Sari la conținut

MotoGP presezon 2020


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 ore, frigider a spus:

ciudat sa fii urat pentru ca esti prea bun.

 

Ai dreptate, dar la modul incomplet. Lui MM ii lipseste "lipiciul" la marea masa a publicului, din cauza micilor (sau mai marilor) magarii pe care le face pe pista. De aceea multi aleg sa-l urasca, PE LANGA faptul ca e cel mai bun. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 19 ore, P T R a spus:

Daca se retrage rossi scade audienta ,si nu glumesc

:agree:

Este ca si O'Sullivan in snooker,ca si Tiger Woods in golf samd,a zis bine un comentator englez "the man is bigger than the sport".

Este ceva ce trebuie sa luam in considerare,dar....csf n-ai csf.

Acum 3 ore, john17 a spus:

Audiența a scazut de cand nu mai castiga moșul și bate dințosu' tot! 😝

...si asta e adevarat.Insa na...nu te poti supara pe Marcel pt ca nu se ridica nimeni la nivelul sau pt a-l combate.

Acum 3 ore, frigider a spus:

nu neaparat ca bate el ci modul cum bate, nu prea are concurenta.

ciudat sa fii urat pentru ca esti prea bun.

true.

S-a mai intamplat insa...cu Stoner....si cu omul care a inventat sintagma "asta ucide spectacolul"... :crack:

Deci nimic nou.

Faptul ramane insa...cand castiga Rossi facea spectacol.Ce e al lui e al lui.Problema este insa ca acum nu se mai poate asa,sportul s-a schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motogp'ul s-a schimbat,a devenit plin de electronica si aceste modificari u crescut performanta dar a scazut spectacolul

Aici nu fac referire la rossi,doar subliniez ca in urmacu 10 ani pare cel putin mai multa implicarea  pilotului pe pista.Poate gresesc si nostalgia ma orbeste ,dar chiar imi doresc sa vad spectacol,indiferent de cine castiga.

Marc nu are adversar,tot asa cum nici jonda nu are adversar.

Sper sa vedem niste schimbari in bine in 2020

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Aion2014 a spus:

Exact despre asta vorbeam... Imaginea MGP

 

daca o pui asa, cam da.

Acum 22 minute, P T R a spus:

Motogp'ul s-a schimbat,a devenit plin de electronica si aceste modificari u crescut performanta dar a scazut spectacolul

Aici nu fac referire la rossi,doar subliniez ca in urmacu 10 ani pare cel putin mai multa implicarea  pilotului pe pista.Poate gresesc si nostalgia ma orbeste ,dar chiar imi doresc sa vad spectacol,indiferent de cine castiga.

Marc nu are adversar,tot asa cum nici jonda nu are adversar.

Sper sa vedem niste schimbari in bine in 2020

 

MM face electronica sa para ca nu functioneaza. gen. inteleegti voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, P T R a spus:

Motogp'ul s-a schimbat,a devenit plin de electronica si aceste modificari u crescut performanta dar a scazut spectacolul

Aici nu fac referire la rossi,doar subliniez ca in urmacu 10 ani pare cel putin mai multa implicarea  pilotului pe pista.Poate gresesc si nostalgia ma orbeste ,dar chiar imi doresc sa vad spectacol,indiferent de cine castiga.

Nu,nu cred ca asta este,nu e vorba despre implicarea pilotului.Pe pista sau in afara ei,pregatire samd.E vorba despre ce spuneam eu mai demult facand o paralela cu F1,in gp au fost (si inca sunt oarecum) vremurile romantice.Si Rossi a zis asta : mai demult te duceai la party sambata seara dupa ce faceai pole acuma iei vitamine si te culci la 10.De ce?Pentru ca toti fac acelasi lucru.Pregatire fizica mentala,tot,nu lasam nici un aspect pe dinafara.Asta au adus Senna si mai apoi Schumacher in F1 : profesionalismul desavarasit in toate aspectele pentru a maximiza sansele pe pista.Lucru care duce la o pregatire cat mai aproape de perfect,lucru care pt noi e daunator pt ca scoate "spectacolul" din ecuatie.Spectacolul inseamna imprevizibil si reactia in fata imprevizibilului (care nu e intotdeauna cea mai corecta) si in consecinta e daunator pt performanta.

