Sari la conținut

Cioca boca cu amiabila


marauder
 Share

Postări Recomandate

Am cautat into "tintite" inainte, dar nu am gasit vreun topic cu generalitati R.C.A, ca sa zic asa, toate au fost studii pe caz dat, asa ca vreau nu vreau, deschid topic nou

Pe scurt e asa...facut cioca boca in parcare golanul meu cu fordul unei cunostinte  din vedere..golanul era parcat, se hodinea, fordul a dat cu spatele si s-a proptit nitelus in aripa dreapta spate a golanului, cam pe la marginea ei, deasupra rotii.

Tipul a recunoscut, erau 2 optiuni..fie imi da bani sa imi repar tabla (daca e acceptabila reparatia) fie pe amiabila.

Fost la 3 ateliere, parca erau intelesi..toti imi cereau 700 lei.....mi s-a parut exagerat de mult (desi nu sunt banii mei) , si mie si vinovatului, asa ca am hotarat sa mergem pe amiabila....cred ca diferenta pe care o platea el la rca prin scaderea reducerii de bonus malus era mult mai mica decat cei 700.

Facut hartoagele mers la asiguratorul lui (Euroinsul parca), acolo stop joc...trebuie sa vina proprietarul masinii ca sa se poata deschide dosar de dauna. Care proprietar e fratele meu, care frate este in Belgia, si presupun ca abia de sarbatorile de iarna se intoarce in tara. Ca sa trimita de acolo procura legalizata presupun ca trebuie mers la ambasata/consulat, ce o fi pe acolo, facut naiba stie ce procura cu apostilele lu peste, nu e daraua cat ocaua.

Euroinsul tot sustine sus si tare ca ori proprietarul ori imputernicire notariala de la prorprietar catre x-ulescu ca ia toate hotararile legate de golan.

Intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo modalitate legala sa se deschida dosarul de dauna care sa nu necesite prezenta proprietarului din acte sau a procurii lui? Proprietarul e al meu fratior, am toate actele masinii.

Euroinsul zice ca proprietarul trebuie sa fie de acord cu banii care ii primeste...eu ma intreb care bani? Ca eu nu vreau bani, vreau masina reparata, deci nu e vorba sa fie fratele de acord cu banii.

Deci repet...exista posibilitatea deschiderii dosarului de dauna fara prezenta proprietarului si fara procura? Ca in pana mea, pana la urma e vorba de reparatie, logic ca proprietarul e de acord cu reparatia.

Aruncat un ochi acum pe olx...pana mea, gasit aripa stanga culoare albastra, cu 250 lei....intreaga (cred ca fara rugina, nu stiu)...de unde pana unde au scos astia 700 lei reparatia? Inteleg ca vine si montatul, dar e diferenta mare....sau na, astea or fi preturile la manopera, nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca erai deplasabil la notar ca sa faci procura dar din orice motiv, lene, betie, lucru, nevasta, copil mic,etc etc nu vroiai sa mergi la evaluare, probabil ca  se rezolva cu procura la tine, indiferent ce iti zice asiguratorul.....dar de unde naiba fac eu rost de procura? Ultima solutie e sa astept pana in iarna cand vine fratelo la porc/sarmale/etc si sa iau atunci o procura generala pt tot ce tine de masina, si gata tambalaul...dar na, ma gandeam ca poate o fi si alta varianta.

Oare exista posibilitatea sa o repar pe rca-ul meu si apoi se descurca asiguratorul meu cu al lui si imi da banii inapoi,  dar la fel fara proprietar ori procura?

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteles...eu nu am pretentia sa fie aripa noua, ca na, nu sunt obtuz, aripa este veche, si cu ceva rugina ici colo....dupa ce preturi vad la second, cred ca probabil o sa vorbesc cu vinovatul sa vad cat poate sa scoata maxim din buzunar...daca scoate 300, cumpar cu 200 o aripa acceasi culoare, montatul poate imi ia 100 (nu stiu, imi dau si eu cu parerea) si gata balciul...sau cum ziceam, astept pana iau procura, trag cearta de rigoare cu asiguratorul (ca sigur o sa spuna ca aripa veche, cu rugina, blablabla).

Apropo, au toleranta mare aripiile astea de logan? Adica daca iau second dreapta spate trebuie sa am mare bafta ca sa se potriveasca bine la dreapta spate la mine? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai sa cumperi aripa noua de logan de spate. Degeaba o cumperi ca ramane sa te uiti la ea. Nu se monteaza cu suruburi, trebuie sudata in puncte. Pe langa ca se taie masina, chituit, pregatit, vopsit.

 

Treaba e simpla din experienta mea cu asigurarile:

Masina vinovata: trebuie sa se prezinte conducatorul masinii din momentul accidentului.Nu e necesar proprietarul masinii vinovata daca a condus altcineva si nu proprietarul din acte.

Masina nevinovata: trebuie sa se prezinte conducatorul SI proprietarul( daca nu sunt una si acceasi persoana). Asta daca nu este vreo procura la mijloc sau cine stie ce caz special.

 

Pana la urma proprietarul este jupanul la masina, nu conducatorul. Ei il pun pe proprietar sa semneze ca e de accord cu despagubirea. Nu o sa primeasca niciodata conducatorul masinii(daca nu e proprietar sau nu exista vreo procura) banii pe reparatii pe ceva ce nu ii apartine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns pt inițiatorul topicului stict la intrebarile puse: Nu

In cazul unei daune legea prevede ca pagubitul sa fie adus de asigurator in aceeasi stare in care era inainte de producerea riscului asigurat. Dupa lichidarea dosarului de dauna, el trebuie să semneze cum ca totul este ok și nu mai are nici o pretentie. El, insemnand proprietarul. 

 

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o intrebare: Vinovatul a recuoscut singurel( venit la tine) sau a recunoscut dupa ce ai cautat tu in parcare vinovatul, doar o curiozitate de a mea.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu initial am gasit golanul cu tenul ridat....stiam ca erau niste camere video la parcare, am fost la responsabili si le-am zis ce si cum, au zis ca o sa vina de la primarie sa se uite....live am vazut pe camere ca se vedea masina mea, deci posibil sa se vada si pe filmare cine m-a lovit (nu stiam daca se vad numerele, nu stiam daca se vede lovitura-putea sa iasa unul de langa mine si sa nu ma loveasca)....apoi fost la politie si declarat evenimentul (eram suparat ca nesimtitul nu a pus ceva bilet in geam si am zis ca poate il ard cu filmarile).....la un moment dat cand ma invarteam pe langa masina a doua zi ma intreaba  taxatorul parcarii daca am luat legatura cu cel care m-a lovit. I-am zis ca nu stiu cine e, astept filmarile sa vedem, la care taxatorul "pai cum nu stiti, v-a lasat bilet in geam, este domnul x de la y" (in ziua aia plouase, vant, cel mai probabil a zburat biletul). Il stiam pe x am sunat, totul a decurs ok apoi.

Omul na, daca taxatorul a zis ca mi-a lasat bilet, ii acord prezumtia de bunatate :) .

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Locuiesc in Belgia, si am facut de curand o procura prin consulat (Bruxelles). E foarte simplu si nici nu te costa nimic (poate transportul pana in Bxl si timpul, daca fratele tau locuieste in alt oras). Se face o programare pentru semnare si cu o copie dupa buletinul imputernicitului se scoate procura. Aceasta se trimite in tara prin posta (2-3 zile / 2 eur) si ai rezolvat problema. Eu am fost personal sa fac programarea (lucrez aproape de consulat), dar se poate si on-line: https://bruxelles.mae.ro/node/258.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...