Sari la conținut

19. Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

stati linistiti ca nu prea are ganduri de retragere.... am prins un interview cu el de curand... si zicea ca in functie de rezultatele de anul viitor va lua o decizie.. deci daca Yamaha se pune la punct cu mobra... si el sa traga mai mult... daca reuseste un top5 la sf de campionat... eu zic ca mai baga 1 fisa. :))))... (1 an adica)... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 489
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, Method a spus:

:agree:

Binder a fost bun la moto3....dar exact ca Marquez jr...prea mult timp bai nene ba.Cand stai 3-4 ani pe un campionat la clasele inferioare,motivele nici nu mai conteaza,dar e o problema.Dupa 8 ani prin clasele inferioare vii si tu in gp...ok ok mergi esti bun ai luat niste campionate dar....a se vedea parcursul campionilor - Rossi Lorenzo Marquez etc.

 

De asta spuneam eu ca nu am incredere in baetzii astia de nu fac nimic in campionatele inferioare sau cand iau cate un campionat la clasele mici le trebuie 4-5 ani ca sa il ia pana pleaca toti smecherii din el si vin numa noobi.

Si de aia am zis sa fim atenti la Joan Mir care e singurul din lot care a respectat pana acum pattern'ul campionilor - 1 an de acomodare,celalalt an campion.Si iata ca deja incepe sa ii sufle in ceafa lui Rins...

Corect, parcursul campionilor este ala. Insa ei sunt exceptia si pe langa ei avem plutonul. In 20 de ani de competitie la varf avem doar 5 campioni.

Iar Lorenzo se incadreaza in ambele parti conform criteriilor tale: a luat titlul la moto 2 (250) in anul 2, insa are si 3 ani inainte la aia mici fara sa se apropie. Practic a luat primul titlu in anul 5.

Stoner cam la fel, a luat in anul 2 la intermediar, dar are inca 2 ani la aia mici.

Acum, campionii recenti de moto 2 in ordine invers cronologica:

AM: Titlul in anul 5 plus titlul in anul 3 ala aia mici.

Peco: Titlul in anul 2, insa inca 4 sezoane la juniori fara sa fie aproape. In total, primul titlu in anul 6

Morbi: Titlul in anul 4 la moto 2

Zarco: Titlul in sezonul 4. La juniori s-a batut in sezonul 3. In total, primul titlu in sezonul 7

Rabat: Titlul la in sezonul 4. La juniori 5 sezoane fara sa se bata. In total, primul titlu in sezonul 9

Pol: Titlul in sezonul 3 (s-a batut si in 2). La juniori a avut 4 sezoane complete, s-a batut in ultimul. In total, titlul in sezonul 7

 

In concluzie, ca sa te citez, nu e chiar ca-n filme. In parcusrul ala se incadreaza Rossi si Marquez plus "poor Dani" care nu a reusit la aia mari.

Ce incerc sa spun nu este ca il consider pe AM cine stie ce pilot. Insa, daca ceilalti enumerati au primit sanse la clasa mare (plus alti cativa anonimi in anii recenti), nu vad de ce nu ar primi si el.

In trecut am mai avut piloti de uzina care nici macar nu miroseau lupta la titlu. Imi vin in minte de la Yamaha Collin Edwards si Ben Spies.

 

 

Acum 3 ore, Method a spus:

Am citit si eu ce a zis Aleix...nush ce legatura avea Pol cu toata treaba cu Honda....daca ar fi fost Pol cu Zarco la concurenta pt postul HRC,intelegeam ideea.Asa...mi se pare doar hatereala gratuita la adresa lui Zarco - putea sa spuna simplu ca in opinia lui AM ar fi poate in timp mai competitiv,simplu...de ce il amesteca pe frati-su in discutie???

