Sari la conținut

Fiesta ST200 - pareri, opinii


The_Sin_Eater
 Share

Postări Recomandate

Deci...a inceput sa ma manance... ...ca pe Zambilica.  :crack:

 

Am o oportunitare sa achizitionez de la un prieten mobrist, la un pret ok-ish, o conserva din asta: Ford Fiesta ST200 limited edition.

 

Pe scurt: 215 ponei, 290 Nm, 150.000 km, toate schimburile & shit la zi, istoric Ford Romania.

 

As dori de la voi ceva pareri, opinii vis-a-vis de modelu' acesta.

Stiu ca, la Focus, ST-ul este predecesorul RS-ului, si ca nu a avut absolut niciun fel de probleme, dar de Fiesta nu prea stiu multe.

 

download_2.thumb.jpg.a7e45232c424450f41e14621c9520d34.jpg download_3.jpg.53c0958ebb39ac006d743061260c8548.jpg 

 

si cateva specificatii si review...

https://www.wheels24.co.za/NewModels/fords-limited-edition-fiesta-st-200-is-available-in-sa-20170519

 

https://www.evo.co.uk/ford/fiesta/st200

 

Ma gandesc asa: Prafosu'  sa-l fac de off-road (suspensii, roti, troliu, diferentiale and shit) si Fiesta sa o tin de sosea/fun/fataiala ici-colo.

 

Deci, liber la opinii!!!!

 

Mercica. ;)

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ai condus-o? Daca da,

iti place? daca da,

are dotarile necesare tie pentru o astfel de masina? daca da,

ai banii necesari si ai incredere in prietenul tau? Daca da,

cumpar-o!

 

Daca nu,

Nu o cumpara! 

 

:) Ce ti-am putea spune noi incat sa te facem sa te razgandesti sa nu o iei? Are istoric la ford, e prietenul tau, daca stii si masina, cu atat mai bine....

Go ahead!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si merci de feedback. 

 

Hai ca raspund punctual:

- Am condus-o putin prin curtea institutiei, deci se poate spune ca NU. :P Dar pot oricand sa fac un drive-test de cati km vrea bicepsu' meu. 

- Da, imi place de mor. (Off-topic: cam asa imi imaginam masina de fun din topicul lui @goe 75 

- Da, are dotari mai mult decat suficient. Ma asteptam la o masina de fun sa fie mai spartana, dar e ok si ca masina de familie (eu si doamna).

- Da, am sau o sa am si banii, si am si incredere in el. Oricum el asteapta pana cand ma hotarasc... :)

 

Pai ideea era asa: exemplu: bai, n-o lua ca au probleme la turbina, sau franele sunt praf, sau prezentarea e misto, dar masina e un cotet sinistru. Bine - toate afirmatiile astea si cu ceva justificari.

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sunt surprins ca nu ai auzit de problemele  grave pe care le au toate motoarele ford 1.6 ecobust , la chiulasa in special.

Este plin netul de info pe tema respectiva .

Au facut si un recalled pt asta dar nu rezolva problema , doar mai adauga un senzor in sistemul de racire ...cu efect discutabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probleme grave la 1.6 iar aici vorbim de 150k km si full service la ford. daca naibii pica ca deh, problema grava nu ajungea la 150mii. rupe bordul in ea, zapaceste-o, verifica si la ford ce s-a facut si ia-o daca asta simti ca trebuie facut. doamne ajuta :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...din ce am citit vis-a-vis de ce spunea @goe 75, se pare ca probleme mari au fost la motoarele 1.6 ecoboost produse intre 2013-2015 vis-a-vis de chulasa, si, intr-adevar, se adauga un senzor care iti urla in masina sa fii atent sa nu iei foc.

Masina asta e fabricata in dec 2016, inmatriculata in ian 2017. 

 

Am mai vazut ca cica ar mai fi ceva probleme la placa de presiune dar inca nu mi-am dat seama la ce modele. Cica se poate verifica dupa VIN pe nush ce site... Vedem....

 

Da, masina are 2 ani si deja 150k km si nu a avut nicio problema. Omu' e agent de vazari si service la echipamente de laborator, deci umba prin tara mult. Stiu ca s-a dat la ea, mers tare/curbe & shit dar fara incidente si probleme. Oricum, daca se aliniaza planetele sa o iau, o sa merg cu el la Ford la verificare si pentru istoricul de service.

 

Mai sap netul vis-a-vis de problemele care pot aparea...

Cum ziceam, nu-i urgenta, e doar o oportunitate ok dpmdv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pretul este tentant... Tre' sa tii cont, totusi, ca este un motor destul de "impins" (1.6 / 215 CP) si, care a fost si alergat (agent). Daca poti afla de la service Ford ce s-a schimbat la masina deja ar fi minunat. In felul asta afli ce te asteapta, 150.000 km sunt cativa.

S'apoi, daca ti-a picat cu tronc si... poti, fa-ti o placere, in definitiv o viata avem.

Succes

 

P.S. Cinstit, si eu m-as "da" un pic cu o dihanie d'asta

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, The_Sin_Eater a spus:

 

:agree:

Pai da, in conditiile astea ma cam coafeaza... :D

Imi cumpar A150 rosie, automata🤣🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Metal Heart a spus:

urs pt o astfel de masina

 

Pai sunt, da' ... e adanca rau... Adica la Prafos, dau scaunul la maxim in spate ca sa pot sa conduc normal, iar la una d'asta, trebuie s-o dau 2 dinti spre volan... :D

Bine, in spate mai intra doar un pudel sau un chihuahua, dar nimic altceva, pe cand in Prafos, intra lejer un adult in spatele meu chiar cu scaunul la maxim...

 

Momentan, s-a aliniat juma' de planeta....

Mai vedem.... :P 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...