Sari la conținut

MotoGP presezon 2020


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 10 ore, xt600 a spus:

Intrebarea ne este adresata noua, sau lui Ezpeleta? Pentru ca din punctul de vedere al lui don Carmelo, lucrurile sunt simple: cu cat mai multe motociclete pe grila, cu atat mai mari cheltuielile pentru Dorna. Dorna finanteaza/subventioneaza (nu stiu care ar fi termenul corect) cu un milion de $ fiecare motocicleta de pe grila. De la anul, subventia va creste la un milion jumatate. Desigur, pe langa alte cheltuieli care cad in sarcina Dorna. Singurul care ar avea liber la infiintarea unei echipe (conform unor declaratii mai vechi), ar fi Rossi.. ;) 

 

intrebarea va e adresata, poate ati urmarit declaratiile si stiti mai multe.

 

1.5mil pe an? e o nimica toata la banii incasati din drepturile TV. 

 

Rossi daca isi face echipa o sa fie pt el sa nu stea acasa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ezpeleta nu este de acord cu tine. La final, sunt bani multi, repet, pe langa alte cheltuieli care revin tot Dornei. Ca sa te lamuresti, mai pun odata linkul: https://www.gpone.com/en/2020/02/16/motogp/ezpeleta-kawasaki-wanted-a-motogp-wild-card-for-their-superbike.html

 

Poate Rossi asa o fi, insa pentru Dorna, o echipa VR46, la clasa mare, ar fi mina de aur. Din semnalele de pana acum, se pare ca nu exista vreo intentie in acest sens, din partea italianului. Dar niciodata nu se stie cu Rossi... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, damager a spus:

pai si tu crezi ca Petronas ar fi sponsorizat o echipa fara sa conduca ei?

sa fim seriosi, nu baga nimeni atatia bani in lumea asta fara sa detina control.

si, pana la urma Petronas nu s-a descurcat chiar rau. Iar Razali nu e de isi de colea manager. Nu degeaba a iesit manager of the year....

Nu am zis ca Petronas s.a descurcat rau ba dimpotriva.Eu am zis ca si tech3 s.ar fi descurcat la fel daca nu si mai bine daca beneficia  de capitalul si motoretele de care beneficiaza Petronas.De unde ar fi luat ei acel capital asta era intradevar o problema,ce am zis eu e faptul ca Yamaha a pierdut cand a plecat tech3.Si ca e normal ca Petronas sa se descurce bine avand in vedere resursele de care dispune.

 

Se pare ca Ducati ar rula holeshot'ul si pe durata cursei pe liniile drepte,nu doar la start - https://www.crash.net/motogp/news/936421/1/ducati-silent-rideheight-footage-emerges

Ii va ajuta dar nu le va anula problemele stiute,mai ales acum cu gumele astea despre care pilotii spun ca avantajeaza viteza pe curbe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Method a spus:

Nu am zis ca Petronas s.a descurcat rau ba dimpotriva.Eu am zis ca si tech3 s.ar fi descurcat la fel daca nu si mai bine daca beneficia  de capitalul si motoretele de care beneficiaza Petronas.De unde ar fi luat ei acel capital asta era intradevar o problema,ce am zis eu e faptul ca Yamaha a pierdut cand a plecat tech3.Si ca e normal ca Petronas sa se descurce bine avand in vedere resursele de care dispune.

 

Se pare ca Ducati ar rula holeshot'ul si pe durata cursei pe liniile drepte,nu doar la start - https://www.crash.net/motogp/news/936421/1/ducati-silent-rideheight-footage-emerges

Ii va ajuta dar nu le va anula problemele stiute,mai ales acum cu gumele astea despre care pilotii spun ca avantajeaza viteza pe curbe...

 

asta cu Tech3 e o supozitie de-a ta...nu stim cum s-ar fi descurcat.. poate mai bine poate mai rau. sansele sunt 50-50.

Eu personal cred ca s-ar fi descurcat mai rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, damager a spus:

 

Eu personal cred ca s-ar fi descurcat mai rau...

Cam asa zic si eu. Tech3 era o echipa de client, cu mecanici si ingineri angajati ai lui Poncharal (eventual 1-2 tehnicieni Yamaha detasati, care asigurau consultanta), in timp ce Petronas are incadrare Yamaha, cap-coada. Doar managerul este de la Petronas, ca doar ei vin cu banii. Practic Petronas este o echipa de uzina, sub "camuflaj" de echipa satelit. Este admirabil ceea ce au facut si fac cei de la Tech3, cu bani putini, dar comparatia  cu Petronas nu isi are sensul. 

 

In alta ordine de idei, rezultatele din testele de azi: https://www.motogp.com/en/testResults/Qatar+MotoGP+Test#ssid_2

 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.02.2020 la 19:18, Kagemusha a spus:

era vb de moto 2019

 

Yokoyama spoke to Crash.net about his rider’s ability to adapt to Honda’s 2019 RC213V “immediately.”

 

avea motoru mai puternic.. nu era "new bike" la modul honda >>> ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Espargaro slams "super disrespectful" Iannone

Auci.Adevarul ca Iannone iar vorbeste ceva ce nu are legatura cu realitatea decat probabil in imaginatia lui.