 

In plus, Aleix sa puna mana sa castige prima cursa din viata lui si pe urma sa vorbeasca de merite. Are 15 sezoane complete in circuit, a mai fost la o echipa de uzina si nu a reusit o singura victorie in toata perioada asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Buggy a spus:

stati linistiti ca nu prea are ganduri de retragere.... am prins un interview cu el de curand... si zicea ca in functie de rezultatele de anul viitor va lua o decizie.. deci daca Yamaha se pune la punct cu mobra... si el sa traga mai mult... daca reuseste un top5 la sf de campionat... eu zic ca mai baga 1 fisa. :))))... (1 an adica)... 

Hmmmm poate e asa:

E clar ca MM il va bate la tot (nr de campionate, victorii, pole-uri) si poate se agata de ultimul record: longevitate in gp?

 

Inteleg si pct asta de vedere cu "prea mult timp la clase mici/pana sa ia campionatul" dar BiB asta are o "agresivitate" in el.

Nu stiu daca asa a fost mereu. Pare si este bataios. Plm.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Method a spus:

 

Am citit si eu ce a zis Aleix...nush ce legatura avea Pol cu toata treaba cu Honda....daca ar fi fost Pol cu Zarco la concurenta pt postul HRC,intelegeam ideea.Asa...mi se pare doar hatereala gratuita la adresa lui Zarco - putea sa spuna simplu ca in opinia lui AM ar fi poate in timp mai competitiv,simplu...de ce il amesteca pe frati-su in discutie???

 

Cred ca Zarco plateste tribut plecarii de la KTM si declaratiilor care le-a avut. Cel putin asa e parerea mea.

Daca ascultati ce spune Pol, el zice ca Zarco a fost parte dintr-un proiect in care cineva (gen KTM) a investit bani si Zarco a decis sa plece la mijlocul campionatului. 

Pe undeva are dreptate..

Odata asta, odata toate zvonurile care zic ca e destul de dificil sa se lucreze cu Zarco, cantaresc la decizie, chiar si putin.

 

Eu sper sa meaga Zarco si nu AM, oricat de rapid e, nu a demonstrat din pacate pe alta mobra decat Yamaha(unde are concurenta pe Qua) si nici nu mai are 20 de ani.

Se duce la Moto2 la 30 de ani, acolo o sa isi incheie cariera....

 

Ar mai fi trenul cu plecarea lui Rossi, dar nici acolo nu isi netezeste calea cu declaratii gen, decat Avintia mai bine Moto2, decat pilot de teste la Yamaha mai bine 3 curse cu Honda, din care una terminata pe 13 din 16 si 2 pe jos :(.

Nu prea a rupt gura targului.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Aion2014 a spus:

In cate curse ai concurat tu cu spatele rupt?

Altu’ cu prostia “ daca nu esti mare pilot n-ai voie sa-i critici pe piloti”. Harneala in lipsa de argumente. Vezi ca s-a explicat de mai multe ori de ce nu sta in picioare teoria asta. Reciteste.

Acum 5 ore, Aion2014 a spus:

Cand of fi ultimul la sfarsit de campionat atunci e de casat, nu cred ca esti in masura sa decizi cand e timpul de pensionat al cuiva, aaaa din punctul tau de vedere poate ai dreptate dar cui ii pasa de parerea ta? Pana la urma a terminat pe 7/22 la general si tu il trimiti la culcare ca nu mai e bun... Ceva nu se leaga

Ba, de parerea colegului a pasat multora in ultimii ani p-aici. Chiar daca nu au fost de acord cu ea. Pe cand tu nu stiu de unde ai aparut si ca ce chestie ne dai sau nu voie sa ne spunem parerea despre cutare lucru. Eu zic sa-ti vezi lungu’ ghidonului si sa sezi bland.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, B.B. a spus:

Am văzut și eu acum, să-i fută câinii..

Te tii de promisiune?

 

Acum 2 minute, frigider a spus:

Nu va impacientati, contract pe 1 an. Miroase a petrux? :D

Isi pastreaza optiunea deschisa pentru aprilie-mai cand o sa aiba loc discutiile despre contracte la toti. Va fi interesanta perioada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ilarionciobanu a spus:

Te tii de promisiune? <<<< bahahahaha

 

Isi pastreaza optiunea deschisa pentru aprilie-mai cand o sa aiba loc discutiile despre contracte la toti. Va fi interesanta perioada

clar.

