Sari la conținut

18. Shell Malaysia Motorcycle Grand Prix


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, frigider a spus:

 

daca nu se caca pe el cu calificarile si pleca de pe loc mai bun si avea sageata in fata erau sanse mari sa il "faca pe fraer".

nu e doar parerea mea - vezi comentatorii BTSport

Daca se califica mai bine, probabil istoria cursei s-ar fi scris un pic altfel (poate ar fi fost mai mult spectacol, ar fi fost mai tensionata, etc..), dar probabilitatea sa il faca, ar fi fost mai mica decat in cursa precedenta. De ce spun asta? In turul 3,  MiMi era deja in spatele lui Vin, la 1,3 sec.. deci un gap usor de recuperat. Nu numai ca nu l-a recuperat, dar s-a si marit ulterior. Vin a fost constant mai bun, cam pe toate tururile (vezi timpii pe tur) si parea sa aibe inca resurse. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 16 minute, xt600 a spus:

Daca se califica mai bine, probabil istoria cursei s-ar fi scris un pic altfel (poate ar fi fost mai mult spectacol, ar fi fost mai tensionata, etc..), dar probabilitatea sa il faca, ar fi fost mai mica decat in cursa precedenta. De ce spun asta? In turul 3,  MiMi era deja in spatele lui Vin, la 1,3 sec.. deci un gap usor de recuperat. Nu numai ca nu l-a recuperat, dar s-a si marit ulterior. Vin a fost constant mai bun, cam pe toate tururile (vezi timpii pe tur) si parea sa aibe inca resurse. 

Pai da, mm stia ca n-are ritm de blana, de-aia statea dupa Q.

Altfel e cand ai reper rapid in fata, vezi ianone care mereu cauta sa se agate de carligul cuiva mai rapid.

 

Dar desi a avansat repede Vin era prea in fata , nu mai era asa de usor de urmarit/pus presiune pe el.

 

Nu mai conteaza, in istorie ramane vin 1, mm 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era Rossi si urca de pe 11 pe 2, facea o cursa EXCEPTIONALA, ce mai vreti, la atatea pozitii recuperate? Normal ca n-a avut cum sa castige cand a tot depasit la fraieri. Spectacol in motoGP.

Acum ca a fost MM.... un fraier.. l-a pi$sat pana si autistul de Vin. Lache, n-are ritm de castigator, numai unghiurile sunt de el. 

Motociclism.ro :)) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, LimpTA a spus:

Daca era Rossi si urca de pe 11 pe 2, facea o cursa EXCEPTIONALA, ce mai vreti, la atatea pozitii recuperate? Normal ca n-a avut cum sa castige cand a tot depasit la fraieri. Spectacol in motoGP.

Acum ca a fost MM.... un fraier.. l-a pi$sat pana si autistul de Vin. Lache, n-are ritm de castigator, numai unghiurile sunt de el. 

Motociclism.ro :)) 

omg crezi ca a mirat pe cineva ca mm a ajuns pe 2 in gen 1-2 ture? din mom ce numa pe 1 si 2 a iesit tot campionatul? castigat cu 4 etape inainte?

 

e vb de asteptari.

si da, daca facea rosi sau z sau oricine asta era EXCEPTIONAL ca nici lupea nu se astepta de la ei.

 

cum si Z a mers "EXCEPTIONAL", desi era pe 8 sau pe cat era. e vb de referinte.

 

lectura de can-can influenteaza negativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era vorba de perspectiva. Ca de asteptari ... "honda" si "sepang" nu prea au loc in aceeasi propozitie oricum. Omu a stors ce-a putut sa stoarca. Loc 2, ura si la gara.

Acum ca sunt unii (si nu ma refeream oricum la tine) care desconsidera tot ce nu e idolul lor, da, de-aia avem prajelile astea de replici insirate pe aici. 

