Sari la conținut

"Cat" de legale sunt trotinetele electrice pe drumurile publice?


Kristian K
 Share

Postări Recomandate

Acum 5 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

🤣🤣🤣

Cum satana sa fie aceasi acceleratie? De la 50 la 0 sau de la 25 la 0?

Unu care da de zid la 25 sau bot in bot la 25 fiecare, ajung la 0 in acelasi timp. Aici este aceasi acceleratie.

😂

Easy are dreptate! Nu e același lucru, adică nu e așa cum afirmi. Nu ajung la zero în același timp pentru că nu e un proces instantaneu! E o deformare plastică cu disipare de energie pe care trebuie să o integrezi în timp. În cazul de față imaginează-ți că zidul e făcut din carne, și îl folosim ca sistem de referință (că tot îți place conceptul). Viteză omului față de "zid" e de 50 km/h! Dacă doar unul din trotinetiști trotinetează viteza e 25 km/h.

 

Mi se pare foarte interesant cum intuiția dezvoltată în legătură cu fenomene fizice cotidiene o ia uneori ușor pe arătură...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 156
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 10 minute, shztecker a spus:

 și îl folosim ca sistem de referință (că tot îți place conceptul). 

 

"Se numeste sistem de referinta un ansamblu de corpuri perfect 
rigide si reciproc imobile, fata de care se studiaza miscarea 
punctului material, caruia i se ataseaza un ceasornic, presupus 
perfect. De obicei in fizica se lucreaza cu un sistem de referinta 
particular, si anume sistemul de coordonate carteziene Oxyz, 
reprezentat in Fig.1.1, caruia i se ataseaza un ceasornic.fixat in 
originea O. Rezolvarea unor probleme mai complicate determina 
introducerea si altor sisteme de referinta."

 

NU MIE IMI PLACE, ASA SE REZOLVA ORICE PROBLEMA PRIVIND MISCAREA. S-a predat la fizica din clasele 5-8. Daca ai sarit peste, asta e, nu mai imi bat capul.

Ia treci la scoala...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

 

"Se numeste sistem de referinta un ansamblu de corpuri perfect 
rigide si reciproc imobile, fata de care se studiaza miscarea 
punctului material, caruia i se ataseaza un ceasornic, presupus 
perfect. De obicei in fizica se lucreaza cu un sistem de referinta 
particular, si anume sistemul de coordonate carteziene Oxyz, 
reprezentat in Fig.1.1, caruia i se ataseaza un ceasornic.fixat in 
originea O. Rezolvarea unor probleme mai complicate determina 
introducerea si altor sisteme de referinta."

 

NU MIE IMI PLACE, ASA SE REZOLVA ORICE PROBLEMA PRIVIND MISCAREA. S-a predat la fizica din clasele 5-8. Daca ai sarit peste, asta e, nu mai imi bat capul.

Ia treci la scoala...

 

Boss, nu te ambala, că nu am zis-o cu sens peiorativ. We cool! Probabil e o eroare în comunicare și nimic mai mult...

 

În problema de față nu e nevoie să apelam la sisteme de referință și nici măcar să scriem o ecuație pentru că e vorba de un singur parametru: diferența de viteză dintre două corpuri. Dacă e de 25 km/h sau dacă e 50 km/h. Cele două situații nu sunt identice iar afirmația "Unu care da de zid la 25 sau bot in bot la 25 fiecare, ajung la 0 in acelasi timp. Aici este aceasi acceleratie." Viteza, și implicit energia cinetică, e cumulativă. Decelerația e diferită în cele doua situații (adică e mai bruscă în cazul cu 50 km/h)!

 

Insist pe problema asta banală pentru că e important să înțelegem TOȚI că nu e tot una să ne izbim frontal de un tir parcat sau un tir în mișcare pe contra-sens! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc altfel de explicatie considerand o coliziune perfect inelastica:

1. Trotineta loveste 1 zid cu 25 kmh in raport cu zidul. Trotineta se opreste deoarece zidul i se opune cu o forta egala. 

"Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează și el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune) de aceeași mărime și de aceeași direcție, dar de sens contrar. Acest principiu este cunoscut și sub numele de Principiul acțiunii și reacțiunii."

