Sari la conținut

Diferente Honda Shadow 600


Traznea
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Am luat de curand un Shadow de 600 din 91 ca sa ma reinvat cu mersul (n-am mai calarit de mai bine de 10 ani).Am vazut ca in acte apare motorul ca avand 20 KW.Eu credeam ca toate shadow-urile de 600 din 88-94 au 29KW.Stie cineva sa ma lamureasca care sunt diferentele mecanice de unde a rezultat puterea mai mica ? alimentare, carburator, cdi? ca motorul am vazut in specificatii ca ar fi acelasi.Nu de alta da la cele 130 de kile ale mele am nevoie de toti calutii ca sa nu-i pun si pedale s-o ajut 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am aflat toata povestea.Limitarea e din mansoanele care leaga carburatoarele de cilindri ....sunt gâtuite astea de 27 de cai....au o gaura mica mica.Schimbi respectivele bucati de cauciuc un mic reglaj la carburator si ....voila! esti fericitul posesor a 41 de caluti.Are sens, in motorsport anumite motorizari sunt limitate tot cu un restrictor de aer pentru a se incadra in anumite grupe/clase.Am inteles ca sunt multe modele de la Honda care au acel restrictor....creca este cea mai ieftina crestere de putere din istoria motoarelor sa stii sa-l schimbi sau doar sa tai cu un cutit/cutter miezul pana ramane la acelasi diametru de sus pana jos :)

poza din stanga e cu mansonul de pe motorul "normal" de 41 de cai, cea din stanga de pe cel de 27 de cai.

insulatorcarbure_medium16211MS8000-01_8d91.thumb.jpg.7febb7faa7c75c63cddf1ba0ff8d44c9.jpginsulatorcarbure_medium16211MR1710-01_97a2.thumb.jpg.efb582be06649b932f0495db4189f1ab.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...