Insusi faptul ca pui problema cum ca de la Rossi nu sunt asteptari si de la MM da... nu stiu ce sa zic dar nu te vad bine :)))) 

 

Mi s-a parut doar amuzant faptul ca MM oricat ar stoarce, tot nu e suficient de bun, in schimb daca trage altcineva o ba$ina deja e sarbatoare nationala, in conditiile in care acelasi "pluton" in croseteaza si unul si celalat. Vorbeam doar de comparatia cum se trateaza pe aici faza cum prinde unul vs celalalt podium. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Buggy a spus:

dupa un sezon unde a fost lanterna rosie.. nu s ce minune ar putea sa apara

Roșu e sensibil la uv, poate se decolorează lentila lanternei! :crack:

Într-un fel crosetezi cu andreaua 'onda, cu top speed și toate alea, nărăvașă, și altfel cu pianul care are top speed de scutec Sym 300...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, LimpTA a spus:

Era vorba de perspectiva. Ca de asteptari ... "honda" si "sepang" nu prea au loc in aceeasi propozitie oricum. Omu a stors ce-a putut sa stoarca. Loc 2, ura si la gara.
normal, numai ca putea sa si castige daca avea reper rapid in fata, cred eu, atat ca a busit calificarile
Acum ca sunt unii (si nu ma refeream oricum la tine) care desconsidera tot ce nu e idolul lor, da, de-aia avem prajelile astea de replici insirate pe aici. 

Insusi faptul ca pui problema cum ca de la Rossi nu sunt asteptari si de la MM da... nu stiu ce sa zic dar nu te vad bine :)))) 

 

Mi s-a parut doar amuzant faptul ca MM oricat ar stoarce, tot nu e suficient de bun, in schimb daca trage altcineva o ba$ina deja e sarbatoare nationala, in conditiile in care acelasi "pluton" in croseteaza si unul si celalat. Vorbeam doar de comparatia cum se trateaza pe aici faza cum prinde unul vs celalalt podium. 

pai normal ca se bucura lumea cand mai castiga altcineva decat MM :D 

sa-i spunem sindromul Schumacher. 

 

Acum 29 minute, john17 a spus:

Roșu e sensibil la uv, poate se decolorează lentila lanternei! :crack:

Într-un fel crosetezi cu andreaua 'onda, cu top speed și toate alea, nărăvașă, și altfel cu pianul care are top speed de scutec Sym 300...

destul de populare scuterele astea sym, reclama agresiva? de unde au aparut? pana anul asta nu auzisem de ele..

 

*disclaimer: nu am pus mana si nici nu m-am asezat pe un scuter, fireste ca nici nu am pilotat unul. Motociclist adevarat.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Buggy a spus:

da prea posibil sa l fi executat pe Vin dar sa vazut ca aici a fost bun, rapid etc.. 

toata lumea asteapta o revenire a lui Lore.... slabe sanse... acum dupa un sezon unde a fost lanterna rosie.. nu s ce minune ar putea sa apara

Nu il dati mort,la fel era treaba si in 2017,si s-a intors roata in 2018...e,parca nu chiar la fel.Dar in 2017 nu si-a rupt coloana,deci...

Iar povestile despre un switch Zarco-Lorenzo la HRC sunt apa de ploaie jurnalistica.Zarco a spus de n ori ca nu are nici o promisiune etc pt la anul,iar Lorenzo si HRC si-au reiterat angajamentele - treaba venita chiar din partea japo'ului de la HRC,deci...nu exsita dubiu as spune eu.Cel putin pt la anul.

Minunea" care s-ar putea sa apara este de fapt ceva foarte simplu - o moto similara v.2018 despre care Lorenzo a zis ca ii placea si ca a fost la fel de rapid ca MM pe Jerez in teste - am verificat,chiar a fost.Deci marea minune e de fapt ceva ce Honda a si spus ca intentioneaza sa faca la anul - o moto manevrabila in genul v.2018 dar probabil care sa poata retine caracteristicile de putere ale v.2019,ideal vorbind.

