Jump to content
Pepper Studio

Detailing Motociclete

Recommended Posts

Salutari.

Suntem doi frati, Alex & Laur, pasionati de motociclete (avem vreo 300.000 de km stransi) de toate soiurile si din toate timpurile si, din dragoste de fata de ele, le facem sa luceasca pe unde le prindem. 

Daca nu prea ai timp sa-i redai viata motorului si stralucirea pe care stii ca o merita, sau poate ai timp, dar nu si priceperea necesara, iar clipurile de pe Youtube nu prea ti-au dat incredere ca ar fi ceva simplu, cu tot dragul din lume ne oferim sa facem astea pentru tine. Cu pricepere profesionista, cu dragoste, pasiune, multa rabdare si mult respect pentru motocicleta.

Mai clar, cu ce ne indeletnicim:

1. SPALARE PREMIUM

Spalare cu sau fara apa, cu sau fara presiune. In cazul spalarii cu apa, apa pe care o folosim este total dedurizata, prin sisteme speciale de filtrare, eliminand pericolul afectarii lacului de vopsea cu microni de nisip sau pete calcifiate. Recomandam spalarea cu apa, doar in cazul unui nivel avansat de murdarie. In rest, recomandam spalare fara apa, motivele fiind lesne de inteles.
- Ambele spalari vin la pachet cu hidratarea vopselei cu solutii speciale care au in componenta agenti umectanti si aplicarea unui strat protector cu efect de luciu si adancime.
- Ambele spalari mai vin la pachet si cu redarea luciului si profunzimii culorii tuturor celorlalte elemente exterioare: jante, anvelope (zonele fara contact cu asfaltul), crom, trimuri plastic, elemente aluminiu.

2. DETAILING
Pe langa decontaminare, eliminare zgarieturi si readucerea in starea initiala a lacului de vopsea si a celorlalte elemente, aplicam 3 straturi succesive si complementare: strat hidratant, strat protector polimeric si strat de inchidere a lucrarii, cu efect 3D Gloss. 

- Toate elementele de crom si aluminiu sunt aduse in starea initiala si polishate oglinda.

- La cerere, putem inchide lucrarile de detailing cu tratamente nano-ceramice sau semi-ceramice.

3. VOPSIRE
- Decapare, curatare, reparare (daca e cazul), nivelare, vopsire.
- In cazul elementelor expuse la temperaturi mari (esapament, bloc motor), folosim vopseluri termorezistente speciale pentru asa ceva.

- Bineinteles, facem si lucrari custom paint, cu aerograf.

4. RESTAURARE
Ai o comunista in garaj si ai vrea sa-i redai gloria? Cu tot dragul te ajutam.

=====

Pretul difera, in functie de lucrarea dorita. 

=====

Promitem ca:
- Ne purtam cu motocicleta ta exact ca si cum ar fi ar noastra.
- Folosim strict materiale premium, importate. Nu luam echipamente de la Dedeman, Mega-Image sau Ikea. Ai sa vezi cand vii la noi.
- Dupa lucrare, cand ai sa vezi motocicleta, ai sa ai un zambet pe fata cum n-ai avut vreodata. 

Pe toata durata lucrarii, care poate dura de la cateva ore, la cateva zile, motocicleta ta e in perfecta siguranta la noi in atelier, unde nu intra nimeni care nu stie sa zica pe derost, in mai putin de 10 secunde, cate 5 modele de motocicleta de la 3 marci diferite (:D).

Site-ul e in lucru, la fel ca tot branding-ul de altfel.

Pana atunci, da-ne PM pentru programari, pune orice intrebare relevanta aici, sau vino la noi: Str. Cugetarii 111, Voluntari, Ilfov.

Multumim!

Pepper Studio | Premium Moto Styling

Poze!!

De fapt n.am nimic de spus, ci postez ca sa fie mai usor de urmarit topicul vostru!😁

Pe langa vopsitorie, faceti si reparatii de carene?

Spor la treaba!

Edited by Metal Heart

Neata! Multumim pentru intentie.

Facem si reparatii de carenaj. Depinde, in acest caz, despre ce e vorba exact. In functie de spartura/ruptura, vorbim de sudura in plastic, sau reparatie cu fibra (optiunea cea mai putin dorita), dupa care vopsire, bineinteles.

Niste poze pe PM, sau, cel mai bine, o vizita la atelier si va spunem exact ce putem face si cat ar dura.

Un rest de saptamana linistit.

Pepper

Felicitari si succes. 

