Sari la conținut

Ghete late


tzunoi
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa imi cumpăr niște ghete de moto dar imi trebuie un model care sa fie cu talpa lata. De probat am tot probat prin Bucuresti...si nimic. Am si comandat dar la fel..nu se potrivesc. Fie ma strâng pe lățime fie pe înăltime. 

Deci - ce recomandări aveti pentru ghete late?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v locked this topic
  • l.u.v unlocked this topic

Ai dreptate. Departe de mine intenția de a fi nepoliticos. Pe deoparte jumate e frustrare de a proba vreo 10 perechi, si nu exagerez, pe de alta e intentia de a fi mai puțin formal si cred ca am fost un pic prea normal. 

In concluzie - cine are cunoștință de șoșoni lați e rugat sa ii faca de rusine pentru ca nu sunt supli si trași prin sfoara. Va avea recunoștința mea de fiecare dată când, in loc sa înjur, in timp ce degetul mic intra sub cel de langa, va sta lejer.

P.S. daca aveti nevoie sa stiti ce  șoșoni de alergare sunt lati..sau de zi cu zi...întrebați-ma.

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Design "ciobanesc" (imi cer scuze, robust) de la Germania - Daytona.

 

Daca ne spui si ce tip de ghete/cizme cauti (cruiser, touring, sport, enduro, adventure, city), o sa ne fie si mai usor sa te ajutam. 

Daca ne mai spui si ce modele ai incercat, deja ne apropiem de un dialog constructiv. 

 

Daca nu, nu e bai. Ardem gazul romaneste, tu nu afli nimic util, noi ne bucuram ca mai avem unde si cu ce ne pierde timpul, samd.

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 3 ore, _Raul_ a spus:

Design "ciobanesc" (imi cer scuze, robust) de la Germania - Daytona.

Adevărat ce spui.

Nu or arăta senzațional, dar sunt niște cizme pe cinste. Un fel de BMW printre japoneze, ca look 😁

Am o pereche de vreo 13 ani, deși mi-am mai luat și altele, astea sunt preferatele mele.

Revenind la ce-și dorește colegul, Daytona au marea calitate că sunt făcute dintr-o piele care este elastica, fină, care se lasă pe picior.

Nu sunt însă deloc ieftine

Apropos, pe lângă detaliile de mai sus, ce număr cauți și de unde ești?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 5 ore, l.u.v a spus:

 

Nu or arăta senzațional, dar sunt niște cizme pe cinste. Un fel de BMW printre japoneze, ca look 😁

Am o pereche de vreo 13 ani, deși mi-am mai luat și altele, astea sunt preferatele mele.

Revenind la ce-și dorește colegul, Daytona au marea calitate că sunt făcute dintr-o piele care este elastica, fină, care se lasă pe picior.

Nu sunt însă deloc ieftine

Apropos, pe lângă detaliile de mai sus, ce număr cauți și de unde ești?

 

Posesor si subsemnatul :). De-asta le-am recomandat. Sunt bocancii Salomon ai lumii moto (ca latime).

Ceva mai bune, de fapt daca ma gandesc ce chinezarii sunt Salomon :)).

 

Da, au fost dublu, dublu si ceva, triplu, peste niste cizme de duzina de 100/100 si ceva euro.

Intre timp insa, le ai de 13 ani.

Asta spun si eu mereu cand ma intreaba cineva ce sa isi cumpere - Da, costa dublu sau triplu, dar atat si face. Atat ca durata de folosinta cat si calitate.

 

Pe de alta parte, cred ca multe cizme touring bifeaza capitolul asta cu latimea (nu as baga in foc pentru Dainese :) ).

Rev`it mai au niste cizme de touring faine, ce aduc a Daytona si care par destul de late. Ei le branduie ca cizme de adventure desi au piele intoarsa la exterior - Gravel Outdry.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, _Raul_ a spus:

Daca ne spui si ce tip de ghete/cizme cauti (cruiser, touring, sport, enduro, adventure, city)

Caut ghete peste glezna, dar scurte, pentru oras.Dar din ce in ce mai mult incep sa am mai putin pretentii..si caut ceva ce imi vine si poate fi purtat in oras. Nu se pune problema sa stau in ele pentru ca am unde sa le schimb - servici. ci doar sa nu mor de cald.

 

Acum 8 ore, _Raul_ a spus:

Daca ne mai spui si ce modele ai incercat, deja ne apropiem de un dialog constructiv.

Incerc sa le enumar..dar nu cred ca le mai tin minte pe toate

Alpinestars Faster-3 Rideknit - 45 - prea lungi.

Alpinestars SMX-1 R Vented - 45 prea lungi

                                                   - 44 prea inguste 

 xpd x ultra wrs - 44 - prea inguste

xpd x-zero h2out - 44 - prea inguste

alpinestars ast 1 - 44 - cred ca erau prea joase la degete

Revit taylor - 44 prea ingusti

Alpine star gunners - 44 aproape buni - stangul era ok dreptul ma strangea pe lateral. deci as putea spune ca erau jumatate buni.

Si inca vreo cateva modele..dar nu le mai tin minte.

 

La toti lungimea era buna..dar problema era latimea. Daca luam un numar mai mare - cum a fost cu smx1 nu ma strangea dar erau prea lungi.

 

 

Acum 5 ore, l.u.v a spus:

Apropos, pe lângă detaliile de mai sus, ce număr cauți și de unde ești?

 

Caut 44-45, in mod normal la incaltamintea de strada port 44 la bocanci 45 - 45.5. Sunt din Bucuresti. Am fost pana acum pe la moto station, motodiscount, my moto, motorteam...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Fiindcă ieri o companie aviatica de cartier mi-a dat toate planurile peste cap, ajung abia mâine dimineață la prima ora la Eicma. 

O sa ma uit în mod sigur și la încălțări și îți postez aici dacă vad ceva cu adevărat relevant pentru cerințele tale. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 5 ore, tzunoi a spus:

Caut 44-45, in mod normal la incaltamintea de strada port 44 la bocanci 45 - 45.5. Sunt din Bucuresti.

Am ca pereche de vara astea de mai jos, daca vrei vino pana in Crangasi si le probezi, sunt 44.

https://www.louis.de/artikel/daytona-shorty-kurz-stiefel/202855?list=bf4d0e104f19bc5c7fca6c4cec975b44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă bag și eu în seamă: am o pereche fix modelul postat de luv, masura 45. I-am purtat de cel mult 5 ori, apoi mi-am luat cizme de cross. Daca te avantajează și sunt ce trebuie, ne înțelegem rezonabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc lui luv pentru disponibilitate. Am trecut între timp prin pipera - unde doar sâmbătă se poate ajunge lejer - si m-am procopsit cu dainese nightawk d1 44. Imi vin perfect.

Ce am mai probat si erau aproape buni sunt ghetele de la held andamos tot 44. La lățime erau buni dar ma deranjau la tibie. Au o limbă mai lata cumva care atunci cand se inchide cizmă se pliază cumva între partea frontala si tibie si jenează.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...