Sari la conținut

Postări Recomandate

Așa mi s-a spus, dar e ciudat, venind de pe 650, care nu scotea niciun sunet de la oală. Ține de obișnuință, probabil.

Urmează să vină crashbarul Heed din Polonia și suport telefon (bara care se prinde pe suportul parbrizului), extensie talpă cric + alte prostioare din ceaina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 50 minute, Lucian_M a spus:

Hihi! Da, uneori dorințele se îndeplinesc.

IMG_20240326_173951.jpg

 

 

Parbrizul Givi airflow este de departe cel mai bun parbriz pe care l-am avut pe motor (din pacate nu au si pentru tracer).

Daca il reglezi cum trebuie, este liniste si pace...poti merge si cu viziera la casca ridicata la viteze de autostrada (am avut pe un Vstrom 650)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TrekOut a spus:

Frumoasa si arata f ingrijita. Sa o folosesti cu placere. Daca vrei sa pui greutate in topcase, atunci iti vor trebui si niste suporti metalici ce sustin placa de la topcase.

Am descoperit de 2 minute că suportul e din plastic... De ce mama dreq nu l-au făcut din aluminiu? Cred că îmi trebuie ceva rack cu mânere, care să aibă suport incorporat pentru cutie...

La așa ceva mă refeream, dar nu cred că vrea soția, îi place că în sfârșit are niște mânere mai înalte de care să se țină când frânez.

Însă românul e inventiv și născocește o inginerie până peste o lună. Stay tuned! ✌️

Screenshot_2024-03-27-17-01-03-073_com.opera.browser.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Am descoperit de 2 minute că suportul e din plastic... De ce mama dreq nu l-au făcut din aluminiu? Cred că îmi trebuie ceva rack cu mânere, care să aibă suport incorporat pentru cutie...

 

Si eu comandasem placa pentru topcase, pe urma am vazut pe majoritatea motocicletelor acel suport din metal. Am cautat sa cumpar acele bare si erau la fel de scumpe ca tot kit-ul SRA3112, care contine si placa din aluminiu. Am cumparat set-ul si am vandut rapid acea placa din plastic.

Cred ca se pot face niste suporti din teava, parca am vazut pe google niste inventii interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Țeavă de 15 o să fie, rog un prieten să-mi îndoaie două cadre cât să-mi acomodeze gențile, că de restul mă ocup eu, am aparat de sudură cu fir.

Ce e ciudat: am vorbit azi cu cineva și mi-a zis că la al lui 2014 are mânerele din aluminiu, e posibil așa ceva?

Btw, al meu cică e DL1000 model 2014-2016, e ok să fie aici, pe topicul de 1050? Știu că și al meu are 1037 cc (sau pe acolo), dar... Zic să nu deranjez cumva.

Am găsit scutul (pare cel mai simplu din câte am căutat pe net), preț civilizat. De la Cosmo am luat în trecut forkbrace pentru 650, calitate fără comentarii.

Nu știu de kitul pentru coborât scărițele, chiar se potrivește pe modelul meu?

IMG_20240328_093027.jpg

IMG_20240328_093037.jpg

IMG_20240328_092954.jpg

IMG_20240328_093045.jpg

IMG_20240325_124843.jpg

IMG_20240328_092943.jpg

Am găsit scutul (pare cel mai simplu din câte am căutat pe net), preț civilizat. De la Cosmo am luat în trecut forkbrace pentru 650, calitate fără comentarii.

Nu știu de kitul pentru coborât scărițele, chiar se potrivește pe modelul meu? Că în poze pare a fi un 650.

Mama lui de edit... 🤦

Eu centrez, eu dau cu capul... 😁 Cred că se potrivesc.

IMG_20240328_094028.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Lucian_M a spus:

 ...kitul pentru coborât scărițele

Faci foarte bine ca mai cobori scaritele.

Am vazut pe forumurile de afara ca multi se plang ca stau cu piciorul prea indoit (evident, persoanele mai inalte).

 

Deci chestia din spate pe care ar trebui sa vina placa de topcase este din plastic?

Ce chestie...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Lucian_M a spus:

Da, din plastic este!

Deci să-mi iau scutul și kitul de coborâre scărițe, n-am chef să mai plătesc încă o dată 15 euro transport. Pun in coș.

Pai aia ziceau ca la drum lung se simte nasol....si cum tu esti de cursa lunga, iti recomand sa le schimbi.

 

Eu am trecut prin asta si te asigur ca nimic nu este mai nasol decat jena/durerea de  genunchi (cand e prea flexat) la drum lung.

Si de-a lungul istoriei am experimentat toate tipurile: durerea de popou de la o sa incomoda, durerea de cap de la o presiune aiurea a castii (si asta e nasoala), durerea de degete de la manusi prea fixe, ghete icomode, furnicaturi in maini si picioare de la vibratii, etc....Dar pe primul loc ca intensitate este aia de genunchi, datorita pozitiei prea flexate (am 1,93m).

Si trece si mult mai greu (celelalte trec intr-o pauza de 10 minute)....

 

Deci DA, recomand kitul de coborare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Lucian_M a spus:

al lui 2014 are mânerele din aluminiu, e posibil așa ceva?

În primul rând s o stăpânești și călărești sănătos! 🥳 Ai dat 650-ul?

Recent am montat la un NC750 suport original pt topcase, e din aluminiu și înlocuiește mânerele din plastic. Să nu fie aceeași chestie și la Strom.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leon, am comandat scutul și kitul de coborâre, că nu strică deloc. Oricum 200 lei, ori fără ei.

John, mulțumim de urări! Nici când m-am însurat (acum 20 de ani) n-am primit atâtea urări! 🍾 Cu kitul ăla m-am gândit și eu să mă încurc, dar are cadrele prea evazate și scoate gențile prea în exterior. Așa că trebuie să caut o placă de aluminiu de 6 mm (are un prieten), fac contur pentru talpă topcase, mă prind de șuruburile suportului cu distanțiere, iar în spate cu un platbant și țevi care să se prindă de cadrele genților. Totul făcut elegant, șuruburi zdravene, suduri cum trebuie. Cum vine talpa monokey de la Bursyllac, încep treaba, abia aștept.

Urmează oglinzi Aprilia Pegaso de la 4riders, crashbar Heed, scut Cosmo, suport accesorii parbriz, suport GoPro etc. E de lucru, iar eu mai am 1100 lei pe card până pe 14 aprilie. Dar măcar îs achitate accesoriile, de mâncat se găsește niște pâine cu apă. 🤣

A avut sau are cineva acest accesoriu pentru placă? Este ok?

IMG_20240329_082635.jpg

IMG_20240329_082624.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...