Ma abonez si eu la post. 

Cele bune!

Topic de urmarit.

Cateva intrebari suplimentare: detailing pentru vopsea mata faceti (din cate stiu sunt necesare materiale necesare)? cat dureaza minim o spalare fara apa + un detailing (fara operatiuni suplimentare de tratamente sau vopsire, etc.) ? pot astepta la voi efectuarea lucrarii (din Voluntari pana in Drumul Taberei si inapoi cred ca as face mai multa decat daca as ramane acolo pe toata durata lucrarii).

Salut Kassu!

Cand vorbim de detailing, vorbim de readucere in starea initiala din punct de vedere optic a elementelor vopsite, sa spunem. In cazul vopselurilor mate, sunt anumite etape ale procesului de nivelare a lacului care a suferit zgarieturi. Fata de vopselurile lucioase, ne oprim la pasul in care se reda luciul, dupa procesele abrazive si doar curatam si degresam suprafata mata.

Despre spalare fara apa:

Dureaza in jur de 30 minute - include decontaminare cu clay bar (doar daca e nevoie), rehidratere vopsea, sealant finish special pentru mate, luciu crom/ aluminiu si restaurare trimuri plastice, cauciuc si piele.

Un detailing, care implica si partea de spalare, bineinteles, poate dura intre 2 ore si 4 ore. Depinde de motocicleta. Sportivele dureaza mai mult, pentru sunt carenajele mari. Nu vorbim aici de niciun fel de tratament de inchidere de niciun fel, pentru ca astea au timpi speciali de uscare si, in general, e de pe o zi pe alta. Nu prea vrem sa fortam traramentele de inchidere cu lampa UV de uscare, ca am observat ca grabirea procesului nu e, intotdeauna, benefica.

Esti bine-venit sa stai cu noi pe toata durata procesului. Chiar ne-ar face placere!

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu.

Pepper

Later Edit:

La spalare, unde am zis de luciu elemente crom/aluminiu, facem doar la cererea clientului daca sunt zgariate, corodate. Nu recomandam, in schimb, pentru ca redarea luciului la metale va scoate in evidenta toate imperfectiunile.

Interesant topic, mai ales datorita explicațiilor profi și detaliate. 

Aplicați cumva și folie antiscratch? 

M-ar interesa un polish pe unde necesita și aplicarea de folie la un GTR 1400.

IMG_20191012_195545.jpg

Multumim pentru cuvintele tale, I.u.v.

Cu polish-ul te ajutam cu mare drag (acum, trebuie sa vedem la ce te referi cand spui polish). Cu clear bra-ul (folia anticriblura), nu. Noi punem doar autocolant, nu clear bra, care necesita un proces destul de anevoios, pe care nu suntem specializati.

Iti pot spune doar ca inainte de aplicarea foliei transparente, suprafata trebuie sa fie impecabila.

Multumesc si sper ca te ajuta.

Pepper.

A, am uitat: un clear bra de calitate (cum ar fi 3M PPF) costa in jur de 150 EUR pe m2, doar folia. Ideea e ca 3M, in materie de folii (atat autocolante, cat si anticriblura), sunt #1. 

Multumesc pentru detalii.

V-am notat in agenda.

Ne auzim la primavara, cand reinnoiesc asigurarea.

Daca aflam de voi mai curand cu vreo saptamana, cred ca va faceam o vizita pentru o curatare profi inainte bagat la iernat. 

In principiu, din ce am inteles, cred ca in prima faza o sa vad cum va arata dupa o spalare fara apa, urmand ca mai apoi sa vedem daca se impun si alti pasi suplimentari, desi n-as crede.

Nu sunt zgarieturi care sa necesite o atentie deosebita.

Este insa destul de murdar, spre rusinea mea: e vorba de insecte (toata partea din fata:far, aripa, masca radiator, furca, carene laterale, etc.), stropi de  la sprayul pentru uns lantul (codita, suport numar, bascula, catalizator, etc.), jenti imbacsite de praf, spray de lant, samd.

Asta e pacientul, intr-una din zilele lui in care arata cat de cat mai curat...

22712192_10214863555727488_4189995520693164983_o.jpg

Pana ne mai auzim/vedem, spor la treaba!  😊

Edited by Kassu

Spor la toate cele!

Frumoasa foc si da, nu pare sa ascunda ceva deosebit.

On 14.11.2019 at 8:18, Metal Heart said:

Poze!!

