Sari la conținut

Nelamurire cumparare moto sh


ansin
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Maine o sa cumpar o motocicleta si vom face contractul v/c si proprietarul va scoate fiscalul. Sunt prea multe articole si modificari legislative si imi cer scuze daca s-a mai acoperit subiectul recent dar pana cand obtin eu programarea la drpciv, pot circula legal cu RCA si numerele vechi ale proprietarului ? Daca da, pot indiferent daca o inscriu pe numele meu la impozite sau nu?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sper sa nu mă înșel, dar din momentul achiziției tu ai 30 de zile sa o înregistrezi in fiscalul tau, și pentru înmatriculare ai nevoie de asigurare in vederea înmatriculării.chiar daca înmatricularea se face după cele 30 de zile ai voie sa circuli in continuare cu ea.

 

Și vezi că fiscalul nu se mai oferă că înainte ci se pun stampile de la taxe pe impozite pe cele 5 exemplare ale contractului de vânzare cumpărare.unu rămâne la vânzător, 4 la tine pe care le imparti și tu mai departe la rândul tau.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Faci o polita RCA pe numele tau in vederea inmatricularii. In locul numarului de inmatriculare apare seria de cadru. Dupa ce ai obtinut si numarul de inmatriculare te adresezi celui care ti-a facut polita sa o trimita asiguratorului spre completare. O primesti inapoi cu numarul de inmatriculare trecut pe ea si cu asta basta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dar pt a emite RCA în vederea înmatriculării brokerul trebuie să încarce în platformă contractul de v-c (vizat? Uite că asta nu știu). Teoretic. Practic se poate încărca orice acolo că nu verifică nimeni și polița se emite bine merci. În caz de izbă sunt toate șansele să verifice însă. Recunosc că nu știu în ce condiții e valabil RCA în vederea înmatriculării. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procesul e simplu. Faci cvc. Vizat la taxe si impozite. Faci asigurare in vederea inmatricularii, pe serie. La asigurare asiguratorul ar trebui sa iti ceara cvcul in copie. CU astea circuli, pana il transcrii, pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, da poti merge pe numerele si pe asigurarea proprietarului. Daca ti-a semnat pe talon instrainat catre X la data Y, cum ziceau colegii mai sus, ai 30 de zile sa faci demersurile necesare sa o ai in evidenta si sa se emita un nou certificat de inmatriculare / alta asigurare. Daca nu ti-a scris asta pe talon si ai vanzare cumparare si trecuta la tine la fisc... prima data cand te va opri nenea politist, DUPA cele 30 de zile de la vanzare cumparare, va fi putin in gri totul. "not  great, not bad... 3.6" :) 

 

Eu as face o asigurare in vederea inmatricularii (cea cu serie de sasiu trecuta si nu cu NR inmatriculare) pe 1 luna... sau 2 max. Iar apoi as face o asigurare pe noul numar. 

Motiv:

1) nu poti iesi din tara cu asigurarea in vederea inmatricularii (nu se emite si carte verde pentru asigurarile in vederea inmatricularii)

2) te complici sa modifici polite de asigurare... Pretul nu mai difera acum semnificativ daca faci pe 1 luna asigurarea sau daca o faci pe 1 an de zile. 

 

Si, in afara subiectului, felicitari pentru achizitie, sa fie intr-un ceas bun, sa te plimbe si sa te bucure sute de mii de km fara reparatii capitale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți să îți faci asigurare pe câte luni vrei cu seria șasiu și când ai nr înmatriculare rogi brokerul să îți re emită asigurarea, o să îți listeze și țările unde este valabilă. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut rca in vederea inmatricularii cu seria de sasiu in primavara pana acum in decembrie, cand mi a venit randul la politie am fost sa scot si talonul cu noile numere, intre timp am bagat o si la taxe si impozite. Nu e bataie de cap deloc. 

