Sari la conținut

19. Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Eu il vad pe Zarco deschizându-si o gogoserie la Saint Tropez. 

Pana nu se leapada de Satana si nu pune totul pe cartea celor doua roti nu o sa se schimbe nimic cu el. E prea bipolar ca sa isi (mai) puna cineva mintea cu el. 

Japonezii sunt niste dezaxati, ma mir ca cineva crede ca poate să-i înțeleagă. 

Marquez stie ca ceva nu e in regula, chiar atat de prost nu e incat sa se bucure. Paradoxal, cu mutarea asta, Honda le-a slabit familia. Cineva la Honda ori este extrem de prost ori are un simt al umorului extrem de dezvoltat si vreo doua polite de platit jokerului. Nu m-as mira de niciuna din variante. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 489
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dear george,pe bune...

 

The five-time World Champion has stated the last round of the 2019 MotoGP season at Valencia will be his last race.

You’re going to read a lot about Jorge Lorenzo in the next few weeks. And nearly all of it will be stats of his racing career, quotes from his farewell speech, and declarations of how the sport will be the lesser for his retirement.

Oh, and pronouncements of sadness. We must not forget the sadness which will apparently overwhelm MotoGP fans as Jorge leaves the field.

It’s all kinda predictable, isn’t it?

Am I sad that Jorge has called it quits? Well, no. Not in the true sense of the word. It would have been great to see him come to grips with the Honda and start banging up the front, but whether that was ever going to happen was taken out of his hands when he broke his back.

I think I would have been sad watching him stay and race Abram and Rabat at the back of the field. That sure must have burned some, that.

Will the sport be lesser for his departure? No. That’s just silly. The sport will not be lessened even when Rossi leaves. The sport is MotoGP. It is no-one’s bitch. It is cruel, it is glorious, and it is why we watch it.

Lorenzo leaving will have no effect on any of the other riders, the crowds, the TV deals, Carmelo, Puig, Jarvis, or anything. Those of us who love the sport will continue to watch and follow every move of whoever is racing, wherever they race.

Because it is about the racing, isn’t it? Sure, we love to hate Rider X and we adore Rider Y. We make bold statements about them even though we don’t know them personally and never will. But that’s how it works.

Sometimes, idiots will pipe up and say things like: “How many championships have you won to say something like that about rider so-and-so?” Clearly, people like that simply don’t understand passionate racing fans. I have never flown a plane, but when a trained pilot flies one into a mountain, I can make a call and say he screwed the pooch, can’t I?

I satirised Lorenzo mercilessly in Dear George. He was an easy construct to satirise. As, quite frankly, is the rest of the field. The whole sport is ripe for satire – vicious, cutting, insightful satire. Because that is what satire must be to be good.

Despite this, I was always in awe of Lorenzo. I’ll confess and tell you I’m in awe of every one of them. In fact, my awe is not limited to MotoGP racers. I’m in awe of anyone who races a motorcycle professionally, or even semi-professionally.

But when you crack the big time – MotoGP – that is sure some serious shit. Lots of money is stake. Lives are at stake. Egos are vast and testicles are measured in tonnage. My awe-metre is in the red zone.

Lorenzo was one of the best. No question. History will certainly be kind to him – and it should. He has delighted me with his racing ability, and his sheer determination and focus. He is as courageous as any of them. If you’ve been following MotoGP for a while, you’ll know exactly what I am talking about.

But while he has climbed many hills in his storied career, this time he had to climb a mountain. He may well have climbed it. I do not know. Only he knows if that climb was possible. And I am sure he thought long and hard and deep on it. He is, after all, an elite racer. Racing for him is indeed life, not a sticker on a ute.

No-one goes racing not wanting to win. Coming second is not what it’s about. And since we’re dealing with a man who has won five world championships, it’s not hard to imagine where his head has been at in recent times.

Ultimately, the mountain he was presented with was one he chose not to climb.

Would Honda have sacked him? Maybe.

Could he have gone to another team? Maybe.

Or having examined all of these possibilities, gazed upon the pile of money he slept on each night, and considered the nagging ache his spine might be giving him each time he hauled on the brakes from 340km/h, and the ever-present chance an error could see him crippled for life – in which case what good is all that money anyway? – he decided that mountain will stay unclimbed.

It is not for any of us to even speculate on what he should have done. He did what he did. And he did what he decided was the best thing for him to do. Amen.

Thank you, Jorge, from the bottom of my heart, for giving me some of the most exciting races I have ever seen. You were weird and quirky – the cat who walked by himself, as Kipling might have called you. But you were a MotoGP racer – one of the best there ever was.