De fapt n.am nimic de spus, ci postez ca sa fie mai usor de urmarit topicul vostru!😁

Pe langa vopsitorie, faceti si reparatii de carene?

Spor la treaba!

Uite de ce ne apucam acum.

5EC35406-882A-4BF5-A950-2E865E21FA8B.jpeg

Ma abonez si eu la topic

Lucrați și sâmbătă în general și mâine în special? 

2 minutes ago, l.u.v said:

Lucrați și sâmbătă în general și mâine în special? 

In weekend suntem alaturi de sotii si copii 100%.

De luni pana vineri, incepand cu 09.15 si pana la 17.45.

Tragem cate o fuga si seara, dupa program, pentru receptie motociclete.

Multumesc!

Pepper

Acum 11 minute, Pepper Studio a spus:

In weekend suntem alaturi de sotii si copii 100%.

Multumesc!

Pepper

Mie asta imi arata ca sunteti seriosi 100%. Sper sa nu ma insel.

E de urmarit topicul, ne auzim cand o fi cazul :) Succes!

Acum 20 minute, Pepper Studio a spus:

Tragem cate o fuga si seara, dupa program, pentru receptie motociclete.

Mie asta îmi arata ca sunt serioși 100%. Nu ca au program 9 17 :D Ci ca pot aduce moto seara, și lua tot seara.  Bv, asta e o treaba buna.

Va rog sa îmi dați un cost, doar pentru spălare moto și tratare. Este vorba de o motocicleta noua, ce urmează a fi băgată la, somn. Are doar 500 km. 

Acum 6 minute, Adrian M. a spus:

Este vorba de o motocicleta noua, ce urmează a fi băgată la, somn. Are doar 500 km. 

Intai murdareste-o mah ...abuzeaza de ea apoi o duci la SPA ! 

Acum 1 minut, Paca a spus:

Intai murdareste-o mah ...abuzeaza de ea apoi o duci la SPA ! 

nu mai. Zic de spalat si facut tratament de protectie vopsea. Tocmai ca sa poti abuza de ea, fara sa i sara vopseaua :D

14 minutes ago, Adrian M. said:

Mie asta îmi arata ca sunt serioși 100%. Nu ca au program 9 17 :D Ci ca pot aduce moto seara, și lua tot seara.  Bv, asta e o treaba buna.

Va rog sa îmi dați un cost, doar pentru spălare moto și tratare. Este vorba de o motocicleta noua, ce urmează a fi băgată la, somn. Are doar 500 km. 

Ai PM.

Haideti ca pun aici PM-ul catre Adi, poate mai e cineva interesat de pregatirea motocicletei pentru hibernare:

Tratamentul pentru hibernare peste iarna costa 250 lei si include:

- spalare fara apa, decontaminare totala, hidratare lac vopsea.
- tratament roti si plastice nevopsite (trimuri).

- tratament sealant pe carenaj, tobe, furci, faruri, stopuri, jante, pentru protectie anti umezeala si anti-coroziva. Sta zapada pe ea, sau orice, nu ajunge la elemente. La primavara, dai un prosop de microfibra peste ea si o sa luceasca oglinda.

Spor!

Pepper

Tratamentul asta este bun doar dacă o ții nemiscată în curte / garaj, sau ajuta și dacă mergi cu ea? Eu ies și iarna indiferent de temperatură, doar să nu fie zăpadă. 

Nu nu. Tratamentul e pentru mers. Hidrofob, antocoroziv etc. E un sealant care protejeaza foarte bine, pentru mult timp (cam 4-5 luni).

E o alternativa ieftina la tratamentul nano-ceramic (care tine pana la 4 ani daca e intretinut regulat). Bine... nano-ceramic e mult peste.

Noi aplicam acest tratament si la hibernare, pentru ca motocicleta intra in contact cu foarte multa umezeala, care e coroziva. Sealentul o protejeaza fara griji.

Pepper

Edited by Pepper Studio

Salutare,

Ma abonez si eu, in ce zona e atelierul?

1 hour ago, Nicku_R said:

Salutare,

Ma abonez si eu, in ce zona e atelierul?

Salut!

Ce-a zis Alex. Atelierul e in Voluntari, Cugetarii 111. La 5 min de OMV-ul de la Pipera.

Mersi!

Pepper

Salut

Bravo baieti, buna treaba! Seriozitatea e rara in vremurile acestea, sper sa va mearga din plin! Ma abonez clar, doar ca eu am mult crom. Am sa va trimit un PM pentru detalii.