Acum 3 ore, frigider a spus:

Pai da, mm stia ca n-are ritm de blana, de-aia statea dupa Q.

Altfel e cand ai reper rapid in fata, vezi ianone care mereu cauta sa se agate de carligul cuiva mai rapid.

 

Dar desi a avansat repede Vin era prea in fata , nu mai era asa de usor de urmarit/pus presiune pe el.

 

Nu mai conteaza, in istorie ramane vin 1, mm 2.

MM a declarat de sambata ca nu are ritm sa castige.

Nu e vorba de repere - ei nu se dau la trackdayz sa nu stie circuitul - unde sa franeze/sa o culce etc- sunt roboti nu exista asa ceva...iar Honda si Yamaha nu franeaza/se culca/accel in acelasi fel,de asta a si zis MM ca trasele lui Quarta nu ii erau benefice lui.

Dar desigur,pe el il interesa altceva - trena.Au explicat mai multi piloti din gp treaba asta - un pilot care are trena castiga 0.3-0.4-0.5s fata de unul care e sageata.De asta o tot ardea MM calare pe Quarta - stia ca Quarta va avea timp de pole iar el daca sta in spatele lui si are un mic edge pe linia dreapta (asigurat de accel si motorul mai bun),va reusi sa ii ia pole'ul.Simplu.Si corect dpdv logic.Dpdv al obrazului insa...not cool man.Not cool.

Nu cred ca MM,chiar plecat din primul rand,ar fi avut aici viteza necesara sa stea cu Vinales.Normal,presat din spate,Vinales ar fi putut gresi (ca de obicei),deci era altceva daca MM pleca din primul rand.Insa baiatul cu botul imblanit a fost al draq de rapid,no comment.

Acum 2 ore, LimpTA a spus:

Era vorba de perspectiva. Ca de asteptari ... "honda" si "sepang" nu prea au loc in aceeasi propozitie oricum. Omu a stors ce-a putut sa stoarca. Loc 2, ura si la gara.

Acum ca sunt unii (si nu ma refeream oricum la tine) care desconsidera tot ce nu e idolul lor, da, de-aia avem prajelile astea de replici insirate pe aici. 

Insusi faptul ca pui problema cum ca de la Rossi nu sunt asteptari si de la MM da... nu stiu ce sa zic dar nu te vad bine :)))) 

 

Mi s-a parut doar amuzant faptul ca MM oricat ar stoarce, tot nu e suficient de bun, in schimb daca trage altcineva o ba$ina deja e sarbatoare nationala, in conditiile in care acelasi "pluton" in croseteaza si unul si celalat. Vorbeam doar de comparatia cum se trateaza pe aici faza cum prinde unul vs celalalt podium. 

Cine naiba zice ca MM nu e suficient de bun?dimpotriva - e enervant de bun.E dezarmant de bun.Pe un circuit unde - foarte bine ai zis - Honda si Sepang nu se pupa,MM a scos locul 2 fara sa fie macar vorba sa poata cineva sa il atace.Mai mult de atat...a scos maximul ce putea scoate.A incercat (cum ii e caracteristic),sa scoata maximul plus inca un loc (manevra cu Quarta pt a-si asigura un front row si a incerca sa combata in vreun fel pe Vinales/Quarta care ar fi fugit),dar nu s-a putut.Insa repet,dpdv al performantelor nu i se poate reprosa absolut nimic.

Am atras atentia de n ori asupra fortei lui MM pe circuite neprielnice de fiecare data cand vin baietii aia cu "uite cum il bate Dovi de sterge cu el pe jos in duelurile 1 la 1"....de fapt nu il bate nimeni,insa lumea nu vede chestia asta.Ne place sa ne mintim/prostim singuri - MM nu are adversar deocamdata.Punct.

