Sari la conținut

Tura noua - IRAN 2020


ovidiu.voinea_adv
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

Cum anul curent este pe sfarsite, impreuna cu sotia mea ne gandim la prima tura lunga pentru anul viitor.

Asa ca dupa ce am verificat timpul ce il avem disponibil, adica 3 saptamani, plus nevoia de a face o tura un pic mai exotica, ne-a ramas pe lista Iran, undeva prin luna mai.

Lucrurile nu sunt chiar atat de simple, am observat cu plecarea in Iran, dar nici extrem de complicate (din cate imi dau seama), insa intrebari exista si prima este urmatoarea:

Imi poate spune cineva daca exista vreo alternativa la renumitul "carnet de passage"?

Orice informatii sunt binevenite.

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt carnet dai matalica o suma modica care ramane blocata vreo nu se stie cat in romania, si o suma modica (dependent de evaluarea mobrei) ce se deblocheaza si se returneaza ceva mai devreme. gen daca ai mobra de cativa ani vechime oricum e prea mult. in 3 saptamani fara shipping there nu merita. my 2c.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt carnet dai matalica o suma modica care ramane blocata vreo nu se stie cat in romania, si o suma modica (dependent de evaluarea mobrei) ce se deblocheaza si se returneaza ceva mai devreme. gen daca ai mobra de cativa ani vechime oricum e prea mult. in 3 saptamani fara shipping there nu merita. my 2c.
Costurile acestea se pot vedea foarte simplu din comentarii pe internet.
Ok, le platim! Dar intrebarea mea este pusa mai sus, exista o alta alternativa ?
Fiindca daca exista o alternativa legala, as fii bucuros sa nu stau cu cateva mii de euro blocat pe la ACR.


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe aici ca se vorbea de un anume Hossein din Iran care cica te poate ajuta sa fentezi cumva treaba asta cu carnet de passage,dar nu stiu cat de lagal este.Sti de el?
Am auzit doar de el.
As vrea sa cunosc mai multe detalii legata de procedura. Ai vreun link, sau ceva ?

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

La un moment dat era o discutie pe un grup de FB (Horizons Unlimited Motorcycle Adventure Travellers), despre cum se poate intre in Iran fara carnet de passage. Nu mai gasesc post-ul, dar o tipa spunea ca s-a dus pur si simplu la granita (turco-iraniana) si le-a spus vamesilor ca vrea sa intre (avea deja viza). I-a fost permisa intrarea dupa ce a lasat o suma stabilita in urma unei evaluari moto facuta de biroul vamal pe loc. Din cate stiu eu si din ce scriu si altii, la vama nu vei putea intra fara acea garantie depusa. Iar sumele nu sunt modice. Mai cerceteaza, poate totusi exista o varianta mai buna.

 

Si felicitari pentru decizia de a vizita Iran-ul. Am vizitiat-o anul trecut (fara motor). SUPERB! Oameni, natura, mancare, costuri, etc. 

 

Daca te pot ajuta cu alte informatii despre tara, let me know!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza doar varianta de a merge cu motoreta mea.
Astept raspuns de la Hossein sa vad ce cost se percepe. Daca merita riscul merge cu el, daca nu, o sa optez pe varianta cu carnet de la ACR.
Am sa va tin la curent.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta am luat si eu in calcul Iranul, cu traversarea Turciei de-a lungul Marii Negre....dar m-am razgandit in favoarea Poloniei.

Evident, mergeam cu mobra.

Stiu ca iranienii sunt foarte primitori si nu au nimic cu turistii (poate doar daca sunt americani)  :))

Oricum, am auzit numai cuvinte frumoase de la cei care au fost (ospitalitatea locuitorilor, inclusiv laude la adresa pretului modic al benzinei).

Vezi ca din Iran se poate ajunge relativ usor cu feribotul in Dubai.

 

Din pacate nu stiu nimic de costurile aferente.

(stiu insa ca preturile alimentelor si cazarii sunt mici in comparatie cu alte tari).

 

Recomand sa pleci in primavara (sau in iunie cel tarziu). Temperaturile sunt greu de suportat in iulie-august.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand cu caldura Kurdistan (sunt inca p’aici cu mobra mea).

Cultura foarte asemenatoare cu Iran, preturi usor mai mari DAR: nu iti trebe CdP (taxa de intrare cu mobra undeva la 10usd), sunt pe alocuri ATMuri (in Iran nu ai luxul asta, trebuie sa iti planifici din timp cheltuielile si sa ai la tine suma aferenta cash, nu conteaza in ce moneda).

Nu trebuie viza, ai drept de vizita 30 de zile cu pasaport romanesc, free of charge.

Dpdv al temperaturii aici, acum ziua sunt undeva la 28-29 de grade.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand cu caldura Kurdistan (sunt inca p’aici cu mobra mea).
Cultura foarte asemenatoare cu Iran, preturi usor mai mari DAR: nu iti trebe CdP (taxa de intrare cu mobra undeva la 10usd), sunt pe alocuri ATMuri (in Iran nu ai luxul asta, trebuie sa iti planifici din timp cheltuielile si sa ai la tine suma aferenta cash, nu conteaza in ce moneda).
Nu trebuie viza, ai drept de vizita 30 de zile cu pasaport romanesc, free of charge.
Dpdv al temperaturii aici, acum ziua sunt undeva la 28-29 de grade.
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Se noteaza si asta :)
Ne dorim ceva mai "exotic" si asta suna interesant. Am fii mers pana in Mongolia, insa nu ne permite timpul.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.11.2019 la 22:24, ilie.ardeias a spus:

Iti recomand cu caldura Kurdistan (sunt inca p’aici cu mobra mea).

