Jump to content
Sign in to follow this  
caracterincompatibil

Sfat achiziție touring 600+

Recommended Posts

Si pe mine ma intereseaza subiectul, dar nu inteleg ce se intampla cu motoarele de s-au scumpit atat in ultimul an. Practic erau mai ieftine acum 2 ani decat acum. Motoare de 10-12 ani vor sa se vanda cu 3500-4500 euro desi au peste 55.000 km , al 3-lea proprietar si alergate prin toata europa. Clar ca au fost si cazute si reparate cum a putut si romanul... 

Eu eram interesat de un V-Strom de 650 si pe la 3000 se pare ca nu pot visa decat sub 2008 , fara ABS si fara accesorii. Putini oameni care l-eau intretinut ok, multi samsari care vor sa se imbogateasca peste noapte si nu isi asuma nimic din istoricul motocicletei. 

Incep sa ma uit si la Bandit si FZ6 , dar eu sunt pe la 1,84 , peste 110 kg si nu vreau una pe care sa arat ca pe magar. 

Mi-ar place sa fie carenata si sa-i pot pune coburi laterale si in spate si eventual vara, fara coburi sa ma pot strecura si prin traficul din Bucuresti... daca aveti ceva sugestii eu va ascult. 

Inteleg asta, dar pentru un neamt, probabil ca are impresia ca o vinde cu un salariu si jumatate, dar pentru un roman, poate inseamna economiile pe cel putin 1 an. Nu ma intereseaza anunturile de afara, ci cele din RO , mai precis aici pe forum si pe Olx. Daca nu ma duc in Germania pentru o masina , in nici un caz nu ma duc pentru un motor, care poate avea mult mai multe probleme ascunse. Doar o intrebare as mai avea : firmele cu specific moto le iau de afara tot fara TVA , ca si masinile ? 

Acum 25 minute, marius_eugen a spus:

Daca nu ma duc in Germania pentru o masina , in nici un caz nu ma duc pentru un motor, ..............

Revino-ti bre....ce ai !!! 

Sunt oameni care fac acest lucru si ies mai bine decat te-ai duce matale de 100 de ori .

Ai variante pt Italia , pentru De , pt UK .

Gasesti pe forum detaliile si sunt foarte multi oameni multumiti .

Asta inseamna globalizare  😁   profita de ea ! 

La 24.10.2019 la 22:58, Metal Heart a spus:

Yamaha FZ6 Fazer cu ABS. 

Ulterior ii pui carene intregi aftermarket (cam 150E) si ai rezolvat problema. Eventual si un parbriz mai inalt, daca simti nevoia si aia e... 

Voilla

https://m.mobile.de/motorrad-inserat/yamaha-fz-6-s-fazer-600-abs-reifen-neu-tacherting/284423086.html?ref=srp

Am vazut si niste SV-uri carenate full - belea.

Acum 12 ore, marius_eugen a spus:

Si pe mine ma intereseaza subiectul, dar nu inteleg ce se intampla cu motoarele de s-au scumpit atat in ultimul an. Practic erau mai ieftine acum 2 ani decat acum. Motoare de 10-12 ani vor sa se vanda cu 3500-4500 euro desi au peste 55.000 km , al 3-lea proprietar si alergate prin toata europa. Clar ca au fost si cazute si reparate cum a putut si romanul... 

Eu eram interesat de un V-Strom de 650 si pe la 3000 se pare ca nu pot visa decat sub 2008 , fara ABS si fara accesorii. Putini oameni care l-eau intretinut ok, multi samsari care vor sa se imbogateasca peste noapte si nu isi asuma nimic din istoricul motocicletei. 

Incep sa ma uit si la Bandit si FZ6 , dar eu sunt pe la 1,84 , peste 110 kg si nu vreau una pe care sa arat ca pe magar. 

Mi-ar place sa fie carenata si sa-i pot pune coburi laterale si in spate si eventual vara, fara coburi sa ma pot strecura si prin traficul din Bucuresti... daca aveti ceva sugestii eu va ascult. 

Nu doar 2 ani.am cumpărat o motocicleta in 2009,care.dupa 11ani,are același preț la vânzare, iar km sunt aceași 🤣 max 40.000

Am văzut ceva cbf1000 la preț bun în Vâlcea,dar nu eram apt pentru deplasare și nici nu mi a inspirat încredere.fiind vândut de un samsar

Mă gândesc să vând 2 dintre scutere ( le țin degeaba,cu unul am mers 1800km in 3 ani), sa cumpar o moto-marțoaga

Poate scot la vânzare și motorul.aduna de ani buni praful in casa.l am păstrat fix pentru că....corazon

I am mai cumpărat și un propulsor de rezerva, nu aveam pe ce da banii

Pai asta spun si eu. Cam invatasem preturile si km pe dinafara de acum 3-4 ani si vad ca sunt la aceleasi preturi si km ca atunci. E adevarat ca prost nu e cel care cere, ci cel care da, dar pur si simplu preturile sunt exagerate pentru niste motoare bune de rabla , de 10-12 ani. Daca fac o comparatie sunt mai mari si decat masinile din aceiasi ani, desi masinile au costat dublu de noi. Troznite pe toate partile , nici nu mai stii ce varianta este de fapt, le-au facut din carenate naked numai ca sa nu mai dea banii pe plastice la reparatie. 

Acum 7 minute, marius_eugen a spus:

preturile sunt exagerate pentru niste motoare bune de rabla , de 10-12 ani.

Probabil ca ai vazut numai junghiuri pana acum.

Un motor ingrijit la anii aia te tine mult si bine! Preturile sunt cum sunt, daca nu-ti place ce gasesti aici mergi si ia-ti de afara. Ti-am si dat un link, problema este ca la 3000 euro iei aceleasi motoare ca si pe aici.

Acum 25 minute, l.u.v a spus:

....Ti-am si dat un link, problema este ca la 3000 euro iei aceleasi motoare ca si pe aici.

Gresit !!!!

De acolo le ia la 60-70k , de aici le ia la 30k sau sub 

Acum 12 ore, caracterincompatibil a spus:

Nu doar 2 ani.am cumpărat o motocicleta in 2009,care.dupa 11ani,are același preț la vânzare, iar km sunt aceași 🤣 max 40.000

Am văzut ceva cbf1000 la preț bun în Vâlcea,dar nu eram apt pentru deplasare și nici nu mi a inspirat încredere.fiind vândut de un samsar

Mă gândesc să vând 2 dintre scutere ( le țin degeaba,cu unul am mers 1800km in 3 ani), sa cumpar o moto-marțoaga

Poate scot la vânzare și motorul.aduna de ani buni praful in casa.l am păstrat fix pentru că....corazon

I am mai cumpărat și un propulsor de rezerva, nu aveam pe ce da banii

vezi ca vinde Adi, V Stromu'😉

...multicolor camuflage!