 

Normal ca nu sunt asteptari de la Rossi - ce asteptari vrei sa fie de la oameni de 40 de ani?Rossi e in twilight years,imbatraneste frumos,un loc 4 este stas.Un loc 3 sau 2 ar fi superb iar o victorie i-ar (ne-ar) urca pe garduri.Omul a fost tata lor,a tinut steagul sus atatia si atatia ani.Ce mai vrei de la el?Iata,aduce un loc 4 sau un mic podium la echipa,jos palaria.

Daca Rossi ar fi avut si el 27 de ani ca MM,atunci da,reprosul tau era perfect indreptatit.Acum insa...uita-te la contemporanii lui - Capirex se da cu X5'ul,Edwards comenteaza imbracat la camasa,Biaggi e manager....Rossi e pe 4.Comentarii?As zice ca nu e cazul.

De aia se aplauda cand Rossi face o cursa buna.Mi se pare just.

Ar trebui insa,intradevar,sa se aplaude si cand MM face o cursa buna...insa asta ne-a obisnuit cu prea-binele ....deja e normal ca MM sa castige o cursa.Cand iese pe 2 e pe sistemul "aaa pai ce-ai facut ma nene maaa..." :P...glumesc desigur.

1 oră în urmă, frigider a spus:

pai normal ca se bucura lumea cand mai castiga altcineva decat MM :D

sa-i spunem sindromul Schumacher.

Ahahhah da,buna asta cu sindromul Schumacher.

Corecta insa,da.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Method said:

 

Ar trebui insa,intradevar,sa se aplaude si cand MM face o cursa buna...

 

Pai asta e diferenta. Comparatia mea nu face obiectul cursei trecute neaparat ci lipsa de obiectivitate sau cum incearca sa se diminueze/augmenteze meritele pilotilor. De Rossi sunt placut surprins in primul rand ca mai duce la nivelul fizic sa faca aceleasi chestii pe care le fac aia cu 15 ani mai tineri ca el. Pasiunea cred ca are cel mai mare cuvant de zis aici, cel mai probabil psihicul care ii ajuta fizicul pentru vitalitatea suprinzatoare.

Fanatismul e daunator pentru sport. Mie nu mi-e simpatic MM dar ii recunosc meritele si faptul ca a impins o treapta mai sus mersul pe motocicleta la nivelul ala pe care doar ei cei de acolo stiu cu ce se mananca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method... eu nu l dau mort pe Lorenzo...sunt sigur ca daca ar fi in conditii bune fizice/psihice si cu o moto sa i vina manusa ar face treaba... o sa vedem ptr la anul cum se prezinta si Honda si Lorenzo...

de Zarco da stiu... au fost declaratii clare de ambele parti ca nu se pune problema... oricum ca e v2018 honda ca o di nu s cum... baiatu asta merita un loc in m gp.. si fraieri ar fi Suzuki daca nu i ar propune ceva... am mai zis asta.. nu ptr la anul ci ptr 2021...oricum  ptr 2021 o sa fie interesant... dar o sa vedem la anul.. 

mai rau e ca Ducati se scufunda usor usor... rezultatul  greselilor propii... dupa cum reiese si din articolul pus de @xt600... sincer nu cred ca se inghesuie nimeni la ghidonul lor... Dovi zice clar ca troaca are probleme... si stim cu totii... nu vad sa poata sa aduca pe cineva sa faca ceva... tot Dovi ramane baza... iar Vin daca vine... nu s de ce daaa...creca o sa fie rau ptr el

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Buggy a spus:

@Method... eu nu l dau mort pe Lorenzo...sunt sigur ca daca ar fi in conditii bune fizice/psihice si cu o moto sa i vina manusa ar face treaba... o sa vedem ptr la anul cum se prezinta si Honda si Lorenzo...

de Zarco da stiu... au fost declaratii clare de ambele parti ca nu se pune problema... oricum ca e v2018 honda ca o di nu s cum... baiatu asta merita un loc in m gp.. si fraieri ar fi Suzuki daca nu i ar propune ceva... am mai zis asta.. nu ptr la anul ci ptr 2021...oricum  ptr 2021 o sa fie interesant... dar o sa vedem la anul.. 

mai rau e ca Ducati se scufunda usor usor... rezultatul  greselilor propii... dupa cum reiese si din articolul pus de @xt600... sincer nu cred ca se inghesuie nimeni la ghidonul lor... Dovi zice clar ca troaca are probleme... si stim cu totii... nu vad sa poata sa aduca pe cineva sa faca ceva... tot Dovi ramane baza... iar Vin daca vine... nu s de ce daaa...creca o sa fie rau ptr el

...nush de ce ar trage duc sa il ia pe vin.