Odata cu banii multi incepe si in gp sa apuna epoca romantica.Stacheta se ridica si astea sunt urmarile.

Acum 45 minute, P T R a spus:

Marc nu are adversar,tot asa cum nici jonda nu are adversar.

Sper sa vedem niste schimbari in bine in 2020

Eh,de Honda nush ce sa zic.Investesc bani multi dar nush daca nu au adversar....asta e discutabila.

Dar Marc da,e o mare problema acolo.Omul e criminal de bun,nu da nimanui nici o sansa.

Eu nu vad nici o schimbare in bine in 2020,in momentul de fata nu inteleg cum ar putea fi batut MM.Nu vad vreun scenariu viabil pt asa ceva,efectiv nu il vad.Ok,daca nu il vad eu asta nu inseamna ca nu e,dar...

Toti ne punem sperante in Quarta,singurul care i-a putut da o replica cat de cat pertinenta si doar in anumite conditii anul trecut.Nu a contat la campionat.Zic eu,sper sa ma insel,dar nu cred ca va conta nici anul asta.Nu are cum de pe o moto de client,ar fi ceva fantastic sa se poata bate la campionat fara suport full de uzina.Altcineva...cine?Eu personal nu vad pe nimeni in 2020.

Alex Marquez :lol:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, Q trebuie sa se coaca putin. eu n-am rabdare, nimeni nu are. dar asta-i situatia.

unu ca MM apare 1 data la o viata.

 

Desi Q a aratat ca stie si el cu incheietura dreapta. suport cred ca are suficient Q, daca pianele o sa aiba si ele top spid similar..poate poate. 

oricum toata lumea asteapta prima victorie a lui Q.

 

sa zicem mersi ca avem si clasele inferioare. la moto 3 e cam haos, parca prea multe depasiri (CULMEA, NU?) , pare ca orice e posibil acolo.

moto 2 e smecher, multi potentiali castigatori pe grila.

 

pacat totusi de KKTM ca au plecat din moto2, aveau echipa buna si chiar mergeau spre titlu. 

sa speram ca nu e situatie cu pierderi pe ambele fronturi - echipa buna in minus la moto2 si progrese mici in GP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.01.2020 la 7:43, P T R a spus:

Eu cred ca audienta a scazut per total,din cauza lipsei de spectacol.

La asta amfacut referire mai sus,nostalgicii se vor uita mai rar spre deloc dupa retragera lui rossi.

 

Cam asa zic si eu.. nu retragerea lui Rossi va reduce numarul de spectatori si telespectatori, ci lipsa cronica de spectacol  si politica Dorna in ceea e priveste regulamentul tehnic, sau in promovarea pe anumite criterii (ce nu au legatura cu performanta) a unor piloti, etc, etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.01.2020 la 13:45, frigider a spus:

unu ca MM apare 1 data la o viata

Eh nici chiar asa, au mai fost si altii in postura lui in viata noastra :)

La 21.01.2020 la 13:45, frigider a spus:

Q trebuie sa se coaca putin.

+1

La 21.01.2020 la 13:45, frigider a spus:

pacat totusi de KKTM ca au plecat din moto2

Sunt foarte curios de Binder, in moto3 imi placea maxim, in moto2 a avut momentele lui, in GP sper sa faca o figura frumoasa fiind crescut pe KTM

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.01.2020 la 13:45, frigider a spus:

man, Q trebuie sa se coaca putin. eu n-am rabdare, nimeni nu are. dar asta-i situatia.

unu ca MM apare 1 data la o viata.