2. 2 trotinete se izbesc avand 25 kmh fata de punctul de impact. Primei trotinete i se opune in mod egal forta celei de a doua trotinete si viceversa.

Coliziunile in ambele cazuri sunt echivalente.

In primul caz avem o trotineta cu energi cinetica si un zid cu energie potentiala.

In cazul 2 avem 2 trotinete cu energie cinetica.

Pana si aia de la mythbusters au gresit si dupa ce fanii le-au atras atentia, au facut un experiment pt "toata lumea"

Aici video pt edificare:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

O sa incerc altfel de explicatie considerand o coliziune perfect inelastica:

1. Trotineta loveste 1 zid cu 25 kmh in raport cu zidul. Trotineta se opreste deoarece zidul i se opune cu o forta egala. 

"Când un corp acționează asupra altui corp cu o forță (numită forță de acțiune), cel de-al doilea corp acționează și el asupra primului cu o forță (numită forță de reacțiune) de aceeași mărime și de aceeași direcție, dar de sens contrar. Acest principiu este cunoscut și sub numele de Principiul acțiunii și reacțiunii."

2. 2 trotinete se izbesc avand 25 kmh fata de punctul de impact. Primei trotinete i se opune in mod egal forta celei de a doua trotinete si viceversa.

Coliziunile in ambele cazuri sunt echivalente.

In primul caz avem o trotineta cu energi cinetica si un zid cu energie potentiala.

In cazul 2 avem 2 trotinete cu energie cinetica.

Pana si aia de la mythbusters au gresit si dupa ce fanii le-au atras atentia, au facut un experiment pt "toata lumea"

Aici video pt edificare:

 

Ahhh... Mythbusters, ce melancolie m-a luat. Mulțumesc 😁

 

Da, acum văd unde e problema. Și tu, și busterii, ați vorbit ad literam și comparați două situații greu comparabile: impactul dintre două obiecte plastice/elastice versus impactul dintre un obiect plastic/elastic și unul inamovibil, perfect inelastic, perfect rigid ... ZIDUL. O mică observație la busteri e că, pe lângă comparația tembelă, lutul e un material cu comportament dinamic nelinear, deci nu e bine să-l folosească ca reper pentru așa ceva. Observația corectă e că ambele corpuri/vehicule preiau jumătate din energia cinetică disipată, dar în cazul impactului cu un zid (la aceeași viteză relativă), o preia un singur vehicul pe toată (zidul ideal o reflectă). Dacă la asta te refereai, da, asa e! 👍

 

Mai sus eu (și probabil restul) mă refeream (cu un limbaj lipsit de rigurozitate științifică) la un alt "gedankenexperiment", adică un impact ceva mai concret intre doi oameni (obiecte plastice/elastice amândouă) sau un om și un "zid de carne" (adică al doilea om staționar), caz în care contează doar viteza relativă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, shztecker a spus:

 comparați două situații greu comparabile: impactul dintre două obiecte plastice/elastice versus impactul dintre un obiect plastic/elastic și unul inamovibil, perfect inelastic, perfect rigid ... ZIDUL. 

😂🤣😂

Perfect inelastic in fizica inseamna altceva, nu ca zidul fier-beton.

"A perfectly inelastic collision occurs when the maximum amount of kinetic energy of a system is lost. In a perfectly inelastic collision, i.e., a zero coefficient of restitution, the colliding particles stick together. In such a collision, kinetic energy is lost by bonding the two bodies together. "

Dezastru...

Editat de Pop Mihai Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

😂🤣😂

Perfect inelastic in fizica inseamna altceva, nu ca zidul fier-beton.

"A perfectly inelastic collision occurs when the maximum amount of kinetic energy of a system is lost. In a perfectly inelastic collision, i.e., a zero coefficient of restitution, the colliding particles stick together. In such a collision, kinetic energy is lost by bonding the two bodies together. "

Dezastru...

Am folosit un abuz de limbaj, sau o exprimare populara, pentru a sublinia în termeni simpli o idee la fel de simplă care văd că e frecată pe toate părțile. Dacă e necesar o dăm pe jargon științific...

