ne-ar interesa asta! 

Roată la roată, depășiri repetate, bătaie curată și fără măgarii. 👏👏👏

absolut... si cum zice si colegu... nu conteaza protagonistii.. doar ca in era MM.. batalii curate si fara magarii mai rar... . dar nah el aplica ce invata la dirt track.. si pe pista...si stiu ca sa mai zis dar rau imi pare ca nu mai e Stoner... creca il punea cu botu pe labe frumos de tot... agresivo-elegant cum era el.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 12 minute, Buggy a spus:

absolut... si cum zice si colegu... nu conteaza protagonistii.. doar ca in era MM.. batalii curate si fara magarii mai rar... . dar nah el aplica ce invata la dirt track.. si pe pista...si stiu ca sa mai zis dar rau imi pare ca nu mai e Stoner... creca il punea cu botu pe labe frumos de tot... agresivo-elegant cum era el.. 

Da, ma tem ca depasiri si batalii curate, roata la roata, nu vom mai vedea prea curand. Cat despre Stoner, nu cred ca ar fi avut vreun un atu in fata lui MM. Trebuie sa fim realisti, l-ar fi ridiculizat dintosul... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

 Cat despre Stoner, nu cred ca ar fi avut vreun un atu in fata lui MM. Trebuie sa fim realisti, l-ar fi ridiculizat dintosul... 

nu s ce sa zic... poate ca dupa 2-3 sezoane dar la inceput... creca il halea... in fine... una peste alta se asterne tristetea in mgp... si defapt a inceput de la inceputul sezonului... chiar sezonul trecut... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, john17 a spus:

Nu în primul tur s-a împrăștiat mamba și s-a rupt? :huh:

Ba da...ambitia i.a depasit talentul atunci,ca sa citez un alt mare clasic in viata :bounce:

Acum 10 ore, Aion2014 a spus:

 locul 2= 1st loser 

Ca idee, ca sa intelegi de fapt ce ma intereseaza pe mine(protagonistii sunt irelevanti)...

Nu neaparat...daca atunci cand mere cel mai slab si pe circuitele cele mai dezavantajoase ia locul 2,sau 3 (adica exact ce a facut anul asta)...e o mare problema pt competitori.

Vorba colegului,sunt convins ca noua tuturor ne plac bataliile astea roata la roata indiferent de simpatii si antipatii,insa ar fi fost interesant totusi sa mai vedem si o batalie reala pt campionat....dar se pare ca nu,pana nu pleaca asta de la Honda...si daca mai semneaza pe inca 2 ani precum zice colegul,iar se lupta ceilalti doar pt locul 2.

Ar fi frumos din partea lui insa sa ne mai arate cat de bun e si de pe alte motorete mai 'exotice'  :bounce:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi vă auziți ce spuneti?

Adică omul se intelege super cu moto aia, își bate p de toți da "ce tare ar fi sa plece sa încerce altceva" 

🐇.             🐇🐇.       🐇    

 

🐇.           🐇.     🐇.   🐇

 

🐇.           🐇.      🐇🐇

 

🐇.           🐇.      🐇🐇

 

🐇🐇🐇.     🐇🐇.     🐇🐇🐇

 

Dau tot din frigider daca pleaca de la honda inainte sa bată toate recordurile (atentie, toate, nu ale lu rossi, sau hai, fie si doar ale lu rossi da toate suna mai bine).

Stiu ca s a mai zis si de altii asta dar zic poate se cheltuiește putin si nu mai visat cu ochii deschisi.

 

Dubios că de atatia ani problema mm persista...

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Ba da...ambitia i.a depasit talentul atunci,ca sa citez un alt mare clasic in viata :bounce:

Nu neaparat...daca atunci cand mere cel mai slab si pe circuitele cele mai dezavantajoase ia locul 2,sau 3 (adica exact ce a facut anul asta)...e o mare problema pt competitori.

Vorba colegului,sunt convins ca noua tuturor ne plac bataliile astea roata la roata indiferent de simpatii si antipatii,insa ar fi fost interesant totusi sa mai vedem si o batalie reala pt campionat....dar se pare ca nu,pana nu pleaca asta de la Honda...si daca mai semneaza pe inca 2 ani precum zice colegul,iar se lupta ceilalti doar pt locul 2.

Ar fi frumos din partea lui insa sa ne mai arate cat de bun e si de pe alte motorete mai 'exotice'  :bounce:

Eu inteleg ce zici si sunt de acord cu tine si perfect constient ca omul vrea recorduri... E dreptul lui. Insa tare imi e ca in 2 sezoane renunt in a mai urmari mgp de dragul altora. Cum a spus si frigider sa bata toate recordurile dupa care sa dea la toata lumea peste nas la o alta echipa. In momentul asta nu e nimeni nebun sa plece de unde ii este cald si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

Voi vă auziți ce spuneti?