 

Salut and go well.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Buggy a spus:

de obicei nu sunt asa convins de chestii de genul ptr ca never say never....dar de data asta nu s de ce am impresia ca AM o sa o dea in bara...

e la 0.04 de timpul lui Bradl, poate e incurajatoare treaba asta? 

eu unul nu m-as bucura sa vad cum e ultimul AM pt ca inca o moto de uzina e .. irosita - cum e yama lui rossi cand iese de la locul 4 in jos.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, Buggy said:

Cal a prins si el un podium in Australia... in rest a fost la cules de pietre  :)))

 

Ai "uitat" de Qatar și Germania unde a fost pe locul trei. Iar la Phillip Island a fost chiar pe doi. Plus două locuri cinci, la Brno și Motegi și două locuri șase, la Silverstone și Aragon. Parcă nu a fost chiar tot timpul prin pietriș...😉

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, damager a spus:

pai e simplu cu Yamaha.... merge bine dc nu are probleme de trafic :).

problema e clara si se vede si la Vinales si la Qua.... este f greu sa depaseasca, practic spre imposibil...

au declatat si vin si qua ca nu au iesirea care sa le permita depasirea, ai nici pe frana nu stau f bine.

 

s-a vazut si la Rossi la Sepang, de vreo 3 ori cand a incercat sa-l depaseasca pe Dovi intrand cu viteza mai mare in viraj, pe iesire a revenit Dovi fara probleme.

Asta cam asa e.Au viteza pe viraje,dar stau slab pe frane iar pe iesire Ducati e suprem.

Dar Marquez zicea ceva ciudat acum la ultimele curse - ca Yamaha are prima faza a acceleratiei mai puternica decat ei...weird.

Rossi a facut tot ce a putut acolo la Sepang,insa no dice.Efectiv nu avea cum.

Acum 15 ore, frigider a spus:

Hmmm eu stiam ca formele pătrate is bune la aerodinamica..vezi la la nush ce impreza mai vechi.

Sper ca faci misto :P

Acum 13 ore, ilarionciobanu a spus:

Pentru acuratete: „It was a positive first day of 2020 for KTM, who were sporting a completely new chassis. Constructed differently but remaining tubular and steel, Pol Espargaro (Red Bull KTM Factory Racing) made it five manufacturers inside the top eight.“

Aia am vazut - e clar ca e tot din fer nu ma asteptam sa le faca din aluminiu.Si sectiunea ma gandeam ca e tubulara,desi nu se vede prea bine.Nu stiam insa daca sunt tot pe principiul grindei cu zabrele.As zice ca nu din ce bunghesc eu acolo.

Buna aia cu "it's our dna" pe care a pus-o colegul,tare duma.Dna ul lor e sa faca grinzi cu zabrele...

S-au sucit pe jumate si au trecut de la grinda cu zabrele la steel beam,dar desigur,tot da fer....cred ca numa bine peste vreo 2-3 ani cand trec ceilalti la cadre de carbon astia vor descoperi aluminiul :bounce:

E penibil sa justifici faptul ca nu stii sa lucrezi cu un metal prin "it's our dna sa lucram pa fer si sa facem grinzi de pod".

Acum 12 ore, damager a spus:

Dar ce parere aveti de Lecuona? 13 cu kktmu ca si rookie:). 

Rezultat bun.Si timp ok si in teste.La clasele mici @niciotreaba insa.Problema e faptul ca la kktm nu mai vine nimeni,cred ca o sa se apuce sa il ia pe Luthi sau ceva.

Acum 11 ore, adiy32 a spus:

Din punctul asta de vedere tot respectul pentru Marc,in afara de treaba cu cadrul din 2015,nu l-am auzit sa comenteze public ceva!

Pilotii ar trebui sa piloteze si nemultumirile legate de mobre sa le transmita doar echipei tehnice!

Prea s-au invatat sa comenteze public ce nu le place!

Cu Rossi in frunte!

:10:

DA - pilotii nu ar trebui sa explice prin presa ce probleme au motoarele lor (vezi Rossi Vinales samd),ci sa le explice inginerilor si punct.Mai sunt si alte exemple si la alte case de renume : Chel care tipa ca swingarm'ul de cf il face pe MM cu 3-4 zecimi/tur mai rapid,si ca de ce nu i-l dau si lui...Dovi care ii explica lui Gigi cat de slaba e motoreta prin presa,ceea ce e de porc dupa parerea mea...

Rossi si Vinales sunt de coma - "motoreta e praf motoreta e praf,probleme pe accelerare pe franare,degradare accentuata gume,motor,electronica"...ca sa vina Quarta si sa faca pole la fiecare cursa si sa se bata cu MM la fiercare cursa cu o moto identica cu a lor...cam pute nu?Quarta profita de atuurile ei mai bine decat ceilalti 2 - au zis chiar Rossi si Vinales asta dupa ce s-au uitat pe telemetrie...la Misano parca era declaratia?

Referitor la kktm - e prea devreme inca sa ne pronuntam cu Lecona zic eu.Vezi ca si Pol se plangea de kktm anii trecuti...in special de cadru care no turn :P ...iar Kalio - citez,din amintiri deci s-ar putea sa nu fie 100% corect "intru pe viraj roata la roata cu Rossi,el se culca pe viraj,ia apex'ul si iese,eu nu pot inca sa o inclin pe intrare"...mai e ceva de zis?

Si MM mai spunea mici probleme vezi 2017 cand se plangea de accel comparativ cu Ducati,dar nimic in genul celor de la Yamaha,spunea ca lucra la ele si improve si punct.Nu in genul Vinales "eu nu am venit la Yamha sa ies pe 8 din cauza motoretei voastre"...