 

Desi Q a aratat ca stie si el cu incheietura dreapta. suport cred ca are suficient Q, daca pianele o sa aiba si ele top spid similar..poate poate. 

oricum toata lumea asteapta prima victorie a lui Q.

True.

Chiar si copt eu spun ca nu poate sa se bata la titlu cu MM de la o echipa de client.Ok,moto actuale dar nu e aceeiasi mancare de peste sa ai suport de uzina sau sa vii de la o echipa de client.Conteaza.Toata lumea angrenata in acel sport spune ca asta poate inclina balanta.Vorba lui Chel,diferenta sunt cei 60 de ingineri in plus pe care ii are HRC fata de LCR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, Method a spus:

True.

Chiar si copt eu spun ca nu poate sa se bata la titlu cu MM de la o echipa de client.Ok,moto actuale dar nu e aceeiasi mancare de peste sa ai suport de uzina sau sa vii de la o echipa de client.Conteaza.Toata lumea angrenata in acel sport spune ca asta poate inclina balanta.Vorba lui Chel,diferenta sunt cei 60 de ingineri in plus pe care ii are HRC fata de LCR.

da, resursele conteaza. 

da la sfarsitul zilei MM face treaba cea mai grea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, xt600 a spus:

Sa vedem cum se vor concretiza intentiile inginerilor de laYamaha. La nivel declarativ, lucrurile suna bine... https://www.motorsport.com/motogp/news/yamaha-2020-bike-sumi-interview/4667709/

Maverick ar vrea un "holeshot device", dar văd că nu se pomenește în articol despre așa ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a discutat prin presă, dar îl vor testa oficial abia luna viitoare la Sepang.

 

https://www.gpone.com/en/2020/01/17/motogp/vinales-in-the-sepang-tests-a-device-for-the-start-on-the-m1.html

 

https://www.crash.net/motogp/news/935486/1/yamaha-debut-holeshot-device-sepang

 

Dacă dă rezultate, îl vom vedea (mai degrabă îi vom vedea efectele) cu siguranță începînd din Qatar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati si-a lansat GP-urile model 20 20: 

Ce sa spun...din punctul meu de vedere, urate! Prezentatoarea in schimb.. hmmmm.. buna! 

Si un articol de citit: https://www.motorsportmagazine.com/articles/motorcycles/motogp/why-are-motogp-v4s-faster-than-inline-4s?fbclid=IwAR0FtsuY2HYKnBgV6L2Prfg0pimD1fSkzSEL2FJ1YZ_rgXjuVdgurWpN6NM

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, frigider a spus:

da, resursele conteaza. 

da la sfarsitul zilei MM face treaba cea mai grea.

DA, DA ,DA  . Toata lumea cred ca.l stie  pe Gagarin si doar 1-2 pe Сергей Павлович Королёв care a facut posibila treaba deci poti sa fii 2x2x2 Marq-Rossi-Biaggi  dar daca nu ai cu ce , atunci treci in pluton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Djenavar a spus:

DA, DA ,DA  . Toata lumea cred ca.l stie  pe Gagarin si doar 1-2 pe Сергей Павлович Королёв care a facut posibila treaba deci poti sa fii 2x2x2 Marq-Rossi-Biaggi  dar daca nu ai cu ce , atunci treci in pluton.

Asa o fi, sunt curios doar ce face toata electronica aia cand fata deja se taraste pe jos si mm o ridica cu carca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electronica il ajuta mult sa nu se imprastie inainte de a apuca sa tarasca fata... Mai degraba sunt curios cum s-ar descurca cu electronica 0%,, motoare de 500 in 2 T, pneuri si frane la nivelul anilor '99-2000. ;)  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bla, bla, bla un frustrat, nu a fost in stare de nimic niciodata, bine ca nu a ajuns pe luna, ca sa incerce sa scape de FIM. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...