Taxe si impozite-rca-politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.11.2019 la 9:43, Alexandru Boros a spus:

 

Motiv:

1) nu poti iesi din tara cu asigurarea in vederea inmatricularii (nu se emite si carte verde pentru asigurarile in vederea inmatricularii)

 

Salutari, nu este chiar asa cum spui. In cazul anumitor companii de asigurare, in cazul politelor RCA incheiate in vederea inmatricularii se emite carte verde fara probleme. In alte cazuri, cartea verde intra in valabilitate dupa ce a fost obtinut numărul de înmatriculare si acesta se comunica asiguratorului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fără număr de înmatriculare AUTOMAT din sistem polița iese cu TOATE țările barate, degeaba o printează agentul/brokerul pe tipizatul verde! Că poți eventual scăpa și să nu ți-o ceară la trecerea frontierei sau să fie mulțumit organul că ai o foaie verde pe care să nici nu se uite, aia se poate, dar altfel ieși din țară doar cu tropatronicul! Peujos adică. Sau poate o fi vreo companie pt care dă sistemul gherle și nu barează țările, dar eu n-am vz niciodată. Dacă vehiculul e înmatriculat și nu schimbă numărul e altă treabă, polița se poate emite de la început cu număr și cu carte verde valabilă. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, john17 a spus:

Fără număr de înmatriculare AUTOMAT din sistem polița iese cu TOATE țările barate, degeaba o printează agentul/brokerul pe tipizatul verde! Că poți eventual scăpa și să nu ți-o ceară la trecerea frontierei sau să fie mulțumit organul că ai o foaie verde pe care să nici nu se uite, aia se poate, dar altfel ieși din țară doar cu tropatronicul! Peujos adică. Sau poate o fi vreo companie pt care dă sistemul gherle și nu barează țările, dar eu n-am vz niciodată. Dacă vehiculul e înmatriculat și nu schimbă numărul e altă treabă, polița se poate emite de la început cu număr și cu carte verde valabilă. 

 

Asa stiam si eu. Poate ca m am exprimat gresit sau poate ca lucrurile altfel se petrec... ma bucur ca m a corectat cineva si mi a explicat ca ... nu e chiar asa (mersi MirceaB pentru elucidare). Incercarea era sa il ajut pe om cu o informatie de care m am lovit. Dar... apoi s-a intamplat motociclism.ro :) 

Editat de Alexandru Boros
am uitat ceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, john17 a spus:

Fără număr de înmatriculare AUTOMAT din sistem polița iese cu TOATE țările barate,

 

Nu este chiar asa.

 

Acum 8 ore, john17 a spus:

 Sau poate o fi vreo companie pt care dă sistemul gherle și nu barează țările, dar eu n-am vz niciodată. 

Nu este nici o gherla, sistemul functioneaza corect. 

Poti sa vezi mai jos un exemplu. Pentru protectia clientului am ascuns datele personale. Am lasat doar atat cat sa se vada ca la numarul de inmatriculare s-a trecut seria de cadru intrucat inca nu era disponibil numarul. Polita facuta in vederea inmatricularii.

Si City Insurance nu este singura companie care emite asa.

RCA.jpg

Acum 5 ore, Alexandru Boros a spus:

 

Asa stiam si eu. Poate ca m am exprimat gresit sau poate ca lucrurile altfel se petrec... ma bucur ca m a corectat cineva si mi a explicat ca ... nu e chiar asa (mersi MirceaB pentru elucidare). Incercarea era sa il ajut pe om cu o informatie de care m am lovit. Dar... apoi s-a intamplat motociclism.ro :) 

Atunci cand fac o afirmatie, o fac in cunostinta de cauza. Vorbesc de experiente intalnite si traite de-a lungul timpului si niciodata din auzite.

Sa auzim de bine.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu = nr roșu! Deloc. 

Poate fi înmatriculat în alt județ sau vânzătorul să păstreze nr. Și o poți face pe 1 an, doar că normal trebuie să schimbi țidula fără numar(ăr-ăr) după ce-l obții. Tare mi-e că dacă o comiți pe afară fără număr pe foaie ești bun de plată... 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polita pe care eu am postat-o mai sus a fost facuta in vederea obtinerii numarului definitiv, deci se poate. Asa cum spuneam nu vorbesc din auzite.

Acum 58 minute, einstein1984 a spus:

Polita rCA fara numar= numar rosu.

 

Nici vorba de asa ceva. Poate sa fie foarte bine si pentru inmatriculare definitiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...