Sunt convins ca Aleix care e de 500 de ani la echipa si e cu totul altfel de pilot a dat feedback'ul a cerut respectivele modificari samd samd.Iannone doar a venit si s-a urcat pe ea.Si dupa aia sa spui "the motorcycle was made following my instructions"...tiganie maxima.Si tupeu jegos.Specifice lui Iannone dealtfel.

Si Aleix i-o serveste :

..."with what he said yesterday, for me, it’s the end our good relationship because what he said is a big disrespect to my engineers, my mechanics, to Bradley, to me, because it’s not true.

“He knows perfectly it’s not true what he said. I’ve been Aprilia for four years, asking for this, pushing the engineers and finally this [bike] arrived.

“But it’s [his comments] not true. He used my settings all season and in 90 percent of the sessions he was behind me. So, it’s not fair what he said for all the people around me, all the people in Aprilia.

“But we all know how Andrea is. I will continue to live my style of life and he will do his, and the future will decide."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CEO Aprilia Racing Massimo Rivola a spus intr-un interviu ieri sau alaltaieri ca l asteapta inapoi pe Iannone pt ca au facut motoreta dupa cerintele lui. Ca acesta a cerut explicit o motocicleta cum avea la Suzuki si ei s-au straduit sa livreze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, frigider said:

era vb de moto 2019

Nici eu nu m-am exprimat bine.

Voiam de fapt să zic că n-am avut noroc să-l vedem pe Ducati. Poate după douăzeci douăzecișipatru.

 

 

Ianonne... veșnicul frustrat. Păcat de talent, da' nu poți să trăiești doar din el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, linoleu a spus:

CEO Aprilia Racing Massimo Rivola a spus intr-un interviu ieri sau alaltaieri ca l asteapta inapoi pe Iannone pt ca au facut motoreta dupa cerintele lui. Ca acesta a cerut explicit o motocicleta cum avea la Suzuki si ei s-au straduit sa livreze.

deci e ok cu testele de doping?

la par auzisem ca a iesit fara matreata? (curat adica :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

^^ Nu ma pricep asa bine la teste antidoping. El a picat 2 teste in prima faza, dupa aia a depus o mostra de par pe care se poate face cel mai ehaustiv test posibil. Aici a iesit negativ. Pana la acest test, cei de la Aprilia nu prea au comentat subiectul. Ulterior, l-au sustinut ca intr-adevar nu s-a dopat. Problema este la nivel de regulament daca se accepta proba asta sau nu. Eu asta am inteles din toata povestea...

 

Legat de subiectul cu Aleix, eu am postat o declaratie a CEO-ului Aprilia Racing, nu a lui Iannone :)

Editat de linoleu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Aleix vorbeste fara sa stie despre ce a discutat Iannone cu decidentii de la Aprilia. Uite ce zice Massimo Rivola: "We need him now, more than ever, since this bike was also built on the basis of his suggestions. He wanted a bike that was better in corners and smoother overall. What he had with Suzuki. "  https://www.gpone.com/en/2020/02/14/motogp/rivola-iannones-hair-sample-tested-negative-well-appeal-to-the-cas.html   

Nimeni nu ii stirbeste meritele lui A. Espargaro, dar actuala motocicleta Aprilia se pare ca nu mai este o evolutie a celor anterioare, deci nu mai are nici o legatura cu munca lui de 4 ani incoace. In plus, AEsp, nu are habar cum este motocicleta Suzuki, ca sa ii poata cere asa ceva lui Rivola. Nu cred ca boss-ul Aprilia minte, cand spune ca noua motocicleta este cosntruita pe baza sugestiilor facute de Iann... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as mira ca Iannone sa fie geniul dezvoltator si Aleix baietzelul care se urca pe ea ii da gaz si atat.

Ala nu stie sa isi faca singur setarile dar are el indicatii pt echipa tehnica...si ce indicatii pretioase... vrea o moto mai buna pe curbe...si mai smooth.Pfoaa,pai asa bai nene bai,bine ca le-a zis ca daca nu venea el de la Suzuki sa le spuna asta,aprilia erau in impas...iar Aleix nu vroia asa ceva,el vroia o moto mai naspa pe curbe dar au ales sa asculte indicatiile lui Iannone :crack:

 

Nu stiu,acuma nu se poate contrazice seful aprilia,insa mi s-ar parea cam neverosimil ca un baiat care fura caietul celuilalt cu setari sa fie marele dezvoltator si geniul din umbra.

Iar pe partea cealalta m-as mira sa sara Aleix de cwr in sus si sa vocifereze chiar asa fara motiv,nu?

1 oră în urmă, linoleu a spus:

^^ Nu ma pricep asa bine la teste antidoping. El a picat 2 teste in prima faza, dupa aia a depus o mostra de par pe care se poate face cel mai ehaustiv test posibil. Aici a iesit negativ. Pana la acest test, cei de la Aprilia nu prea au comentat subiectul. Ulterior, l-au sustinut ca intr-adevar nu s-a dopat. Problema este la nivel de regulament daca se accepta proba asta sau nu. Eu asta am inteles din toata povestea...

Si eu am inteles acelasi lucru.

Nu inteleg insa o treaba - mostra aia de par e prelevata cum?Ca asa daca le aduce el o mostra de par de la el de acasa de o avea prin perie de mai demult....in fine.

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica Marquez a dat ordin sa se taie din aripile Honda pt ca penalizau feelingul pe fata,si astfel si-a regasit ritmul...

 

Pana la urma nici o veste despre cine va transmite gp in Rom?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...