 

 

de obicei contract pe 1 an = echipa nu e sigura de pilot..dar zice "hai sa vedem", e o usoara indoiala dar peste 1 an expira contractele tuturor deci na, nu mai suna asa dubios.

 

Acum 5 minute, Altair a spus:

Incest team Honda, sa vezi ce le cresc vanzarile in Japonia :)

cmapionatele se iau pe pista nu la boxe sau in rulote. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va mai aduceti aminte din cand in cand ca lui Lorenzo totul i s-a tras de la caracterul lui infect...

Se pare ca familia MM are o influenta mai mare decat ne-am fi dorit in GP.

Cred ca plecarea lui Lorenzo a fost de comun acord,dar usor cu pumnul in gura din partea Honda. E drept ca tot ei l-au salvat ca ramasese fara ghidon daca nu il luau ei.

Lorenzo a mai spus ceva, cand a fost campion la Yamaha, dezvoltarea era dictata de el. Cand a plecat la Ducati a plecat tot ca pilot nr. 1 si dezvoltarea s-a facut cum a vrut el (poate a durat cam mult dar eu zic ca Lorenzo chiar poate fi numit 'dezvoltator', cum ne place noua pe aici denumirea asta). La Honda in schimb a venit clar ca pilot nr.2. Aici a spus ca nu avea cum sa ceara ca Honda sa modifice motoreta in directia lui, iar adaptarea se pare ca ar fi fost imposibila. 

O situatie nasoala, din care el a vazut retragerea a singura iesire. Cred ca si accidentarea aia la coloana l-a speriat un pic, a tras linie la ce a facut pana acum, si-a inghitit orgoliul care i-ar fi dictat sa ramana sa mai demonstreze inca o data cu orice pret ca poate castiga si cu Honda, si-a numarat milioanele din cont si asta a fost.

Unul din cei mai buni campioni de motogp din era moderna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o vad doar ca o miscare de conjunctura ca a plecat Lore, castiga si pe partea de marketing, nitel nepotism merge la controverse, se face vuietu mare, treaba merge inainte si vad ei pe urma. Eu zic ca HRC iese pe plus cu manevra asta chiar daca ala micu nu performeaza. Daca performeaza e cu atat mai bine. Mai rau decat Lore greu gasesti si liber de contract. E win-win.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, thesaw a spus:

E oficial Alex e coleg cu Marcel la anu’. Contract pe un an

Asta e manea.

Facepalm.Veste mai proasta nici ca se putea.

Ba da repede a semnat el mai nene mai...cum s-au lovit contractele la perfect pfiii ce viteza.Sa ii vedem valoarea...pe cea mai dura motoreta din campionat.Sper sa ii iasa pe nas.

Acum 7 ore, ilarionciobanu a spus:

Ce incerc sa spun nu este ca il consider pe AM cine stie ce pilot. Insa, daca ceilalti enumerati au primit sanse la clasa mare (plus alti cativa anonimi in anii recenti), nu vad de ce nu ar primi si el.

In trecut am mai avut piloti de uzina care nici macar nu miroseau lupta la titlu. Imi vin in minte de la Yamaha Collin Edwards si Ben Spies.

Na ca primi.

Calcatul cel mic care a luat titlul la moto3 imprastiindu'l pe Miller si pe cel de la moto2 numai si numai cand au plecat toti cei buni sus la gp si chiar si atunci era sa si-o ia de la "marele" Binder care vira saracul grinda cu zabrele din drift ca altfel nu se putea....genial,parcurs de campion ce sa mai.Ee,sa il vedem acum ce poate...o fi si asta vreun Quartararo latent.

Acum 5 ore, damager a spus:

Eu sper sa meaga Zarco si nu AM, oricat de rapid e, nu a demonstrat din pacate pe alta mobra decat Yamaha(unde are concurenta pe Qua) si nici nu mai are 20 de ani.

Se duce la Moto2 la 30 de ani, acolo o sa isi incheie cariera....