Acum 8 ore, Gixu. a spus:

AM nu are cum sa faca o imagine buna. Asteptarile sunt uriase iar atunci cand s-a impartit talentul pe tzeava lu' tafsu, Marq a fost lacom si a luat cam tot...

Asta cam asa e.Pe de o parte sunt asteptari masive,pe care nu prea are cum sa le indeplineasca,pe partea ailalta...nu e nici la jumate din skill'ul lui frati'su.

Acum 4 ore, P T R a spus:

Dear george,pe bune...

...

Salut and go well.

Da,frumos.

 

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Kagemusha a spus:

 

Ai "uitat" de Qatar și Germania unde a fost pe locul trei. Iar la Phillip Island a fost chiar pe doi. Plus două locuri cinci, la Brno și Motegi și două locuri șase, la Silverstone și Aragon. Parcă nu a fost chiar tot timpul prin pietriș...😉

era un fel de a spune... nu il contestam... dar stim cu totii ca ii place des prin pietris

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, adiy32 a spus:

Exact!Vrajeala de doi lei!Au vazut ca  face lumea galagie si l-au scos pe Cechinello in fata!

In curand urmeaza o conferinta in care sa ne spuna Big Boss Ezpeleta,xa in motogp nu e cu nepotisme,

ca de fapt Alex e campion si alte balarii!

Si terminati cu minciunile lui Puig(care e doar un lacheu) ca Lorenzo s-a hotarat la Sepang sa spuna adio!

Dupa Sepang s-a hotarat ejectarea Loredanei!Si asta din cauza ca matematic Alex a devenit campion moto2!

Asta era si acoperirea pentru aducerea lui la HRC!E campion,ciocul mic!

Ca doar nu vroiati sa zica ca de fapt e reantregirea familiei si ambitia clanului de a avea ambii frati in aceeasi echipa!

 

Tu chiar crezi ca Lorenzo chiar e omul care sa taca daca ar fi fost "ejectat" ?? Nu prea cred ca ar fi tacut.

Nu stiu daca iti vine sa crezi dar uneori pe pamant lucrurile chiar se intampla asa cum sunt prezentate...

 

 

Acum 13 ore, paulynos a spus:

Sa-i ia cineva colegului tasta cu semnul exclamarii!

:D 

Acum 9 ore, Gixu. a spus:

AM nu are cum sa faca o imagine buna. Asteptarile sunt uriase iar atunci cand s-a impartit talentul pe tzeava lu' tafsu, Marq a fost lacom si a luat cam tot...

 

 

:lol: 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Method a spus:

Nu,cica a declarat Chel ca anul asta a cazut cel mai putin

cu moto sau in general?

1 oră în urmă, P T R a spus:

 

Ma bucur pt zarco,va fi mai mult spectacol pentru locurile 12-16 😂

ahaha 

 

vezi tu, o sa aiba faras si toate cele, abtibilduri etc. o sa ii dea cai. serios, o sa fie echipa satelit, nu asa au zis?

 

acu ..sg lucru de bucurat e ca omu a ramas in GP... si tre sa reziste un an apoi cine stie?

 

cert e ca a sch 3 moto intr-un timop scurt, nush daca e de ras sau de plans. da omu are ceva in el asta e clar.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Method a spus:

Nu,cica a declarat Chel ca anul asta a cazut cel mai putin

Din statisticile de pe site-ul MotoGP, media de DNF pentru Crutchlow e de cinci pe sezon. Anul ăsta nu a terminat șase curse, cel mai bun an fiind 2013 (2 DNF), iar cel mai slab 2014 (anul Ducati: 8 DNF). :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Speedy.K a spus:

 Ai vreun argument contra?

Doamne fereste 😋 fiecare isi cunoaste nivelul ✌️

Acum 15 ore, john17 a spus:

Mamba, tu ești? :huh:

Toată floarea motogp ului are cont pe mobrism... :lol:

Sexy black mamba spartan, prezent la datorie 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ref mutarea lui zarco - "Carmelo Ezpeleta, has approved this operation who has been behind to find a seat to the French."

normal ca a tras sa ramana Z in GP,s e ducea la moto 2 ii viola pe aia micii.. si GP si-asa sufera de spectacol...e bun Z. o sa vedeti.

 

#5 campion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Doctor X a spus:

Din statisticile de pe site-ul MotoGP, media de DNF pentru Crutchlow e de cinci pe sezon. Anul ăsta nu a terminat șase curse, cel mai bun an fiind 2013 (2 DNF), iar cel mai slab 2014 (anul Ducati: 8 DNF). :)

Eh,eu iti zic ce a declarat el,nu ce e s-a intamplat :P...el declara multe.

Probabil se refera si la crash'urile din fp etc.Insa a dat de inteles ca astea se intampla pt ca nu are feeling deloc pe fata cu v.2019 (spre deosebire de v.2018) si astfel nu forteaza si deci nu se imprastie.

 

Quarta o tranti rau am inteles?sau e stireade ieri?

Marcel oricum a aruncat-o in aer.

76648983-2227692870856711-34165420475432

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...