 

Da ... "Dezastru"! Noroc că are cine să ne salveze intelectele! Ca sfat general, nu e bine să adopți o atitudine superioară și ofensivă într-o discuție amicală, lipsită de miză, mai ales când nu cunoști prea bine interlocutorii. Nu ai decât de pierdut din asta pe termen lung. :peace:

Editat de shztecker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Dacă tot e să o dăm într-o pedanterie obscenă, zidul ăla ideal este INELASTIC, adică nu e elastic! Dacă i-ai face o curbă caracteristică a deformării, ai vedea că nu respectă un comportament linear prin care se definește un material elastic (adică deformarea și tensiunea nu variază linear, și nu revine tot linear și fără histeresis că deh, e incompresibil și nedeformabil)!

Editat de shztecker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, easy ride on! a spus:

Tot P.S.

Nu.

Energia nu se pierde (legea conservării energiei).

Energia cinetică se transformă în energie termică şi corpurile se sudează (prin topire locală cu impact). Aplicaţie: "sudarea" cu ciocanul prin forjare.

Pai bai berbecule. Energia nu se pierde, energia cinetica se pierde, devine 0, se transforma in altceva conform "legea conservării energiei)"

Unde am zis eu ca energia se pierde?

N-are rost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesti si tu ca pe biblie si alegi ce iti place. Citeste din nou toata propozitia care de fapt face referire la transformare "by bonding..."

Sigur ai inteles dar faci pe prostul din orgoliu.

 

Deci cum e la final? Se sparg trotinetistii de 2 ori mai tare daca dau bot in bot decat daca dau fiecare in zid?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, easy ride on! a spus:

 

 

Citat

În rest: "În fizică, un sistem de referință inerțial este un sistem de referință față de care este respectată prima lege a lui Newton: Orice corp își menține starea de repaus sau de mișcare rectilinie uniformă atât timp cât asupra sa nu acționează alte forțe sau suma forțelor care acționează asupra sa este nulă (principiul inerției).

Acesta era raspunsul pe care il asteptam de la nea Pop. Sa priceapa ca aici pe Terra, in fenomenele de imbratisari de pereti, pomi sau trotinete discutam doar de sisteme de referinta inertiale. 

Chiar sunt curios daca poate sa imi indice un sistem de referinta neinertial.

 

Ceea ce cred ca vrea sa spuna @Pop Mihai Lucian este ca daca un trotinetist se face afis pe un zid, zidul fiind generos si ramane ferm pe loc, il va lasa pe trotinetist sa disipe toata energia cinetica= oase rupte, organe strivite, etc.

In cazul a doi trotinetisti care se imbratiseaza cu 25 km/h fiecare , isi vor impartii frateste energia cinetica cumulata si vor mai putine oase rupte decat trotinetistul care da singur cu 50 km/h in zid.

 

Si nu vad nea Pop de ce ai bagat matale energia potentiala a zidului in discutie. El ramane la aceeasi inaltime fata de pamant, adica m x g x h = constant. Asta doar daca nu il arunca trotinetistul in sus. Chestie care oricum s-ar intoarce impotriva trotinestistului conform proverbului "what goes up must come down" , adica down peste trotinetist. Singurul care mai are de furca cu energia potentiala este tot trotinetistul al carui bostan va cobora cu circa 1,7 m de deasupra umerilor pina pe pamant. De unde si ideea unora sa poarte si trotinestistii casca 🤪

 

Acum 7 ore, Pop Mihai Lucian a spus:

Pai bai berbecule. Energia nu se pierde, energia cinetica se pierde, devine 0, se transforma in altceva conform "legea conservării energiei)"

Unde am zis eu ca energia se pierde?

N-are rost...

Cu asta m-ai dat gata 🤣

Scoate draqu cuvantul "pierde" din scriere.

Cand se energia cinetica ajunge 0 nu s-a pierdut ci s-a transformat. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Silver Arrow a spus:

 

Si nu vad nea Pop de ce ai bagat matale energia potentiala a zidului in discutie. 

 

Doar ca sa il fac pe "flat earther" sa priceapa/vizualizeze ca impactul zid-troti = impact troti-troti. Intelef f bine ce e energie potentiala.

