Sari la conținut

Prioritate sens giratoriu Padurea Baneasa (ZOO) ?!?


shztecker
 Share

Postări Recomandate

  Se pare ca am ajuns un postac obosit care îşi varsă năduful pe forumuri obscure, dar n-am ce face ... Treaba stă aşa: de cand există rondul de la zoo Băneasa (cel de lângă 'Studio 80') nu s-a acordat prioritate ca într-un sens giratoriu pentru că cei care vin de pe Aleea Privighetorilor către Iancu Nicolae vin tare şi, implicit, se simt îndreptăţiţi să treacă primii. Problema e că acolo sunt nişte frumoase semne de 'atenţie urmează sens giratoriu' + 'sens giratoriu'+'cedează trecerea' pe toate cele patru laturi de intrare în rond dar şi pe carosabil, însă ăia care vor să intre în sens din parcarea de lângă Studio 80 (aia care s-a şi prăbuşit pe alocuri) sunt singurii care o iau în barbă şi aşteaptă. De câteva luni încoace am început să intru în mod sinucigaş (bine, un stil sinucigaş-controlat) dar ÎNDREPTĂŢIT pe acolo, tocmai ca să le arăt celorlalţi că ăla e un sens giratoriu. Şoferiţele de obicei se ca©ă pe dânsele şi sunt confuze sau cel mult claxonează, dar mulţi soferi accelerează în mod ameninţator la intrare (deşi văd clar ca e 'ceva' deja intrat în sens) şi încep să înjure, indiferent cât şi cum le arăt semnele de circulaţie şi încerc să le explic simbolistica acelor panouri colorate cocoţate pe stâlpi.

 

 Cu ocazia asta am învăţat ca indiferent dacă vorbesc politicos sau nu, efectele sunt tot alea, că şoferu' se aruncă într-un posibil accident doar ca să-şi păstreze egoul masculin intact, şi că nu e bine să descaleci calul pentru a facilita conversaţia pentru că rişti să rămâi fără interlocutor. 'Are şi şoferii scuza lor' că au stat în trafic până acolo, ca semnele nu se văd de frunze, etc., dar detest să mă repet şi am cam rămas fără înjurături începând cu seara asta.

 

 En conclusion: dacă intraţi ca berbecii în rondul ăla, va rog să nu o mai faceţi şi dacă vă intersectaţi cu berbeci, incercaţi să îi duceţi pe calea cea bună în mod PAŞNIC. Desigur, daca eu sunt cel care greşeste, îmi cer mii de scuze în faţa celor abuzaţi verbal.

 

 Într-o notă uşor filosofică/psihologică: bănuiesc că acelaşi sentiment primitiv de "a fi special"/"a avea prioritate" a dat naştere mulţumirilor excesive în trafic deşi legea bunului simţ sau conceptul de bine social (sau general - în sensul ca la final şi nouă ne e mai bine) ar trebui să ne oblige să luam unele decizii în favoarea altora fără să fie nevoie de o recompensă Pavloviană în care unul îti recunoaşte un aşa zis merit şi îţi lubrifiază bine orgoliul. Vorba aia (aproximativă): pune un om să păzească o ușă și se crede Dumnezeu pe pământ.

 

 Vorba lu' Shakespeare: rant over !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista si giratorii cu indicatoare partial lipsa. Dar daca tu zici ca asta e semnalizat corespunzator, aia e...

Singurul lucru pe care il poti face este o sesizare la politia rutiera (poti pe mail). Spui ca acolo era sa fii accidentat in multiple randuri, ca soferii din zona tind sa nu respecte prioritatea de giratoriu. Si vei primi la un moment dat un mail cum ca s-a desfasurat o actiune in zona, ca au fost date amenzi si ca lumea a devenit un loc mai sigur.

Daca nu primesti, sa stii ca am eu un mail din asta, ti-l dau si tie daca vrei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, XaeL a spus:

Mai exista si giratorii cu indicatoare partial lipsa. Dar daca tu zici ca asta e semnalizat corespunzator, aia e...

Singurul lucru pe care il poti face este o sesizare la politia rutiera (poti pe mail). Spui ca acolo era sa fii accidentat in multiple randuri, ca soferii din zona tind sa nu respecte prioritatea de giratoriu. Si vei primi la un moment dat un mail cum ca s-a desfasurat o actiune in zona, ca au fost date amenzi si ca lumea a devenit un loc mai sigur.

Daca nu primesti, sa stii ca am eu un mail din asta, ti-l dau si tie daca vrei :)

 

Mulţumesc de sugestie ! Tocmai am trimis un mail la bpr@b.politiaromana.ro . Aştept răspunsul şi/sau efectele !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In traficul nostru nu sunt maimute,ci maimute agresive.Estimarea de cca 25% oameni putin sau mai mult 'dusi cu pluta' dintr-o populatie,cred ca pt Bucuresti e de cca 40%

(a nu se intelege ca eu sunt mereu de partea opusa..)

Pacat ca nu au inteles soferii romani beneficiile respectului reciproc si pt citeva secunde in minus le place sa aiba frigiderul plin.

Suntem totusi niste amariti,lumea a 3-a a Europei

Dar cind vad clipuri de prin Asia unde calca oamenii si fug care-incotro,parca prind curaj  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.11.2019 la 19:47, shztecker a spus:

   Problema e că acolo sunt nişte frumoase semne de 'atenţie urmează sens giratoriu' + 'sens giratoriu'+'cedează trecerea' pe toate cele patru laturi de intrare în rond dar şi pe carosabil

Aici în ţara celor 60000 de giratorii nu ne trebuie indicatoare ca să le vedem mai ales că sunt şi din alea provizorii de şantier; e rea-voinţă

Nu-ţi risca oasele pe mobră pt giboni, genul ăsta de atenţionare se face cu basculanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

În mod oarecum surprinzător pentru mine (o surpriză plăcută), astăzi am primit un răspuns din partea Brigăzii de Poliție Rutieră. Pe scurt, zic așa: că au informat Administrația Străzilor în legătura cu optimizarea semnalizării și că echipajele din zonă vor desfășura activități de identificare și sancționare a conducătorilor care nu respectă prioritatea. Cu o lună și jumătate întârziere, dar măcar au răspuns ! 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am trecut acum 2 saptamani pe acolo pe directia ikea->pipera si la din fata mea a intrat in giratoriu sa faca stanga spre zoo si a oprit... pe sens invers pipera->ikea au trecut vreo 4 masini care nu au oprit sa il lase pe asta sa treaca... Magnific

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...