Sari la conținut

Pată de ulei/motorină/benzină în drum spre Siriu (astăzi)


Idealbike2018
 Share

Postări Recomandate

Dragilor, astăzi am făcut o tură spre Siriu venind dinspre Cheia.

Cu 50 de km înainte de lac, într-o curbă spre stânga, a apărut o dâră de ulei/combustibil chiar în curbă eu având cca 45-50 km/h.

Cu greu am reușit stabilizarea motocicletei, virând ușor către dreapta pe partea cu aderență.

Mai jos aveți filmulețul și explicația sper din suflet să vă ajute/conștientizeze de pericolele ce ne pândesc pe drumurile din România.

Chiar dacă drumul pare perfect se pare că asemenea anomalii pot strica experiența.

După această pată mai apare una și mai "tare" la câțiva km distanță (poza atașată)

Baftă!

 

 

IMG_20191028_212010_994.jpg

Editat de Idealbike2018
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde nu-s ochi beliti se beleste altceva :P

 

rly n-ai vazut ditamai pata sau ai intrat pe ea sa vezi ce se intampla? 

si am eu dubii solide ca ti-a derapat fatza :) a fugit spatele mai mult ca sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Minunat ca ai scapat ...dar nu pricep de ce nu ai ocolit... mai ales ca mergeai la pas . Am facut drumul ala de 3 ori acum cateva saptamani (si sute de alti motoristi) si mai sunt doua zone patate grav(chiat pe un set de curbe faine rau) si le-am luat pe toate pe margine , chiar daca unele pareau deja destul de uscate.

Chiar daca sunt mai vechi sau mai noi ,  iti sare-n ochi diferenta de culoare si trebuie sa o iei pe margine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, easy ride on! a spus:

Ai aplicat măcar ceva din art.175 alin.(3), din regulament?

Daca a ridicat piciorul din scarita pt cel din spate a facut tot ce putea, acum ca in spate era masina si soferul habar nu avea de ce dadea din picioare ca nebunu e alta poveste 😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, easy ride on! a spus:

Ai aplicat măcar ceva din art.175 alin.(3), din regulament?  :D

"... sa semnalizeze pericolul cu mijloacele pe care le are la indemana si sa anunte administratorul drumului sau cea mai apropiata unitate de politie."

Am făcut eu treaba asta. Sunat la 112, redirecționat la miliție. Nu-și bate nimeni capul cu o dâră de ulei pe carosabil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ploaie sa vezi distractie ca nu e diferenta de culoare, am prins si eu in direct un incident in Cluj: rezervor de motorina desprins de pe un tir vechi (care binenteles nu opreste) curgand pe carosabil in panta inainte cu vreo 20 m de trecere de pietoni, am sunat la 112 , in cca 10 minute  politie , pompieri, inchis circulatie inclusiv primaru a venit , asta era prin 2005.  Soferul a fost prins la 30 km . Caz fericit

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Am postat aceste imagini pentru a vă atenționa, așa mi s-a parut logic si normal.

Carosabilul a fost perfect până la pata/petele respective , chiar dacă mergeam încet nu am putut observa din timp acea pată așa că am lăsat mobra să se ducă din inerție și nu am frânat decât după ce am revenit pe partea dreaptă a drumului  fără ulei. 

Era relativ proaspătă pata lucea nu cred ca a avut mult timp să fie absorbită de porozitatea asfaltului.

Înainte de curbă se succedau o grămadă de umbre ale copacilor pe carosabil si probabil ca pata a fost încadrată de creier oarecum la "umbra".

A patinat roata față rapid spre dreapta, norocul meu fiind viteza redusă și faptul ca nu am aplecat mult mobra.

De sunat la Miliție recunosc că am omis, data viitoare cu siguranță voi suna chiar dacă nu am nici o așteptare de la ei.

 

Niciunul dintre sutele de motociclisti care au trecut pe acest drum nu au semnalat aceste pete în curbe.

Baftă!

Editat de Idealbike2018
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...