Acum 39 minute, Silver Arrow a spus:

 

Cu asta m-ai dat gata 🤣

Scoate draqu cuvantul "pierde" din scriere.

Cand se energia cinetica ajunge 0 nu s-a pierdut ci s-a transformat. 

 

Corect, in aceasta situatie, punand un copy paste din engleza, care zice "ke is lost by bonding the ...", ca sa nu scriu asa mult, easy a tradus-o aditeram in ro. La ora aia nu mai eram asa atent dar i-am spus clar ca EC devine 0. Daca puneam intregul text vedea si explicatia, tot in engleza, cu ce devine EC, desi stie si el asta dar  nah, trebuia sa dea si el inapoi cumva.

Acum 56 minute, Silver Arrow a spus:

Chiar sunt curios daca poate sa imi indice un sistem de referinta neinertial.

Da, pot. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit. Ia ca referinta pt primul calcul locul impactului intre cei 2, acolo unde v devine 0 din 25. Apoi corecteaza-ti formula.

 

Sau incearca asa:

1. O troti sta pe loc, alta vine cu 50

2. Doua troti circula cu 25 una spre cealalta

Fortele de impact sunt echivalente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

Doar ca sa il fac pe "flat earther" sa priceapa/vizualizeze ca impactul zid-troti = impact troti-troti. Intelef f bine ce e energie potentiala.

Corect, in aceasta situatie, punand un copy paste din engleza, care zice "ke is lost by bonding the ...", ca sa nu scriu asa mult, easy a tradus-o aditeram in ro. La ora aia nu mai eram asa atent dar i-am spus clar ca EC devine 0. Daca puneam intregul text vedea si explicatia, tot in engleza, cu ce devine EC, desi stie si el asta dar  nah, trebuia sa dea si el inapoi cumva.

Da, pot. 

 

1 - Lasa Wiki si citeaza din ceea ce ai invatat la scoala si ti-a ramas in cap. Asta ca sa ai dreptul sa-i trimiti pe altii inapoi la scoala.

2 - da-mi exemplul de sistem de referinta neinertial (pentru fenomene de pe Terra unde se aplica mecanica newtoniana. Adica chestii din astea banale cu troti, ziduri, pomi etc)

 

@easy ride on!  zi si tu MKSA ca o sa se simta ofensat nea Ampere 😉

 

Ce facusi bre? Te apucasi ca popa sa spui de trei ori ca atunci cand te lepezi de Satana? 🤣  Ptiu drace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Silver Arrow a spus:

2 - da-mi exemplul de sistem de referinta neinertial (pentru fenomene de pe Terra unde se aplica mecanica newtoniana. Adica chestii din astea banale cu troti, ziduri, pomi etc)

Chiar mi am amintit, zilele trecute, mergeam pe un Dj mai denivelat si virajat, cu nasul in telefon. Brusc mi s-a facut rau si am inceput sa privesc pe geam ca sa stie si creierul de unde vin acceleratiile respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, easy, faci o singura eroare si aia este ca dublezi viteza: Ec=mv x v/2=80 x 50 x 50/2= 80 x 2.500 /2= 100.000 (totală)

 

Ce spui tu aici se aplica foarte corect daca trotiA sta pe loc cu 0 EC si trotiB vine cu v=50 cu EC=100.000.

Gandestete care e EC totala a celor 2, circuland fiecare cu v=25, daca nu se ciocnesc, adica:

EC total = 2*m*v*v/2= 2*80*25*25/2=50.000

De asemnea, EC trotiA=EC trotiB=m*v*v/2=80*25*25/2=25.000

 

Viteza o masori fata de punctul care are v=0, locul impactului, nu fata de cealata troti. Singurul caz in care masori viteza fata de cealata troti e cand una are v=0.

Editat de Pop Mihai Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

Gresit. Ia ca referinta pt primul calcul locul impactului intre cei 2, acolo unde v devine 0 din 25. Apoi corecteaza-ti formula.

 

Sau incearca asa:

1. O troti sta pe loc, alta vine cu 50

2. Doua troti circula cu 25 una spre cealalta

Fortele de impact sunt echivalente

Cum definesti forta de impact? Probabil ca te referi la produsul dintre masa gusterului si deceleratie. 