Adică omul se intelege super cu moto aia, își bate p de toți da "ce tare ar fi sa plece sa încerce altceva" 

Nici eu nu cred ca va pleca de la Honda, pana cand: 1. nu va depasi nr. de titluri ale lui Rossi; 2. concurenta nu va pune la punct motociclete care sa anuleze atuurile RCV-ului. Cand Honda nu ii va mai putea asigura superioritatea tehnica, ceea ce i-ar  afecta sansele la noi titluri, cel mai probabil se va gandi sa plece. Cam greu, avand in vedere ce buget si echipa are HRC... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu este MM ci diferenta de material, problema e la yamaha, ducati, pe restul nu-i mai amintesc. 

A trecut pe langa Vinales ca rapidul prin Vașcău

O sa ramana in istorie ca Joker

Si motogp ca Gotham City😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Altair a spus:

Problema nu este MM ci diferenta de material, problema e la yamaha, ducati, pe restul nu-i mai amintesc.

Vezi eu zic exact invers - problema e MM,aia am vrut sa subliniez.

Daca Honda aia ar fi cea care.face diferenta...bai,mai lua si Chel macar vreo victorie ceva.Chel nu e un pilot prost si pe Yamaha a mers super bine,e doar inconstant.Insa dupa cum.s.a vazut asta a fost cel mai prost sezon al lui Chel de dupa perioada Ducati....deci as spune ca nu e Honda cea care inclina balanta in favoarea lui MM.

Problema era Yamaha care nu accelera era praf samd.pana ne arata.ala cu cas la gura ca se poate mere mai tare pe ea decat se credea.

Iar Ducati...in 2017 nu a fost problema ba dimpotriva...in 2018 la fel...si cu toate astea s.au descurcat toti sa ia bataie cu succes de la el.

 

@ frigider : nu am afirmat in nici un moment ca MM ar pleca la Ducati,ci doar ca mi.as (ne.am)dori sa plece.Sunt fantezii,stiu...90% va semna din nou cu Honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chel are o mulțime de motive pentru care nu trage si nu are rezultate, de la forma fizica si dureri pana la modul in care a fost si este tratat de Honda, chiar si atunci cand era aproape de joker. Lorenzo are o strategie pe care a mai aplicat-o la Ducati. Uitându-se la el au mai preluat-o si altii, Zarco si chiar si Cal. De ce sa te omori cand oricum tot banii aia ii duci acasa. Mai are si copil acum, asta e un alt factor. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Altair a spus:

Problema nu este MM ci diferenta de material, problema e la yamaha, ducati, pe restul nu-i mai amintesc. 

A trecut pe langa Vinales ca rapidul prin Vașcău

Exact asta spun si eu, MM este peste concurenta, dar fara o motocicleta pe masura, nu ar mai fi G.O.A.T.  RCV-ul este arma suprema, in acest moment. Am mai spus si cu alta ocazie, va castiga titlul acela care va avea o motocicleta, cel putin la nivelul Hondei, care sa ii permita sa stea langa Marcel si sa il implice in dueluri roata la roata, capitol la care MM nu este atat de bun. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Altair a spus:

Chel are o mulțime de motive pentru care nu trage si nu are rezultate, de la forma fizica si dureri pana la modul in care a fost si este tratat de Honda, chiar si atunci cand era aproape de joker. Lorenzo are o strategie pe care a mai aplicat-o la Ducati. Uitându-se la el au mai preluat-o si altii, Zarco si chiar si Cal. De ce sa te omori cand oricum tot banii aia ii duci acasa. Mai are si copil acum, asta e un alt factor.

Daca asa ai tu impresia ca gandesc pilotii de gp...am copil...lasa ca tot banii aia ii iau fie ca ies pe 2.3 fie pe 8...nici nu are sens sa mai discutam.

Ai impresia ca aia lucreaza la noi la primarii?in.fine.

Sa imi spui si mie cand a fost chel 'aproape de joker' ca sunt uituc eu nu imi aduc aminte....eu spun ca Honda il trateaza f bine avand in vedere cine  e -un pilot al unei echipe de client.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, frigider a spus:

Nush daca e asa, cum zice method, e arma doar pt mm, pt ceilalti e o troacă sinistră.

