Jump to content
Christian 1

"Cat" de legale sunt trotinetele electrice pe drumurile publice?

Recommended Posts

Nu e ca nu-s turbati, aci e facut totul cu cap pentru toata lumea. Au loc pe strada si masini si autobuze, si biciclete, trotinete, scutere, motociclete. Daca esti mai mic ai mai multe drepturi si lumea chiar le respecta, ca maine poate esti tu pe bicicleta si alalalt in masina. Si oamenii is relaxati si viata e mai fina. 

Edited by bigFatAss

Acum 22 minute, bigFatAss a spus:

Daca esti mai mic ai mai multe drepturi si lumea chiar le respecta, ca maine poate esti tu pe bicicleta si alalalt in masina. Si oamenii is relaxati si viata e mai fina. 

Vii tu sa ne zici aici de belgienii tai. Noi aici cand il vedem pe ala mai slab, ii dam cu sutu-n gura, ca sa ne creasca stima de sine. Il vedem pe Gigel ca vrea sa se duca in rochie la munca si ne deranjeaza feng-shui-ul. La fel si cu baba cu zarzavat din piata.

Imi cer scuze, n-am vrut sa deranjez. Io decat ziceam ca se poate si fara legi si supralegi, fara urlete si injuraturi, am vazut io la baietii astia ca se poate... 

Poate s-o putea si la noi vreodata. Jucariile astea chuar is folositoare, scot lumea din masini si asta e un lucru bun IMO. 

Acum 14 minute, bigFatAss a spus:

Imi cer scuze, n-am vrut sa deranjez. Io decat ziceam ca se poate si fara legi si supralegi, fara urlete si injuraturi, am vazut io la baietii astia ca se poate... 

Poate s-o putea si la noi vreodata. Jucariile astea chuar is folositoare, scot lumea din masini si asta e un lucru bun IMO. 

Nu cred ca apuc s-o vad pe asta.

Acum 22 minute, bigFatAss a spus:

Evident ca se poate, dar nu la noi. Noi suntem taranusi...

Acum 3 ore, bigFatAss a spus:

Au loc pe strada si masini si autobuze, si biciclete, trotinete, scutere, motociclete. Daca esti mai mic ai mai multe drepturi si lumea chiar le respecta, ca maine poate esti tu pe bicicleta si alalalt in masina. Si oamenii is relaxati si viata e mai fina. 

Pe acolo nu prea sunt de găsit urmaşii pecenegilor (în est) şi al avarilor (în vest).

Aceaştia sunt de găsit doar pe la noi   :lol: 

220px-Europe_around_650.jpg.f8ee49f574ca55dcf446d1cdac04dee6.jpg

Historical_map_of_the_Balkans_around_582-612_AD.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Pannonian_Avars

Poate că aşa se explică (genetic) şi lăcomia politicienilor făţarnici în condiţii de libertate şi  "drept" democratic  :lol:

Ce naşte din pisică ...

Acum 4 ore, bigFatAss a spus:

nu-s turbati, aci e facut totul cu cap

... adică nu turbează "şoarecii" nici pe trotinete electrice :)

Pana prin anii 60 valonii si flamanzii se mierleau cu gratie pe unde apucau. Intr-o vreme era de bonton sa faci doua iesiri de autostrada in camp eventual ca sa nu se supere una din parti. Daca traiesti destul printre ei, vezi ramasitele de ura si nationalism cum scot capul dupa cateva beri. Io zic ca s-o putea si pe la noi. 

4 hours ago, bigFatAss said:

Nu e ca nu-s turbati, aci e facut totul cu cap 

Ai ajuns tu pe acolo in ani mai recenti ,dupa ce s-au mai desteptat . Aia au fost oltenii vestului ...numai invers se scarpinau.

Chiar si in ziua de azi se mai pastreaza cateva relicve din trecutul ala de ametiti ...de la semne de circulatie fara omolog in restul tarilor eu ...plus nationale din dale de beton de-ti desprind plamanii ...si altele 

Doar in ultimii 3-4 ani au scapat de cea mai mare cretinatate , care se gasea doar la ei,  nodul de autostrada cu sens giratoriu. Cea mai mare intersectie din toata tarisoara aia este Lummen si numai ce l-au terminat de modificat . Se faceau blocaje de ore intregi acolo ca sa poti schimba autostrada intre Aachen , Anvers si Brussels. 

Inca mai au autostrazi cu semafoare ...  imi vine in minte A12 care se duce in sud din Anvers si legatura dintre Kallo si Zeebruges.