Cand vrei sa socotesti pagubele produse prin impact troti-troti sau troti-zid , trebuie sa socotesti ce cantitate de energie trebuie disipata.

Socoteala cu deceleratia este complicata intrucat decelaratiile diverselor componente sunt diferite (de aceea se rup oasele, cand un capat este decelerat diferit decat celalalt capat), basca ca nu ai doar deceleratie pe directia de deplasare, mai apar acceleratii ale ''pieselor'' gusterilor pe alte directii ca urmare a deplasarii acestora de la pozitia regulamentara din corp.

Cu energia totala este mai simplu.

Asa cum ti s-a spus: dublarea vitezei inseamna de patru ori mai multa energie cinetica. De aceea daca te uti la curbele de franare ale autovehiculelor se vede ca distanta de franare nu creste liniar cu viteza.

Cand un troti da cu 50 km/h intr-un zid, va avea de transformat mult mai multa energie cinetica in altceva decat doi trotinesti care dau cap in cap, fiecare cu 25 km/h. Ti s-a facut un calcul demonstrativ.

 

Iar exemplul tau cu ameteala este o dovada ca matale cu tot cu neuronii sunteti sunt intr-un sistem de referinta inertial. Inertia i-a zapacit si pentru ca nu te uitai la drum ca sa priceapa si neuronii ce se intampla cu ei, te-a luat cu ameteala. Oricum treaba asta este o chestiune de exercitiu.  Dupa multe drumuri pe scaunul din dreapta cu nasul in laptop, pot merge cu nasul in computer fara sa mi se faca rau.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Silver Arrow a spus:

Cum definesti forta de impact? Probabil ca te referi la produsul dintre masa gusterului si deceleratie. 

Cand vrei sa socotesti pagubele produse prin impact troti-troti sau troti-zid , trebuie sa socotesti ce cantitate de energie trebuie disipata.

Socoteala cu deceleratia este complicata intrucat decelaratiile diverselor componente sunt diferite (de aceea se rup oasele, cand un capat este decelerat diferit decat celalalt capat), basca ca nu ai doar deceleratie pe directia de deplasare, mai apar acceleratii ale ''pieselor'' gusterilor pe alte directii ca urmare a deplasarii acestora de la pozitia regulamentara din corp.

Cu energia totala este mai simplu.

Asa cum ti s-a spus: dublarea vitezei inseamna de patru ori mai multa energie cinetica. De aceea daca te uti la curbele de franare ale autovehiculelor se vede ca distanta de franare nu creste liniar cu viteza. DE ACORD CU TINE PANA AICI NENEA SILVER

Cand un troti da cu 50 km/h intr-un zid, va avea de transformat mult mai multa energie cinetica in altceva decat doi trotinesti care dau cap in cap, fiecare cu 25 km/h. Ti s-a facut un calcul demonstrativ. IN PROBLEMA NOASRA, TROTI NU DA CU 50 IN ZID, DA CU 25.

 

Iar exemplul tau cu ameteala este o dovada ca matale cu tot cu neuronii sunteti sunt intr-un sistem de referinta inertial. Inertia i-a zapacit si pentru ca nu te uitai la drum ca sa priceapa si neuronii ce se intampla cu ei, te-a luat cu ameteala. Oricum treaba asta este o chestiune de exercitiu.  Dupa multe drumuri pe scaunul din dreapta cu nasul in laptop, pot merge cu nasul in computer fara sa mi se faca rau.

CORPUL MEU FATA DE INTERIORUL MASINII E FIX, ADICA SCAUNUL ARE V=0, EU AM V=0 DAR SIMT ACCELERATII ASUPRA CORPULUI, TRECAND PESTE DENIVELARI SI PRIN VIRAJE, ACCELERARI CARE ACTIONEAZA ASUPRA CORPULUI MEU NU DIN INTERIORUL MASINII (SISTEMUL DE REFERINTA INERTIAL) CI PRIN FAPTUL CA SISTEML INERTIAL IN CARE MA AFLU E ACCELERAT IAR EU TIND SA IMI CONTUNUI MISCAREA SUS, JOS, STAGA, DREAPTA ETC

 

am scris in textul tau

Editat de Pop Mihai Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...