Jump to content
Sign in to follow this  
cozmino

Vand KTM 690 Enduro R ABS - 2014 - Rally Raid Evo 2 - 12,000km

Recommended Posts

Salutare,

Din diverse motive, enumerate la finalul acestui topic, vand KTM-ul.

Cumparata din RO, de la dealerul KTM, Dementor, de catre primul proprietar, coleg cu noi pe forum. KM actuali : 12,000 (trebuiesc sa verific in bord). Eu sunt cel de-al doilea proprietar.

Cateva detalii:
- ABS
- Dongle ABS
- Kit Rally Raid Evo 2 cu 2 rezervoare suplimentare, insemnand ~10L aditionali de carburant, pe langa cei 12L ai rezorvorului principal.
- Extensii scarite adventure
- Scut motor aluminiu
- Suporti bagaje soft
- Talpa cric
- Trusa scule, prinsa de suportul de bagaje din dreapta

- Inaltatoare ghidon
- Amortizor ghidon Scotts
- Toba Wings
- Sa Renazco Racing
- Handguarduri cu insertie aluminiu
- Protectie disc frana spate
- Buson rezervor principal aftermarket

- Anvelope Metzeler Sahara 3. Sunt cele originale, inca au carne si nu sunt crapate. Nu au fost montate in toti cei 12,000 de km, inteleg ca au fost alte anvelope folosite in Pamir.

Servisata la final de Oct 2019 la Rams Motorsport: filtru aer K&N, filtre ulei si ulei, schimb capac filtru ulei pe partea dreapta (ambreiaj) servisare furca fata, reglat sag, strans suruburi, verificat spite, polizat dinti pedala de frana. A inceput sa transpire ulei, pe la capacul filtrului de ulei dupa ce am luat-o. In service au descoperit ca era o fisura in capac, de asta a fost schimbat. Dupa ce au schimbat capacul, respectiv pus ulei, s-a observat ca transpira ulei pe la capacul ambreiajului, fix sub capacul filtrului de ulei. S-a aplicat poxilina acolo, aviz carcotasilor.

Bateria schimbata tot in Oct 2019, cu Yuasa(OEM).

Se vinde cu toate componentele originale: carene, far , aripa plus piese de rezerva (garnituri, rulmenti roti, releu de incarcare, interfata de diagnoza, risere, ce o mai fi prin cutie).

E potrivita pentru un rider cu "talent" sau cel putin inalt, peste 1.85. Eu la 1.85, cu cizme normale (nu enduro/MX) nu ating, cu ambele picioare, cu talpile jos.

Eu am facut vreo 1200-1300 km cu ea,  insemnand doua iesiri:

-Baiului (data pe jos de 2 ori, o data de pe loc cand nu am atins si jos si o data de un mal de pamant - vezi foto) si restul frecus prin Bucuresti. Acolo am rupt handguardul de plastic(schimbat acum cu handguard cu insertie) si capatul manetei de ambreiaj. Capatul manetei de frana era rupt de cand am cumparat-o.

-Pasul Predelus

Restul kilometrilor sunt facuti prin Pamir si local, de fostul proprietar.

Motivele vanzarii:

1) Am inceput sa ies pe off anul asta in iunie, cu supermoto. Am prins gustul dar motoreta nu era ce trebuia, credeam eu, cand de fapt la mine era problema. Am luat KTM-ul pentru iesiri de o zi, pe la noi, dar lipsa talentului meu pe off plus conditia fizica ( couch potato) mi-au demonstrat ca nu am facut cea mai buna alegere.

Am luat considerare inclusiv sa o readuc la configuratia stock dar nu am timp de asa ceva, plus ca nu vreau sa am inca un sfert de boxa cu piese de moto care cine stie cand se vor vinde.

2) Planuiesc sa plec din tara si nu doresc sa iau motocicletele dupa mine.

Revin  cu poze fresh, cat de curand.

Pret: 7,200 euro FIX FIX FIX. Moto e declarata la fiscal dar nu am ajuns la politie, inca, sa o inmatriculez.

Tel: 0735.541.861

73113450_10218720597638898_2494609261414318080_o.jpg

IMG_20191019_133417.jpg

IMG-20191104-WA0013.jpg

Edited by cozmino

On 22.11.2019 at 20:39, cozmino said:

73113450_10218720597638898_2494609261414318080_o.jpg

why-the-f.thumb.png.f4e7ba8a411c5baaf17ca1945ecc0984.png

Scuze, nu am putut sa ma abtin. Prea tare poza asta.

Spor la vanzare!

1 oră în urmă, frigider a spus:

*necazuta. 😜

Ca noua ......😂

Pret nou: 7,000 EURO, fix,  pana la final de Decembrie 2019.

are carteru' fisurat ?🤞

Daca te referi la capacul ambreiajului, da, are o fisura. Dubios, dupa ce am luat-o a inceput sa transpire ulei in zona respectiva.

Am dus-o in service si  au comandat, pe langa altele,  capacul filtrului de ulei, care era fisurat langa un surub. Dupa schimb, ulei, filtre, capac si oring buson ulei au observat ca transpira ulei pe la capacul ambreiajului. Solutia, temporara, a fost poxilina.

Nu stiu cum sau de la ce s-a crapat, pentru ca nu am dat-o jos pe partea respectiva.

Schimb si cu ceasuri ( Rolex, JLC, Blancpain, Glashutte, IWC, Breguet, ALS, etc) plus/minus diferenta . 

Edited by cozmino

Vandut. Se poate inchide. Multumesc pentru gazduire.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...