Jump to content
Sign in to follow this  
Constantin

Revigorarea motociclistului

Recommended Posts

Revigorarea motociclistului ( topic pentru Motoveterani)

Este posibil un fel de tratament incluzand motocicleta? La mine se pare ca  a dat unele  rezultate.

Dupa 55 de ani de moto, acum la 80 de ani:

1.       Nu iau nici o pastila

2.       Nu am avut nici o interventie medicala, cu exceptia tijelor din picior de la endure la cazaturi dupa 70 de ani.

3.       Ma duc zilnic la serviciu – norma intreaga

4.       Transportul in Bucuresti numai  cu moto – iarna – vara.

5.       Conditie fizica si psihica buna: la 75 ani am facut pe motor Parisul, la 79 Alpii respectiv 1000 km/zi

Cum a spus Ana Aslan, nu putem da ani vietii. Asa ca sa dam viata anilor.

Este dificil de cuantificat factorii care conduc la revigorare. Eu am documentat peste 50. Prezumtivi.

Si mai dificil este de inteles rolul lor oricata fiziologie normala si patologica a organismelor vii ai cunoaste.

Concluzia  practica pentru cei interesati? Faceti la fel! Participati la tratamentul de revigorare incluzand motocicleta!

Mulți înainte. Dar n ați spus concret, care i secretul? :D

Fumați? Palinca? Slaninuta afumata? 

Sport, dieta, ce? 

Impecabil! 

Să rămâneți sănătos și să aveți drumuri bune. 

Mulți înainte cu sănătate, atât ani cât și km! 

In mod cert viața activă, incluzând aici mersul cu moto, are un rol important. Nu e de neglijat însă nici moștenirea genetică, din păcate nu vom putea fi toți atât de longevivi, indiferent de regimul de viață... 

Acum 2 ore, Constantin a spus:

N-a zis rău deloc! 

Multi inainte la fel.

Obiectiv vorbind, intr-adevar exista un castig care consolideaza echilibrul psihologic, care poate avea un oarece beneficiu si asupra fizicului.

Insa in cea mai mai parte situatia se datoreaza unui fond genetic bun, si probabil a unui stil de viata cat de cat sanatos, si nu motociclismului.

E o concluzie forțată, altfel vorbim doar de genetică și noroc, nu are nici o legătură cu uzul motocicletei. De obicei scurtează viața sau produce traume majore, vezi rubrica accidente.

Eu spun ca miscarea e totul.Spre ex la mine discopatia se iveste doar cind nu fac miscare,iar ridicat moto pe coclau,mers in curent si transpirat ,desi teoretic erau total contraindicate,nu au avut efecte negative;practic de cind ies pe dealuri am uitat de durerile de sale

Acum 9 ore, Constantin a spus:

Este posibil un fel de tratament incluzand motocicleta?

Da.

Prin ... "huţa-huţa" şi "legănare", chiar şi pe motocicletă.

Ne place (instinctiv?) încă de când eram copii.

-

Num.8:11  "Aaron să legene pe leviţi într-o parte şi într-alta înaintea Domnului, ca un dar ...."

Coincidenţă?  ;)

Materialist-dialectic s-ar putea numi "Legea inducţiei electromagnetice" (fără cuşcă Faraday) sau mai simplu ... gimnastică.

Este valabilă ca "gimnastică" şi pentru sinapsele neuronale.  :)

Spiritul controlează materia iar funcţia întreţine (şi dezvoltă) organul.

Nu funcţionează şi la organul de poliţie  :lol:

La 16.11.2019 la 7:57, Constantin a spus:

Revigorarea motociclistului ( topic pentru Motoveterani)

Este posibil un fel de tratament incluzand motocicleta? La mine se pare ca  a dat unele  rezultate.

Dupa 55 de ani de moto, acum la 80 de ani:

1.       Nu iau nici o pastila

2.       Nu am avut nici o interventie medicala, cu exceptia tijelor din picior de la endure la cazaturi dupa 70 de ani.

3.       Ma duc zilnic la serviciu – norma intreaga

4.       Transportul in Bucuresti numai  cu moto – iarna – vara.

5.       Conditie fizica si psihica buna: la 75 ani am facut pe motor Parisul, la 79 Alpii respectiv 1000 km/zi

Este dificil de cuantificat factorii care conduc la revigorare. Eu am documentat peste 50. Prezumtivi.

Si mai dificil este de inteles rolul lor oricata fiziologie normala si patologica a organismelor vii ai cunoaste.

Concluzia  practica pentru cei interesati? Faceti la fel! Participati la tratamentul de revigorare incluzand motocicleta!

Va salut!

Tatal meu este fericitul aceleiasi situatii, exceptie facand turele foarte lungi de strada si iesitul la enduro. EL implineste 77 ani peste 2 luni. 

Ce cred eu ca ar contribui la tonusul asta (si ce vad si la el): gena buna, activitatea intelectuala, fizica si actualizarea cu tot ce este nou

Cu respect, toate cele bune si sa o tineti tot asa!

P.S.: el a si achizitionat de la dvs. o Jawa 350 (prin 2004)

Edited by alexgrp