Vin care nu poate explica ce merge si ce nu.

Gen se califica f bine dar apoi era praf in cursa, zic si eu din auzite, nu ma pricep.

Duc mai bine sa ia ceva tinerei gen colegu lu miller? Peco?

Cum au facut alde sepang: campion de moto 2(au mers la sigur, LOL) si Q care e surpriza, placuta. Cu bune si rele.

Sau poate pe Zarco LOL, desi nu cred ca vrea el.

 

 

Retrag tot!

Ducati in 21 daca nu stiu ce sa faca ..sa-l ia pe #99, vb serios de data asta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

Mda,deci Marquez nu pleaca niciunde : "I want to continue for many years, this is my family"

De pe Honda...nu stiu cine l-ar mai putea bate in viitorul apropiat.

Cum ar scrie pe CAN-CAN

 

NU O SA CREZI CE DECIZIE A LUAT MM!!!!!

 

spoiler: de fapt nu mira pe nimeni decizia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Buggy a spus:

si fraieri ar fi Suzuki daca nu i ar propune ceva... am mai zis asta

In locul cui? Rins se batea cu el in moto2 si sincer isi merita locul la Suzuki iar Mir e tanara speranta care culmea merge si bine(nu exista doar Quartararo, mai e si Morbidelli, cam toti astia mici au mers bine).

Deci locul cui?

Acum 13 ore, Buggy a spus:

nu vad sa poata sa aduca pe cineva sa faca ceva.

Simplu Ianonne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

Cum ar scrie pe CAN-CAN

 

NU O SA CREZI CE DECIZIE A LUAT MM!!!!!

 

spoiler: de fapt nu mira pe nimeni decizia.

Si cand te gandesti, cate pupaturi i-a dat Ciabatti la ochiul maro, doar, doar il va aduce la Ducati... :) 

1 oră în urmă, Buggy a spus:

pfff... in cazul asta... urmeaza o mare plictiseala in m gp.... 

Eiiii... putin mai mult optimism.. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

 

Eiiii... putin mai mult optimism.. :) 

 

 

Da, putem oricand spera ca Honda sa vina cu o cotoarba de motocicleta pe care sa n-o poata pilota nici Marcel... Oh wait... ar trebui ca Honda sa nu fie Honda, si nici Marcel sa nu fie Marcel... Cam greu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost momente in istoria MotoGp, cand nu Honda era topul, deci din acest punct de vedere se mai schimba lucrurile. Cu Marcel e mai greu, pentru ca, asa cum spui, Marcel e Marcel. Dar sa stii ca nici el nu poate castiga titluri cu o motocicleta de mana a doua.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata, este un lucru cunoscut si recunoscut, mai mult sau mai putin explicit, faptul ca actualul RCV este facut dupa nevoile/preferintele lui MM. Ceilalti se descurca cum pot cu ea. Discutia nu isi mai are sensul. Honda este motocicleta de referinta, in acest moment. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Una cu care alții se bat la locul 7, iar un multiplu campeon mundial la 18, e moto de mâna a 3-a sau a 4-a? 

Întreb pt un prieten. 

 

cand se bate pentru locul 7 ala care abia s-a dat jos de pe un gard, greu de zis

pare buna

 

legat de cursa, cred ca suzuki ar trebui sa renunte la aripi, oricum tot incearca aia sa scape de ele in cursa

si descopar ca imi place de marquez cand incepe din spate

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...