Este firesc sa fie asa, motocicleta este croita strict pentru stilul extrem al lui MM. Nu o spun eu, o spun, mai mult sau mai putin voalat, toti pilotii Honda. Lorenzo chiar se exprima recent in sensul asta, precum ca se asteapta ca Honda sa faca o motocicleta mai user friendly , pe care sa o poata pilota toti, nu numai Marcel. Am mai facut odata paralela cu arcul lui Ulise.. Nu arcul era problema, ci petitorii Penelopei, care nu puteau nici sa il intinda, daramite sa mai traga la tinta cu el. Cand arcul a intrat pe mana meseriasului, stim ce s-a intamplat cu petitorii.. :) @Method nu tine cont nici macar de declaratiile lui MM... chiar el spunea ca motocicleta actuala, datorita faptului ca are mai multa putere, ii permite sa isi adapteze stilul de pilotaj, in functie de cerintele circuitului si poate face timpul pe tur in mai multe moduri, nu doar asumandu-si riscuri mari pe franari foarte tarzii. Pai daca asta nu este motocicleta suprema, in acest moment, nu stiu ce mai este.. Colegul cunoaste toate declaratiile astea, dar cum nu se potrivesc cu realitatea augumentata (sau poate deformata?) in care traieste, le trece cu vederea. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Este firesc sa fie asa, motocicleta este croita strict pentru stilul extrem al lui MM. Nu o spun eu, o spun, mai mult sau mai putin voalat, toti pilotii Honda. Lorenzo chiar se exprima recent in sensul asta, precum ca se asteapta ca Honda sa faca o motocicleta mai user friendly , pe care sa o poata pilota toti, nu numai Marcel. Am mai facut odata paralela cu arcul lui Ulise.. Nu arcul era problema, ci petitorii Penelopei, care nu puteau nici sa il intinda, daramite sa mai traga la tinta cu el. Cand arcul a intrat pe mana meseriasului, stim ce s-a intamplat cu petitorii.. :) @Method nu tine cont nici macar de declaratiile lui MM... chiar el spunea ca motocicleta actuala, datorita faptului ca are mai multa putere, ii permite sa isi adapteze stilul de pilotaj, in functie de cerintele circuitului si poate face timpul pe tur in mai multe moduri, nu doar asumandu-si riscuri mari pe franari foarte tarzii. Pai daca asta nu este motocicleta suprema, in acest moment, nu stiu ce mai este.. Colegul cunoaste toate declaratiile astea, dar cum nu se potrivesc cu realitatea augumentata (sau poate deformata?) in care traieste, le trece cu vederea. 

pai da, deci nu putem spune "honda-i honda" pentru ca Cal si Lore si Zarco.. 

e honda doar pt MM. nush cum plm conduce baiatu ala. sigur face ceva gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, xt600 a spus:

Nici eu nu cred ca va pleca de la Honda, pana cand: 1. nu va depasi nr. de titluri ale lui Rossi; 2. concurenta nu va pune la punct motociclete care sa anuleze atuurile RCV-ului. Cand Honda nu ii va mai putea asigura superioritatea tehnica, ceea ce i-ar  afecta sansele la noi titluri, cel mai probabil se va gandi sa plece. Cam greu, avand in vedere ce buget si echipa are HRC... 

si eu cred la fel... desi cu titlurile  9si 10..creca se rezolva in urmatorii 2 ani...:)) vedem daca reuseste sa doboare si recordurile de longevitate ale lui Rossi.. 

iar concurenta pe de o parte sa rezolve cu motoretele... pe alta parte cu pilotii...la Ducati e clar ca doar Dovi poate sa razbata... iar la Yamaha... trebuiesc facute niste mutari mai inteligente... e clar ca Vinales e pe langa rau..... cel putin in cursa asta mi se pare ca MMeu si a batut joc de el... cu toate ca a declarat ca vaai Vinales a  fost rapid si ca ce mult a tras el sa castige... pe naiba!... vb colegului trece fluierand oricand si oricum... 

 

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Buggy a spus:

. cel putin in cursa asta mi se pare ca MMeu si a batut joc de el... cu toate ca a declarat ca vaai Vinales a  fost rapid si ca ce mult a tras el sa castige... pe naiba!... vb colegului trece fluierand oricand si oricum... 

 

Sa stii ca Memelu nu spune un neadevar.. Vinales a fost foarte rapid si a franat foarte bine. Au fost cateva tentative ale lui MM de a-l depasi la capatul liniei drepte, dar Vin a franat mai tarziu decat el. Abia dupa jumatatea cursei a schimbat strategia si a incercat sa se apropie cat mai mult si sa ii prinda slipstream-ul. Depasirea decisiva asa a facut-o. Pe partea virajata nu avea nici o sansa, dar odata plasat in siajul lui Vin, acceleratia si viteza de top ale motoretei Honda au facut restul.  Arunca un ochi pe timpii si gap-ul, pe fiecare tur, si ai sa te convingi. Pana prin turul 18, Vin a avut timpi mai buni pe majoritatea tururilor. Daca nu ma insel, tot el a avut si cel mai bun timp pe tur, in cursa.. Abia din turul urmator incepe MM sa se apropie, iar cand se produce depasirea era la O. 027 s in spatele lui Vin, adica perfect ca sa ii dea fatala pe linia dreapta. Imbucurator este faptul ca Yamaha este excelenta pe viraje si incredibil de stabila pe franare. Pe acceleratie si top speed, insa... mai au mult de munca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Buggy a spus:

da nu contest ca Vinales a fost mai rapid... timpii nu I am vazut... si nici cursa intreaga doar highlights urile... ideea este ca MM gaseste solutia repede si decisiva... in momente dastea... 

Da, pentru ca are si cu ce. A vazut ca nu il poate rapune pe franare sau pe sectorul virajat, l-a executat scurt pe linia dreapta. Ma uitam.. Yamaha parca statea pe loc... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...