Cultura foarte asemenatoare cu Iran, preturi usor mai mari DAR: nu iti trebe CdP (taxa de intrare cu mobra undeva la 10usd), sunt pe alocuri ATMuri (in Iran nu ai luxul asta, trebuie sa iti planifici din timp cheltuielile si sa ai la tine suma aferenta cash, nu conteaza in ce moneda).

Nu trebuie viza, ai drept de vizita 30 de zile cu pasaport romanesc, free of charge.

Dpdv al temperaturii aici, acum ziua sunt undeva la 28-29 de grade.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Care Kurdistan? Cel din sudul Turciei, cel din nordul Irak-ului, din nordul Iran-ului, sau din nordul Siriei?😀

Eu as face o tura prin Georgia, Armenia si sa cobor in Iran pana la Tabriz. Am auzit ca fac un kebap bun acolo😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 14.11.2019 at 10:37, Lancelot said:

Care Kurdistan? Cel din sudul Turciei, cel din nordul Irak-ului, din nordul Iran-ului, sau din nordul Siriei?😀

Eu as face o tura prin Georgia, Armenia si sa cobor in Iran pana la Tabriz. Am auzit ca fac un kebap bun acolo😆

 

Cu toate ca SE Turciei este populat predominant de kurzi..nu poti numi Kurdistan zona aia, cel putin nu cu voce tare acolo, nu acum :)

In N Siriei nu poti ajunge pentru ca toate punctele de trecere a frontierei sunt inchise pentru public. Poti trece doar cu legitimatie de presa sau armata.

In NV Iranului, se aplica aceeasi politica precum in tot Iranul, si anume iti trebuie viza (aprox 70 euro) si Carnet du Passage pentru mobra.

Nu ramane decat nordul Irakului, care, din punct de vedere politic, este singura regiune kurda numita Kurdistan.

 

Vis a vis de kebap, comparnd kebapul din Adana (Turcia) cu cel din Iran si cu cel din Iraq (Duhoq sau Suleymaniah)..eu as vota pe cel din Iraq..este de departe sublim. As adauga si crapul la gratar pe malul Tigrului. Dar asta este cu totul alta discutie :)

Editat de ilie.ardeias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super.  Banuiam ca e vorba de nordul Irak-ului, dar oficial, nu exista Kurdistan, face parte din republica Irak, nu are statutul Kossovo, deci....

Mai bine spune-ne ce faci tu pe acolo si cum putem ajunge la tine, sa verificam chestia cu kebap-ul😃

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in vacanta, am venit inapoi in Bucuresti duminica seara :)

Kurdistanul are un statut cumva special..in ideea in care obtii stampila de intrare fara a avea in prealabil viza pentru Irak. Dar esti limitat in a te plimba doar in zona "kurdistanului".

Fara viza pentru Irak care se obtine numai la ambasada, nu ai dreptul de a cobori spre sudul Irakului, pentru ca dpdv oficial, esti ilegal acolo..cu toate ca ai stampila in pasaport

 

Cat despre kepab..uite o masa standard :)

WhatsApp Image 2019-11-20 at 18.16.37(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-11-20 at 18.16.37.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 11.11.2019 la 14:49, ovidiu.voinea_adv a spus:

Ma intereseaza doar varianta de a merge cu motoreta mea.
Astept raspuns de la Hossein sa vad ce cost se percepe. Daca merita riscul merge cu el, daca nu, o sa optez pe varianta cu carnet de la ACR.
Am sa va tin la curent.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
 

Ai primit raspuns de la Hossein?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit eu raspuns, caci Iranul este in planurile mele ptr anul viitor, insa eu vroiam sa ajung si in Dubai cu motocicleta proprie.

Iata ce mi-a raspuns:
 

Thank you for making contact and decision to visit our wonderful country

I am ready to offer temporary Carnet de Passage coming via Armenia valid for 30 days but if you want to exit from Iran to Dubai then you need new documents which is not possible to offer coming via Dubai, is this OK with you?

The temporary Carnet de Passage cost about 400$. Do you want me to arrange the necessary reference number for your Iran visa?

 

In traducere libera, ptr cei care nu cunosc engleza, se poate obtine un Carnet de Passage temporar valabil ptr 30 de zile ptr care trebuie sa platesti un comision de 400 de USD. El te asteapta la vama cu Armenia si-ti face actele acolo pe loc, cu drept de sedere ptr 30 de zile.
Daca intri prin Turcia, nu vei putea sta mai mult de 7 zile in Iran.
Intocmirea actelor la vama dureaza cateva ore bune, sunt persoane (travel motovloggeri pe youtube) care-au stat si 10 ore...


Prin urmare, pentru tura mea va fi necesar sa iau Carnet de Passage de la autoritatile romane... dar, pentru tine, este ok si te poate ajuta.
Sa treaca sarbatorile si incep sa vad cum e procedura cu acest Carnet de Passage...

Adresa de pe care mi-a raspuns este overlandtoiran@gmail.com, eu i-am trimis cerere de info suplimentar prin intermediul formularului de contact din website-ul lui http://www.overlandtoiran.com/

 

Sper sa va fie de folos informatiile de mai sus.
PS: poti intra in Iran cu orice motocicleta personala, indiferent de capacitatea cilindrica, restrictiile fiind ridicare pentru a favoriza turismul.
De s-ar ridica si asta cu Carnet de Passage pana la anu', ce bine ar fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza Iranul d.p.d.v. al istoriei si tot investigand, am vazut ca se poate trece in Dubai cu ferryboat din Bandar Abbas, la costuri decente.
Sa vad ce bani am si ce eforturi tre' sa faci ptr vize & co ptr ca-mi trebuie vize cu doua intrari in Iran ptr doua persoane plus motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...