 

Ar mai fi trenul cu plecarea lui Rossi, dar nici acolo nu isi netezeste calea cu declaratii gen, decat Avintia mai bine Moto2, decat pilot de teste la Yamaha mai bine 3 curse cu Honda, din care una terminata pe 13 din 16 si 2 pe jos :(.

Nu prea a rupt gura targului.....

Din pacate cred ca ai dreptate....

In cele 3 curse pe Honda a aratat potential dar nu a capitalizat....nu trebuia sa o arda haiduceste ca doar nu e rookie,nu a avut grija deloc la rezultate - prima cursa ok,a 2a cursa sa cazi tu de pe 8 mergand la milimetru langa Mir,care e rookie...bai frate ala nu e Dovi,nu are 10-15 ani de gp sa nu te atinga cand te bagi la milimetru pe langa el,fac si ei mici greseli ca de aia sunt rookies,trebuia avut grija la ei.Bad move.

Iar la Valencia,unde miza cu Lorenzo era infinit mai mare...declara ca se uita cum a cazut Petrux si si-a pierdut concentrarea...pai asta facem noi ca suntem noobi nu ei.wtf?

Prima si cea mai importanta sansa a carierei lui a fost cea cu Puig care l-a sunat sa vina la HRC si a refuzat,am zis de atunci ca este o mutare devastatoare sa nu accepte aceasta sansa enorma de a pilota la HRC.

A doua sansa a fost asta - 3 curse cand esti in cwrul gol aruncat de KTm...trebuia sa mearga dumnezeieste.Si mai vine si retragerea lui Lorenzo..si el cade.Da urat rau de tot.Bine,pe partea ailalta,nush daca nu erau cartile facute din Malaiezia de cand a iesit AM campion iar Lorenzo a decis ca se retrage..bai nene dar oricum cazatura asta n-a ajutat deloc.Very bad move.

Eu sper ca va mai primi o sansa pe undeva.Dar si daca mai primeste...va fi ultimul tren.

Acum 2 ore, Buggy a spus:

 

FB_IMG_1574103510563.jpg

hmm... ne pregatim  de o surpriza? 

Hah! interesanta trebuie sa fi fost discutia de acolo...

Acum 1 oră, paulynos a spus:

Eu zic ca HRC iese pe plus cu manevra asta chiar daca ala micu nu performeaza.

Eu zic ca nu iese.

Nu vad prin ce minune un baiat care n-a aratat cine stie ce viteza sau potential in clasele mici,un fel de Bagnaia dar mai slow,va reusi sa mearga pe aceasta Honda atat de complicata.

Pe partea cealalta,HRC au zis ca vor sa faca o moto mai user friendly,cine stie...

Dar HRC cu asta au dat nastere la o gramada de povesti si barfe pe de o parte,iar pe partea ailalta ok,au luat campionul moto2 dar nu e ca si cum ar fi luat marele talent in devenire care era AM,adica sa fim seriosi,daca nu il chema Marquez il mai luau?Plm lui Morbi nu i-a facut nimeni oferte din astea bomba de exemplu.De altii nu mai zic.

 

Daca AM va merge bine din primul an pe o Honda,fie ea si cu suport de uzina,atunci e super pilot.

Insa eu nu vad asta intamplandu-se sub nici o forma.

Uitati-va la Bagnaia saracul...ba si ala nu e prost.

A zis bine Rossi una e sa vii rookie pe Yamaha cea intuitiva si alta e pe Ducati.Pe Honda nu mai vorbesc.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Doctor X a spus:

Miller. :)

Lol nu seamănă deloc. 

Zic l am mai vazut pe miller si jur ca nu arata asa 😀

 

 

Ce sa zic , petr a avut un an de proba, nu m ar deranja sa aiba si miller.

 

Cei de la Btsports ziceau ca miller ar fi multumit unde e, are moto ultimele specs si ca ducati i ar da mai mulți ingineri, cam asta e dif dintre echipa de uzina si fabrica , nr personalului. Plm 

 

sa vedem . Nu au zis ca e sigur cum au zis de AM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...